Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Надра Землі, їх використання та охорона




Нині у світі відбувається великомасштабне втручання людини в систему водоносних, нафтових і газоносних горизонтів літосфери, які розташовані на різних глибинах. При цьому вплив на літо­сферні флюїди здійснюється декількома шляхами.

Частина поверхневого стоку переводиться в підземний, особ­ливо при зрошуванні. Під час зрошування в магістральних кана­лах і безпосередньо на полях даремно витрачається до 30% води. В результаті на більшій частині зрошувальної території відбува­ється піднімання рівня ґрунтових вод і навіть виникають забо­лочені площі. Площа, на якій підвищився рівень води внаслідок зрошування, досягає у світі декількох мільйонів гектарів.

Інший шлях переведення поверхневого стоку в товщу літосфе­ри - це підтоплення земель у районах водосховищ, де також підні­мається рівень ґрунтових вод. Таке піднімання ґрунтових вод і заповнення водою раніше ненасиченої зони змінюють механічні якості грунту, сприяють руйнуванню берегів водосховищ, розвитку суфозії (вимивання з ґрунту мінеральних часток, осідання верхніх шарів ґрунту та утворення понижень і порожнин) та ін.

Під великими водосховищами в місцях розломів земельної кори не виключене проникнення поверхневих вод у глибинні пласти і в глибокі водоносні горизонти. Це може породжувати сейсмічність, що добре відомо із практики будівництва великих водосховищ (див. п. 9.2).

Переведення частини поверхневого стоку в підземний вини­кає в усіх містах в результаті роботи водопровідної і каналізацій­ної систем. У містах у ненасичену зону літосфери і до вільних горизонтів ґрунтових вод надходить до 3 м3/км2 води, у тому числі гарячої із тепломережі. Результатом цього є затоплення підвалів будинків і підземних комунікацій. Виникають руйну­вання фундаментів, осідання ґрунтів, розвивається суфозія.

Ще один шлях втручання в літосферу – це закачування за­бруднених відпрацьованих вод у глибокі свердловини та закачу­вання гарячої води і пари в нафтові свердловини з метою збільшен­ня нафтовіддачі пласту. Масштаби негативних наслідків таких закачувань величезні.

Потужним засобом впливу на літосферні флюїди є відкачу­вання води із різних горизонтів підземних вод. Зокрема, відкачу­вання шахтових вод і вод із кар'єрів і розрізів. При відкачуван­нях, які обов'язково перевищують поповнення водою, виникає пониження рівня підземних вод і поява великих вирв депресії. Найбільше пониження рівня підземних вод спостерігається в ра­йоні великих міст, які використовують для водопостачання під­земні води з глибини 50–60 м.

Вторгненням у флюїдні системи літосфери є також добування нафти і газу. За період розвитку нафтогазових родовищ пробурено багато десятків тисяч таких свердловин глибиною до 2 км. На їх місці виникли великі депресійні вирви, були розкриті і розгермети­зовані всі глибокі водоносні, нафтоносні і газоносні горизонти.

Наслідки цього процесу виявляються по-різному, зокрема у виникненні землетрусів.

Крім розвідувальних і промислових свердловин, достатньо глибокі горизонти надр пронизують шахти по видобуванню ко­рисних копалин: вугілля, поліметалічних руд, солей. Утворені підземні пустоти весь час збільшуються за об'ємами і площами. На більшості підприємств по видобуванню вугілля взагалі не прийнято заповнювати випрацьований простір. Усе це призво­дить до просідань ґрунту, а також порушення флюїдних систем. Найчастіше закриті шахти затопляються.

Є вагомі причини вважати, що райони видобутку нафти, газу та вугілля стають джерелами виділення в атмосферу метану – одного з парникових газів.

Учені неодноразово робили спроби підрахувати запаси і стро­ки вичерпання природних копалин у цілому на земній кулі та в окремих регіонах. Звичайно, ці підрахунки приблизні і базують­ся на даних, які доступні сучасному рівню знань (див. табл. 4.1).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 686 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2258 - | 2104 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.