Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розробляння та впроваджування документарних систем




8.1 Загальні положення

Стратегія керування документаційними процесами базується на розроблянні та запроваджу­ванні політики, процедур і методики та розроблянні й впроваджуванні документаційних систем та­кими способами, які відповідають операційним вимогам організації та узгоджуються з вимогами її регуляторного середовища.

Стратегія, прийнята організацією для документування своєї ділової діяльності, має визначи­ти, які службові документи необхідно створювати та коли, як і де їх слід долучати до документацій-ної системи.

Впровадження стратеги для узгодженості документаційних систем може містити:

а) розробляння документаційних систем,

b) документування діяльності документаційних систем,

с) навчання працівників, що постійно працюють з документами, та іншого персоналу роботі зі службовими документами,

d) конвертування службових документів у нові документаційні системи, формати та здійсню­вання контролю за цими процесами,

e) встановляння норм і розробляння заходів щодо їх дотримування та виконання,

f) визначання строків зберігання та прийняття рішень щодо службових документів, які мають значну цінність, відповідно до вимог регулятивного середовища.

Стратегію керування документаційними процесами документують у вигляді стратегічного плану як стратегічний план інформаційного керування та долучають до планової документації організації.

Інформаційні системи, прикладні робочі програми та комунікації разом із робочими процеса­ми, які вони забезпечують, треба розробляти, модифікувати або переробляти таким чином, щоб під час здійснювання ділової діяльності службові документи, які відповідають вимогам, створювали і долучали як усталену практику.

8.2 Характеристики документаційних систем

8.2.1 Вступ

Документаційні системи мають забезпечувати створювання службових документів із харак­теристиками, визначеними у підрозділі 7.2. Характеристики систем описані у пунктах 8.2.2—8.2.6.

8.2.2 Достовірність інформації

Будь-яка система, застосовна для керування документаційними процесами, має бути придат­ною до безперервної та регулярної роботи згідно із встановленими процедурами та обов'язками.

Документаціина система має:

а) у встановленому порядку долучати всі службові документи у тій сфері діяльності, на яку вона поширюється,

b) систематизувати службові документи у спосіб, який відображає робочі операції автора служ­бових документів,

с) захищати службові документи від несанкціонованих змін або знищення,

d) у встановленому порядку функціонувати як первинне джерело інформації про дії, задоку­ментовані в службових документах, та

e) забезпечувати доступ до всіх службових документів та пов'язаних із ними метаданих.

Достовірність інформації, що міститься у системі, документують шляхом створення і ведення документів про роботу системи. Ці документи мають демонструвати відповідність системи зазначе­ним вище критеріям. Документаціина система має реагувати на зміни у вимогах до ділової діяльності, але зміни у системі не повинні впливати на властивості службових документів у системі.

У той же час передавання службових документів з однієї системи до іншої здійснюють у спосіб, який не впливає негативно на властивості службових документів.

8.2.3 Цілісність

З метою попередження несанкціонованого доступу, знищування, змінювання або вилучання службових документів, запроваджують контрольні заходи, такі як відстежування доступу, контроль користувачів, санкціоноване знищування та убезпечування збереженості. Ці контрольні заходи мо­жуть міститися в системі або бути зовнішніми для певної системи. Для електронних службових до­кументів організації може бути визначено, що будь-яка зміна у функціюванні, заміна програмного забезпечення на нову версію або встановлювання нової форми обслуговування не повинні впли­вати на цілісність службових документів.

8.2.4 Відповідність

Документаційними системами керують згідно з вимогами до організації поточної діяльності, вимогами регуляторного середовища та очікуваннями суспільства від результатів функціювання тієї сфери діяльності, у межах якої діє організація. Персонал, який створює службові документи, має розуміти, як ці вимоги впливають на його ділову діяльність. Відповідність документаційних систем цим вимогам регулярно оцінюють, а документи про результати оцінювання зберігають з метою свідчення.

8.2.5 Всебічність

Документаційні системи керують документаційними процесами, які є результатом усіх напрямів ділової діяльності організації або підрозділу організації, в якому вони функціонують.

8.2.6 Систематичність

Керування створюванням та зберіганням службових документів здійснюють систематично. Методику створювання та зберігання службових документів треба систематизувати як шляхом роз­робляння і функціювання документаційної системи, так і системи ділової діяльності.

Документаційна система передбачає точне задокументовування політики, встановлених обо­в'язків та формальну методологію керування нею.

8.3 Розробляння та впроваджування документацій них систем

8.3.1 Загальні положення

Документаційна система має бути функціональною, що забезпечує її спроможність здійсню-

вати та забезпечувати операції керування документаційними процесами згідно з розділом 9.

Рішення про розробляння та впроваджування документаційних систем і процесів, які вони забезпечують, необхідно розглядати у взаємозв'язку з наявними організаційними системами.

8.3.2 Документування дій зі службовими документами

Документаційні системи мають містити повне і точне відображення всіх дій, пов'язаних із пев­ним службовим документом. Вони охоплюють процеси, пов'язані з окремими службовими докумен­тами. Ці відомості можуть документуватися як частина метаданих, внесених, приєднаних або по­в'язаних із певним службовим документом. Як альтернативний варіант, їх можна задокументову-вати у контрольному журналі, що зберігається, принаймні, так само довго, як і службовий документ, якого він стосується.

8.3.3 Фізичне зберігання носіїв інформації та їх захист

Під час розробляння документаційної системи до уваги беруть відповідне середовище збері­гання та носій інформації, фізичні захисні матеріали, процеси обробляння та системи зберігання. Рішення про зберігання носіїв залежить від строку, протягом якого потрібно зберігати службовий документ. Документаційні системи мають бути готовими до надзвичайних ситуацій з метою визна­чання та послаблювання ризиків. Треба орієнтуватися на збереження цілісності службових доку­ментів під час надзвичайної ситуації та в період відновлювання після неї.

8.3.4 Розподіл функцій керування

Документаційні системи мають забезпечувати альтернативні варіанти розміщування службо­вих документів. У деяких випадках, коли це дозволяє правове та регуляторне середовище, служ­бові документи фізично може зберігати, одна організація, але відповідальність та контроль за ке­рування ними належить або організації, що їх створила, або іншому відповідному уповноваженому органу. Така організація роботи зі службовими документами, що розрізняє зберігання, власність та відповідальність за службові документи, особливо стосується систем електронної документації. Зміни в роботі зі службовими документами можуть виникнути у будь-який час існування системи і будь-які зміни в цій роботі треба проконтролювати та документально оформити.

8.3.5 Конвертування та переміщування

Документаційні системи треба розробляти таким чином, щоб службові документи залишали­ся автентичними, достовірними та придатними для користування за будь-яких змін системи, охоп-„ люючи конвертування формату, переміщування в результаті застосування іншого апаратного за­безпечення та операційних систем або специфічного прикладного програмного забезпечення про­тягом усього періоду їх зберігання (див. підрозділ 8.5).

8.3.6 Доступ, пошук та користування

Документаційні системи мають забезпечувати своєчасний та ефективний доступ до службо­вих документів та їхній пошук, необхідний для безперервної ділової діяльності та задоволення ви­мог, пов'язаних зі звітністю.

Щоб забезпечити цілісність службових документів у документаційних системах треба перед­бачити контроль за доступом. У системах має бути передбачено зберігання контрольних журналів або застосовування інших методів, які засвідчують, що службові документи ефективно захищені від несанкціонованого користування, змінення або знищування.

ДСТУ 4423-1:2005

керівного складу та провідних працівників, використовуючи анкети опитування, роблячи огляд сис­теми в дії, перевіряючи посібники із запроваджування процедур, матеріали з навчання та іншу документацію, роблячи вибіркові перевіряння якості службових документів й методів обліковування. Аналізувати та оцінювати функціювання системи, ініціювати та контролювати дії, спрямовані на коригування, встановити режим постійного відстежування і регулярної' експертизи.

8.5 Припинення функціювання документаційних систем

Коли документаційна система припиняє функціювати або втрачає повноваження, службові документи до неї більше не долучають, але доступ до них залишається. Службові документи можна вилучити із системи згідно з чинними інструкціями про строки зберігання і передавання службо­вих документів до архіву або вилучення їх для знищування чи згідно із стратегією конвертування та переміщування інформації. Процес припинення функціювання системи треба документально оформити, оскільки це потрібно для дотримання автентичності, достовірності, придатності для ко­ристування та цілісності службових документів, які все ще перебувають у системі, охоплюючи пла­ни конвертування інформації або відображання даних (див. підрозділ 7.2).

9 документаційні процеси та їх контролювання

9.1 Визначання службових документів, що підлягають долучанню до документаційних систем

Визначання того, які службові документи треба долучати до документаційної системи, базуєть­ся на результатах аналізування вимог регуляторного середовища, вимог ділової діяльності та звітності, ризику не долучити службові документи. Залежно від типу організації, правового і соці­ального контексту, в якому вона діє, ці вимоги можуть відрізнятися.

Службові документи створюють і отримують на різноманітних носіях, використовуючи постійно змінювані технології. Первинна характерна ознака службових документів — це їх динамічна при­рода, їх можуть створювати різні автори, їх можна представити різними версіями у різних формат­них, у різні періоди часу.

Коли ділові чи особисті дії зобов'язують організацію або особу діяти, роблять організацію або особу підзвітними чи документують дію, рішення або процес прийняття рішень, їх потрібно долу­чати до документаційної системи у вигляді службових документів та пов'язати з метаданими, що характеризують їх специфічний діловий контекст.

9.2 Визначання строків зберігання службових документів

Рішення про те, як довго треба зберігати службові документи в документаційних системах, базуються на оцінюванні вимог регуляторного середовища, вимог ділової діяльності й звітності та ризиків. Попередньо для прийняття таких рішень потрібно залучити підрозділ, що здійснює специ­фічну ділову діяльність, призначену посадову особу, яка керує документаційними процесами, та, за потреби, інших працівників згідно із зовнішньою та внутрішньою політикою та нормами керуван­ня документаційними процесами, вимогами до службових документів, пов'язаними із специфічною діловою діяльністю. Статутні або інші регулятивні вимоги можуть встановлювати мінімальні стро­ки зберігання або підпорядковування рішенню таких повноважних органів, як архів або аудитори. Під час визначання строків зберігання службових документів треба враховувати права і інтереси всіх зацікавлених сторін. Не треба приймати рішення для того, щоб обмежити права доступу.

Процесом зберігання службових документів треба керувати, щоб

а) відповідати поточним та майбутнім потребам ділової ДІЯЛЬНОСТІ.

1) зберігати інформацію про минулі і нинішні рішення та діяльність як частини корпора­тивної пам'яті для інформаційного забезпечення прийняття рішень та діяльності в теперішньому і в майбутньому часі;

2) зберігати свідчення про минулу та теперішню діяльність для задоволення звітних зобов'язань;

3) ліквідувати систематично і санкціоновано якомога раніше непотрібні службові документи;

4) зберігати контекст службового документа, що зробить можливим для майбутніх корис­тувачів оцінити автентичність та достовірність службових документів, навіть у випадках, коли документаційні системи, в яких вони зберігаються, були закриті або зазнали значних змін;

b) відповідати правовим вимогам, забезпечивши відповідне оформлення документів, розумі­ння та виконання вимог регуляторного середовища, яке застосовується під час керування документаційними процесами специфічної ділової діяльності, та

с) відповідати поточним і майбутнім потребам внутрішніх і зовнішніх зацікавлених сторін:

1) визначати законні та позовні інтереси зацікавлених сторін у зберіганні службових до­кументів довше, ніж це потрібно самій організації. Зацікавлені сторони можуть бути діловими парт­нерами, клієнтами та іншими особами, яких торкаються рішення або дії організацій тощо, яким організація може надавати доступ до своїх службових документів згідно з вимогами звітності, на­приклад, аудитори, регулятивні органи та слідчі органи, архівні установи або дослідники;

2) визначати та оцінювати правові, фінансові, політичні, соціальні або інші позитивні вигоди від зберігання службових документів з метою слугувати інтересам науки і суспільства в цілому, та

3) дотримуватися інструкцій відповідних архівних органів у разі їх придатності.

Національний відхил

3) дотримуванням інструкцій відповідних архівних органів.

До службових документів тривалого зберігання належать такі, що:

— забезпечують свідчення та інформацію про політику і діяльність організації;

— забезпечують свідчення та інформацію про взаємодію організації з клієнтами, яких вона обслуговує;

— документують права й обов'язки фізичних осіб та організацій;

— сприяють формуванню документальної пам'яті організації для наукових, культурних та істо­ричних цілей, та

— містять свідчення та інформацію про діяльність, що представляє інтерес для внутрішніх і зовнішніх зацікавлених сторін.

9.3 Долучання службових документів до документаційних систем

Метою долучання службових документів до документаційних систем є

— встановлювання взаємозв'язків між службовим документом, автором та службовою потре­бою, що зумовила його створення,

— розміщування службового документа з його взаємозв'язками в документацій ній системі,

— встановлювання його зв'язків з іншими службовими документами.

Цей процес можна провести через розміщення детальних метаданих, які містять, доповню­ють, пов'язують інформацію про певний службовий документ незалежно від його формату. На стадії розробляння цей процес долучають до процедур документаційної системи. Такі метадані є суттє­вими для відстежування, повноважень, статусу, структури та цілісності службового документа в будь-який момент та подання його зв'язків з іншими службовими документами.

Перелік методів, що забезпечують долучання службових документів, може бути таким:

а) класифікування та індексування, що дають можливість встановити відповідні зв'язки, гру­пування, найменування, забезпечення секретності, дозвіл на користування та пошук, передаван­ня до архіву та вилучання для знищування і виявляння службових документів, життєво важливих для діяльності організації;

b) систематизування у логічній послідовності, незалежно від виду носія: фізичний чи елект­ронний, що полегшує наступне користування і одержування довідок;

с) реєстрування, що засвідчує наявність службового документа в документаційній системі;

d) функціювання систем, які в процесі ділової діяльності мають:

1) забезпечувати створення метаданих, що описують діловий контекст;

2) забезпечувати свідчення того, де знаходиться службовий документ;

3) виявляти, яка дія невиконана;

4) виявляти, хто має доступ до службового документа;

5) виявляти, коли цей доступ мав місце, та

6) забезпечувати свідчення дій, що здійснювалися зі службовим документом.

9.4 Реєстрування

У документаційній системі, де застосовують процеси реєстрування:

а) службові документи реєструють, коли долучають їх до документаційної системи;

b) до закінчення реєстрування жоден процес не може впливати на службовий документ.

Основна мета реєстрування — засвідчити, що службовий документ було створено або долу­чено до документаційної системи, а додатковою перевагою є те, що реєстрування полегшує по­шук службових документів. Воно містить запис короткої описової інформації або метаданих про службовий документ та надання службовому документу ідентифікатора — умовної познаки, уні­кальної для цієї системи. Реєстрування формалізує долучення службового документа до докумен­таційної системи.

Службові документи треба реєструвати Тільки на одному рівні у межах документаційної сис­теми. В електронному середовищі документаційні системи можна проектувати так, щоб реєстру­вання службових документів відбувалося автоматично, прозоро для користувача діловою сис­темою, до якої службовий документ долучають, та без втручання фахівця з керування документаційними процесами.

9.5 Класифікування

9.5.1 Класифікування напрямів ділової діяльності

Класифікування напрямів ділової діяльності є важливим засобом, що допомагає здійснювати ділову діяльність і здебільшого стосується керування документаційними процесами, охоплюючи:

а) забезпечування зв'язків між окремими службовими документами, що нагромаджуються, для того, щоб забезпечити безперервне документування діяльності;

b) забезпечування уніфікації під час визначання назв службових документів;

с) допомогу в пошуку всіх службових документів, які стосуються певної функції або напряму діяльності;

d) визначання ступенів таємності та доступу для груп службових документів;

e) встановлювання дозволу користувачам на доступ або роботу з певними групами службо­вих документів;

f) розподіл відповідальності за керування певними групами службових документів;

g) поділ службових документів для роботи, та

h) визначання відповідних строків зберігання та дій з передавання службових документів до архіву або вилучання їх для знищування.

9.5.2 Системи класифікації

Системи класифікації' відображають діяльність організації і зазвичай будуються на основі ана­лізу цієї діяльності. Системи можна використовувати для забезпечування різноманітних операцій керування документаційними процесами. Організаціям треба визначити ступінь класифікаційного контролю, необхідний для їх діяльності.

9.5.3 Словниковий контроль

Системи класифікації та індекси можуть бути забезпечені словниковим контролем, що відобра­жає спеціальну лексику комплексу службових документів організації. Такий словниковий контроль пояснює вживання специфічних для організації понять або термінів.

9.5.4 Індексування

Індексування можна робити вручну або автоматично. Воно може відбуватися на різних рівнях групування в документаційній системі.

Настанови з індексування можна знайти у стандарті ІЗО 5963 Роситепіаііоп — Меіпосіз їог ехатіпіпд сюситепїз, сіеіегтіпіпд іпеіг зиЬіесіз, апсі зеїесїіпд іпсіехіпд Іегтз.

9.5.5 Розміщування номерів та індексів

Звичайно застосовують умовні позначки на службових документах, що відрізняються від наз­ви службового документа. Розміщування номерів або індексів звичайно роблять на сукупності служ­бових документів.

Надання індексів пов'язано з проведенням пошуку, де номер чи індекс зазначають «адресу» службового документа. Службовий документ можна знайти, точно вказавши місце його розташу­вання в документаційній системі.

9.6 Зберігання та обробляння

Службові документи зберігають на.носіях, придатних для користування, які забезпечують до­стовірність, автентичність та збереженість так довго, як це потрібно (див. підрозділ 8.2). Питання зберігання, обробляння та збереженості службових документів виникають вже під час їх активно­го функціювання, а не лише тоді, коли вони стають неактивними.

Службові документи потребують таких умов зберігання і процесів обробляння, в яких урахо­вано їхні специфічні фізичні та хімічні властивості. Службові документи тривалої цінності, незалеж­но від формату, потребують якіснішого зберігання та обробляння, щоб забезпечити їхню збере­женість так довго, наскільки це відповідає їхній цінності. Умови зберігання та процеси оброблян­ня проектують таким чином, щоб захистити службові документи від несанкціонованого доступу, втрати або знищування, а також викрадання і стихійного лиха.

Організація повинна розробити політику та інструкції щодо конвертування або переміщуван­ня службових документів з однієї документаційної системи до іншої.

Системи для електронних документів розробляють таким чином, щоб ці документи залиша­лися доступними, автентичними, достовірними та придатними для користування за будь-яких змін у системі. Це може бути переміщування у зв'язку із застосуванням іншого програмного забезпе­чування, відображення у форматах емуляції або інші майбутні способи відображання службових документів. Якщо такі процеси відбуваються, потрібно зберігати свідчення про них, разом із под­робицями будь-яких змін в інформації та форматі службових документів.

Доступ

Організації повинні мати формальні інструкції, які встановлюють, хто має дозвіл на доступ до службових документів та за яких обставин.

Вимоги регулятивного середовища, відповідно до яких діє організація, встановлюють низку принципів щодо прав, умов або обмежень доступу, які мають враховуватись під час функціюван­ня документацИлних систем. Це може бути спеціальне законодавство, що охоплює забезпечення таємниці приватної інформації, безпеки, свободи інформації та роботу архівів. Службові документи можуть містити особисту, комерційну або іншу важливу для діяльності організації інформацію. У певних випадках не можна дозволяти доступ до службових документів або до інформації про них.

Обмежування доступу можна застосовувати як у межах організації, так і для зовнішніх кори­стувачів. Службові документи з обмеженим доступом треба визначати лише тоді, коли цього по­требує діяльність або згідно з вимогами регулятивного середовища. Обмежування треба накладати на визначений період, щоб додаткове відстежування, необхідне для цих службових документів, про­водили не пізніше, ніж це потрібно. Характер встановлених обмежень доступу може з часом зміню­ватися.

Забезпечування відповідного контролю за доступом здійснюють шляхом встановляння статусу доступу як для службових документів, так і для суб'єктів.

Керування процесами доступу встановлює таке:

а) службові документи поділяють на категорії відповідно до їх рівня доступу у певний час;

b) доступ до службових документів мають лише уповноважені особи;

с) засекречені службові документи можна читати лише за потреби та за наявності повноважень;

d) усі дії зі службовими документами здійснюють лише ті суб'єкти, хто має на це повноваження, та

e) дозвіл на доступ до службових документів певної сфери відповідальності визначають підрозділи організації, що відповідають за цей напрям діяльності.

Відстежування та відображання у вигляді переліку користувачів із рівнями доступу та їхніми функ-ційними робочими обов'язками має здійснюватися постійно в усіх документаційних системах, неза­лежно від видів документів та їх носіїв. Документаційні електронні системи, особливо ті, що терито­ріально віддалені, можуть використовувати протоколи ідентифікації користувачів з інших програм.

9.8 Контролювання руху службових документів та користування ними

9.8.1 Загальні положення

Контролювання руху службових документів та користування ними в документаційній системі необхідне, щоб

а) визначити, які невиконані дії треба виконати;

b) уможливити пошук службових документів;

с) запобігти втратам службових документів;

d) контролювати використання систем безпеки і зберігання та ведення обліку дій зі службови­ми документами (тобто долучання або реєстрування, класифікування, індексування, зберігання, до­ступ та користування, переміщування, передавання до архіву або вилучання для знищування), та

e) підтримувати здатність визначити операційне походження деяких службових документів, якщо системи об'єдналися або були переміщені.

9.8.2 Контроль строків виконання дій зі службовими документами Контролювати строки виконання дій можна у документаційних системах лише для процесів,

для яких організацією чи для організації встановлено строки виконання певних дій. Контроль строків виконання дій:

а) мінімізує кількість процесів, які треба зробити відповідно до рішень або дій, зазначених у службовому документі,

b) покладає відповідальність за дію на призначену особу, та

с) документує дату, до якої потрібно здійснити визначену дію, та дату, коли дія відбулася.

Контроль строків виконання дій може бути ефективним лише тоді, коли службовий документ зареє­стровано в документаційній системі до передавання особам, яким він призначений для виконання.

9.8.3 Контроль за місцезнаходженням службових документів

Рух службових документів треба документально оформити, щоб, за потреби, службові докумен­ти завжди можна було знайти. Для контролювання можна документувати умовну познаку (ідентифіка­тор), назву, особу або підрозділ, де перебуває службовий документ, та час (дату) переміщування.

Система має простежити вихід службового документа, передавання від однієї особи до іншої та вертання у вихідне місце або у сховище, а також вилучання для знищування або передавання на постійне зберігання до архіву чи до будь-якої іншої уповноваженої сторонньої організації.

9.9 Передавання службових документів до архіву або вилучання їх для знищування

Повноваження щодо передавання службових документів до архіву або вилучання їх для зни­щування, якими керуються для вилучення службових документів з операційних систем, застосо­вують до них систематично і у встановленому порядку в процесі повсякденної діяльності. Жодна дія з передавання службових документів на зберігання або вилучання для знищування не прово­диться без упевненості, що службовий документ більше непотрібен, усю роботу виконано, немає судових позовів та не ведуться слідства, які б потребували службових документів як доказів.

Дії з передавання службових документів на зберігання або вилучання для знищування можуть охоплювати:

а) негайне фізичне знищування, охоплюючи списання та вилучання;

 

Національний відхил

а) вилучання з документаційної системи, списання та фізичне знищування службових документів на підставі проведення експертизи їхньої цінності,

b) зберігання протягом тривалого періоду в підрозділі організації; с) передавання до відповідного сховища або носія під організаційним контролем; о!) передавання іншій організації, яка набула відповідальності за діяльність внаслідок реор-ганізування, продажу або приватизування;

Національний відхил

а") передавання іншій організації, яка набула відповідальності за діяльність внаслідок реорганізування, ліквідування,

продажу або приватизування;

e) передавання відповідальності за керування до відповідного повноважного органу, тоді як

фізичне зберігання службових документів залишається за організацією, що їх створила,

f) передавання до сховища, яким керує від імені організації незалежний постачальник, з яким,ено відповідну угоду,

g) передавання до архіву організації, та

h) передавання до сторонньої архівної установи.

Під час фізичного знищування службових документів треба керуватися такими принципами:

— Знищування завжди має бути санкціонованим.

— Не знищують службові документи, задіяні в незакінчених судово-слідчих діях.

— Знищування службових документів здійснюють способом, який зберігає конфіденційність інформації, яку вони містять.

— Усі копії службових документів, санкціонованих до знищування, охоплюючи страхові копії, копії для користування та резервні копії, знищують.

9.10 Документація з керування документаційними процесами

Документація, що описує керування документаційними процесами, має відповідати правовим, організаційним та технічним вимогам. Треба мати чітко визначені повноваження щодо документа-ційних процесів, таких, як класифікування, індексування, аналізування для визначання цінності та передавання службових документів до архіву або вилучання їх для знищування.

Щоб визначити вимоги до методики, аналізування, аудиту та перевіряння керування докумен­таційними процесами, треба мати розроблені відповідні законодавчі акти, норми та політику. Тре­ба приділити значну увагу іншим інформаційним системам та інформаційній політиці організації, щоб підтримати корпоративну цілісність середовища інформаційного керування.

Усі рішення щодо того, які службові документи треба долучати до документаційної системи та як довго зберігати, документують з належною точністю та зберігають. Рішення можна представи­ти у вигляді номенклатури справ, що надає повноваження щодо передавання службових доку­ментів до архіву або вилучання їх для знищування. Документацію про результати аналізування цінності або іншої оцінки, що впливає на прийняття рішень про долучення та зберігання службо­вих документів, подають вищому керівництву на затвердження. Ця документація має містити інфор­мацію про особливості діяльності та службові документи, що є результатом кожного напряму діяль­ності, а також точно і однозначно визначити періоди їх зберігання та дії з передавання службових документів до архіву або вилучання їх для знищування. Потрібно чітко визначити події, що ініцію­ють або роблять можливими дії з передавання службових документів до архіву або вилучання їх для знищування. Також можуть бути інструкції про передавання службових документів на підставі альтернативних форм зберігання. У цьому разі таку документацію подають на розгляд для необ­хідного схвалення сторонньому уповноваженому органу, такому як архівна установа, аудитори тощо. Якщо службові документи були передані до архіву або вилучені для знищування, треба збе­рігати документ, що засвідчує такі дії.

10 ВІДСТЕЖУВАННЯ ТА ЗДІЙСНЮВАННЯ ПЕРЕВІРЯННЯ

Для того, щоб процедури та процеси документацій них систем було здійснено відповідно до політики та вимог організації й вони відповідали очікуваним результатам, треба регулярно прово­дити відстежування відповідності. Таке вивчення дозволяє перевірити ступінь ефективності функ-ціювання системи та рівень задоволеності користувачів системою.

Відповідно до вимог регуляторного середовища відстежування та перевіряння можуть здійсню­вати сторонні органи.

Якщо документаційні системи та керування документаційними процесами виявляться непри­датними або неефективними, їх модифікують.

Відповідність систем політиці й вимогам організації та здійснювання відстежування оформлю­ють документально, а звіти зберігають.

НАВЧАННЯ

Організація, що прагне відповідати положенням цього стандарту, повинна мати програму на­вчання роботі зі службовими документами. Програми навчання згідно з вимогами до керування документаційними процесами та спеціальними методиками мають визначати ролі та обов'язки пра­цівників в організації. Вони мають бути адресовані всьому керівному складу, працівникам, розроб­никам, волонтерам та іншим особам, які відповідають за всю діяльність організації або напрям діяльності у створенні службових документів у ході своєї роботи та у долучанні цих документів до документаційних систем. Навчальні програми можна розробляти та запроваджувати у співпраці зі сторонніми організаціями.

ДОДАТОК НА (довідковий)

ПЕРЕЛІК

НАЦІОНАЛЬНИХ СТАНДАРТІВ УКРАЇНИ, ПОСИЛАННЯ НА ЯКІ Є В ЦЬОМУ СТАНДАРТІ

ДСТУ 2392-94 Інформація та документація. Базові поняття. Терміни та визначення (150 5127-3:1981, NEQ)

ДСТУ ІSО 9001-2001 Системи керування якістю. Вимоги (ІSО 9001:2000, IDТ)

ДСТУ ІSО 14001-97 Системи керування навколишнім середовищем. Склад та опис елементів і настанови щодо їх застосування (ІSО 14001:1996, IDТ)

ДСТУ 2395-2000 (ІSО 5963:1985) Інформація та документація. Обстежування документа, встанов­ляння його предмета та відбирання термінів індексування. Загальна методика (ІSО 5963:1985, IDТ)

 

 

ДОДАТОК НБ

(довідковий)

ПОРІВНЯЛЬНА ТАБЛИЦЯ

ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ ДЛЯ ТЕРМІНІВ

ЗГІДНО З ЦИМ СТАНДАРТОМ ТА ЗГІДНО З ДСТУ 2732:2004

 

Визначення понять згідно з цим стандартом Визначення понять згідно з 2732:2004
документ Зафіксована інформація або об'єкт, який може тракту­ватися як окрема одиниця службові документиІнформація, яку організація або фізична особа створи­ла, отримала та зберігає як свідчення або інформацію згідно з правовими зобов'язаннями чи в процесі вико­нання основної діяльності керування документаційними процесамиГалузь керування, яка відповідає за ефективний та сис­тематичний контроль за створенням, прийманням, збе­ріганням, використанням, передаванням до архіву та вилученням для знищення службових документів, охоп­люючи процеси відбирання та зберігання в документаль­ній формі свідчень та інформації про ділову діяльність реєстрування Надання службовому документу унікальних ідентифіка­ційних даних під час його долучання до документацій-ної системи документ Інформація, зафіксована на матеріальному носії, основ­ною функцією якого є зберігати та передавати її в часі та просторі. Примітка.Запис інформації повинен відповідати характерис­тикам певного жанру чи номіналу. Жанрові характеристики запису інформації — це функційні та структурно-композицій­ні ознаки певного жанру твору літератури чи мистецтва (ро­ман, монографія, хронікально-документальний фільм тощо). Номінальні характеристики залису інформації — це функцій­ні та структурно-композиційні ознаки певного виду задоку­ментованої службової чи особистої інформації (наказ, акт, протокол, лист, щоденник тощо) службовий документ Документ, який створила або отримала установа (чи інший суб'єкт господарювання) в процесі діяльності керування документацією Комплекс заходів, спрямованих на здійснювання про­цесів створювання та функціювання службових доку­ментів реєстрування (службового) документа Внесення до облікових форм коротких відомостей про службовий документ із зазначенням реєстраційного індексу і дати зареєстрування

 

 

ДОДАТОК НВ (довідковий)

ПЕРЕЛІК

НАЦІОНАЛЬНИХ ВІДХИЛІВ ТА ЇХНІ ПОЯСНЕННЯ

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 521 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2357 - | 2221 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.