Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 23. Основні правові системи сучасності




Семінар

План семінарського заняття

1. Поняття «правова система» і «правова сім'я» та критерії їх розмежування.

2. Загальна характеристика романо-германської правової сім'ї.

3. Англо-американська правова система: поняття, ознаки та характеристика.

4. Соціалістична правова сім'я.

5. Мусульманське право: виникнення, джерела та структура.

Правова система - сукупність внутрішньо узгоджених, взаємозв'язаних, соціально однорідних юридичних засобів, методів, процедур, за допомогою яких публічна влада здійснює регулятивний організуючий і стабілізуючий вплив на суспільні відносини, реалізує заходи юридичної відповідальності.

Правова сім'я - це декілька споріднених національних правових систем, які характеризуються схожістю деяких важливих ознак (шляхи формування і розвитку; спільність джерел, принципів регулювання, галузевої структури; уніфікації юридичної термінології, понятійного апарату; взаємнозапозичення основних інститутів і правових доктрин).

Романо-германська правова сім'я виникла в результаті рецепції (запозичення основних юридичних понять, інститутів, принципів) римського права. Серед ознак романо-германської правової сім'ї можна виділити наступні: єдина ієрархічно побудована система джерел писаного права, домінуюче місце в якій займають нормативні акти (законодавство); головна роль у формуванні права відводиться законодавцеві, який створює загальні юридичні правила поведінки; себєкти застосування норм права (судді, адміністративні органи) покликані лише точно реалізувати ці загальні норми в конкретних правозастосовчих актах; писані конституції, що мають вищу юридичну силу; високий рівень нормативних узагальнень досягається за допомогою кодифікованих нормативних актів; вагоме положення займають підзаконні нормативні акти (регламенти, інструкції, циркуляри та ін.); ділення системи права на публічне і приватне, а також на галузі; правовий звичай і юридичний прецедент виступають допоміжними, додатковими джерелами; на першому місці знаходяться не обов'язки, а права людини і громадянина; особливе значення має юридична доктрина.

Англо-американська правова сім'я (сім'я загального права) - історично склалася в Англії, США і країнах британського домініону (Канаді, Австралії, Новій Зеландії і т.д.).

Ця сім'я характеризується наступними ознаками: основним джерелом права виступає судовий прецедент (правила поведінка, сформульовані суддями в їх рішеннях у конкретній справі і які поширюються на аналогічні справи); провідна роль у формуванні права (правотворчості) відводиться суду, який в зв'язку з цим займає особливе положення в системі державних органів; на першому місці знаходяться не обов'язки, а права людини і громадянина, що захищаються передусім в судовому порядку; головне значення має в першу чергу процесуальне (процедурне, доказове) право, яке багато в чому визначає право матеріальне; немає кодифікованих галузей права; відсутнє класичне ділення права на приватне і публічне; широкий розвиток статутного права (законодавства), а юридичні звичаї виступають допоміжними, додатковими джерелами; юридичні доктрини, як правило, носять суто прагматичний, прикладний характер.

Релігійна правова сім'я (сім'я мусульманського права) розглядає право не як результат раціональної (позитивної) діяльності держави і суспільства, а як продукт вищої волі. До сім'ї релігійно-традиційного (мусульманского) права входять держави Близького Сходу (Іран, Кувейт, Оман, Бахрейн і т. д.). В залежності від виду класифікації до релігійної правової сім'ї входять мусульманське право, індуське право, буддиське право, іудейське право.

Серед ознак цієї правової сім'ї можна виділити наступні: головний творець права - Бог; джерелами права є релігійно-моральні норми і цінності, що містяться, зокрема, в Корані, Сунні, Іджмі і Кіясі, які поширюються на мусульман, або в Шастрах, Ведах, законах Ману і так далі і діючих відносно індусів; дуже тісне переплетення юридичних положень з релігійними, філософськими і моральними постулатами, а також з місцевими звичаями утворює у своїй сукупності єдині правила поведінки; особливе місце в системі джерел права займають праці вчених-юристів, які конкретизують і тлумачать першоджерела, що лежать в основі конкретних рішень; відсутній поділ права на приватне і публічне; нормативно-правові акти (законодавство) мають вторинне значення; судова практика у власному значенні слова не є джерелом права.

 

Самостійна робота

Звичаєве право Африки і Мадагаскару

До сім'ї традиційного права відносяться правові системи Мадагаскару, ряду країн Африки і Далекого Сходу.

Ознаками цієї правової сім'ї є наступні: домінуюче місце в системі джерел права займають звичаї і традиції, що мають, як правило, неписаний характер і передаються з покоління в покоління; звичаї і традиції є синтезом юридичних, моральних, міфічних приписів, що склалися природним чином і визнаних державами; звичаї і традиції регулюють стосунки в першу чергу груп або співтовариств, а не окремих індивідів; нормативні акти (писані закони) мають вторинне значення, хоча їх приймається останнім часом все більше і більше; судова практика (юридичний прецедент) не виступає основним джерелом права; судова влада керується ідеєю примирення, відновлюючи згоду в суспільстві і забезпечуючи його згуртованість; юридична доктрина не грає істотної ролі в юридичному житті цих суспільств; архаїчність багатьох її звичаїв і традицій.

 

Індивідуальна робота

Місце правової системи України в сучасному світі

Сучасна правова система України все ще перебуває на стадії перехідного періоду і зберігає деякі риси соціалістичної системи, складовою частиною якої вона була тривалий час. Проте порівняльно-правовий аналіз національної правової системи дає змогу стверджувати, що вона входить до романо-германського типу правової сім'ї.

 

Питання для самоконтролю

1. Як співвідносяться поняття «правова система» і «правова сім'я»?

2. Які основні критерії класифікації правових систем?

3. Чому правові системи скандинавських держав і країн Латинської Америки часто відносять до змішаної правової сім'ї?

4. Які основні джерела права в романо-германській і англо-саксонській правових сім'ях?

5. Які специфічні особливості мусульманського права?

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 733 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2557 - | 2402 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.