Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 14. Реалізація норм права




Семінар

План семінарського заняття

1. Реалізація норм права: поняття та характеристика форм реалізації правових норм.

2. Підстави застосування норм права.

3. Основні стадії застосування правових норм.

4. Акти застосування норм права: поняття, ознаки та види.

5. Прогалини в праві та шляхи їх усунення.

Під реалізацією права необхідно розуміти процес втілення юридичних приписів в правомірній поведінці учасників суспільних відносин (громадян, органів держави, підприємств, установ, організацій, посадових осіб тощо). Правореалізація - це трансформація закладених в юридичних нормах вимог в правомірну поведінку суб'єктів права. У одному випадку - це активні позитивні дії (використання права або виконання обов'язку), в іншому - це бездіяльність суб' єктів (утримання від здійснення протиправних дій).

В юридичній науці розрізняють чотири основні форми реалізації права: 1) дотримання; 2) використання; 3) виконання; 4) застосування.

Застосовувати норми права - це владно-організаційна діяльність уповноважених державних органів, організацій та посадових осіб, яка здійснюється в поцедурно-процесуальному порядку і полягає у реалізації норм права шляхом вирішення конкретних справ і винесення індивідуальних актів застосування норм права. Правозастосування здійснюють тільки суб'єкти, які наділені владними повноваженнями.

Застосування норм права складається з ряду послідовних стадій. Як правило, виділяють наступні стадії:

1) встановлення і аналіз фактичних обставин справи;

2) вибір правової норми, на основі якої належить вирішити справу;

3) перевірка юридичної сили і тлумачення вибраної норми;

4) винесення акту застосування норм права;

5) контрольно-виконавча стадія.

Діяльність компетентних органів завершується виданням акту застосування норм права. Він фіксує ухвалене рішення, надає йому офіційне значення і владний характер.

Акт застосування норм права - це офіційний правовий документ, що містить індивідуальне владне розпорядження компетентного органу, яке виноситься ним в результаті вирішення конкретної юридичної справи і забезпечується примусовою силою держави.

Під прогалинами в праві розуміють повну або часткову відсутність правових норм, необхідність яких зумовлена розвитком суспільного життя і потребами практичного вирішення справ. Тобто необхідність у правовому врегулюванні певних суспільних відносин є, а норми яка б їх регулювала немає.

Повністю усунути прогалину можна шляхом додаткової правотворчості, але цей процес достатньо довготривалий, а прогалини виникають постійно і їх необхідно оперативно долати. Саме з цією метою використовується інститут правової аналогії.

Розрізняють два види правової аналогії або два способи подолання прогалин: 1) аналогію закону; 2) аналогію права. У першому випадку відшуковується і застосовується схожа з іншими норма закону або іншого нормативного акту. Коли не виявляється навіть і схожої норми, справа вирішується на основі і відповідно до загального духу, сенсу, принципів діючого права. Виділяється ще субсидіарна аналогія, коли суд при розгляді, наприклад, цивільної справи застосовує схожі норми з інших галузей права (адміністративного, сімейного, трудового, фінансового і т.д.). Правова аналогія не використовується в кримінальному праві і при адміністративній відповідальності.

Самостійна робота

Основні вимоги правильного застосування правових норм

Застосування правових норм має бути справедливим, законним, обгрунтованим, своєчасним і гласним. Тільки у такій єдності воно може бути ефективним, досягати своїх цілей, приносити користь. Сам процес застосування права повинен відбуватися в межах законності, що виключає свавілля, бюрократизм, і тим більше - хабарництво. Давньоримський мислитель, політичний діяч, оратор і письменник Марк Тулій Цицерон говорив, що «суддя - це закон, що говорить, а закон - німий суддя».

 

Індивідуальна робота

Ефективність застосування норм права

Правозастосування безпосередньо пов'язане з ефективністю дії законів і інших нормативних актів, вдосконаленням механізму правового регулювання, підтримкою правопорядку і дисципліни в суспільстві. Його мета - впорядкування відносин між людьми і їх об'єднаннями, надання їм організованого і стабільного характеру.

Питання для самоконтролю:

1. Чи можлива реалізація нормативно-правових приписів поза правовими відносинами?

2. Що розуміють під реалізацією права і які її форми існують?

3. Чому застосування норм права є особливою формою їх реалізації?

4. Які основні стаді процесу застосування норм права?

5. Чим відрізняються акти застосування норм права від нормативно-правових актів?

6. Що таке прогалина в праві і які їх види є?

7. В чому принципова різниця між усуненням прогалин і їх подоланням?

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 402 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2373 - | 2121 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.