Альдофор, метафор. На вигляд – це рідини, токсичність яких значно нижча ніж формальдегіду. Препарати, що стійкі при зберіганні, не корозійні, добре розчиняються у воді, швидко розкладаються. За рахунок детергенту препарати дуже активні.
Застосовують їх при різноманітній мікрофлорі, у тому числі споровій і грибній. Для профілактичної дезінфекції використовують розчини метафору з 1% за АДР із розрахунку 1 л/м2 підлоги і 0,5 л/м2 стін, стелі, експозиція 3 год. При бруцельозі, чумі свиней -1,5% за АДР, сибірці – 4% із дворазовим нанесенням через годину у кількості 1 л/м2
Фоспар, парасод – містять до 20% формальдегіду, не полімеризуються, добре розчинні у воді, придатні для аерозолю. Для розпилення використовують 3-4%-ні розчини з розрахунку 0,5 л/м2 експозиція 3 год.
Тіазон-дуст, містить 85% АДР і 15% наповнювача. У воді розкладається на формальдегід, сірководень, метиламін. Застосовують для дезінфекції рідкого гною та ґрунту при туберкульозі, ящурі-200 г/м2, при африканській чумі свиней – 800 г/м2.
Глутаровий альдегід – діальдегід (СНОСН2СН2СОН) – рідина жовтуватого кольору з характерним запахом, містить 25% АДР. Дуже ефективний при бактеріальних, спорових, грибних, вірусних інфекціях у вигляді гарячих, холодних розчинів, аерозолю. Препарат не викликає корозії металів, фарб. Поверхневий натяг нижчий ніж у формальдегіду, тому він глибоко проникає у забруднені й пористі матеріали. Препарат, малотоксичний при нашкірному застосуванні, при аерозольному – більш токсичний. Запах характерний, але не стійкий.
Використовують переважно у 0,5%-й концентрації; при сибірці – 2%-й – 1,5 л/м2; туберкульозі – 1%-й – 1 л/м2 експозиція 4 год.; при трихофітії – у 4%-й – 1 л/м2, експозиція 3 год.; аерозольно – 25%-й – 25-65 мл/м3.
Глак – глутаровий альдегід із катіонно-активним детергентом. Готові форми випускають у безпропіленових балонах місткістю 0,5 л. За ефективністю перевищує глутаровий альдегід. Використовують для дезінфекції кліток, стійл, станків у родильному відділенні, столів для патологоанатомічного розтину, обробки шкірних покривів свиноматок перед опоросом.
Детергенти
Детергенти – сполуки, що мають високу поверхневу активність (ПАР), мийні властивості, а деякі – й дезінфікуючі. При додаванні до дезінфікуючого засобу очищають об'єкт від органічних речовин і забезпечують доступ дезінфектанту до мікробної клітини. З іншого боку – вони змінюють поверхневий натяг бактерицидного засобу. Якщо мікроорганізм стикається з рідиною, то міцність тонкого шару, що утворює межу між мікробом і рідиною, залежить від сили поверхневого натягу: із зменшенням його рідина краще розтікається по поверхні об'єкта та мікроорганізму і як результат підвищується бактерицидність розчину.
Чверткові амонієві сполуки (ЧАС). Це детергенти, що здатні у той же час до високої бактерицидної дії. У розчинах вони дисоціюють з утворенням катіона з довгим ланцюгом. Являють собою азотисті органічні сполуки, властивості яких мають багато спільного з аміаком. Належать до сильних основ.
Нині у світі є тисячі ЧАС й використовують їх як для дезінфекції, так і для лікування тварин. В Україні частіше використовуються такі речовини.
Ніртан (алкілтриметиламонійхлорид). Це ЧАС + фосфат і сульфонат, що підвищують розчинність АДР. На вигляд – жовтуватий порошок, добре розчинний у воді. Активний при неспоровій мікрофлорі, включаючи туберкульоз і деякі види вірусів. Препарат нешкідливий для тварин, не викликає корозії металів. За мийними властивостями прирівнюється до пральних порошків «Дон», «Лотос» і може бути використаний для одночасної дезінфекції й прання одягу персоналу. За рахунок мийної здатності добре проникає у залишкові забруднення, утворюючи на поверхні плівку розчину, а також у товщу пористих металів. Препарат, несумісний з милом та іншими аніон активними ПАР. Як і у всіх похідних, активність ЧАС підвищується з підвищенням температури. Діє повільно, тому для миття й дезінфекції молочного посуду його не використовують (наявність навіть залишків ПАР у молоці не допускається). Застосовують для профілактичної й вимушеної дезінфекції при колібактеріозі, паратифі та інших бактеріальних інфекціях (крім туберкульозу). Як і інші препарати, ЧАС вибірково активний проти стафілокока. Тому використовують його для дезінфекції при маститах стафілококової етіології та інших кокових інфекціях у вигляді 3%-го гарячого розчину у дозі 0,5 л/м2 при експозиції 3 год.
Катанін (параалкілбензилпіридиній хлорид) – це також ЧАС. Такий самий спектр, як і в ніртану, вибірково діє на коків. На спори, гриби й більшість видів вірусів не діє. Використовують у 4,5%-й концентрації для дезінфекції транспортних засобів другої категорії у кількості 0,5 л/м2 протягом 3 год.
Серед амфотерних ЧАС у нас широко використовують сульфанол – суміш натрієвих солей алкілбензолсульфонових кислот. ОП-7 та ОП-10 – поліетиленгліколеві ефіри. Усі вони мають слабкі бактерицидні властивості і використовуються як емульгатори.
Солі важких металів
Розчиняючись у воді, солі важких металів дисоціюють на іони, які проникають у клітину й денатурують білки, утворюючи альбумінати.
Міді сульфат (СuSO4´5Н2O). Сині кристали, добре розчинні в гарячій воді, має добре виражену фунгіцидну дію, а на патогенну мікрофлору діє значно менше. Використання: 3-5%-ні гарячі розчини – для знезаражування холодильників, складів овочів і м'ясопродуктів.
Залізо сірчанокисле (залізний купорос) – застосовують у вигляді 5%-го водного розчину для зрошення холодильних камер, стелі, стін, підлоги в приміщеннях.
Амарган – водоаміачний розчин нітрату срібла (містить 25% нітрату срібла, 17,5% – аміаку). Це прозора, безбарвна рідина, із металевим присмаком і запахом аміаку. Розчин має високу бактерицидність, але нестійкий, легко розкладається на світлі (зберігати слід у темній тарі). Використовують у розведенні 1: 20000 для дезінфекції яєчної шкаралупи, 1: 10000 – 1: 40000 – для хутра, води, поверхні туш.