Центральним народним урядом КНР є Державна Рада, визначена Конституцією виконавчим органом державної влади, вищим державним адміністративним органом країни (ст. 85). Особливістю правового статусу Державної Ради є те, що, з одного боку, вона є виконавчо-розпорядчим органом державної влади, тобто Всекитайських Зборів Народних Представників і їх Постійного комітету, у зв’язку із чим у своїй діяльності реалізує рішення вищих органів влади країни, а з іншого боку – виступає як вищий орган державного управління загальної компетенції, що керує усіма галузями державного управління і всіх інших органів державної адміністрації.
Формування Державної Ради відбувається на першій сесії новообраних ВЗНП: Голову Державної Ради – Прем’єр-міністра – затверджує ВЗНП за представленням Глави КНР. Усі інші особи, що входять у Державну Раду (заступники Прем’єра, члени Державної Ради, міністри, голови державних комітетів, головний ревізор (у ранзі міністра), начальник Секретаріату (Канцелярії) затверджуються Всекитайськими Зборами Народних Представників за представленням Прем’єра. У період між сесіями ВЗНП необхідні зміни у складі Державної Ради (за винятком посади Прем’єра, заміна якого можлива тільки самими ВЗНП) здійснюються Постійним комітетом ВЗНП й оформляються указами Глави КНР.
Визначаючи склад Державної Ради, законодавство встановлює систему персональної відповідальності Прем’єра Державної Ради, міністрів, голів комітетів. При цьому система персональної відповідальності Прем’єра поєднується із принципом колегіального керівництва, тобто всі найважливіші питання вирішуються на пленарних засіданнях Державної Ради або на засіданнях її постійного бюро, а в міністерствах і комітетах у цих цілях створюються колегії. Строк повноважень Державної Ради відповідає строку повноважень ВЗНП, причому Прем’єр, його заступники і члени Державної Ради не можуть займати ці посади більше двох строків підряд. Державна Рада несе відповідальність за всю свою діяльність перед ВЗНП, яким вона підзвітна, а в період між сесіями ВЗНП вона відповідальна перед ПК ВЗНП.
Державна Рада займає одне із провідних місць у системі державних органів КНР, забезпечуючи практичну реалізацію прийнятих на вищому партійному і державному рівні рішень, що зв’язано насамперед із підвищенням ролі виконавчих органів, і особливо – їхньої центральної ланки в механізмі держави. Обсяг повноважень Державної Ради, значно розширений діючою Конституцією, дозволяє їй керувати всією адміністративною роботою у загальнодержавному масштабі, визначати основні задачі, напрямки роботи і здійснювати централізоване керівництво міністерствами й держкомітетами. Державна Рада також здійснює керівництво діяльністю усіх місцевих адміністративних органів і визначає конкретне розмежування повноважень між центральними виконавчими органами та виконавчими органами провінцій, міст центрального підпорядкування й автономних районів.
До числа найважливіших повноважень Державної Ради КНР відносяться: складання планів господарського і соціального розвитку, державного бюджету та керівництво роботою з їхньої реалізації; управління економічним і оборонним будівництвом, зовнішніми зв’язками, питаннями освіти, науки, культури і т. д., охорона прав закордонних китайців і реемігрантів, забезпечення прав національних меншин; затвердження територіального поділу провінцій, автономних районів, міст центрального підпорядкування, затвердження утворення і територіальний поділ автономних округів, повітів, автономних повітів і міст; ухвалення рішення про введення надзвичайного стану на окремих територіях всередині провінцій, автономних районів і міст центрального підпорядкування і т. д. Державна Рада має право змінювати або скасовувати неналежні розпорядження, інструкції й положення, прийняті міністерствами та комітетами, а також постанови і розпорядження місцевих державних адміністративних органів. Згідно п. 18 ст. 89 перелік повноважень Державної Ради відкритий, тобто вона може здійснювати й інші повноваження, покладені на неї ВЗНП і ПК ВЗНП.
Здійснюючи свої повноваження, Державна Рада видає постанови, розпорядження й адміністративно-правові акти. Широко поширена також практика прийняття спільних рішень ЦК КПК і Державної Ради.
Державна Рада може засідати або в повному складі, коли проводить пленарні засідання, або у складі Постійного бюро (комітету), у який входять Прем’єр, заступники Прем’єра, члени Державної Ради й начальник Секретаріату (відповідальний секретар).
При Державній Раді функціонують безпосередньо їй підлеглі центральні відомства, канцелярії й інші підвідомчі Державній Раді установи.