Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Економічні явища та причини виникнення проблемних ситуацій на підприємствах




Кожна організація підкоряється закономірностям циклічного розвитку всієї соціально-економічної системи, і в той же час має власні цикли розвитку.

Якщо економіка країни знаходиться в стані системної кризи, то ця обставина не може не відбитися на стані організації.

Характер впливу на організацію може бути не лише негативним, але й позитивним. Усе залежить від виду діяльності, галузевої приналежності, форми власності, розміру організації, її економічного і ресурсного потенціалу, внутрішнього психологічного клімату тощо.

Можливе і таке становище, коли організація входить у глибоку кризу здавалося б при сприятливих зовнішніх економічних обставинах. У таких випадках домінуючими причинами (у даному випадку і факторами) напевно будуть внутрішні обставини, пов'язані з якістю керування, некомпетентністю персоналу, помилками при прийнятті рішень, низькою якістю організації виробництва чи праці і т.п.

При цьому важливо вчасно помітити симптоми небезпечного розвитку в організації для того, щоб вчасно відреагувати і запустити механізм ситуаційного керування.

У зв'язку з цим варто розрізняти симптоми, фактори і причини появи проблемних ситуацій на підприємстві.

Симптоми виявляються, як правило, у показниках діяльності підприємства і, що особливо важливо, у тенденціях їхньої зміни.

Наприклад, аналіз показників фондовіддачі, продуктивності, ефективності, фінансового стану можуть характеризувати настання проблемної ситуації. Крім того симптомами можуть бути: ріст плинності персоналу, падіння виробничої дисципліни, незадоволеність працею, конфліктність у колективі, часті кадрові перестановки.

Симптомом настання проблемної ситуації може бути або невідповідність показників до закономірних співвідношень, або тимчасові параметри, наприклад, темп росту продуктивності праці повинен випереджати темп росту заробітної плати. Якщо цього не відбувається, збільшується небезпека появи проблемних ситуацій.

Симптом - це первісний, зовнішній прояв настання проблемних ситуацій. Але причини нерідко криються глибше зовнішнього прояву кризових ознак. Відповідно оцінювати проблемні ситуації, їхню глибину і небезпеку необхідно не тільки із симптомів, але і з причин і реальних факторів.

Під фактором у даному випадку варто розуміти — подію, зафіксований стан чи встановлену тенденцію, що свідчить про настання кризи.

Причина появи кризової ситуації – це події чи явища, внаслідок яких з'являються фактори кризи.

Наприклад, в організації симптомом появи проблемних ситуацій може бути зниження якості продукції, а фактором — порушення технологічної дисципліни. Причиною ж в даному випадку може бути низька кваліфікація персоналу і (чи) його вели­ка плинність (рис. 1.1).

 
 

 

Рис.1.1. Виникнення і розпізнавання проблемної ситуації

Розглядаючи дану схему може виникнути питання: „Чому розробка заходів для усунення проблем не впливає на причину виникнення проблемної ситуації?”. Відповідь полягає в тому, що не завжди можна вплинути на причину виникнення проблемної ситуації, часто можна спробувати нівелювати її або знизити її негативний вплив. Так, наприклад, низький рівень пенсій в державі (симптом) зумовлений недостатністю фінансування з державного бюджету (фактор) видатків на пенсійне забезпечення громадян похилого віку, встановлення мінімального розміру пенсій на рівні прожиткового мінімуму, а причиною цього є збільшенням питомої ваги осіб пенсійного віку у складі населення внаслідок демографічної кризи та міграції населення пенсійного віку, особливо колишніх військових, на Україну до розпаду Радянського Союзу. Виправити демографічний дисбаланс на державному рівні є практично неможливим, відтак зусилля з боку державних урядовців можуть бути спрямовані лише на проведення пенсійної реформи, запровадження механізму добровільного пенсійного страхування та підтримку, зростання народжуваності.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 627 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лучшая месть – огромный успех. © Фрэнк Синатра
==> читать все изречения...

2268 - | 2154 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.