Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Релігійно-правові системи авестійської й ведичної традицій




Як вже зазначалося, в східній частині Євразії перехід від античності до середньовіччя відбувався в процесі поширення світових релігій арійської культурної спадщини – як її авестійської, так і ведичної гілок, охопивши принаймні три осередки формування цивілізацій третього покоління. На Середньому Сході цей процес відбувся в державі Сасанідів – Еран-Шахрі на основі оновленої авестійської релігії. В Північній Індії подібний же процес відбувається в державі Гуптів, яка на основі оновленої ведичної традиції (індуїзму) консолідує суспільства Індійського субконтиненту в Індуську цивілізацію. З Іранською цивілізацією Індуську зближує, крім спільних витоків і постійної взаємодії, те, що обидві на межі ер, завдяки експансії скіфо-сарматських народів, пережили період відкритості найрізноманітнішим надбанням античної ойкумени: в Ірані держава парфян (247 р. до н.е. – 226 рр. н.е.), в Індії – держава кушан (50 – 250 рр. н. е.)[7] – істотно оновили населення цих територій і долучили їх до найширших міжнародних контактів. Але після нетривалого їх панування, в обох суспільствах до влади прийшли старі аристократичні роди, прибічники традиціоналізму: Іран, на чолі з Аршакідами, намагався відродити в нових умовах славу імперії Ахеменідів, в Індії панування Гуптів (320-550 рр. н.е.) проходило під гаслами відродження слави Магадхи маурійського періоду. Але в імперії Гуптів всі течії і школи ведичної традиції продовжували розвивалися досить вільно, за власним покликом їх прихильників, тоді як в Еран-Шахрі релігія, ставши невід’ємною складовою офіційної політики держави, впроваджувалася під жорстким контролем вищих ієрархів влади і церкви. Ця обставина певною мірою обумовила те, що в ході експансії арабів іранське суспільство практично повністю забуло власну релігійну традицію, яка сприймалася широкими народними верствами як нав’язана зверху, тоді як індуське суспільство зберігало і продовжувало розвивати різні течії індуїзму під владою всіх завойовників, які панували в Індії від VІІІ до ХХ століть. З іншого боку, іранське суспільство, значно змінене етнічно і культурно під владою халіфату, зрештою, спромоглося сформувати власну версію ісламу (шиїзм), на основі якого відродило як свою політичну незалежність, так і культурну самобутність – в якості окремої гілки Ісламської цивілізації. Індуське ж суспільство, переживши ісламізацію частини свого населення, зберегло індуїзм в якості свого головного системотворчого чинника, але практично не зуміло протистояти політично кільком потужним хвилям загарбників, залишаючись останню тисячу років під їх владою.

На Далекому Сході в середньовіччі відбуваються ще більш складні процеси. Буддизм, що виник в північній Індії в процесі антибрахманської філософської революції (VІІ-V ст.ст. до н.е.), в середньовічній Індії, ставши ідеологією аристократії, поступився популярністю більш «народному» індуїзму. Зате, в якості запозиченого скіфо-сарматськими народами релігійного вчення, буддизм поширився в Середній Азії і на Далекому сході. Його адептами стали й численні кочові народи алтайської сім’ї, які в ІІІ ст. нової ери в ході розпаду імперії Хань, іммігрували в межі Піднебесної. Сприймаючи буддизм як світову релігію, що зв’язує різні народи і відкриває простір для найширшої експансії, а конфуціанство – як основу політичної й культурної спадщини Китайської державності, ці народи розбудовують основи нової цивілізації, головним ядром якої стає могутня імперія Тан під владою династії «окитаєних» тобгачів[8]. За сприяння Тан на Далекому Сході впродовж VІ-VІІІ століть формується своєрідна «буддистка ойкумена», в якій, разом з ідеологією буддизму, поширюються і основи політичної культури Китаю, консолідовані в етиці конфуціанства. Це сприяє швидкій розбудові осередків державності по всьому Далекому Сходу – від Японії і Кореї до країн Тибету й Індокитаю. Отже, на відміну від ранньої (неісламської) Іранської і Індуської цивілізацій, які відродили в ранньому середньовіччі власні культурні традиції, Далекосхідна цивілізація формувалася під сильним впливом запозиченої релігії – буддизму. Цим вона схожа з Ранньохристиянскою й Західно-християнською цивілізаціями, які, попри сильний вплив латини і еллінської античності, головним організуючим чинником мали християнство, запозичене у народів Близького Сходу.

Розглянемо більш детально три зазначені осередки формування цивілізацій третього покоління в східній половині Євразії.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2016-03-26; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 371 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Студенческая общага - это место, где меня научили готовить 20 блюд из макарон и 40 из доширака. А майонез - это вообще десерт. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2373 - | 2321 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.