Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Екологія як наука та її роль у суспільстві




ВСТУП

 

Сучасний період існування біосфери можна класифікувати як період її антропогенної трансформації. Багато екологічних про­блем мають планетарний характер і створюють загрозу подаль­шому існуванню життя на Землі.

Загострення екологічних проблем в Україні пов'язане з тех­ногенною перевантаженістю її території, негативними екологічни­ми наслідками Чорнобильської катастрофи, оборонної і військової діяльності, застосуванням шкідливих для навколишнього природ­ного середовища та недосконалих технологій, неконтрольованим ввезенням в Україну екологічно небезпечних технологій, речовин і матеріалів, нехтуванням екологічними законами в процесі при­родокористування, екологічною невихованістю населення.

Забезпечення раціонального і ефективного природокористу­вання, відтворення природних ресурсів, охорони навколишнього природного середовища та екологічної безпеки в сучасних умо­вах є важливою і невідкладною проблемою державної екологіч­ної політики.

В умовах проведення економічної, екологічної і правової ре­форми, формування інституцій незалежної держави, створення умов для реалізації і захисту екологічних прав громадян, еколо­гічної конверсії виробництва особливо важливого значення у під­готовці спеціалістів нового покоління набуває екологічна освіта і виховання.

Реалізація екологічної освіти і виховання здійснюється через введення в освітні програми всіх вищих навчальних закладів курсу «Основи екології». Вивчення правових основ екологічної політики України передбачає запровадження в навчальний про­цес такої дисципліни, як «Екологічне право».

Опанування еколого-правових знань сприятиме формуванню в студентів сталої системи еколого-правових поглядів, підвищен­ня рівня свідомості і еколого-правової культури, розуміння необ­хідності позитивної екологічно спрямованої поведінки.

Посібник охоплює теоретичні і прикладні розділи сучасної екології. Висвітлені основні екологічні поняття і закони функціонування екосистем, вчення В.І. Вернадського про біосферу. Роз­глядаються екологічні проблеми господарської діяльності люди­ни, дається характеристика впливу різних антропогенних факто­рів на живу і неживу природу. Проаналізований екологічний стан природних ресурсів. Розгляд існуючих екологічних проблем і визначення шляхів їх подолання здійснено з природоохорон­них позицій.

У посібнику розглядаються наукові основи раціонального природокористування та основні принципи охорони навколиш­нього природного середовища, поняття і система екологічного права, основні джерела екологічного законодавства, екологічні права й обов'язки громадян, юридична відповідальність за екологічні правопорушення, правове регулювання використання, охорони та відтворення найважливіших природних ресурсів.

 


Розділ 1 Предмет, метод і завдання дисципліни

Екологія як наука та її роль у суспільстві

Планета Земля є унікальною серед планет Сонячної системи. В тонкому шарі, де зустрічаються і взаємодіють повітря, вода і зем­ля, мешкають живі істоти, серед яких і ми з вами. Цей шар, що населений організмами і взаємодіє з повітрям (атмосферою), во­дою (гідросферою) і земною корою (літосферою), називається біо­сферою. Існування всіх живих істот, у т.ч. й людей, залежить від збереження її цілісності. Якщо дуже сильно змінити будь-який із компонентів біосфери, вона може зазнати повної руйнації. Не виключено, що атмосфера, гідросфера і літосфера при цьому збе­режуться, але в їхніх взаємовідносинах живе вже не братиме участі.

У центрі уваги сучасного людства знаходяться проблеми вза­ємодії людини з навколишнім природним середовищем та еко­логічної стійкості планети.

Екологія - наука, яка досліджує функціонування систем і структур надорганізменного рівня (екосистем або біогеоценозів) у їх взаємодії один з одним та сукупністю факторів навколиш­нього середовища. Екологія охоплює широке коло теоретичних і практичних питань: вивчення різних рівнів біологічної організа­ції (від окремих організмів через популяції й угруповання до екосистем); принципи й закономірності їх структури, функціону­вання, розвитку, регуляторні й адаптивні механізми; досліджує сутність процесів обміну і перетворення речовин та енергії, здійс­нює пошук природних законів організації життя на нашій пла­неті. Термін «екологія» був запропонований видатним німець­ким біологом Ернстом Геккелем у 1866 р. Буквально слово «екологія» означає науку про дім (від гр. оіkоs - житло, дім, місце існування). Перші екологічні дослідження були започатко­вані ще в далеку давнину, але як наука екологія почала розвива­тися на початку XX століття. Особливо широковживаним це слово стало в 1960-х роках, коли заговорили про назрівання глобальної екологічної кризи.

Розширення предмета екології привело до появи в літературі ряду нових її визначень, зокрема, відомий американський еколог Ю. Одум дає таке трактування: «екологія - це міждисциплінар­на галузь знання про будову і функціонування багаторівневих систем у природі й суспільстві в їх взаємозв'язку». Це досить широке визначення, але воно більше інших відповідає сьогодніш­ньому розумінню екології.

На сучасному етапі екологія перетворилася з окремого вузь­кого розділу біології в цілий комплекс фундаментальних і при­кладних дисциплін.

Зараз існує багато класифікаційних схем екології як науки. Найбільш вдалою нам здається класифікація основних напря­мів сучасної екології, запропонована в 1995 р. відомими україн­ськими екологами Г.О. Білявським і В.М. Бровдієм. У ній збережено класичне тлумачення даної науки, в центрі якої - живі організми та їх природні системи всіх рівнів організації. Виходячи з кола питань, які вирішує екологія сьогодні, автори поділяють її на теоретичну (фундаментальну) і прикладну. За­вданням теоретичної екології є вдосконалення й подальший розвиток фундаментальних досліджень на всіх рівнях організа­ції живої матерії. Прикладна екологія охоплює своїми досліджен­нями всі практичні аспекти діяльності людини, аналізує її ре­зультати, окреслює шляхи, напрямки і методи запобігання шко­ди, яку завдає господарська діяльність людини і суспільства в цілому навколишньому природному середовищу і самій людині.

З теоретичними й прикладними основами сучасної екології студентів вищої школи знайомить курс загальної екології.

Ми змушені визнати, що тривожна екологічна ситуація в ба­гатьох регіонах нашої країни склалася в результаті некомпетен­тного господарювання, споживацького ставлення до природних багатств, нещадної експлуатації природних ресурсів, а також пре­валюючого технократичного мислення.

Значення охорони навколишнього природного середовища як умови виживання людства і кожної людини зараз все більше усвідомлюється. Але, на жаль, суспільство ще не готове для по­слідовної і безумовної реалізації природоохоронних заходів, при­чому не тільки внаслідок нестачі необхідних для цього коштів, але й через відсутність екологічної грамотності і культури та несформованість екологічного мислення у населення.

Тому роль екології в освіті і вихованні людей нового поко­ління є надзвичайно важливою. Вже нинішня молодь повинна мати чітке уявлення про те, що природні ресурси обмежені, що технологія виробництва будь-якої продукції має задовольняти вимогам мінімального споживання матеріалів і енергії. Необхід­но добре знати закони природи, розуміти взаємозв'язки природ­них явищ, уміти передбачати і оцінювати наслідки втручання в природний хід багатьох процесів. Кожний сучасний спеціаліст повинен мати екологічний світогляд, тобто усвідомлювати пріо­ритетність вирішення екологічних проблем при здійсненні будь-яких проектів, розробці нових технологій, створенні машин і ме­ханізмів, при всіх формах господарювання, а також бути твердо переконаним у тому, що будь-який захід не може реалізовувати­ся без упевненості в його нешкідливості для навколишнього се­редовища.

Виробнича діяльність людей має поступово змінюватися. Нова економічна модернізація буде орієнтуватися на створення вироб­ництв, які не руйнують рівноважного стану біосфери і гармоній­но вписуються в її біогеохімічні цикли.

Подолання екологічної кризи самими лише технічними засо­бами неможливе. Тим більше неможливе підтримання стану рів­новаги, якщо суспільство не змінюватиме себе, свою духовність, а спиратиметься тільки на технічний розвиток. Людство чекає три­валий і дуже складний процес створення нової життєвої філосо­фії суспільства, фактично формування цивілізації, яка розгляда­тиме себе як органічну частину гармонійного світу й інтереси збереження довкілля ставитиме вище за власні потреби.

 

Мета курсу:

• оволодіння основами екологічних і природоохоронних знань;

• висвітлення сучасних глобальних і регіональних екологіч­них проблем;

• ознайомлення з основами раціонального природокористу­вання;

• формування екологічного світогляду, розвиток екологічної свідомості.

Завдання курсу:

• ознайомлення з фундаментальними і концептуальними ос­новами традиційної і сучасної екології;

• висвітлення сучасних глобальних і регіональних екологіч­них проблем та формування в кожного студента особисто­го ставлення до них;

• визначення ролі екологічної науки як основи раціональ­ного природокристування та охорони природи;

• формування чітких і обґрунтованих уявлень про взаємо­дію і взаємозв'язок усіх компонентів у природі, соціальній і технологічній сферах, про стратегію і тактику збережен­ня й стабільного розвитку життя на Землі.

Студент повинен знати:

• основні теоретичні положення сучасної екології;

• основні екологічні терміни, поняття, фактори, закони;

• особливості будови і закономірності функціонування біо­сфери;

• умови стабільності біосфери, її біогеохімічні цикли;

• причини, наслідки і шляхи усунення локальних, регіона­льних і глобальних екологічних криз;

• стан природних ресурсів та їх використання;

основні форми й особливості антропогенного впливу на довкілля;

• основи раціонального природокористування і охорони ком­понентів біосфери;

• методи моделювання та прогнозу екологічних процесів і умов у біосфері;

• особливості екологічного стану України і її регіонів;

• нормативні документи і закони України про охорону дов­кілля;

• особливості й значення міжнародних зусиль у вирішенні екологічних проблем націй, регіонів і світу;

• міжнаціональний характер сучасних еколого-соціальних і екологічних криз та надзвичайних ситуацій;

• основні принципи національної та глобальної екополітики;

• роль і значення екологічної освіти і виховання в покра­щенні екологічного стану навколишнього середовища.

Студент повинен уміти:

- застосовувати базові фундаментальні екологічні знання при формуванні особистого ставлення до екологічних проблем світу, рідного краю;

- визначати приблизний ступінь екологічного ризику;

- ефективно користуватися екологічними довідниками, на­ціональними законодавчими і нормативними документа­ми про охорону довкілля;

- формулювати практичні пропозиції щодо покращення еко­логічного стану довкілля;

- приймати практичні рішення з урахуванням реальної еко­логічної ситуації;

- виконувати функції членів громадських природоохорон­них організацій, брати участь у громадських екологічних експертизах;

- вести природо-виховну роботу серед населення.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1261 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

В моем словаре нет слова «невозможно». © Наполеон Бонапарт
==> читать все изречения...

2220 - | 2182 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.