Функціональна структура митної логістики розкриває логістичні особливості здійснення митної діяльності під час зовнішньоекономічних перевезень вантажів автомобільним, повітряним, залізничним та водним (морським та річковим) видами транспорту, а також на трубопровідному
транспорті та лініях електропередачі. Транспортні засоби, якими переміщуються громадяни та товари через митний кордон України, підлягають митному контролю та митному оформленню.
Особи, що переміщують товари під митним контролем автомобільним
транспортом, зобов'язані:
1) доставити товари за місцем призначення з збереженням митних забезпечень;
2) не розпочинати вивантаження чи перевантаження товарів без дозволу митного органу;
3) пред'явити митному органу необхідні для здійснення митного контролю і митного оформлення документи;
4) у невідкладних випадках за свій рахунок здійснювати вивантаження, навантаження, розпакування та упакування товарів і пред'являти їх до митного контролю.
Автотранспортний засіб, що використовується для переміщення товарів через митний кордон України, не потребує окремої митної декларації, якщо під час такого переміщення декларуються товари, які перевозяться ним автотранспортним засобом. Відомості про автотранспортний засіб, що
перевозить товари, вносяться до митної декларації, якою оформлено ці вантажі, книжки міжнародного дорожнього перевізника (далі - МДП), передбаченої Митною конвенцією про міжнародне перевезення вантажів із застосуванням книжки МДП 1975 р. (Конвенцією МДП 1975 р.), товаротранспортних накладних, дорожнього листа, провізних та інших супровідних документів,
передбачених законодавством.
Переміщення товарів через митний кордон України повітряним транспортом здійснюється через міжнародні аеропорти, в яких розташованімитні органи. Командир повітряного судна зобов'язаний подати для здійсненнямитного контролю такі документи:
1) генеральну декларацію;
2) документи про поштові відправлення, товари та товаро-супровідні документи;
3) інші документи, передбачені цим Кодексом, іншими законами України, а також міжнародними договорами України, укладеними в установленному законом порядку.
Дозвіл митного органу на вивантаження товарів з повітряного судна або завантаження товарів на нього надається після перевірки поданих документів та встановлення їх відповідності вимогам МКУ. Товари, що перевозяться транзитними авіапасажирами (за винятком товарів, заборонених до транзиту), не підлягають обкладанню податками і зборами та безперешкодно переміщуються в межах зони митного контролю міжнародного аеропорту.
У зонах митного контролю пунктів пропуску залізничного транспорту на державному кордоні України здійснюються перевірка документів, огляд залізничного рухомого складу, а також інші митні процедури, передбачені митним кодексом України (МКУ). Розвантажувальні, навантажувальні, перевантажувальні та інші операції, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення товарів, проводяться підприємствами залізниці за свій рахунок. При надходженні до митного контролю товарів, що перевозиться залізничним транспортом, працівники залізничної станції подають до митного органу:
1) передатну відомість (багажний список);
2) залізничні накладні;
3) інші документи, передбачені МКУ, міжнародними договорами України, укладеними в установленому законом порядку, та іншими законами України.
На водному транспорті митні органи здійснюють митні процедури в зонах митного контролю на території морських та річкових портів, а також в акваторії портів, відкритих для міжнародних перевезень. Зони митного контролю в морських та річкових портах розташовуються в межах, відведених адміністрацією цих портів, територій та акваторій. Судно закордонного плавання протягом усього часу стоянки в порту перебуває під митним контролем. Митний орган має право в цей період здійснювати огляд і переогляд судна, пломбування та опечатування його окремих трюмів і приміщень, де знаходяться товари, підстави для ввезення на митну територію України, вивезення за межі митної території України чи транзит через територію України яких відсутні. Вивантаження товарів із суден закордонного плавання та завантаження товарів на зазначені судна здійснюються з дозволу митного органу та під його контролем згідно з товаросупровідними документами, передбаченими законодавством України. Пропуск через митний кордон України товарів, що перевозяться в міжнародному водному сполученні, здійснюється на підставі оформлених митних декларацій.
Судна каботажного плавання, що плавають під Державним прапором України, а також судна каботажного плавання, що плавають під іноземним прапором, за умови одержання на це дозволу центрального органу виконавчої влади в галузі транспорту, перебувають під митним контролем протягом усього часу каботажу. Митне оформлення таких суден здійснюється документально
після повернення з рейсу на підставі письмового повідомлення капітана судна про те, що судно під час рейсу не заходило в порти інших держав і не причалювало до суден закордонного плавання, а при виході в рейс - що цим рейсом не передбачається заходження до портів інших держав та причалювання до суден закордонного плавання.
Митний контроль товарів, що переміщуються через митний кордон України трубопровідним транспортом та електронним транспортом (лініями електропередачі), у тому числі з метою транзиту через митну територію України, здійснюється в місцях митного контролю, які визначаються
Кабінетом Міністрів України. Для митного оформлення товарів, що переміщуються трубопровідним транспортом, декларант подає митному органу такі документи:
1) зовнішньоекономічний договір (контракт);
2) акт (акти) приймання-передання товару;
3) сертифікат якості;
4) рахунок-фактуру (інвойс);
5) маршрутну телетайпограму;
6) дозволи (ліцензії) відповідних органів державної влади;
7) інші документи, передбачені цим Кодексом та іншими законами України.
Для митного оформлення електроенергії декларант подає митному органу такі документи:
1) зовнішньоекономічний договір (контракт);
2) довідку-підтвердження відповідного підприємства про кількість електроенергії, що переміщується через митний кордон України;
3) інші документи, передбачені цим Кодексом та іншими законами України.