Поняття та види прогалин трудовому праві.
2. Проблемні питання розмежування прогалин в трудовому праві та оціночних понять.
Класифікація прогалин.
Проблема виявлення прогалин. Способи усунення прогалин.
Вступ.
Докорінні перетворення в останні десятиліття підвалин суспільного життя, зміна соціально-політичної орієнтації, форм власності й виробничих відносин викликали стрімке поновлення всієї системи чинного правового регулювання. Результатом процесів прискореного розвитку економічних, політичних, трудових та інших відносин стало виникнення численних і відповідно — неврегульованих або недостатньо повно врегульованих чинними нормами права ситуацій, за якими, висловлюючись словами В.В. Лазарєва, "важко "встигнути" навіть при ідеальній постановці нормотворчої діяльності".'
Проблема прогалин у праві поставала перед правознавцями у всі часи, і кожна історична епоха вимагала її вирішення. Так, ще Аристотель вважав, що прогалини у праві треба заповнювати незмінними законами природи, природним правом. У роботах Ш. Монтеск'є була закріплена ідея абсолютного пріоритету закону й безпрогальності права.[1] Однак зі зміцненням позицій позитивістського праворозуміння відбулася метаморфоза в розв'язанні проблеми прогалин у праві, яка фактично була зведена до завдання ліквідації випадків відсутності правових норм у рамках чинного законодавства. У XX ст. про безпрогальність права заявили прихильники нормативізму. Однак на противагу їм соціологічна юриспруденція повністю відкинула ці догми, одночасно стверджуючи, що відсутні норми закону можуть бути цілком заповнені безпрогальністю правопорядку.[2]
Пит. Поняття та види прогалин трудовому праві.
У вітчизняній юридичній науці проблема прогалин у праві почала активно вивчатися у 60-70-х роках XX ст. У цей час з'явилося декілька основних підходів до визначення поняття "прогалини". Одні правознавці під ними розуміли відсутність норми права, при якій необхідність правового регулювання зумовлена не тільки основними принципами права, а й розвитком суспільних відносин і потребами практичного вирішення справ.[3] Інші визначали прогалини як випадки, коли можна чітко констатувати, що певні питання в основному належать до сфери правового регулювання й повинні вирішуватися юридичними засобами, але конкретне їх вирішення в цілому чи в якійсь частині не передбачено.[4] Дехто з правників вважає, що відсутність конкретної норми, необхідної для регламентації відносин, які входять у царину правового регулювання, є прогалиною в законодавстві.[5] На думку інших, під прогалиною у праві слід мати на увазі відсутність у діючій системі законодавства норми права, відповідно до якої має вирішуватися питання, що потребує правового регулювання.[6]
[1] Явич J1.C. Общая теория права. - Л.: Изд-во ЛГУ, 1976.-С. 140.
[1] Рябова Д.Н. Пробельї в праве и способи их восполнения // Становление и развитие научньїх школ права в государственньїх университетах России: Материальї Всероссийской студ. научно-практ. конференции, 29 - 30 апреля 1999 г. - С. - Пб.: Изд-во С. - Пб. ун-та, 1999. - Ч. 3. - С. 23.
[1] Лазарев В.В. Понятие пробелов в праве // Сов. гос-во и право. - 1967. - №4. - С. 93, 96.
[1] Пиголкин А.С. Обнаружение и преодоление пробелов права //Сов. гос- во и право. - 1970. -№3. - С. 49.
[1] Теория государства и права: Учебник / Под ред. В.М. Корельского, В.Д. Перевалова. - М.: ИНФРА-М, 1997. - С. 390.
[1] Григорьев Ф.А., Черкасов А.Д. Пробельї в праве и пути их преодоле- ния в практике применения. Аналогия закона и аналогия права // Теория государства и права: Курс лекций / Под ред. Н.И. Матузова, А.В. Малько. - М.: ИИФРА, 2001.-С. 463.
Як бачимо, хоча вчені й пропонують різні дефініції прогалин, проте запропоновані ними визначення в найбільш принципових моментах сходяться: усі вони наголошують на тому, що прогалиною у праві є повна чи часткова відсутність певної норми права, тобто фактично констатують відсутність правової регламентації конкретних суспільних відносин.
Беручи до уваги виїцевикладене, прогалину в трудовому праві можемо визначити як повну або часткову відсутність правового регулювання тієї сфери суспільних відносин, яка об'єктивно вимагає регламентації нормами трудового права України і не може нормально функціонувати без обов'язкових для виконання юридичних норм.
Принципово правильною вважаємо позицію П.І. Радченка, який стверджує, що навіть найдосконаліші нормативні акти не можуть зняти проблему прогалин у праві. У будь-якому (навіть дуже детальному й досконалому) нормативному акті нормот- ворець неспроможний передбачити буквально все, оскільки не може встигати за умовами життя суспільства, які зазнають швидких змін.'
2 пит. Проблемні питання розмежування прогалин в трудовому праві та оціночних понять.
Одним із..проблемних питань науки трудового права є розмежування прогалин з юридичними категоріями та явищами, схожими на них, однак, які не є ними в дійсності (прогалини в законодавстві про працю, помилки в трудовому праві, колізії в трудовому праві тощо). Від прогалин у трудовому праві вкрай важливо відрізняти прогалини в трудовому законодавстві, адже поняття "трудове право" і "трудове законодавство" відрізняються за змістом. Відповідно до ст. 4 КЗпП України законодавство про працю складається з цього та інших актів законодавства України, прийнятих відповідно до нього. Як видно з наведеної статті, законодавець, чітко вказавши, що до законодавства про працю належить КЗпП України, окрім цього відніс до нього й інші акти законодавства. Іншими словами, у даному випадку ми маємо справу зі спробою визначити правову категорію через неї ж саму, що з точки зору нормотворчої техніки є істотним недоліком. Ось чому вважаємо за необхідне наголосити на тому, що під час подальшого реформування трудового законодавства це зауваження необхідно врахувати.
Спираючись на вищенаведене, звернімося до поглядів науковців з приводу трактування поняття "трудове законодавство". Одні з них переконані, що до актів трудового законодавства потрібно відносити тільки закони, усі ж інші нормативно-правові акти, у тому числі й локальні можуть регулювати трудові й пов'язані з ними відносини, але не повинні включатися в законодавство про працю. З точки зору Р.З. Лівшиця такою є теоретична база принципу верховенства будь-якого закону, оскільки інше розуміння законодавства - це вагомий крок на шляху до розмивання правової категорії "закон".[7] Таким чином, трудове законодавство (у вузькому значенні цього поняття) - це сукупність законів України про працю ("Про охорону праці", "Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)", "Про відпустки", "Про оплату праці" та ін.).
Суть другого, ширшого підходу зводиться до того, що термін "законодавство" охоплює всі нормативно-правові акти, що містять первинні правові норми.[8] У цій ситуації варто звернутися до рішення Конституційного Суду України від 9 липня 1998р., №12-рп/98 у справі за конституційним зверненням Київської міської ради професійних спілок щодо офіційного тлумачення ч. З ст. 21 Кодексу законів про працю України (справа про тлумачення терміну "законодавство"). Відповідно до рішення терміном "законодавство", що вживається ч. З ст. 21 КЗпП України для визначення сфери застосування контракту як особливої форми трудового договору, охоплюються закони, чинні міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою, а також постанови Верховної Ради, укази Президента, декрети й постанови Кабінету Міністрів, прийняті в межах їх повноважень і відповідно до Конституції й законів України.
Отже, через щонайменше подвійний зміст терміна "законодавство" має місце й подвійне тлумачення категорії "прогалина в законодавстві про працю", яка у вузькому своєму значенні виражає безпосередню відсутність відповідного закону як нормативного правового акта, який прийнято у встановленому порядку органами законодавчої влади й володіє вищою юридичною силою. Як бачимо, у такому смислі цей термін за своїм змістом не збігається з поняттям "прогалина в трудовому праві". Але ж поняття "прогалина в трудовому праві" і "прогалина в законодавстві про працю" можна ототожнювати в широкому значенні за умови, що останнє охоплює не тільки всі нормативні правові акти, що містять первинні правові норми, а й локальні у сфері праці.
З метою усунення подвійного тлумачення правової категорії "законодавство" й вирішення інших проблемних питань, доцільно прийняти спеціальний закон, у якому містилися б щодо всіх галузей права чіткі уніфіковані дефініції понять "закон", "законодавство", "підзаконний нормативний акт", "локальний нормативний акт" тощо.
[1] Лившиц Р.З. Теория права. -М.: Изд-во БЕК, 1994.-С. 111-113.
[1] Алексеев С.С. Право: азбука-теория -философия: Опьіт комплексного исследования. - М.: Статут, 1999. - С. 83; Ершов В., Ершова Е. Гіравовьіе по- зиции Конституционного Суда Российской Федерации как источник трудового права // Труд, право. - 2000. -№2. - С. 13; Керимов Д.А. Культура и техника законотворчества. - М.: Юрид. лит., 1991. -С. 15.
Значний науковий внесок у теорію питання про необхідність прийняття Закону "Про нормативні правові акти" зроблено такими правознавцями як С.С. Алексєєв, О.С. Піголкін, П.І. Рабі- нович, Ю.О. Тихомиров, М.В. Цвік та ін. Протягом тривалого часу вони були і лишаються незмінними ентузіастами й пропагандистами "закону про закони", висновок про крайню необхідність прийняття якого є безумовним і закономірним результатом їх серйозних і кропітких наукових досліджень. У той же час, визнаючи надзвичайно велику роль цих учених в розвитку теорії права, слід наголосити, що нагальна потреба прийняття вищевказаного закону сьогодні викликана серйозними проблемами сучасної вітчизняної нормотворчості, правової системи та практики реалізації нормативних правових актів. Недарма ж говорять, що немає нічого сильнішого ідеї, час якої прийшов. Ми погоджуємося й Л. Горбуновою, яка вважає, що прийняття Закону України "Про нормативні правові акти України" дозволило б упорядкувати всю систему нормативно-правових актів, забезпечити високі вимоги до їх змісту, форми й наукового обґрунтування.[9]
Неприпустимо змішувати такі поняття, як "прогалина в праві" й "помилка в праві". Помилка є неправильною оцінкою об'єктивно існуючих умов і появою на цій підставі не тієї волі нормотворчих органів, яку варто було б відобразити в нормативних актах. На думку окремих науковців, вона має місце, коли нормотворчий орган (а) помилково вважає які-небудь відносини, не підлягаючими правовому регулюванню, (б) помиляється в тому, що є можливість обійтися конкретизацією права при його застосуванні, (в) помилково передає вирішення питання на розсуд правозастосувача, (г) видає норму, у якій немає необхідності, (д) вирішує питання не так, як варто його було б вирішити відповідно до вимог певної норми.[10] Отже, помилкою в трудовому праві є прояв "дефектної" волі нормотворчих органів у сфері регулювання трудових і безпосередньо пов'язаних з ними відносин. Сюди також належить віднести випадки, коли який-небудь нормотворчий орган неправильно вважає ті чи інші відносини щодо праці не підлягаючими правовому опосередкуванню й тому залишає їх не врегульованими нормами трудового права, а значить, прогалинами. У подібному випадку помилка в праві буде водночас вважатися й причиною юридичної прогалини. Хибною є позиція тих учених, які переконують: якщо нормотворчий орган помилково розцінює[1] Горбунова JI. Конституційні засади забезпечення законності у нормотворчості // Право України. - 2004. -№7. - С. 19.
[1] Лазарев В.В. Применение советского права. - Казань: Изд-во Казан, унта, 1972.-С. 113, 114.
які-небудь відносини не підлягаючими юридичному опосередкуванню, правозастосувач взагалі не вправі вчиняти які-небудь дії, що мають юридичні наслідки у справі. У такому випадку суб'єкт правозастосовчої діяльності, на нашу думку, має повне право подолати прогалини в трудовому праві аналогічним чином, як і у випадку, коли причиною їх була не помилка в праві, а, наприклад, динамізм суспільних відносин.
Прогалини в трудовому праві знаходяться в тісному зв'язку з колізіями норм трудового права. Прогалина й колізія в трудовому праві є видами порушень структурної побудови системи права, тому обидві вони негативно впливають на якість правового регламентування трудових і пов'язаних з ними відносин, суттєво зменшують ефективність впливу трудового права, призводять до збоїв у правовому регулюванні.
У деяких випадках колізії є причинами прогалин у трудовому праві, зокрема, коли має місце суперечливість норм однакової юридичної сили, взаємнопоглинаючих одна одну. Наприклад, згідно з ч. 1 ст. 56 КЗпП України за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом може встановлюватися як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. Право роботодавця в односторонньому порядку встановлювати неповний робочий час ця стаття не передбачає. Однак відповідно до ч. З ст. 32 КЗпП України у зв'язку зі змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну умов праці, у тому числі і установлення або скасування неповного робочого часу, працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.
Довівши необхідність зміни в організації виробництва і праці й відповідним чином сповістивши працівника, роботодавець фактично з вимушеної згоди останнього (тобто в односторонньому порядку) може змінити встановлений при укладенні трудового договору робочий час. Не можна, як вбачається, погодитися з виправдовуючим цю ситуацію аргументом, що ч. З ст. 32 КЗпП України є спеціальною нормою, що закріплює виняток із загального правила, передбаченого ст. 56 Кодексу законів про працю: адже буквальне тлумачення останньої не дає підстав для будь-яких винятків. Згідно з визначенням трудового договору, яке міститься в ч. 1 ст. 21 КЗпП України, власник підприємства, установи, організації або уповноважені ним орган чи фізична особа зобов'язаний не тільки виплачувати працівникові заробітну плату, а й (що важливіше в даному випадку) забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором та угодою сторін. Треба визнати, що статті 32 і 56 КЗпП регулюють різні правові явища, тому майже неможливо визначити - яка з цих норм є спеціальною і чи є вона такою в дійсності. У даному випадку виникає прогалина, але в її основі лежить не відсутність нормативного регулювання, а неякісне регулювання, у результаті чого норми, що мають однакову юридичну силу, фактично взаємонейтралізуються. У такому разі з точки зору законодавчої техніки й потреб правозастосування для ліквідації зазначеної прогалини досить викласти перше речення ч. 1 ст. 56 КЗпП України в такій редакції: "Неповний робочий день або неповний робочий тиждень може встановлюватися за угодою між працівником і власником або уповноваженим ним органом, якщо інше не передбачено законодавством про працю, як при прийнятті на роботу, так і згодом" - або ж виключити з ч. З ст. 32 КЗпП України слова про встановлення чи скасування неповного робочого часу.
Від прогалин у трудовому праві принципово важливо відрізняти оціночні поняття. У КЗпП України вживаються такі з них, як "істотні умови праці", "поважні причини", "грубе порушення трудових обов'язків", "аморальний проступок" та ін. Варто погодитися, як видиться, з точкою зору М.И. Бару, відповідно до якої застосування норм з оціночними поняттями - своєрідний прийом, відмінний як від усунення прогалин у праві, так і від трактування чинних правових норм.1 Сутність оціночного поняття полягає в тому, що нормотворчі органи свідомо надають правозастосовувачу можливість вільної оцінки ситуації з огляду на конкретні обставини справи. У цьому випадку немає прогалин у правовому регулюванні суспільних відносин. Передаючи вирішення того чи іншого питання на розсуд органу, що застосовує нормативно-правовий акт, нормотворець у такий спосіб виражає також свою волю. Присутність у текстах нормативних правових актів про працю оціночних понять є неминучою, але це не свідчить про наявність прогалин у трудовому праві, оскільки не завжди можна дати належне юридичне визначення того чи іншого явища, що вимагає правового регулювання. Приміром, неможливо вкласти один і той же зміст у часто вживане в нормативно-правових актах поняття "поважні причини". Якщо вступ до шлюбу є поважною причиною для надання працівникові відпустки без збереження заробітної плати, то цю ж причину навряд чи можна визнати поважною при обґрунтуванні порушення трудової дисципліни. Спираючись на зазначене, вважаємо, що немає сенсу радити нормотворчим органам у будь-якому випадку встановлювати критерії поважності, давати універсальну для всіх ситуацій легальну інтерпретацію поважних причин або наводити їх вичерпний перелік.
З урахуванням викладених міркувань можемо стверджувати, що оціночне поняття в трудовому праві - це специфічний спосіб оформлення волі нормотворця, що становить собою закріплене в тексті нормативно-правового акта положення, яке потребує конкретизації й уточнення в тій чи іншій ситуації суб'єктом трудового права в процесі застосування норм останнього.
' Бару М.И. Оценочньїе понятия втрудовом законодательстве//Сов. гос- во и право. - 1970. - № 7. - С. 104.
Існує потреба визнати наступне: якщо в одних випадках оціночні поняття необхідні, то в інших вони вкрай небажані. При їх використанні важливо пам'ятати й про негативну сторону. Оскільки оціночні поняття конкретизуються й уточнюються правозастосувачем, то неминучим є суб'єктивний підхід до оцінки конкретних обставин справи. Ці поняття відкривають простір для псевдотворчого розсуду суб'єктів, які застосовують приписи трудового законодавства. Варто приєднатися до позиції М.Й. Бару, який стверджував, що наявність вичерпного чи хоча б взірцевого переліку може нейтралізувати небажані наслідки суб'єктивного підходу до оцінки фактів.' Якщо є можливість викласти правові норми в тексті нормативного акта в узагальненому вигляді, тобто у формі так званого абстрактного визначення, або привести вичерпний перелік фактів та обставин, нормотворчі органи, без сумніву, зобов'язані це зробити. Норми права з оціночними поняттями мають використовуватися, коли немає можливості викласти норму в інший спосіб, оскільки це не будь-які норми права, а лише ті, які не конкретизовані нормотворчими органами з об'єктивних причин - в силу неможливості вжиття іншої юридичної конструкції. Саме тому гарантією правильного застосування оціночних понять не можна розглядати уточнення цього поняття або встановлення повного (вичерпного) переліку фактів та обставин, що підпадають під нього. Установлення ж зразкового переліку з використанням словосполучень "та інші", "і тому подібні", "аналогічні" не виключає певного суб'єктивізму й можливості позаправового розсуду в застосуванні розглядуваних понять.
Значимість проблеми практичного розмежування оціночних понять і прогалин у трудовому праві полягає в тому, що в першому випадку має місце правове регулювання трудових і безпосередньо пов'язаних з ними відносин (хоча й у своєрідній формі), а в другому - правового регулювання взагалі не існує (хоча воно необхідне). Причому в основі походження обох правових явищ можуть бути схожі, а інколи навіть аналогічні причини, але розрізнити ці явища можна, тільки встановивши в кожному
' Бару М.И. Оценочньїе понятия в трудовом законодательстве // Сов. го- сударство и право. - 1970. -№7. - С. 105.
конкретному випадку факт наявності чи відсутності прогалин у трудовому праві.
Проблема вдосконалення законодавства завжди належала до числа найбільш актуальних як у правовій науці, так і в юридичній практиці. Ми солідаризуємся з С.К. Загайновою, яка вважає, що принципово неправильним є твердження, відповідно до якого право є бездоганним, оскільки кожна життєва ситуація знаходить своє адекватне нормативне закріплення. Це неможливо, бо життя завжди йде попереду нормативних приписів, що закріплюють суспільні відносини тільки в статиці,1 і тому в діяльності органів, які застосовують нормативно-правові акти, інколи мають місце ситуації, що не знаходять свого прямого відбиття в законодавчих актах (прогалини у праві).2
У будь-якому суспільстві право покликано бути стабілізуючим чинником і регулювати суспільні відносини на засадах єдності. Як відмічає С.С. Алексєєв, воно повинно бути пластичним, таким, яке внаслідок безперервної правотворчості реагувало б на всі зміни суспільних відносин і конкретні потреби життя. Задля соціального виграшу, який одержує суспільство від зрозумілості, визначеності й чіткості нормативно-правової форми, законодавець може свідомо йти й на певні втрати, пов'язані з відставанням права від суспільних відносин, що перебувають у стані постійного розвитку.3
Особливість права як динамічної системи полягає в тому, що воно само по собі здатне оперативно враховувати основні напрямки соціального розвитку, зберігаючи при цьому властивості стійкої і стабільної правової системи регулювання суспільних відносин. Для цього у правовій системі з самого початку передбачається можливість подолання прогалин, причому шляхом не тільки правотворчості, а й використання особливих інститутів у процесі застосування права. Останні дають можливість ніве- лювати прорахунки законодавця, забезпечувати дію юридичних ' ЗагайноваС.К. Судебньїй прецедент: проблеми правоприменения.-М.: Норма. 2002. -С. 86.
2 Тарнапольська О.М. Поняття терміну "прогалина" в праві: загальна характеристика // Адвокат. - 1999. -№3. - С. 24.
3 Алексеев С.С. Общая теория права: В 2-х т. - Т. 2. - М.: Юрид. лит., 1982. -С. 329- 332.
норм згідно з вимогами суспільних відносин, що постійно розвиваються і змінюються. У такий спосіб досягається ефект саморегулювання правової системи.1
4 3 Пит. Класифікація прогалин.
Окрім багатьох інших аспектів велике значення для ефективного й оперативного подолання прогалин у праві має їх класифікація. У загальній теорії права вирізняють первинні й подальші прогалини. Підставою цієї класифікації є час виникнення прогалин.[11] В.В. Єршов вважає принципово важливою цю класифікацію прогалин і в трудовому законодавстві.[12]
Первинні прогалини існують у нормативному правовому акті про працю з моменту його появи. Вони зумовлюються тим, що нормотворчий орган не зміг передбачити всіх існуючих на момент прийняття акта обставин, що вимагають правового опосередкування і тому допустив недоліки в конструюванні конкретних правових норм. Наприклад, відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (в редакції до 31.05.2005 р.)[13] підприємства (об'єднання), установи й організації незалежно від форми власності й господарювання, де чисельність працюючих інвалідів була менша, ніж установлено нормативом, сплачували відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначалася в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі й організації за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Механізм сплати цих штрафних санкцій визначала постанова Кабінету Міністрів України. Порушення термінів їх сплати тягнуло за собою нарахування пені із суми недоїмки за кожен день прострочення, включаючи день сплати, в розмірі, передбаченому Законом. Однак відповідний Закон до 31 травня 2005 р. був відсутній, у зв'язку з чим Фонд соціального захисту інвалідів та його відділення були позбавлені можливості нараховувати і стягувати пеню.
Організація, винна в порушенні вимог статей 19 і 20 зазначеного Закону могла протягом тривалого часу ігнорувати законні вимоги Фонду соціального захисту інвалідів щодо сплати штрафних санкцій і при цьому не нести за це ніякої відповідальності.
Беручи до уваги вищенаведене, Верховною Радою 31 травня 2005 р. прийнято Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", який набрав чинності з 22 червня 2005 р.[14] Згідно зі змінами, внесеними до ч. 2 ст. 20 Закону, порушення термінів сплати штрафних санкцій тягне за собою[1] Лазарев В.В. Пробельї в праве и пути их устранения. - М.: Юрид. лит., 1974.-С. 34.
[1] Ершов В.В. Восполнение судом пробелов в трудовом законодательстве //Сов. юст,- 1993.-№24.-С. 19.
[1] Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні: Закон України від 21.03.1991 p., №875-ХІІ // Відом. Верхов. Ради України. - 1991. - №21. -Ст. 252.
[1] Про внесення змін до Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні": Закон України від 31.05.2005 p., №2602-1V //Відом. Верхов. Ради України. - 2005. - №25. - Ст. 337.
нарахування пені на суму заборгованості по сплаті штрафних санкцій у розмірі 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України за кожний календарний день її прострочення, включаючи день сплати.
Подальші прогалини в трудовому праві виникають після опублікування й набуття чинності нормативно-правовим актом. Вони зумовлені появою нових суспільних відносин і обставин, що вимагають правового опосередкування, яких раніш не існувало, або необхідністю в нормативному регулюванні явищ, щодо яких раніше право ставилося "байдуже". Потреба в нормативному регулюванні може виникнути також у зв'язку із зміною правових поглядів і оцінок, а також у випадку, коли регулювання певних відносин раніше було прерогативою органу, що застосовує право. Прикладом подальшої прогалини в трудовому праві є ситуація, яка до 8 вересня 2005 р. мала місце в питанні забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок. Особливим аспектом становлення громадянського суспільства в Україні є, на нашу думку, саме трансформація тендерних стосунків. Статтею 24 Конституції України закріплено рівність прав жінок і чоловіків в усіх головних сферах життєдіяльності людини. Як відомо, Україна ратифікувала більшість міжнародних документів в галузі захисту прав людини. Зокрема, в 1980 році було ратифіковано Конвенцію ООН "Про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок". Україна також приєдналась до Пекінської декларації та Платформи дій, схвалених IV Всесвітньою конференцією із становища жінок (1995 рік). Держава має невпинно рухатися у напрямі подолання тендерної нерівності, усуваючи бар'єри на шляху жінок до всіх ділянок громадського життя. На часі розробка та впровадження державної стратегії, що дала б змогу жінкам врівноважити свою суспільну діяльність та сімейне життя. Підґрунтям таких стратегій має стати відродження демократичних традицій історично високого суспільного статусу української жінки, підтримання прагнень жінок розширити свої можливості та заявити про свій повноцінний статус членів громадянського суспільства.[15] [1] Руднєва О.М., Гончарова Г.С. Проблеми правового регулювання праці жінок в умовах становлення ринкової економіки // Еволюція правового становища жінок: історія і сучасність. - X.: Право, 2000. - С. 42 - 66.
Свідченням пріоритетності становлення в Україні суспільства, тендерної рівності як умови реалізації демократії європейського зразка та створення повноцінного громадянського суспільства є прийняття у 2005 році Закону України "Про забезпечення
рівних прав та можливостей жінок і чоловіків".[16] Метою цього Закону є досягнення паритетного становища жінок і чоловіків у всіх сферах життєдіяльності суспільства шляхом правового забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, ліквідації дискримінації за ознакою статі та застосування спеціальних тимчасових заходів, спрямованих на усунення дисбалансу між можливостями жінок і чоловіків реалізовувати рівні права, надані їм Конституцією і законами України.
Жінкам і чоловікам забезпечуються рівні права та можливості у працевлаштуванні, просуванні по роботі, підвищенні кваліфікації та перепідготовці. Роботодавець зобов'язаний:
- створювати умови праці, які дозволяли б жінкам і чолові- кам здійснювати трудову діяльність на рівній основі;
- забезпечувати жінкам і чоловікам можливість суміщати трудову діяльність із сімейними обов'язками;
- здійснювати рівну оплату праці жінок і чоловіків при однаковій кваліфікації та однакових умовах праці;
- вживати заходів щодо створення безпечних для життя і здоров'я умов праці;
- вживати заходів щодо унеможливлення випадків сексуальних домагань.
Роботодавцям забороняється в оголошеннях (рекламі) про вакансії пропонувати роботу лише жінкам або лише чоловікам, за винятком специфічної роботи, яка може виконуватися виключно особами певної статі, висувати різні вимоги, даючи перевагу одній із статей, вимагати від осіб, які влаштовуються на роботу, відомості про їхнє особисте життя, плани щодо народження дітей. Роботодавці можуть здійснювати позитивні дії, спрямовані на досягнення збалансованого співвідношення жінок і чоловіків у різних сферах трудової діяльності, а також серед різних категорій працівників.
У разі колективно-договірного регулювання соціально-тру- дових відносин (генеральна угода, регіональні та галузеві угоди, колективні договори) угоди (договори) мають включати положення, що забезпечують рівні права та можливості жінок і чоловіків, із зазначенням строків реалізації відповідних положень. При цьому колективні угоди (договори) мають передбачати:
- покладання обов'язків уповноваженого з тендерних питань - радника керівника підприємства установи та організації, їх структурних підрозділів на одного з працівників на громадських засадах;
[1] Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків: Закон України від 08.09.2005 p., №2866-IV // Відом. Верхов. Ради України. - 2005. -№52.-Ст. 561.
- комплектування кадрами і просування працівників по роботі з дотриманням принципу надання переваги особі тієї статі, щодо якої в них існує дисбаланс;
- усунення нерівності за її наявності в оплаті праці жінок і чоловіків як у різних галузях господарства, так і в одній галузі на базі загального соціального нормативу оплати праці в бюджетній та інших сферах, а також на основі професійної підготовки (перепідготовки) кадрів.
Тепер необхідно досягти якнайшвидшої реалізації зазначених та інших положень Закону України "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків". Адже, незважаючи на чіткий припис п. 2 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону Кабінету Міністрів України на протязі тримісячного строку не спромігся:
- подати на розгляд Верховної Ради України пропозиції щодо внесення до законів України змін, які випливають із цього Закону (в першу чергу щодо відповідальності за порушення законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків);
- привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом;
- забезпечити прийняття нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону;
- забезпечити перегляд і скасування міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади прийнятих ними нормативно-правових актів, що суперечать вимогам цього Закону.
Ще одним із прикладів подальшої прогалини в трудовому праві є становище, яке склалася з науковцями із світовим ім'ям і великим досвідом, які з об'єктивних причин, а також з метою свого вдосконалення їздять за кордон для викладання в іноземних вищих навчальних закладах та для зайняття науковою роботою за кордоном. Повертаючись, вони прагнуть передати набуті знання та свій досвід молодим вченим. Однак, їх посада нерідко вже зайнята іншим працівником. В результаті, вони не мають змоги передавати свій величезний досвід та збагачувати набутими знаннями науку України.
Приймаючи до уваги вищевказане є нагальна необхідність внесення в законодавство про відпустки (Кодекс законів про працю України та Закону України "Про відпустки") змін, які ввели б новий вид відпусток - наукові та визначили умови та порядок їх надання. Ці відпустки слід надавати без збереження заробітної плати науковим та науково-педагогічними працівниками для здійснення наукової та науково-педагогічної діяльності за кордоном, а їх тривалість не повинна перевищувати три роки. На період відпустки за працівником має зберігатиметься місце роботи (посада). Прийняття такого Закону сприятиме скороченню відтоку провідних наукових кадрів за кордон, підвищить їх захищеність та створить сприятливі умови для підвищення наукового потенціалу України та інтеграції нашої країни до світового наукового простору.
Окремі вчені-правознавці вирізняють абсолютні прогалини - у смислі повної відсутності норм, необхідних для регулювання відповідних відносин, і відносні - у випадку відсутності централізованих норм.[17] Однак що стосується трудового права, то з подібною класифікацією погодитися не можна. Оскільки локальна нормотворчість - один зі способів нормативного правового регулювання суспільних відносин, що входять до предмета трудового права, то юридичної прогалини в регламентуванні немає, коли є необхідні правила, встановлені локальними нормативними актами.[18]
Ця ідея у той же час заслуговує на відповідну увагу. Прогалини в трудовому праві можуть бути класифіковані на абсолютні й відносні, але коли існує інший зміст підстави для класифікації. Відсутність нормативного припису щодо фактичних обставин, що становлять предмет правової регламентації трудового права і не врегульованих ні цією галуззю права, ні іншими галузями, утворюють абсолютну прогалину в трудовому праві. Водночас існують суспільні відносини, які хоча й не врегульовані нормами трудового права, але опосередковані приписами права інших (у тому числі суміжних із трудовим) галузей права. У цьому випадку мають місце відносні прогалини у трудовому праві. Це стосується, наприклад, прогальних у трудовому праві, але врегульованих цивільним правом питань визначення таких понять, як "фізична особа", "власник підприємства, установи, організації" тошо, а також положень про представництво й доручення, норм, що регулюють матеріальну відповідальність роботодавця перед його працівниками за збереження особистого майна останніх, та ін. Ця класифікація має не тільки теоретичне, а й важливе практичне значення. Як наслідок, з метою подолання відносних прогалин може використовуватися міжгалузева аналогія права.
Доречним є також поділ прогалин у трудовому праві на повні й неповні. Повна має місце тоді, коли є прогалина норми в цілому. Неповну ж прогалину слід охарактеризувати як відсутність якого-небудь елемента правової норми (гіпотези, диспозиції, санкції). [1] Петров В.В. Проблеми социалистической законности в судебной прак- тике по гражданским колхозньїм делам // Вопросьі социалистической законности в деятельности административньїх и хозяйственньїх органов. - Казань: Изд-во Казан, ун-та, 1968. - С. 131.
J Кондратьев Р.І. Локальні норми і прогалини в праві // Вісн. Хмельн. ін- ту регіон, упр. та права: Наук, часопис / Відп. ред. Р.І. Кондратьев. - Хмельницький: Хмельн. ін-т регіон, упр. та права, 2002. - №1. - С. 17-18. Більше того, можна припустити можливість існування прогалини не всього елемента норми права, а тільки його частини. За таких обставин важливо визначити, чи залишається працездатним той елемент норми права, що містить такий дефект. Неповна прогалина у трудовому праві має місце в тому разі, коли вона, будучи частиною елемента правової норми, блокує дію останнього. Інакше прогалини не існує, а в наявності - ситуація, що може бути подолана за допомогою прийомів юридичного тлумачення норм трудового права.
^Залежно від відносин, які становлять предмет трудового права і які не зазнали правового регулювання, прогалини можна поділити на прогалини (а) в правовому регулюванні трудових відносин і (б) відносин, безпосередньо пов'язаних із трудовими. Внаслідок того, що норми права містяться як у законах, так і в інших нормативно-правових актах, залежно від форми зовнішнього вираження правових норм можна розрізняти прогалини в законах і прогалини в інших нормативних правових актах.
Прогалини у трудовому праві можуть бути також класифіковані залежно від способів їх усунення на прогалини, які можуть бути (а) усунуті нормотворчими органами і (б) подолані суб'єктами правозастосовчої діяльності.
Залежно від методів подолання - на прогалини, подолані за допомогою (а) методу аналогії норм права і (б) методу аналогії на основі принципів права. Є сенс класифікувати прогалини у вітчизняному трудовому праві також на підставі конкретних причин їх виникнення.