Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Підкислення і асептування меляси




Мелясне сусло треба зброджувати в умовах, які виключають розвиток сторон­ніх мікроорганізмів, продукти обміну яких негативно впливають на життєдіяль­ність дріжджів. У спиртовому виробництві більшість мікроорганізмів гине внаслі-


док високої концентрації сухих речовин мелясного сусла, рН середовища і вмісту спирту у бражці. Для спиртового бродіння найбільш небезпечні різні кислотоутво-рюючі бактерії, які мають високу кислото- і спиртостійкість, для пресованих дріж­джів - кислотоутворюючі бактерії з високою протеолітичною активністю.

Зброджування мелясного сусла дріжджами нормально протікає при рН біля 5. Для пригнічення розвитку сторонньої мікрофлори активну концентрацію водневих іонів у суслі треба довести до рН 2,8...З, але при цьому пригнічувалося би розмно­ження і бродильна енергія дріжджів. Тому при однопотоковому способі зброджуван­ня рН сусла підтримують біля 5, чому відповідає титруєма кислотність 0,4...0,6 град, (у залежності від буферної ємності меляси); при двопотоковому - кислотність дріж­джового сусла становить 1,1... 1,3 град.-і після змішування з основним суслом -0,6...0,7 град. При обох способах для пригнічення сторонньої мікрофлори додають антимікробні речовини.

Нерозведену мелясу ефективніше підкисляти й асептувати, тому що створю­ються більш високі кислотність середовища (1,6...2,4 град, при однопотоковому і 3,5...4,5 град, при двопотоковому способах) І концентрація антисептику. Для під­кислення використовують сірчану і соляну кислоти. Витрата соляної кислоти мен­ша, ніж сірчаної (140 кг проти 198,1 кг у перерахунку на 100 % - ну концентрацію і на 1000 дал спирту), однак при цьому обладнання повинно бути виконане з кисло-стійкої сталі. Приведена витрата кислот нормативна, фактична залежить від вихід­ної лужності і буферності меляси, а також від прийнятої кислотності сусла.

Прийнято вважати, що при підкислюванні меляси сірчаною кислотою утво­рюється гіпс, який викликає утруднення у процесах сепарування дріжджів та упа­рювання мелясної барди. Внаслідок цього перевагу віддають соляній кислоті. У той же час відомо, що сульфат-Іон менш токсичний по відношенню до дріжджів, ніж хлорид-іон. Досліди, які були проведені в Національому університеті харчових технологій (к. КТ1ХП), показали, що при підкисленні меляси сірчаною кислотою до рН 5 гіпс не утворюється, більш повно зброджуються цукри мелясного сусла, вихід спирту вищий, ніж при використанні соляної кислоти. Це також було підтве­рджено співробітниками Паневежіського дослідного спирткомбінату. Вони встано­вили, що при упарюванні нейтралізованої до рН 6 "сірчанокислої" барди значно зменшується корозія обладнання, не утворюється накипу у випарних установках, покращується якість конденсату, стічних вод і випареної барди.

Антимікробні препарати для асептування меляси повинні мати високу бакте­рицидну дію, не впливати негативно на життєдіяльність дріжджів і якість спирту, не бути токсичними для тварин. Нормативна витрата антимікробних препаратів (кг на 1000 дал спирту для кожного окремо): хлорного вапна 11,0, 40 %-ного формалі­ну 5,0, сульфонолу 2,13. При одержанні хлібопекарських дріжджів виділенням їх з мелясно-спиртової бражки норма витрати хлорного вапна може бути збільшена до 20...25 кг. Хлорне вапно використовують у вигляді водного розчину.

Мелясу змішують з кислотою, антисептиком і живильними речовинами у змі­шувачі (рис. 3.1), це циліндричний посуд, усередині якого розташований вал - 4 з закріпленими на ньому стержнями - 2. Такі ж, але нерухомі стержні 3 має і внутрішня



 


поверхня корпусу змішувача. Завдяки чер­гуванню рухомих і нерухомих стержнів за­безпечується завихрення, яке сприяє кращо­му перемішуванню меляси з допоміжними матеріалами. Частота обертання валу 70...80 хв-1. Об'єм змішувача розраховується на об­робку меляси протягом 15...20с. Допоміж­ні матеріали надходять у змішувач через па­трубок - 5, асептована меляса виводиться через патрубок - 6 у два - три збірники за­гальною ємністю на добовий запас.

Стерилізація меляси

Швидкість загибелі мікроорганізмів при летальній температурі описується кі­нетичним рівнянням хімічної реакції пер­шого порядку: N = N0 eKt

де N - кількість мікроорганізмів через час t у хв; N0 - початкова кількість мікроорга­нізмів; е - основа натуральних логарифмів; К - константа швидкості відмирання мік­роорганізмів.

Рис. 3.1 Змішувач меляси з кислотою, антисептиком і живильними речовинами

Спорові мікроорганізми більш термо-резистентні, ніж вегетативні форми. Мо­лоді клітини гинуть швидше старих.

Через те, що при підвищенні летальної температури різко знижується тривалість її дії на мікроорганізми, то найбільш ефективна

короткочасна стерилізація при температурі до 140° С. Щоб загальмувати швидкість інверсії цукрози і розкладу інвертного цукру, рН мелясного розчину підтримують не нижче 6. Для досягнення більшого ефекту відмирання мікроорганізмів концентрацію меляси знижують до 60...65%.

Теплову обробку меляси за способом Alvo - therm на установці "Alfa - Javal" проводять таким чином.

Меляса із збірника 1 (рис. 3.2) і вода із збірника 2 змішуються у насосі 3 до концентрації сухих речовин 45...50 %, суміш подають у збірник 4, а з нього насо­сом 5 у кларифікатор 6. Завдяки надлишковому тиску на виході з кларифікатору освітлений розчин надходить у збірник 7, з якого насосом 8 передається у теплооб­мінник 9. У ньому розчин нагрівається у дві стадії: у першій - екстрапарою з випа-рувальної камери 11, у другій - гострою парою і при температурі 85...90° С насосом 12 подається в стерилізатор 10, де нагрівається гострою парою до температури стерилізації 140° С. Після витримки протягом біля 4 с розчин над-


Рис. 3.2 Апаратурно-технологічна схема розведення, кларифікації та стерилізації меляси за способом Albo-therm

ходить у випаровувальну камеру - 11, де створене слабке розрідження. Тут відбува­ється миттєве охолодження розчину до 85° С, яке супроводжується виділенням вто­ринної пари, яку направляють у теплообмінник-9. Насосом- 13 розчин подають у пластинчатий теплообмінник - 14 для охолодження водою. Відпрацьовану воду використовують для розведення меляси.

Національним державним університетом харчових технологій (к. КТІХП) ре­комендовано проводити стерилізацію інфікованої меляси при концентрації сухих речовин 50 %, температурі 120... 130° С протягом 1 хв в установці, яка складається Із парової контактної головки (стерилізатора), витримувача, випаровувальної каме­ри, конденсатора і вакуум-насоса. Висока ефективність такого способу стериліза­ції меляси встановлена також співробітниками ВНДІ харчової біотехнології.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1360 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2282 - | 2063 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.