На спиртових заводах для виділення дріжджів Із бражки використовують п'яти- і семиступеневу, а також ступенево-кругову схеми сепарування. Вони відрізняються кількістю і принципом організації промивок дріжджів водою, кількістю сепараторів, витратою води, електроенергії.
Типовою вважається семиступенева схема сепарування дріжджів, яку використовували на спиртових комбінатах великої потужності.
Семиступенева схема сепарування дріжджів. В основу схеми покладені результати досліджень, проведених у к. ВНДІПрБ і ВНДІХПД, та досвід роботи Лох-вицького спиртового комбінату, який вперше у к. СРСР здійснив виробництво хлібопекарських дріжджів. У схемі передбачені двохступеневе виділення і концентрування дріжджів, три протитокові промивки з ціллю вилучення спирту і двохступе-нева остаточна промивка дріжджів від залишків бражки.
Об'єм дріжджової суспензії після першого ступеня сепарування складає 20% об'єму зрілої бражки, після другого ступеня сепарування - 5% об'єму зрілої бражки, або 25% об'єму дріжджового концентрату після першого ступеня сепарування. На цьому закінчується виділення дріжджів із зрілої бражки і починається промивка їх артезіанською водою.
Воду подають на третю промивку (перед п'ятим ступенем сепарування). Промивну воду після третьої промивки використовують для другої промивки четвертим ступенем сепарування), а промивну воду після другої промивки - для першої промивки (перед третім ступенем сепарування).
Промивка дріжджів здійснюється в ежекторах, де завдяки великим швидкостям забезпечується добре перемішування води із залишками бражки і промивка дріжджів.
Промивну воду після шостого і сьомого ступенів сепарування дріжджів відводять у каналізацію, а дріжджову суспензію після останнього ступеня сепарування спрямовують у збірник готового концентрату, де охолоджують розсолом до 2...4° С, а потім насосом подають у фільтр-прес.
Вміст біомаси дріжджів у концентраті після сьомого ступеня сепарування складає 400...500 г/л. Загальна витрата води на промивку дріжджів 70... 100% до об'єму зрілої бражки, яка надходить на перший ступінь сепарування. Після фільтр-пресу дріжджі вологістю 72... 75% формують, упаковують і відправляють у холодильну камеру, де їх охолоджують і зберігають при температурі 0,..4° С.
Для вловлювання спирту застосовують дріжджові сепаратори закритого типу. При виділенні дріжджів із бражки за цією схемою досягається їх добра промивка; недоліки - велика кількість сепараторів, великі витрати води і електроенергії. П'ятиступеІІева схема сепарування дріжджів. На спиртових заводах використовують скорочену схему сепарування І промивки дріжджів (рис. 12.1), що має 4-5.ступенів. Ця схема відрізняється від семиступеневої схеми тим, що виключаються четверта та п'ята промивки дріжджів свіжою артезіанською водою з наступним скидом промивних вод у каналізацію.
Рис. 12.1 Апаратурно-технологічна схема
п'ятиступеневого сепарування дріжджів: 1-5 - ступені сепарації.
Умовні позначення; бражка, дріжджовий концентрат, суспензія;
1а - артезіанська вода; 1п - промивна вода
У раніше розроблених схемах виділення дріжджів із зрілої бражки промивка дріжджів здійснювалася в ежекторах. У теперішній час встановлено, що промивка дріжджів у збірниках дріжджової суспензії більш ефективна, тому що внаслідок тривалішого контакту дріжджової клітини з водою досягається добра відмивка дріжджів від барвних речовин.
Як видно з рисунка, чиста артезіанська вода вводиться тільки у збірник дріжджового концентрату після четвертого ступеня сепарування, з якого подається у сепаратор п'ятого ступеня. На третьому і четвертому ступенях промивка дріжджів здійснюється промивними водами, які надходять від наступних степенів сепарування.
На практиці чиста вода, окрім п'ятого ступеню, вводиться і на інші ступені промивки, так що витрати води залишаються великими, а якість промивки дріжджів при скороченні кількості ступенів погіршується. При цьому концентрація біомаси дріжджів на останньому ступені сепарування недостатня - лише 300-350 г/л, а вміст спирту у промивній воді складає від 1,0 до 2,5 об. %.
Перевагою цієї схеми є зменшення кількості сепараторів і витрат електроенергії.
Ступенево - кругова схема сепарування. Попередні схеми виділення дріжджів із зрілої бражки передбачають ступеневу періодичну промивку дріжджів. Принципова відміна від них ступенево-кругової схеми сепарування полягає у тому, що здійснюють безперервну промивку дріжджів з використанням кругової схеми сепарування.
Періодична та безперервна промивки складаються з трьох операцій; додавання води до промивної суспензії, перемішування суспензії з водою і відокремлення промивної води у сепараторах. При періодичній промивці вони проводяться у згаданій послідовності, при безперервній - одночасно. Безперервна промивка, як правило, проводиться при постійному об'ємі дріжджової суспензії, що промивається.
При стуненевій промивці витрати води й електроенергії у 1,8...2,4 рази більші, ніж при безперервній промивці при однаковому ступені відмивки дріжджової суспензії від залишків бражки. При безперервній промивці знижуються втрати дріжджів з промивною водою. Крім цього, для здійснення її потрібно значно менше сепараторів, збірників, насосів і комунікацій, ніж для ступеневої, а для розташування обладнання необхідна мінімальна виробнича площа. Безперервна промивка дріжджової суспензії дозволяє зменшити витрати пари на виділення спирту із промивної води, тому що зменшується її об'єм і підвищується відповідно вміст спирту.
При роботі з застосуванням цієї схеми сепарування дуже важко підтримувати оптимальні умови процесу і, мабуть, тому у виробництві вона не впроваджена.
Інтенсифікація промивки дріжджів. Дріжджі, виділені із зрілої мелясної бражки, мають темний колір, що зумовлено адсорбцією на їх поверхні головним чином меланоїдинів. У слабокислому середовищі, яке підтримується у мелясному суслі, цей процес різко підсилюється при рН<4, коли меланоїдини представляють собою катіони і тому активно сорбуються на поверхні дріжджових клітин, які мають від'ємний потенціал. Способи промивки дріжджів, які застосовують у промисловості, розроблені без урахування електрокінетичних властивостей дріжджових
клітин і барвних речовин. Для інтенсифікації цього процесу треба створити умови, при яких меланоїдини десорбують з поверхні дріжджових клітин, тобто змінити знак заряду одного з взаємодіючих компонентів. Перезарядка дріжджових клітин неприпустима: при втраті заряду вони гинуть, і природно, непридатні для хлібови-печення. Єдиний шлях - змінити знак заряду меланоїдинів. При рН>9 меланоїдини перетворюються в аніони:
які повинні десорбувати з поверхні тепер уже однойменнозаряджених клітин. Ці теоретичні передумови способу інтенсифікації промивки дріжджів були підтверджені експериментально.
На цьому принципі заснований спосіб інтенсифікації промивки дріжджів, запропонований к. КТІХПом. Після виділення і концентрування у два ступеня дріжджі двічі у противотоку промивають артезіанською водою. Після першої промивки створюють рН 11...13, додаючи у дріжджову суспензію розчин гідроксиду натрію або аміаку. Після такої обробки ферментативна активність і стійкість дріжджів при зберіганні не знижується. Способом КТІХП можна при однаковому ступені видалення барвних речовин виділення і промивку дріжджів проводити у 4 ступеня сепарування, чим скоротити витрати води та електроенергії.