Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тема 19. Законність і правопорядок




Семінар

План семінарського заняття

1. Законність: поняття, принципи та гарантії.

2. Суспільний порядок і правопорядок. Принципи правопорядку.

3. Співвідношення між законністю і правопорядком.

4. Державна дисципліна та її види.

 

Законність - це режим точного і неухильного виконання і дотриманняя вимог законодавства усіма суб'єктами права. Основними вимогами законності є: верховенство правового закону по відношенню до інших юридичних актів; видання нормативно-правових актів компетентними органами в межах своєї компетенції; своєчасність оновлення законодавства відповідно до потреб розвитку суспільства; забезпечення прав і свобод людини і громадянина, проголошених внутрішньодержавними і міжнародними актами; контроль за точним і неухильним дотриманням і виконанням закінів; припинення усіх і всяких проявів беззаконня і свавілля.

Під принципами законності розуміються вихідні засади, що характеризують це явище як з внутрішньою, так і зовнішньої сторони. Під гарантіями розуміють об'єктивні і суб'єктивні чинники, умови, передумови, що забезпечують або принаймні сприяють зміцненню законності і правопорядку. Йдеться про цілу систему заходів, зусиль, механізмів, покликаних стимулювати і гарантувати дотримання законів і підтримку належного правопорядку в суспільстві.

Гарантії законності прийнято поділяти на загальні, спеціальні та юридичні. До загальних відносяться: економічні, політичні, ідеологічні, громадські, організаційні; до спеціальних (юридичних): прокурорський нагляд, правосуддя, контрольна діяльність органів влади і управління, юридична відповідальність, інститут скарг і заяв громадян та ін.

Суспільний порядок - це система стабільних, вольових, суспільних відносин, що складаються в результаті дотримання усіма суб'єктами пануючих соціальних норм (як правових, так і не правових: норм моралі, релігійних, корпоративних тощо), що забезпечують впорядкованість, узгодженість і динамічність усіх сфер життєдіяльності людей.

Правопорядок - це складова частина суспільного порядку, це процес дотримання, виконання, використання і застосування законів і підзаконних актів, це результат законності в реальні суспільні відносини.

До принципів правопорядку можна віднести: визначеність; системність; державна гарантованість; стійкість; єдність та ін.

Слід розрізняти поняття «правовий порядок» і «суспільний порядок». Вони співвідносяться як частина і ціле, останнє поняття дещо ширші за перше. Якщо правопорядок, грунтується на праві і є кінцевим результатом його реалізації, то суспільний порядок припускає дотримання не лише правових, але і усіх інших соціальних норм, діючих в суспільстві (моральних, корпоративних, звичаїв, традицій тощо).

Дисципліна - поняття ширше, ніж законність, оскільки вона припускає не лише дотримання законів і інших нормативно-правових актів, а й усіх індивідуальних актів. Існують різні види дисципліни - державна, трудова, виробнича, технологічна, фінансова, договірна, кадрова, виконавська, військова, учбова і інші.

 

Самостійна робота

Шляхи зміцнення законності і правопорядку в Україні

Тільки цілеспрямована робота по вдосконаленню об'єктивних (загальних) умов, ефективне застосування спеціальних засобів, постійний розвиток законодавства дозволять забезпечити стабільну законність і стійкий правопорядок - основу нормального життя суспільства. Зміцнення законності передбачає формування і вдосконалення, розвиток гарантій законності в діяльності органів державної влади, органів місцевого самоуправління, їх посадових осіб. Підвищенню рівня законності також може сприяти посилення нагляду і контролю за станом законності (контроль вищих органів державної влади; контроль вищих органів державного управління; конституційний та інші види судового контролю; прокурорський нагляд; громадський контроль); формування високого рівня юридичної культури, стійких правових переконань тощо.

 

Індивідуальна робота

Шляхи зміцнення законності та державної дисципліни в діяльності органів фіскальної служби України

В основу організації діяльності органів фіскальної служби покладено комплекс тісно пов'язаних між собою принципів, які визначають завдання і основні напрями роботи даних органів. З комплексу принципів слід виділити принцип законності, який полягає в тому, що дані органи та їх працівники визнають пріоритет права і несуть політичну, правову і моральну відповідальність за невиконання взятих на себе обов'язків. Високі вимоги до служби, підвищення рівня дисципліни і культури роблять абсолютно неприпустимим будь-яке відхилення від закону у практичній діяльності органів фіскальної служби.

Питання для самоконтролю

1. Яке місце законності та правопорядку у механізмі правового регулювання?

2. Які засоби забезпечення законності?

3. Як характеризується законність як метод, режим і принцип?

4. Який стан законності в сучасній Україні?

5. Які існують види гарантій законності?

6. В чому полягає різниця між суспільним порядком та правопорядком?

7. Як співвідносяться дисципліна і законність? Які є види дисципліни?

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 378 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2505 - | 2304 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.008 с.