Кейс 3.1. Досвід Ізраїлю в стимулюванні інноваційних процесів на теренах держави
Головний іспит для українського суспільства, не дивлячись на переломні моменти останніх років, ще попереду, і полягає він у переосмисленні основних цінностей сучасної держави, в якій головна роль повинна бути відведена людині. Саме люди, а не ресурси є основним капіталом сучасної держави. Яскравий приклад цьому - Ізраїль.
Приклад Ізраїлю
Існує багато думок з приводу історії появи інновацій в Ізраїлі. Одні пов'язують зародження інновацій з появою єврейського підпільного руху наприкінці 40-х, коли нинішня територія Ізраїлю була частиною Британського мандата. В рамках цього руху молоді ізраїльтяни створили підпільну оборонну промисловість і, сидячи в кібуцах, на колінах збирали зброю і вибухівку.
Інші вважають, що основний ривок інновацій стався після накладення французького ембарго в 1967 році. Ізраїлю довелося терміново вдосконалювати власну систему озброєнь для того, щоб протистояти недружнім сусідам, що почали активно закуповувати сучасну зброю у СРСР. Одночасно з цим, в Ізраїлі стали масово відкриватися школи з технічним ухилом, які готували інженерів-машинобудівників та електронників для роботи у військовій промисловості.
Однак, багато хто з істориків та вчених зупиняються на думці, що основним поштовхом для становлення інноваційної екосистеми в Ізраїлі послужила державна ініціатива Yozma (у перекладі - ініціатива), запущена під керівництвом Міністерства промисловості і торгівлі. Для професійного керування ініціативою були найняті венчурні фінансисти з досвідом роботи в технологічній промисловості, які підпорядковувалися раді директорів, куди в тому числі входили представники держави.
У рамках державної програми з бюджетом у $ 100 млн, спрямованої на розвиток венчурних інвестицій в Ізраїлі, протягом трьох років було створено десять фондів, кожен з капіталом понад 20 мільйонів доларів (у кожний з яких Yozma вклала 40%, а решта 60% були залучені від приватних інвесторів). Таким чином, Yozma стала, свого роду фондом фондів. Це поклало початок професійно керованого ринку венчурного капіталу в Ізраїлі.
Проект Yozma запропонував стратегію здійснення прямих інвестицій в технологічні компанії, а також став планомірно збільшувати додану вартість власних портфельних компаній шляхом залучення професійних топ-менеджерів, впровадження бізнес-стратегій, залучення додаткових раундів капіталу від стратегічних і фінансових інвесторів для своїх портфельних компаній. Відомо, що в перші 1-3 роки кошти фонду були інвестовані як мінімум в 15 проектів. А через 4 роки група стала здійснювати успішні виходи зі своїх інвестицій, що деколи досягають 30-кратних розмірів від вкладень.
Крім Yozma, також слід виділити проект по створенню державних технологічних інкубаторів, основним завданням яких було створення таких умов, в рамках яких єдиним результатом компанії буде продукт або технологія, відсутніяна глобальному ринку і яка несе у собі науковий прорив. Цикл розвитку компанії всередині подібних інкубаторів тривав до 3 років.
Станом на кінець 2014 року, в Ізраїлі налічується близько 5000 високотехнологічних компаній, більша частина яких - стартапи. У країні активно працюють близько 70 венчурних фондів, і близько 200 світових фондів зробили хоча б одну інвестицію в ізраїльські проекти. Більше 240 тисяч чоловік зайняті у сфері високих технологій. Домогтися таких результатів вдалося в основному за рахунок грамотної інноваційної політики держави, яка з самого початку стала дбайливо проникати в деталі інноваційного бізнесу, імплементуючи саме ті закони, які потрібні для точного налаштування ринку високих технологій, зберігаючи при цьому принцип невтручання у бізнес.
Джерело:
http://ain.ua/2014/04/10/519353
Питання:
1. Що і як, виходячи з досвіду Ізраїлю, можна адаптувати в Україні?
2. Яких ще змін потребує наша держава на шляху до інноваційності?
3. Чому до проекту Yozma були залучені приватні інвестори?
4. Які інструменти підтримки державою інноваційної діяльності були застосовані в Ізраїлі, які наразі застосовуються в Україні?
5.
Кейс 3.1. *****
Илья Кенигштейн
Директор по развитию бизнеса в Восточной Европе LR Group