Вищим органом державної влади у КНР, згідно зі ст. 57 Конституції, є однопалатні Всекитайські Збори Народних Представників (ВЗНП). Строк повноважень ВЗНП – 5 років. Вибори депутатів ВЗНП проводяться під керівництвом Постійного комітету ВЗНП. Загальне число депутатів ВЗНП не повинно перевищувати 3 тис. чоловік.
Депутати ВЗНП, як і депутати всіх інших ЗНП, працюють на “непостійній” основі, тобто виконують депутатські обов’язки, не припиняючи своєї основної виробничої діяльності, що, за офіційною думкою, дозволяє депутатам не відриватися від народу, краще знати реальну дійсність, потреби населення і в ході депутатської діяльності втілювати їх у життя. У рамках повноважень ВЗНП депутати (група не менше 30 чоловік) мають право законодавчої ініціативи; у період проведення сесій – право звертатися із запитами в Державну Раду, міністерства й держкомітети, які зобов’язані невідкладно дати відповіді. Найважливіший конституційний обов’язок депутатів – підтримка тісного зв’язку з населенням і органом, що його обрав, неухильне дотримання Конституції та законів. Депутати ЗНП повітів, міст, міських районів, волостей, національних волостей і селищ підконтрольні виборцям. Депутати вищестоящих ЗНП і ВЗНП підконтрольні нижчестоящим ЗНП, які їх обрали.
Законодавство встановлює певні гарантії депутатської діяльності. Зокрема, депутат звільняється від юридичної відповідальності за свої виступи або голосування на сесії ВЗНП, депутати не можуть бути арештовані або притягнуті до кримінальної відповідальності без згоди Президії сесії ВЗНП, а в період між сесіями – без згоди Постійного комітету ВЗНП.
ВЗНП здійснюють внесення змін у Конституцію, приймають так звані основні закони: кримінальні, цивільні, про державну структуру і т. д.; вносять у них зміни; розглядають і затверджують плани економічного й соціального розвитку і звіти про їхнє виконання, а також державний бюджет; формують найважливіші державні органи і звільняють із посади вищих посадових осіб: обирають і зміщують весь склад Постійного комітету ВЗНП, затверджують (і звільняють із посади) Прем’єра Державної Ради (Уряду) і її персональний склад, обирають голів Центральної військової ради й затверджують кандидатури її членів, а також звільняють їх із посади, обирають і звільняють із посади голів Верховного народного суду і генерального прокурора Верховної народної прокуратури; затверджують утворення провінцій, автономних районів і міст центрального підпорядкування, а також особливих автономних районів і їхній режим; вирішують питання війни та миру, мають інші повноваження, притаманні вищим представницьким органам державної влади. ВЗНП здійснюють також конституційний контроль. Згідно з Конституцією (п. 15 ст. 62) перелік повноважень ВЗНП є відкритим.
ВЗНП працюють у сесійному порядку. Сесії проходять один раз у рік (звичайно навесні) в парадному порядку і тривають два-три тижні. Це пояснює, чому роль ВЗНП як органу державної влади в управлінні державними справами є вторинною.
Щорічне скликання ВЗНП на сесії проводиться за рішенням Постійного комітету ВЗНП, який призначає дату скликання, визначає порядок денний і основні питання, керує проведенням сесії. Напередодні кожної сесії Постійний комітет ВЗНП проводить підготовче засідання під головуванням одного з керівників Постійного комітету, на якому приймається порядок денний, обирається її керівний орган – Президія – і вирішуються основні організаційні питання, у тому числі визначається регламент сесії. Робота сесії містить у собі засідан ня Президії сесії, пленарні засідання й робочі наради депутатських груп (делегацій). На пленарні засідання, які чергуються із проведенням нарад делегацій, виносяться найбільш важливі питання, що підлягають обговоренню на сесії. Як правило, це звіти про діяльність Державної Ради, міністерств і інших вищих державних органів, питання, що стосуються державного плану та бюджету, прийняття найбільш важливих законів, зокрема тих, які вносять зміни й доповнення в Конституцію. Законотворчість є важливим напрямком діяльності ВЗНП, водночас, це лише порівняно невеликий її аспект, оскільки велику частину законів КНР приймає інший законодавчий орган країни – Постійний комітет ВЗНП.