1. Підприємство, засноване на особистій власності фізичної особи та виключно на її праці – це:
б) індивідуальне підприємство;
2.Підприємство, яке є власністю однієї людини, не дивлячись на те, що використовується праця найманих осіб – це:
в) приватне підприємство;
3. Основною характеристикою сімейного підприємства є:
г) воно засновано на власності та праці громадян України – членів однієї сім”ї, які проживають разом.
4. Комерційна організація, статутний капітал якої розділено на визначену кількість акцій, які засвідчують права учасників товариства стосовно даного товариства – це:
а) акціонерне товариство;
5. Товариство, що має статутний фонд, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, учасники такого товариства несуть відповідальність у межах їх вкладів – це:
а) ТзОВ;
6. Учасники даного товариства відповідають за його борги своїми внесками до статутного фонду та додатково належним їм майном в однаковому для всіх учасників розмірі, кратному до внеску кожного учасника –це:
б) товариство з додатковою відповідальністю;
7. Всі учасники даного підприємства займаються спільною діяльністю і несуть солідарну відповідальність за зобов”язаннями товариства усім своїм майном – це:
в) товариство з повною відповідальністю;
8. Товариство, яке включає учасників з повною відповідальністю за зобов”язання товариства свім своїм майном, а також одного або більше учасників з обмеженою відповідальністю – це:
б) командитне товариство;
9. Підприємство, засноване на базі об”єднання майна різних власників – це:
а) спільне підприємство;
10.Дане договірне об”єднання створюється на добровільних засадах для постійної координації господарської діяльності та забезпечення захисту прав учасників і загальних інтересів, має невисоку ступінь централізації функцій управління, не втручається у виробничу та комерційну діяльність будь-кого з учасників – це:
в) асоціація;
11. Дане договірне об”єднання створюється на основі поєднання виробничих, наукових, комерційних інтересів з делегуванням окремих повноважень централізованого регулювання діяльності кожного з учасників. Дане об”єднання пристосоване в основі для великого виробництва. Учасники передають на добровільній основі частину своїх повноважень об”єднанню для централізованого їх здійснення в інтересах кожного з них. Це:
а) корпорація;
12. Дане господарство об”єднання є тимчасовим об”єднанням капіталу для досягнення спільної мети, тобто для здійснення конкретних завдань, реалізації цільових програм та проектів, після чого дане об”єднання ліквідовується. Це:
а) консорціум;
13. Форма об”єднання підприємств, у якій учасники мають обмежену самостійність, єдину власність і систему контролю; утворюється на основі повної фінансової залежності від одного або кількох підприємств. Це:
в) концерн;
14. Дане об”єднання створюється для кооперації підприємств-сумісників і проведення ними узгоджувальної інвестиційної політики і передбачає наявність материнського і дочірних підприємств. Це:
г) холдинг.
15. Змішана форма об”єднання підприємств великого і малого підприємства, при якій мале підприємство отримує право використовувати фірмову назву великого підприємства:
б) франчайзне об”єднання;
16. Цілі організації повинні відповідати таким вимогам:
а) бути досяжними;
б) мати чітко визначений горизонт планування;
д) вірні відповіді – а, б, в.
17. Команда вітрильника, яка складається з двох осіб: один керує вітрилами, інший – біля керма – це організація, в якій є:
б) горизонтальний поділ праці;
18. Державні органи, установи, організації, торгові палати, спілки підприємців, що не займаються підприємницькою діяльністю – є:
в) юридичними особами публічного права;
19. До якої з сфер внутрішнього середовища організації входять - комунікаційні процеси, організаційні структури, норми, правила, процедури, розподіл прав і відповідальності, ієрархія підпорядкування?:
г) організаційної сфери.
20. Процесами, пов’язаними із реалізацією продукції (стратегія продукції, стратегія ціноутворення, стратегія просування товару на ринку, вибір ринків збуту і систем розподілу) займається:
а) маркетингова сфера;
21. Форма об’єднання господарюючих суб’єктів ринку на основі договору про встановлення рівня заробітної плати, соціальних гарантій для працівників, єдиних цін на продукцію, розподілу ринків збуту тощо, при якій учасники зберігають комерційну, виробничу і юридичну самостійність. Це:
б) картель;
22. Форма прояву монополістичної діяльності, яка передбачає згоду про закупівлю товарів або цінних паперів для наступного спекулятивного перепродажу – це:
в) корнер;
23. Угода, яка укладається з метою короткотермінової закупки товарів або затримання їх на складі для роздування цін і одержання монополістичного прибутку – це:
г) ринг.
24. Єдина ціна на продукцію, яка фіксується учасниками договору для того, щоб не допустити її зміни з боку окремих учасників угоди, завжди є вищою від ціни до укладання угоди – це:
б) картельна ціна;
25. Форма об’єднання підприємств, при якій всі учасники втрачають свою комерційну і виробничу самостійність і підпорядковуються єдиному органу управління; передбачає передачу функцій контролю над раніше незалежними підприємствами у формі контрольного пакета акцій іншому, заново створеному господарюючому суб’єкту – це:
г) трест.
26. Форма картельного об’єднання підприємств, у яких зберігається юридична і виробнича самостійність, а комерційна втрачається; вся комерційна діяльність учасників даного об’єднання, включаючи визначення цін, обсягів постачання і збуту продукції, централізується. Це:
а)синдикат;
27. Найвищий орган управління акціонерним товариством – це:
в) загальні збори акціонерів;
28. Виконавчий орган управління АТ-це:
г) директор, дирекція або правління.
29. Контроль за діяльністю дирекції АТ здійснюються:
а) спостережною радою;
30. Підприємство, кожен учасник якого має один голос при прийнятті управлінських рішень, незалежно від розміру його внеску – це:
а) командитне;
31.Вищим органом управління кооперативу є:
а) загальні збори учасників;
32. Участь у спільному підприємстві можуть брати:
г) СП можливе як за участі виключно українських партнерів, так і за наявності співпраці українських та іноземних осіб.
33. Управління корпорацією здійснюється за такими принципами:
в) загальні збори акціонерів обирають раду директорів, яка є координуючим органом, що узгоджує і пов”язує між собою діяльність різних служб управління на різних рівнях; рада директорів призначає президента корпорації, який розробляє поточну господарську політику всієї організації і слідкує за її виконанням;
34. Для концерну характерно:
в) заборона учасникам входити до інших концернів;
35. Для концерну не характерно:
г) можливість длоя організації бути учасником кількох концернів одночасно.
36. Виберіть правильне твердження:
а) холдингова компанія і дочірні підприємства є відкритими АТ;
37.Організація – це:
д) всі відповіді вірні;
38. Якщо організація має за мету виробляти продукцію, яка задовольнятиме духовні потреби суспільства - кінофільм, концерт, театральна вистава, книга, журнал тощо, то який ресурс для цієї організації буде найголовніший?
а) людський;
39. До чинників зовнішнього середовища прямого впливу на організацію відноситься:
а) споживачі, постачальники, конкуренти, закони, урядові та місцеві органі;
40. До чинників зовнішнього середовища непрямого впливу на організацію відноситься:
в) стан економіки, міжнародні події, політика, технологія, соціально-культурні чинники;
41. Визначити правильну комбінацію цифр і букв.
Рівні управління | Функції, які виконують керівники кожного рівня |
1. Керівники верхнього рівня | а) Керівники цього рівня більше уваги приділяють плануванню та організації, концентруючи увагу на плануванні майбутнього, постановці мети, визначення курсу дій, правил і процедур їх виконання. Вони відповідають за процвітання організації і тому повинні спрямовувати і контролювати її діяльність. |
2. Керівники середнього рівня | б) Керівники цього рівня управління більше часу приділяють функціям мотивації та контролю. Вони витрачають більше свого часу на мотивацію та контроль підлеглих, стимулюють і спрямовують діяльність робітників. |
3. Керівники нижнього рівня | в) Керівники цього рівня більше часу приділяють керівництву та контролю. Вони повинні організувати роботу так, щоб цілі організації бути досягнуті, а її політика проводилася в життя; повинні добирати хороших працівників і дбати про них. |
в) 1-а; 2-в; 3-б.
42. До сфер внутрішнього середовища відносять:
в) фінансову, організаційну, маркетингову, виробничу, кадрову та культуру фірми;
43. Визначити правильну комбінацію цифр і букв.
Вимоги до цілей | Пояснення |
1. Бути конкретними. | а) Цілі є довгострокові, тактичні та оперативні. |
2. Мати чітко визначений горизонт планування. | б) Результати здійснення цілей можна виміряти. |
3. Бути досяжними. | в) Виконання цілей повинно забезпечуватися ресурсами організації. |
в) 1-б; 2-а; 3-в.
44. Організації, які займаються доставкою товарів покупцю, виконують доручення промислових і торгових фірм – є:
б) транспортними організаціями;
45. Організації, які займаються розробкою і впровадженням новітніх технічних вдосконалень і нововведень – є:
а) інжиніринговими організаціями;
46. Процесами, пов’язаними із забезпеченням ефективного використання і руху грошових потоків у фірмі (підтримання ліквідності і забезпечення прибутковості, створення інвестиційних можливостей) займається:
в) фінансова сфера;
47. Виробнича сфера в організації охоплює:
б) технологію виготовлення продукції, постачання і ведення складського господарства, здійснення досліджень і нових розробок тощо;
48. Кадрова сфера в організації охоплює:
д) такі процеси, як взаємодія керівників і виконавців, найм, навчання і просування кадрів, оцінка результатів праці і стимулювання, створення і підтримка стосунків між робітниками тощо.
49. Причинами виключення учасника з АТ є:
г) всі відповіді вірні.
50. Виберіть правильне твердження:
а) учасники ТзОВ мають кількість голосів, пропорційну до розміру їх часток у статутному фонді;
51. Виберіть правильне твердження:
а) управління діяльністю повного товариства здатного за загальною згодою всіх учасників, всіма учасниками або одним чи кількома з них за наявності доручення від інших учасників;
52.Ліквідація повного товариства наступає у випадку:
г) всі відповіді вірні;
53. Виберіть правильне твердження:
а) управління командитним товариством здійснюється учасниками з повною відповідальністю; вкладники можуть мати право повноцінного або дорадчого голосу;
54. Основною відмінністю між господарськими товариствами та господарськими об”єднаннями є:
б) учасниками господарських товариств можуть бути як фізичні, так і юридичні особи, а господарських об”єднань – лише юридичні особи;
55. Перевагами корпорації є:
г) правильні відповіді а,в;
56. Недоліками корпорацій є:
г) правильна відповідь а,б;
57. Виберіть невірне твердження:
в) консорціуми об”єднують підприємства та організації для рішення завдань інвестиційного, науково-технічного характеру на зовнішній основі;
а) стратегічне керівництво концерном здійснюється правління, тактичне й поточне управління – рада директорів;
59. Введення нової автоматизованої технології може забезпечити організації переваги в конкуренції. Але щоб використати цю нову технологію, організація змушена шукати людей з певними навичками та поглядами. Знайти потрібних фахівців, які б були зацікавлені в переході на роботу до цієї організації, буває досить складно. Якщо економічна кон’юнктура підвищується та існує конкуренція на ринку таких спеціалістів, організація може бути вимушена підняти заробітну плату, щоб заохотити цих спеціалістів до роботи. Визначити чинники середовища прямого впливу на організацію:
а) конкуренція, постачальники трудових ресурсів;
60. Введення нової автоматизованої технології може забезпечити організації переваги в конкуренції. Але щоб використати цю нову технологію, організація змушена шукати людей з певними навичками та поглядами. Знайти потрібних фахівців, які б були зацікавлені в переході на роботу до цієї організації, буває досить складно. Якщо економічна кон’юнктура підвищується та існує конкуренція на ринку таких спеціалістів, організація може бути вимушена підняти заробітну плату, щоб заохотити цих спеціалістів до роботи. Визначити чинники середовища непрямого впливу на організацію:
б) автоматизована технологія, економічна кон’юнктура;
61. Вибрати словосполучення у правильному відмінку.
Процес, за допомогою якого проводиться діагноз внутрішніх проблем організації а також він дає змогу розкрити ті внутрішні можливості і той потенціал, на який може розраховувати фірма у конкретній боротьбі у процесі досягнення своїх цілей, дозволяє більш правильно сформулювати місію і краще зрозуміти мету організації – це аналіз......................................
а) внутрішнього середовища;
62. Підібрати слово у правильному відмінку.
Головна, загальна ціль організації, яка визначає причину її існування – це......................
г) місія.
63. Визначити правильну комбінацію цифр і букв
Критерії класифікації організацій | Види організації |
1. Вид господарської діяльності | а) юридичні особи публічного права, юридичні особи привітного права. |
2. За формою власності | б) місцеві, галузеві, регіональні, національні, транснаціональні. |
3. За розміром | в) промислові, торгові, посередницькі, страхові, транспортні, фінансові, туристичні, консалтингові. |
4. За правовим статусом | г) орендовані, асоціації, корпорації, концерни, акціонерні товариства, ВАТ, ЗАТ, ТзОВ, ТзПВ, тощо. |
5. Спосіб організації. | д) малі, середні великі. |
6. За ступенем охоплення ринку | е) приватні, колективні, державні. |
г) 1-в; 2-е; 3-д; 4-а; 5-г; 6-б.
64. Вставити словосполучення у правильному відмінку.
Процес, який допомагає розпізнати можливості та загрози для досягнення цілей організації, тобто своєчасно дати прогноз появи загроз і можливостей, розробити ситуаційні плани на випадок виникнення непередбачуваних обставин, розробити стратегію, яка дозволить організації досягти цілей і перетворити потенційні загрози на вигідні можливості – це аналіз......................................................
б) зовнішнього середовища;
65. Чи потрібно гальмувати розвиток неформальної організації у формальній? Чому?
б) ні, тому, що неформальна організація може допомогти формальній у досягненні її цілей;
66. Вибрати слово у правильному відмінку.
Згідно з визначенням менеджменту всі зусилля організації мають бути спрямовані на досягнення................. фірми.
а) цілей;
г) місії.
67. Виберіть правильне твердження.
б) Картель – це форма монополії, яка діє в країнах з ринковою економікою в прихованому вигляді;
68. Виберіть невірне твердження:
а) прибуток, одержаний трестом, розподіляється згідно з часткою окремих підприємств, що не дає змоги створювати централізовані фонди капіталовкладень;
КОНФЛІКТИ
1. Під конфліктом розуміють:
б) зіткнення сторін, що мають протилежні цілі, інтереси, погляди; серйозні розбіжності, гостру суперечку, що призводить до боротьби;
2. Конфлікт часто виявляється під час спроби переконати іншу сторону чи нейтрального посередника в тому, що „ось чому він не правий, а моя точка зору правильна”. Людина може спробувати переконати інших прийняти її точку зору чи заблокувати чужу за допомогою первинних засобів впливу, таких як:
д) всі відповіді вірні;
3. Функціональним наслідком конфлікту не може бути:
в) зсув акценту: надання більшого значення «перемозі» у конфлікті, ніж рішенню реальної проблеми;
4. Дисфункціональним наслідком конфлікту не може бути:
а) проблему можна вирішити способом, прийнятним для всіх сторін, і в результаті люди більше будуть відчувати свою причетність до вирішення цієї проблеми;
5. Методами вирішення конфлікту є:
д) всі відповіді вірні;
6. Стратегії поведінки в конфліктній ситуації:
а) ухилення, згладжування, примус, компроміс, вирішення проблеми;
7. Конфлікти „по діагоналі” – це коли:
в) опоненти знаходяться у відносинах непрямої підлеглості;
8. Одним з основоположників конфліктології вважають:
г) Льюіса Козера.
9. Причини конфліктів, які пов’язані із створенням та функціонуванням організацій, колективів, груп – відносять до:
в) організаційно-управлінських причин конфліктів;
10. Причини конфліктів, які обумовлені безпосередньою взаємодією людей, включенням їх у соціальні групи – відносять до:
б) соціально-психологічних причин конфліктів;
11. Причини конфліктів, які зумовлені індивідуально-психологічними особливостями учасників взаємодії – відносять до:
а) особистісних причин конфліктів;
12. Конфліктологія – це:
г) наука про закономірності виникнення, розвитку, завершення конфліктів, а також про принципи, способи та прийоми їх конструктивного регулювання.
13. Жінка-керівник давно планувала в суботу і неділю поїхати відпочити з чоловіком, тому що її надмірна увага до роботи стала погано позначатися на сімейних стосунках. Але в п'ятницю до неї в кабінет вривається її начальник з якоюсь проблемою і наполягає, щоб вона зайнялася її вирішенням у вихідні дні. Який вид конфлікту виникає у даній ситуації?:
в) внутрішньоособистісний конфлікт;
14. Агент у справах продажу розглядає хабар як вкрай неетичний спосіб взаємодії, але начальство дає йому зрозуміти, що продаж має відбутися будь-що. Який вид конфлікту виникає у даній ситуації?:
в) внутрішньоособистісний конфлікт;
15. Два художники працюють над однією і тією самою рекламою, але мають різні точки зору щодо способу її подачі. Директор має прийняти тільки один варіант реклами, тому кожний з них намагається переконати директора прийняти його варіант. Який вид конфлікту виникає у даній ситуації?:
а) міжособистісний конфлікт;
16. Обговорюючи на зборах можливості збільшення обсягу продажу, більшість буде вважати, що цього можна досягти за рахунок зниження ціни. А хтось один переконаний, що така тактика зменшить прибуток і створить думку, що їхня продукція за якістю нижча, ніж продукція конкурентів. Який вид конфлікту виникає у даній ситуації?:
б) конфлікт між особистістю і групою;
17. Керівник виробничого підрозділу може пояснювати низьку продуктивність своїх підлеглих нездатністю ремонтної служби досить швидко ремонтувати устаткування. Керівник ремонтної служби, у свою чергу, може звинувачувати кадрову службу, що не взяла на роботу нових робітників, в яких мали потребу ремонтники. Причиною конфлікту є:
б) взаємозалежність завдань;
18. Керівництво повинне вирішити, керівник якого підрозділу отримає додаткові кошти на розширення свого виробництва. На ці кошти претендують керівники кількох підрозділів. В результаті прийняття рішення керівництвом виникне конфлікт, причиною якого є:
а) розподіл ресурсів;
19. Який з нижчеперелічених методів вирішення конфліктної ситуації найкраще підходить для відвернення дисфункціонального конфлікту?
б) використання системи винагоро;
20. В управлінні конфліктною ситуацією до засобів інтеграції відносять:
а) управлінську ієрархію, використання служб, що здійснюють зв'язок між функціями, міжфункціональні групи, цільові групи та наради між відділами;
21. Яка з нижчеперелічених стратегій поведінки в конфліктній ситуації приведе до оптимального вирішення питання конфлікту?
д) вирішення проблеми.
22. Визначити правильну комбінацію цифр і букв.
1. Умови протікання конфлікту. | а) спонукальні причини, що призводять до конфлікту. |
2.Мотиви сторін. | б) те, чого домагаються конфліктуючі суб'єкти, предмет прагнення опонентів. |
3. Цілі сторін. | в) ставлення опонентів до конфліктної ситуації, що виявляється в поведінці та вчинках.. |
4. Позиції учасників конфлікту. | г) мікро- та макросередовище, у якому розвивається конфлікт, соціальне оточення його учасників, яке істотно впливає на розуміння змістовної сторони конфлікту, його цілей і мотивів. |
г) 1-г; 2-а; 3-б; 4-в.
23. Завідувач секції чи відділу в універсальному магазині може зажадати, щоб продавець весь час знаходився у відділі і надавав покупцям інформацію та послуги. Пізніше завідувач може висловити невдоволення тим, що продавець витрачає занадто багато часу на покупців і приділяє мало уваги поповненню відділу товарами. А продавець сприймає вказівки щодо того, що робити і чого не робити, як несумісні. Який вид конфлікту виникає в даній ситуації?:
в) рольовий конфлікт;
24. Відділ збуту, як правило, орієнтований на покупця, у той час як виробничий підрозділ більше піклується про співвідношення витрат і ефективності, а також про економію на масштабах. Економія на масштабах - це зниження витрат виробництва на одиницю продукції з одночасним збільшенням обсягу виробництва, тому що на кожен виріб буде припадати менша частка умовно-постійних і накладних витрат. Однак при занадто великих розмірів підприємства такого роду «економія на масштабах» часто перестає діяти через те, що тримати великі товарні запаси, щоб швидко виконувати замовлення, як вважає відділ збуту - означає збільшувати витрати, а це суперечить інтересам виробничих підрозділів. Який вид конфлікту виникає у даній ситуації?:
г) міжгруповий конфлікт.
25. Відділ збуту може наполягати на виробництві якомога більше різноманітної продукції та її різновидів, тому що це підвищує їхню конкурентоспроможність і збільшує обсяги збуту. Однак цілі виробничого підрозділу, виражені в категоріях «витрата - ефективність» виконати легше, якщо номенклатура продукції менш різноманітна. Виникає конфлікт, причиною якого є:
г) відмінності в цілях.
26. Відділ постачання може захотіти закупити великі обсяги сировини і матеріалів, щоб знизити середню собівартість одиниці продукції. З іншого боку, фінансовий відділ може захотіти скористатися грошима, взятими під товарно-матеріальні запаси та інвестувати їх, щоб збільшити загальний дохід на інвестований капітал. Виникає конфлікт, причиною якого є:
г) відмінності в цілях.
27. Підлеглий може вважати, що завжди має право на вираження своєї думки, у той час як керівник може думати, що підлеглий має право виражати свою думку тільки тоді, коли його запитують, і беззаперечно робити те, що йому говорять. Виникає конфлікт, причиною якого є:
в) відмінності в уявленнях і цінностях;
28. Конфлікт виник в організації охорони здоров'я між адміністративним персоналом, що прагне до ефективності та рентабельності, і медичним персоналом, для якого більш важливим є якість допомоги, яка надається хворим. Причиною конфлікту є:
в) відмінності в уявленнях і цінностях;
29. Якщо керівництво не може довести до відома підлеглих, що нова схема оплати праці, пов'язана з продуктивністю, покликана не «вичавлювати соки» з робітників, а збільшити прибуток компанії та її положення серед конкурентів, підлеглі можуть відреагувати тим, що сповільнять темп роботи, в результаті виникає конфлікт, причиною якого є:
б) незадовільні комунікації;
30. В чому полягає сучасна точка зору щодо такого явища, як виникнення конфлікту в організаціях?
а) конфлікт – явище завжди небажане і його необхідно по можливості уникати і вирішувати, як тільки він виникає;
31. Вибрати слово у правильному відмінку.
Коли сторони не дотримуються морально-етичних норм поведінки, прагнуть психологічно придушити партнера, дискредитують і принижують його в очах оточуючих, застосовуючи взаємні образи, вирішення проблеми в такій ситуації стає неможливим – це …............................ конфлікт.
а) деструктивний;
32. Вибрати слово у правильному відмінку.
Коли опоненти не виходять за межі ділових відносин у конфліктах, а самі конфлікти, як правило, торкаються принципових сторін життєдіяльності організації і їх розв’язання допомагає вивести організаційну структуру на новий, більш ефективний рівень розвитку – це............................. конфлікт.
б) конструктивний;
33. В чому полягає адисциплінарний підхід, чи структурна теорія конфлікту?
а) люди і групи мають ряд універсальних соціальних потреб, що в принципі непереборні. Глобальними джерелами і причинами конфліктів вважаються недоліки суспільного ладу і недосконалість правової системи. Неможливість задовольнити потреби існування в межах діючих соціальних інститутів стає головною причиною різних конфліктів і нестабільності в суспільстві. Тому вирішуючи конфлікти, необхідно ретельно аналізувати ступінь задоволення потреб існування окремих осіб чи соціальних груп, а також недоліки функціонування соціальних інститутів. Стримування або часткове врегулювання конфліктів без структурних змін інституціональної системи суспільства не є продуктивним;
34. Визначити правильну комбінацію цифр і букв.
Організаційно-управлінські причини конфліктів | Характеристика |
1. Структурно - організаційні причини | а) Не налагоджені функціональні зв'язки організації із зовнішнім середовищем, між структурними елементами організації, між окремими працівниками. |
2. Функціонально - організаційні причини. | б) Неповна відповідність працівника за професійними, моральними та іншими якостями, які вимагає посада, що він займає. |
3. Індивідуально - функціональні причини. | в) Невідповідність структури організації завданням, які вона вирішує (помилки допущені під час проектування структури організації, завдання і діяльність організації безперервно змінюються). |
4. Ситуативно - управлінські причини. | г) Помилки, що допускаються керівниками та підлеглими у процесі вирішення управлінських та інших завдань. |
в) 1-в; 2-а; 3-б; 4-г.
35. Визначити правильну комбінацію цифр і букв.
Соціально-психологічні причини конфліктів | Характеристика |
1. Втрата та перекручення інформації у процесі міжособистісної та групової комунікації. | а) Наприклад, партнер А вважає себе старшим, а партнера Б - молодшим; партнер Б, у свою чергу, старшим вважає себе, а партнера А – молодшим. |
2. Незбалансована рольова взаємодія людей. | б) Оцінюючи діяльність інших, люди частіше орієнтуються на ідеал, норму, на тих, хто виконав аналогічну роботу на «відмінно», свої ж результати працівник зазвичай оцінює за зробленим, порівнюючи їх з початком діяльності, з тими, хто виконав аналогічну роботу гірше. |
3. Різний підхід до оцінки одних і тих самих подій | в) Партнери нерідко підходять до проблеми з різних сторін. Люди болісно ставляться до поглядів, що відрізняються від їх власних. |
4. Виріб різних способів оцінки результатів діяльності. | г) Перевага членів своєї групи порівняно з представниками інших соціальних груп. |
5. Внутрішньогруповий фаворизм. | д) Значна частина інформації міститься на рівні підсвідомого і словами взагалі не виражається, частина інформації губиться через обмеженість словникового запасу конкретної людини, частина інформації приховується тією людиною, що говорить, тощо. |
6. Обмежена здатність до децентралізації. | е) Не здатність до зміни власної позиції в результаті зіставлення її з позиціями інших людей. Бажання одержати від оточуючих більше, ніж віддавати їм. |
а) 1-д; 2-а; 3-в; 4-б; 5-г; 6-е.
36. Визначити правильну комбінацію цифр і букв.
Особистісні причини конфліктів | Характеристика |
1. Суб’єктивні оцінка поведінки партнера як неприпустимої. | а) Завищена самооцінка зазвичай викликає негативну реакцію з боку оточуючих. Наслідком заниженої самооцінки є підвищена тривожність, непевність у своїх силах, прагнення уникнути відповідальності тощо. |
2. Низька конфліктостійкість. | б) Розуміння емоційного стану іншої людини, співпереживання та співчуття. |
3. Погано розвинута здатність до емпатії. | в) Людина не має достатньої психологічної стійкості до негативного впливу на психіку стресових чинників соціальної взаємодії. |
4. Неадекватний рівень домагань. | г) Агресивність, некомунікабельність, демонстративність, тобто прагнення бути в центрі уваги, дратівливість; зневага інтересів оточуючих тощо. |
5. Деякі психологічні особливості характеру особистості. | д) У процесі взаємодії у людини існує певний діапазон варіантів очікуваної поведінки з боку партнера - бажана, припустима, небажана, неприпустима; якщо поведінка партнера оцінюється як неприпустима, виникає конфлікт. У конкретній ситуації людина має розуміти чи відчувати, яку поведінку з її боку партнер може вважати неприпустимою, і враховувати це на початку взаємодії. |
а) 1-д; 2-в; 3-б; 4-а; 5-г.
37. Не варто сердитися, тому що «ми усі - одна щаслива команда, і не слід розгойдувати човен». «Це не має великого значення. Подумай про те добре, що проявилося тут сьогодні». До якої стратегії поведінки в конфліктній ситуації відносяться ці фрази?:
в) згладжування;
38. «Конфлікт можна взяти під контроль, показавши, що володієш найсильнішою владою, придушуючи свого супротивника, вириваючи в нього поступку через право начальника». Яку стратегію поведінки в конфліктній ситуації характеризує дана фраза?:
б) примус;
39. «...розбіжність у поглядах розглядається як неминучий результат того, що в розумних людей є свої уявлення про те, що правильно, а що ні. Емоції можна усунути лише за допомогою прямих діалогів з особою, яка має відмінний від вашого погляд. Глибокий аналіз і вирішення конфлікту можливі, тільки для цього потрібні зрілість і мистецтво роботи з людьми. Така конструктивність у вирішенні конфлікту сприяє створенню атмосфери щирості, настільки необхідної для успіху особистості і компанії в цілому». Яку стратегію поведінки в конфліктній ситуації характеризує дана фраза?:
д) вирішення проблеми.
40. Яка з нижчеперелічених стратегій поведінки в конфліктній ситуації «...означає згоду, тільки щоб уникнути сварки, навіть якщо при цьому відмовляються від розсудливих дій». Для якої з нижчеперелічених стратегій поведінки в конфліктній ситуації є актуальною фраза - «...це задоволеність тим, що доступно, а не наполегливий пошук того, що є логічним на тлі явних фактів і даних»?:
а) компроміс;
Тема 5 „Комунікативні процеси в організації”
1. Зовнішньо-організаційна комунікація – це:
в) зв’язок організації з соціальним оточуючим середовищем;
2. Чутки – це частина:
г)горизонтальних неформальних комунікацій.
3. Кодування повідомлення у процесі комунікації – це:
в) оформлення ідеї у повідомлення з допомогою слів, інтонації тощо.
4. Отримувач і відправник інформації міняються комунікативними ролями на етапі:
г) інтерпретації повідомлення та формування відповіді на нього.
5. Пропуск у комунікативному процесі – це:
а) стирання певних аспектів повідомлення;
6. Викривлення інформації – це:
б) спотворення змісту інформації внаслідок шуму;
7. Неформальні комунікації – це:
б) вертикальні внутрішні комунікації;
8. Основними елементами комунікації є:
б) відправник, повідомлення, канал зв’язку, отримувач;
9. Комунікація – це специфічна форма взаємодії людей у процесах їх пізнавально-рудової діяльності, яка здійснюється в основному з допомогою... та..., рідше з допомогою інших знаків:
а) мови а мовлення;
10. Відправник, повідомлення, канал зв”язку, отримувач – це основні... процесу комунікації:
в) елементи;
11. Обмін інформацією між організацією та її соціальним оточуючим середовищем – це:
в) зовнішні комунікації;
12. Обмін інформацією між елементами організації - це...:
г) внутрішні комунікації.
13. Передача інформації від нижчих рівнів управління до вищих і навпаки – це:
а) вертикальні комунікації;
14. Обмін інформацією між елементами організації одного рівня управління – це:
г) горизонтальні комунікації.
15. Стирання певних елементів повідомлення – це:
б) пропуск;
16. Зміна змісту повідомлення внаслідок шуму – це:
а) викривлення;
17. Статичний стан інформації – це:
а) накопичення і зберігання інформації;
18. Динамічний стан інформації – це:
б) передача інформації по каналах комунікації;
19. Наказ – це складова частина:
а) низхідної комунікації;
20. Пояснювальна записка – це складова частина:
в) висхідної комунікації;
21. Доповідна записка – це складова частина:
в) висхідних комунікацій;
22. Розпорядження голови облдержадміністрації у відношенні до ІФНТУНГ – це:
а) зовнішня вертикальна комунікація;
23. Конфлікт – це обов’язкова наявність:
а) об’єкта конфлікту та опонентів;
24. Вертикальні комунікації не можуть бути:
а) зовнішніми;
25. Оптимальні комунікації передбачають:
г) передача необхідної й достатньої кількості точної інформації й своєчасне її отримання.
26. Інцидент- це:
г) дії опонентів спрямовані на оволодіння об’єктом конфлікту.
27. Робоча інструкція, наказ, розумне обгрунтування завдання – це складові елементи:
в) низхідних комунікацій;
28. Інформація про себе чи інших осіб – це складові елементи...... комунікацій.
б) висхідних вертикальних;
29. Отримувач і відправник інформації міняються комунікативними ролями на етапі:
г) інтерпретації повідомлення та формування відповіді на нього.
30. Невербальні перешкоди на шляху інтерпретації повідомлення отримувачем – це:
б) невідповідність жестів та міміки змісту повідомлення;
31. Щоб досягти успіху у спілкуванні, треба:
в) бути лібералом не показувати негативного ставлення до ідеї, що висловив співрозмовник. Те, що на перший погляд здається безглуздим, може мати позитивний результат;
32. „Не починайте говорити, не почавши думати” - це лейтмотив етапу комунікації:
а) формування ідеї;
33 „Картина іноді варта тисячі слів, але не при передачі повідомлення про неї телефоном” – цей вислів характерний для етапу комунікації: б) кодування інформації і вибір каналу передачі;
34. Шум в інформаційній системі – це:
б) явище, що не дозволяє співрозмовнику почути всю інформацію;
35. Каналами поширення чуток передається така інформація:
а) біографія працівників;
36. Виберіть правильне відношення цифр і букв:
1) особисті контакти; а) пректні групи, комітети;
2) організаційні контакти; б) партнери, клієнти;
3) професійні контакти. в) друзі, родичі.
г) 1-в; 2-а; 3-б.
37. Співставте подані у правій та лівій колонці поняття та утворіть відповідні пари:
1) висхідні комунікації; а) наказ;
2) низхідні комунікації; б) лист-запрошення;
3) горизонтальні комунікації; в) особова картка;
в) 1-в; 2-а; 3-б;
38. Співставте подані у правій та лівій колонці поняття та утворіть відповідні пари:
1) види конфліктів; а) статистичний, динамічний;
2) види комунікацій; б) горизонтальні, вертикальні;
3) види інформації. в) внутрішньоособистісний, особа-група.
г) 1-в; 2-б; 3-а.
Тема 6 „Влада та лідерство”
1. Керівник використовує для впливу для підлеглих погрози звільнення чи пониження на посаді. Це:
б) влада примусу;
2. Виконавець вірить у особливі знання керівника стосовно проблеми, яка вирішується – це:
г) експертна влада.
3. Влада, що базується на силі особистих якостей чи здібностей керівника – це:
в) еталонна влада;
4. Виконавець не враховує особистих якостей керівника, а реагує на саму керівну посаду – це:
г) експертна влада.
5. Виконавець вірить, що керівник може задовольнити його матеріальні чи інші потреби – це:
б) винагороджуюча влада;
6. Пацієнт не має медичної освіти, тому цілком вірить лікарю щодо методів лікування. Це:
б) експертна влада;
7. Керівник намагається змінити поведінку підлеглого у певний момент у конкретній ситуації. Це:
б) вплив;
8. Підлеглий завжди виконує накази свого керівника і вважає їх правильними це:
а) авторитет;
9. Лідерство передбачає наявність:
б) послідовників;
в) керівників;
10. Організації, що виникають спонтанно без бажання керівника, але люди в їхніх межах взаємодіють регулярно - це:
б) неформальні організації;
11. У неформальних організаціях відсутні:
г) посадові інструкції.
12. Основним мотивом вступу у неформальну організацію є:
б) задоволення потреби у тісному спілкуванні;
13. Для підвищення ефективності неформальних груп доцільно:
б) формувати групи по 5-11 осіб;
14. Влада в організації зосереджена в одних руках або в руках невеликої групи- це організація:
б) автократичного типу;
15. Ролі працівників чітко розписані, а владні відносини чітко специфіковані – це:
а) бюрократичний тип організації;
16. Організацією управляє ерудиція - це:
г) технократія.
17. В систему управління входять її опозиційні частини-це:
б) кодетермінаційна організація;
18. Керівників вибирають і вони служать визначений термін або поки їх підтримують члени організації- це:
г) представницька демократія.
19. Кожен працівник має право брати і бере участь в управлінні організацією- це:
г) пряма демократія.
20. Можливість і здатність здійснювати вирішальний вплив на діяльність та поведінку людей з допомогою будь-яких засобів – це:
а) влада;
21. Процес, у ході якого одна зі сторін, мобілізуючи наявні в її розпорядженні владні ресурси, прагне змінити поведінку іншої сторони в конкретній ситуації – це:
б) вплив;
22. Положення про рейтингову освіту в університеті, згідно з якими викладач оцінює студентів – це:
а) основа влади викладача;
23. Посада професора для викладача, який приймає екзамен та оцінює студентів - це:
б) джерело влади викладача;
24. Вплив для лідера є:
г) джерелом авторитету.
25. Прерогативи підлеглих утримуються в стані очікування- це прояв:
г) впливу.
26. Процес, що передбачає зміну думок та прерогатив послідовників – це прояв:
г) авторитету.
27. Керівник докладає стільки зусиль до управління підлеглими для досягнення цілей організації, щоб його не звільнили – це стиль керівництва:
а) „убогість управління”;
28. Керівник зосереджений на добрих людських стосунках, але мало уваги приділяє виконанню службових завдань - це стиль керівництва:
б) „будинок відпочинку”;
29. Керівник приділяє максимум уваги ефективності виконання організації, але мало уваги звертає на морально - психологічний клімат серед підлеглих. Це стиль керівництва:
а) „жорстка автократія”;
30. Керівник допустимої якості виконання завдання, відшукуючи баланс ефективності та доброго морального настрою. Це стиль керівництва:
г) „організація”.
31. Посилена увага керівника як до підлеглих, так і до ефективності роботи, завдяки чому досягається свідоме прагнення працівників до досягнення цілей організації. Це стиль керівництва:
в) „команда”;
32. Результатом хотторнського експерименту був такий висновок:
а) неконтрольована та незапланована зміна соціальних відносин в організації є головною причиною змін продуктивності праці;
33. Організацію вперше побачили як систему, де взаємодіють формальні і неформальні групи в процесі проведення:
б) хотторнського експерименту;
34. Вплив – це:
в) така поведінка однієї особи, що ситуативно змінює поведінку іншої особи;
35. Владні відносини передбачають...
б) взаємозалежність керівника і підлеглого;
36. Виберіть правильне твердження:
б) керівники одного рівня ієрархії можуть мати різну кількість влади в окремій ситуації;
37. Виберіть правильне твердження:
в) кількість влади може змінюватися при появі нових елементів владних відносин;
38. Виберіть правильне твердження:
а) зміна кількості влади завжди рівна нулю;
39. На розподіл влади в організації впливають такі фактори:
в) здатність елемента організації справлятися з невизначеністю;
г) незамінність елемента організації.
40. Виберіть правильну комбінацію букв і цифр:
1. Авторитарний стиль керівництва 2. Демократичний стиль керівництва 3. Ліберальний стиль керівництва | а) розподіл повноважень між керівником і підлеглим; взаємодія керівника і підлеглого на рівні „дорослий - дорослий”, можливість висловлювати власну думку для підлеглого. б) безініціативність, невтручання керівника у процес виробництва, непринциповість і невимогливість керівника; ввічливість та коректність у відносинах керівник – підлеглий. в) Основа цього стилю керівництва – припущення, що всі люди ледачі, нелюблять брати на себе відповідальність та управляти ними можна лиш централізовано і з використанням жорстокого контролю. |
а) 1-а; 2-в; 3-б.
б) 1-в; 2-а; 3-б.
в) 1-в; 2-б; 3-а.
г) 1-а; 2-б; 3-в.
41. Виберіть правильне твердження:
. а) добровільні організації завжди є неформальними організаціями;
б) неформальні організації завжди є добровільними;
в) неформальні і добровільні організації - це поняття тотожні;
г) неформальні організації виникають лише в добровільних організаціях.
42. Залежність підлеглого від керівника полягає у:
г) задоволенні соціальних потреб.
43. Залежність керівника від підлеглого полягає у:
а) необхідній об”єктивній інформації для прийняття рішення;
44. Стиль керівництва визначається:
а) сприйняттям підлеглих і вищого керівництва;
б) способом делегування повноважень та типами влади, що використовує керівник;
в) мірою залучення підлеглих до прийняття рішень та способом інформування підлеглих про пийняті управлінські рішення;
г) правильні відповіді б,в;
д) правильні відповіді а,б.
Тема 7 „Проектування організацій”
1. Оточуюче середовище організації – це:
б) всі зовнішні явища, які потенційно чи фактично впливають на діяльність
організації;
2. На виникнення організації не впливають такі базові умови:
г) кількість майбутніх працівників організації.
3. При створенні організації враховується наявний етап розробок в галузі. Це
г) технологічні умови створення організацій.
4. Наявність грошової економіки є:
б) економічною передумовою створення організації;
5. Спроектувати ефективну організацію означає:
а) визначити таке співвідношення її ключових елементів, при яких своєчасно й оперативно виконуватимуться вимоги суб’єкта управління;
6. Визначити місії організації - це:
а) формування глобальної цілі діяльності організації;
7. Вибір правового статусу організації – це:
в) встановлення оптимального співвідношення для засновників між їхніми правами, вигодами та зобов’язаннями;
8. Організаційна структура управління –це:
б) розподіл підрозділів організації по рівнях управління;
9. Організації, які висувають жорсткі умови як до працівників, так і до структур, у межах яких вони працюють, називають:
а) бюрократичними;
10. Організації, які швидко пристосовуються до змінних умов зовнішнього середовища і потреб самої організації, називають:
в) органічними;
11. Лінійна структура управління передбачає:
а) наявність робочих груп, що виконують однакові функції;
12. Кожен працівник має право давати вказівки лише щодо тих питань, які входять до його компетенції. Це особливість:
в) функціональної структури управління;
13. Програмно - цільова структура управління застосовується:
а) у науково-дослідних організаціях, які створюються на тимчасовій основі для вирішення конкретного завдання;
14. Для адаптованих структур не характерно:
г) забезпечення чіткої злагодженої роботи великих колективів у масовому чи великосерійному виробництві.
15. Делегування повноважень – це:
а) передача частини завдань і повноважень певній особі;
16. На виникнення організації впливають такі базові умови зовнішнього середовища:
а) існуючий рівень щільності організацій;
б) загальна грамотність і освіта населення;
в) урбанізація;
г) всі відповіді правильні;
17. Створення системи документообігу та налагодження комунікації в організації відбувається на етапі:
г) створення системи інформаційного забеспечення організпції.
18. Підрозділ юридичної особи, розташований поза місцем її знаходження, який представляє інтереси юридичної особи і здійснює їх захист – це:
б) представництво;
19. Підрозділ юридичної особи, розташований поза місцем її знаходження, який здійснює всі функції юридичної особи або їх частину – це:
г) філія.
20. Основною перевагою бюрократичних структур є:
г) бюрократія забезпечує злагоджено чітко роботу великих колективів.
21. Це схема:
б) лінійна структури управління;
22. Це схема:
а) функціональної структури управління;
23. Лінійні організаційні повноваження – це:
б) право безпосереднього і одноосібного управління;
в) право відхиляти рішення лінійного керівника;
г) право керівника звертатись до апарату управління за консультаціями.
24. Функціональні повноваження – це:
а) право керівника самостійно приймати рішення в межах визначеної функції;
25. Паралельні організаційні повноваження – це:
в) право відхилити рішення лінійного керівника;
26. Рекомендаційні апаратні повноваження – це:
г) право лінійного керівника звертатись за консультаціями до апарату управління.
27. Апаратні повноваження обов’язкового погодження – це:
б) зобов’язання лінійного керівника обговорювати і узгоджувати з відповідними підрозділами апарату проекти рішень;
28. Це схема:
На схемі цифрами позначені: 1 – керівник проекту; 2 – робітники проектної групи.
в) програмно-цільової структура управління;
29. Це схема:
На схемі цифрами позначені: 1 – керівник проекту; 2 – робітники проектної групи; 3 – керівники функціональних підрозділів.
г) матричної структура управління.
30. Керівники верхньої ланки приділяють найбільше уваги управлінській функції:
а) пранування і організації;
31. Керівники середньої ланки приділяють найбільше уваги управлінським функціям:
а) керування і контролю;
32. Керівники нижньої ланки приділяють найбільше уваги управлінським функціям:
б) мотивації контролю;
33. Це схема:
б) парних організаційних відносин;
34. Це схема:
в) організаційного набору;
35. Це схема:
г) міжорганізаційної мережі.
35. Прийнятий новий закон про скорочення фінансуваннявійськової галузі на 40%. Для створюваної організації щодо пошиття військових форм це:
а) політичні передумови створення;
б) правові передумови створення;
в) економічні передумови створення;
г) демографічні передумови створення.
36. Виберіть правильне твердження:
а) на створення нової політичної партії впливають лише політичні передумови;
б) на створення нової політичної партії впливають політичні, демографічні та правові передумови;
в) на створення нової політичної партії не впливають демографічні та економічні передумови;
г) на створення нової політичної партії впливають виключно демографічні і культурні передумови.
37.Виберіть правильне твердження:
а) в організації існують три типи формальних груп: група керівника, виробнича група і комітети;
38. Виберіть правильне твердження:
б) управлінці всіх рівнів воконують всі основні функції управління, приділяючи на верхньому рівні управліннямаксимум уваги плануванню і організації, на нижньому рівні –мотивації і контролю; а на середньому – безпосередньо керівництву;
39. Для раціональної бюрократії характерно:
б) відповідальність, ієрархічність, раціональність;
40. Цілісна сукупність з”єднаних між собою інформаційними зв”язками елементів суб”єкта та об”єкта управління, розподіл підрозділів організації по рівнях управління – це:
а) визнач. орг. структури управління;
41. Основною характеристикою лінійно-функціональної структури управління:
б) лінійні керівники мають право віддавати розпорядження і приймати рішення при участі функціональних служб;
42. Виберіть правильну комбінацію букв і цифр:
1. Лінійні повноваження 2. Функціональні повноваження 3. Повноваження обов”язкового погодження 4. Рекомендаційні анаратні повноваження | а) лінійні керівники можуть (але не зобов”язані) звертатися до апарату управління вищого рівня за консультаціями б) право керівника самостійно приймати рішення, але лише в межах визначеної функції. в) право безпосереднього і одноособового командування г) лінійні керівники зобов”язані обговорювати і узгоджувати з вищим керівництвом проекти рішень. |
В) 1-в; 2-б; 3-г; 4-а.
43. Ви створюєте ресторан. При виборі страв, які Ви включите в меню необхідно перш за все врахувати:
а) культурні передумови створення організації – національна культура різних народів може обмежувати вживання певних страв;