Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Зв'язок екології з іншими дисциплінами




Будучи за походженням біологічною наукою, екологія нині перетворилася на комплексну міждисциплінарну науку, що вклю­чає разом з біологічними також соціально-економічні, геогра­фічні, духовно-етичні, культурно-естетичні знання і покликана віді­грати важливу роль у формуванні нового, екологічно орієнтова­ного світогляду сучасної людини. У зв'язку з цим сучасні еколо­гічні знання нерозривно пов'язані з іншими сферами наукового знання.

В основі життя лежить обмін речовин між організмами і сере­довищем, що відбувається у вигляді як хімічних процесів в окре­мих організмах, так і складніших процесів, що протікають на рівні екологічних систем і біосфери в цілому, які розглядаються зазвичай як процеси кругообігу речовини й іменуються біогеохі­мічними циклами. Фундаментальні закони фізики – закони термодинаміки, збереження речовини і енергії та ін. – використову­ються при формулюванні основних закономірностей біологічних і фізичних процесів перенесення і перетворення органічної речо­вини в харчових ланцюгах, процесів взаємодії організмів з нежи­вими компонентами навколишнього середовища.

Як результат активного використання людиною природних ре­сурсів виник специфічний вид кругообігу речовини – антропоген­ний кругообіг, названий ресурсним циклом, який є складовою природних біогеохімічних циклів. Тому в хімічній науці сформу­вався новий екологічний науковий напрям – хімія навколишньо­го середовища (хімія води, хімія атмосфери, хімія ґрунтів), що ґрунтується на законах загальної, органічної і неорганічної, фізич­ної і колоїдної хімії та інших розділів хімічної науки.

Загальновідомо, що в результаті інтенсивної діяльності людини на Землі значно погіршилась якість навколишнього середовища, що означає невідповідність умов середовища існування фізіологічним потребам організму. Організм реагує на це різними захворювання­ми, виявлення і лікування яких – це вже завдання медицини.

Медична наука і її галузі – санітарія і гігієна – досліджують наслідки хімічного, біологічного і фізичного (особливо радіаційно­го) забруднення навколишнього середовища в результаті виробни­чої діяльності людей. Одне з основних завдань цих досліджень – визначення норм радіаційної безпеки людей в умовах радіаційних випромінювань, що є предметом радіології. Важлива група завдань пов'язана з визначенням величин граничнодопустимих концент­рацій різних речовин, за яких наявність цих речовин у воді, ґрунті, повітрі або продуктах харчування може розглядатись як відносно нешкідлива для людини та інших організмів. Цим займаються ток­сикологія і її розділ – екотоксикологія, орієнтована на розробку нормативів екологічної безпеки природного середовища в умовах хімічного забруднення. Розробка заходів боротьби з розповсюджен­ням інфекційних захворювань є предметом епідеміології.

Вивчення будь-яких взаємодій між організмами і середовищем може ґрунтуватися тільки на аналізі кількісних показників ста­ну організмів і середовища. Тому такі дослідження можливі лише із застосуванням математичних методів, зокрема, кореляційно­го, кластерного та інших видів аналізу. Кінцевою метою отриман­ня кількісних оцінок є виявлення тенденцій у змінах процесів (біологічних, біохімічних та ін.), що вивчаються, які надалі можуть бути основою для прогнозування станів, змін різних процесів і їх можливих наслідків. Результати таких досліджень за допомогою математичних методів можуть бути представлені у формалізова­ному вигляді (наприклад, апроксимації емпіричних графічних залежностей, рівняння регресії та ін.), що може стати основою для прогнозування процесів, які вивчаються.

Нині великого поширення в екологічних дослідженнях набули методи математичного моделювання – аналітичні, імітаційні, емпірико-статистичні та ін. Вони, особливо імітаційне моделювання, знаходять широке застосування в екологічному прогнозуванні з ви­користанням комп'ютерної техніки та інформаційних технологій. Щоб в умовах сучасного індустріального суспільства забезпе­чити людині прийнятну якість навколишнього середовища, до­тримати нормативів забруднення в місцях мешкання і трудової діяльності, необхідно створити системи моніторингу і контролю якості середовища, комплекси очисних і природоохоронних спо­руд та екозахисної техніки тощо. Але такі системи і комплекси та інші заходи щодо захисту навколишнього середовища і реабі­літації порушеного природного середовища вимагають значних ма­теріальних, людських і фінансових витрат, практично порівнян­них з витратами на основне виробництво. Вибір оптимальних і еко­логічно прийнятних варіантів і стратегій природоохоронної діяль­ності на державному, регіональному або місцевому рівнях мож­ливий тільки на основі застосування економічних методів.

Як показує міжнародний досвід, якість навколишнього середо­вища в будь-якій державі відповідає його економічному стану. Останнім часом стало очевидно, що якість навколишнього середо­вища неможливо підтримувати на прийнятному для безпеки жит­тєдіяльності людини рівні, якщо кардинально не змінити стратегії природокористування. Зробити використання природних ресурсів економним і таким, що не забруднює середовище, покликана нова галузь економічної науки – економіка природокористування.

Конституція України проголошує право громадян на сприят­ливе навколишнє середовище. Проте в процесі природокористу­вання між громадянами, між галузевими відомствами різного рівня виникають суперечності, які зрештою призводять до пору­шення прав громадян на чисте середовище існування і до нера­ціонального, часто хижацького, використання природних ресурсів. Діяльність одних галузей народного господарства може завдава­ти шкоду іншим галузям і суспільству в цілому. Для регулюван­ня цих відносин необхідно мати розвинене правове забезпечення природокористування, що ґрунтується на підпорядкуванні про­мислової, господарської, індивідуальної і суспільної діяльності правовим нормам – законам, указам, ухвалам, інструкціям, які становлять галузь екологічного права.

Філософи всіх часів, починаючи з античності, намагалися осмислити взаємовідносини природи і людини. Організм людини не дає їй можливості на біологічному рівні конкурувати з іншими видами. Зате розум дає змогу організувати систему самозахисту, захистити себе і близьких від небезпек зовнішнього середовища. Історичний досвід взаємовідносин людини і природи відображаєть­ся в культурі (від лат. cultura – обробка, виховання, освіта, роз­виток), під якою розуміється специфічний спосіб організації і розвитку людської життєдіяльності, представлений у продуктах матеріальної і духовної праці, в системі соціальних норм і уста­новок, у духовних цінностях, у ставленні людей до природи, інших людей і самих себе. У понятті культури фіксуються як загальна відмінність людської діяльності від біологічних форм життя, так і якісна своєрідність форм людської діяльності на різних етапах суспільного розвитку, в рамках певних суспільно-економічних формацій, етнічних і національних спільнот (напри­клад, російська культура), а також особливості поведінки і діяль­ності людей у конкретних сферах суспільного життя (наприклад, культура природокористування або екологічна культура).

Глобальна екологічна криза стимулювала останніми роками роботу філософської думки у напрямі пошуку шляхів гармонізації відносин суспільства і природи. Актуальним філософським учен­ням у наші дні стає екологічна етика, пов'язана з екологічно коректним поводженням людини з природою, етичним усвідом­ленням того, що всі живі організми мають рівне з людиною право жити на планеті, що аморально позбавляти життя іншу істоту, принаймні якщо це не викликано життєвою необхідністю. Ці принципи ще багато століть тому були закладені в релігії певних народів (наприклад, індіанські племена або деякі північні народ­ності), що дало змогу багатьом із них зберегти в майже незайма­ному стані навколишнє природне середовище. В основі етики природокористування, що формується в сучасному світі, має ле­жати принцип пошани до природи.

Викладене показує, що сучасна екологія перетворилася на комплексну наукову дисципліну, яка має закономірні зв'язки з багатьма науковими галузями. Необхідність вирішення глобаль­них проблем людства, кожна з яких пронизується екологічною складовою, вимагає розробки комплексних процедур і механізмів збереження та розвитку людської цивілізації шляхом оптимізації взаємодії суспільства і природи. Розв'язати ці проблеми немож­ливо без застосування міждисциплінарних підходів до викорис­тання знань з різних наукових галузей. У зв'язку з цим останнім часом формується особлива наукова галузь – глобалістика, що займається вивченням глобальних проблем, у тому числі пробле­ми подолання глобальної екологічної кризи.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1295 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Жизнь - это то, что с тобой происходит, пока ты строишь планы. © Джон Леннон
==> читать все изречения...

2327 - | 2093 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.