Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Тенденцї розвитку освіти у 21 столітті




У системі освіти XXI століття будуть, на думку вчених, проявлятися і впливати на реалізацію ідеї розвитку цілісної людської особистості такі тенденції:
Перша тенденція - гуманізація, що полягає в утвердженні людини як найвищої соціальної цінності. Тенденція стверджує створення нового зразка освіти, який передбачає пріоритет освіти, орієнтованої на особистість учня (особистісно орієнтованої) над освітою, орієнтованою на "знання з предмета";найповніше розкриття здібностей учня, задоволення його різноманітних освітніх потреб, виховання почуття власної гідності, свободи, гармонії стосунків з навколишнім середовищем.
Друга тенденція - гуманітаризація освіти, що покликана формувати духовність, культуру особистості, планетарне мислення, цілісну картину світу. Від рівня засвоєння базової гуманітарної культури залежить розвиток особистості в гармонії із загальнолюдською культурою. На основі загальнолюдської культури можливий розвиток усіх сторін особистості, урахування її суб'єктивних потреб і об'єктивних умов, пов'язаних з матеріальною базою і кадровим потенціалом освіти. У цьому зв'язку самовизначення особистості у світовій культурі є стрижневою лінією гуманітаризації змісту освіти.
Третя тенденція - національна спрямованість освіти, що полягає у невіддільності освіти від національної основи, в органічному поєднанні освіти з історією і народними традиціями, збереженні та збагаченні національних цінностей українського народу та інших народів і націй.
Четверта тенденція - відкритість системи освіти. Це означає, що визначення цілей освіти не обмежується державним замовленням, а розширюється потребами в освіті, які привносять учні, їх батьки, учителі; програми задають базовий, тобто необхідний, орієнтир-мінімум, загальне ядро знань, яке відкрите для доповнень, що залежать від культурних, регіональних, етнічних та інших умов освіти.
П'ята тенденція - перенесення акценту з навчальної діяльності педагога на навчально-пізнавальну, трудову, художню та іншу діяльність учня. Культура реалізує свою функцію розвитку особистості лише у тому випадку, коли вона активізує, спонукає людину до діяльності. Чим різноманітнішою і продуктивнішою є значима для особистості діяльність, тим ефективніше відбувається оволодіння культурою. Діяльність особистості якраз і є тим механізмом, який дозволяє перетворити сукупність зовнішніх впливів у новоутворення
особистості як продукт розвитку. Діяльнісний підхід дозволяє "перетворити" педагогічні завдання в "особистісний смисл" діяльності особистості.
Шоста тенденція - перехід від переважно інформативних форм до активних методів і форм навчання з використанням елементів проблемності, наукового пошуку, резервів самостійної роботи тих, хто навчається. Іншими словами: перехід від відтворення до розуміння, осмислення, здійснення "індустріалізації навчання", тобто його комп'ютеризація і технологізація, які уможливлюють інтелектуальну діяльність людини.
Сьома тенденція - створення умов для самоствердження, самореалізації і самовизначення особистості, що є результатом її самоорганізації. Самоорганізація відбувається за педагогічної підтримки, яка опирається здебільшого на внутрішні джерела розвитку учня.
Восьма тенденція - перетворення позиції педагога і позиції учня в особистісно-рівноправні, в позиції людей-співробітників. Таке перетворення пов'язане із зміною ролей і функцій учасників педагогічного процесу. Педагог не виховує, не вчить, а активізує, стимулює намагання, формує мотиви учня до саморозвитку, вивчає його активність, створює умови для саморуху. При цьому необхідно дотримуватися певної послідовності, динаміки: від максимальної допомоги педагога учневі у вирішенні навчальних завдань на початковій стадії освіти через поступову активізацію до повної саморегуляції у навчанні і виникнення відносин партнерства між ними.
Дев'ята тенденція - творча спрямованість освітнього процесу. Вона передбачає безпосередню мотивацію навчальної та інших видів діяльності, організацію саморуху до кінцевого результату. Це дає можливість учневі пережити радість від усвідомлення власного росту і розвитку, від досягнення власних цілей; створює умови для самореалізації особистості, виявлення і розвитку її творчих можливостей.
Десята тенденція - перехід від суворо регламентованих контрольованих способів організації педагогічного процесу до розвивальних, активізуючих, що передбачає стимулювання, організацію творчої, самостійної діяльності учнів.
Одинадцята тенденція - оцінка результату діяльності системи освіти по виходу (outcome edukation), який визначається певними вимогами, або стандартами, уніфікованими незалежно від форми навчання.
Дванадцята тенденція - безперервність освіти, що відкриває можливість для постійного поглиблення загальноосвітньої підготовки, досягнення цілісності і наступності у навчанні та вихованні; перетворення набуття освіти у процес, що триває упродовж всього життя людини.
Тринадцята тенденція - нероздільність навчання і виховання, що полягає в їх органічному поєднанні, підпорядкуванні змісту навчання і виховання формуванню цілісної та гармонійно розвиненої особистості.

18. Види і сучасні концепції навчання(зарубіжні,вітчизняні авторські школи)

Зарубіжні. Характерні ознаки шкіл «нового» виховання: 1) розташування в мальовничих куточках, переважно в сільській місцевості, на берегах річок чи озер; 2) добре поставлене фізичне виховання: щоденні фізичні вправи, біг, ігри, плавання, гімнастика, екскурсії; фізична праця в майстернях і на будовах; у садку й у лісі, в полі й у лузі; добре встановлений гігієнічний порядок, здорова їжа тощо; 3) етико-естетичне виховання учнів: щоденні вправи з різних мистецтв, формування морально-релігійних і патріотичних якостей під час вранішніх і вечірніх молитовних або тихих годин у каплиці; 4) спрямування змісту навчання не на енциклопедичність знань, а на розвиток в учнів мислительних здібностей, здатність застосовувати здобуті знання на практиці; 5) надання переваги тим методам навчання, які пробуджують інтерес до науки, розвивають у дітей мислення, вчать узагальнювати й робити висновки, самостійно проводити дослідження, поєднують індивідуальну та колективну форми роботи; 6) сувора дисципліна, дієве дитяче самоврядування за зразком парламенту своєї країни; 7) належне матеріальне оснащення та забезпечення висококваліфікованими педагогічними кадрами.

Подібні приватні школи й нині існують у багатьох країнах. Оскільки плата за навчання у них доволі висока, вони доступні лише дітям із забезпечених родин.

Авторські педагогічні концепції

У 20-ті роки педагогами України комплекс розглядався як відбиття інтегрованого сприйняття дитиною оточуючого світу, а завданням школи було ознайомити дитину із світом, що її оточує. На початку 30-х років на перше місце було поставлене пролетарське комуністичне оточення - партія, комсомол, дитячий рух, ради, профспілки, виробництво, колгоспи. Так кардинально змінюється парадигма освіти: від дитини як центру педагогічного процесу школа перейшла до висунення на передній план оточення, причому у вкрай політизованому розумінні.

У ці роки всі провідні педагоги перейшли на рефлексологічні позиції. Сам термін "рефлексологія" впровадив у науковий обіг В.Бехтерєв у роботі "Основні принципи так званої об'єктивної психології або психорефлексологі'і" (1930). Сутність рефлексології полягає в тому, що вся поведінка людини, починаючи з елементарних органічних реакцій і закінчуючи найскладнішими актами творчості, зводиться до рефлексів.

Основою педології стали ідеї вільного виховання дитини, що дістали назву педоцентризму, в основі якого лежить концепція про те, що зміст, організація й методи навчання визначаються головним чином інтересами й потребами дитини, що вона - центр навчально-виховного процесу. Ці ідеї дістали значну підтримку й поширення ще наприкінці XIX - поч. XX ст. в течії "нового виховання", репрезентованій А.Фер'єром, О.Декролі, Дж.Дьюї, М.Монтессорі, В.Лаєм та ін. Вони відстоювали ідею розумового розвитку дитини за "центрами інтересу" і вважали, що її виховання має бути спрямоване на формування цілісної людської особистості.

навчання в вітчизняній педагогіці. Період у розвитку вітчизняних методичних концепцій, пов'язаний з першим половиною 30-х років, коли були закладені, основи всього "шкільної справи" в СРСР і пострадянській Росії, так само як і зумовлені більшість майбутніх нерозв'язних педагогічних протіворечій4. У Серед останніх:

-- переважання книжкових знань як основного елемента змісту навчання при одночасних спробах "розвантажити" зміст і забезпечити його практичну спрямованість;

-- прогресуюча формалізація уроку на тлі ідей "індивідуалізації процесу навчання ", поєднання різних форм і методів навчальної діяльності на уроці;

-- забезпечення єдності вимог до процесу навчання в масштабах всієї країни в умовах принципових - культурних відмінностей між різними її регіонами;

-- прагнення до об'єктивності оцінки знань учнів при одночасному недовіру і, більш того, цілеспрямованому викоріненні методик поглибленої психолого-педагогічної діагностики (тестів).

У сучасній педагогіці існує кілька полегшене уявлення про педагогічну технології, як про детально розробленому і описаному методі або методикою. В одному випадку ми припускаємо суб'єкта, самостійно здійснює вибір і здійснення методу згідно з деякими загальними цілями і принципами, а також - з урахуванням мінливої ситуації; в іншому випадку, ми говоримо про суб'єкта, включеному в процес реалізації нормативної освітньої технології. Одночасно, необхідно уточнити внутрішню структуру цих понять, в першу чергу, у зв'язку з проблемами суб'єктності, а також педагогічної діяльності, мислення і менеджменту. Таке уточнення базових значень дозволить просунутися в області класифікації методів, крім того, це може мати позитивні наслідки і з точки зору розуміння того, які методи і в якій мірою можуть бути реалізовані в сучасній освітній практиці.

19. Генезис дидактичних систем в різні історичні періоди (епоха Античності,Середньовіччя,Древня Русь,епохи Відродження та Просвітництва)

Епоха Античності являє собою особливий історичний період, коли відбувалося формування основ європейської культури, в тому числі і пов'язаної зі сферою освіти. Чисто географічно Стародавня Греція та Рим займали невелику територію, тим не менше вони були дуже різнорідні, в тому числі і по складаються культурним традиціям. Тому необхідно розглянути ті основні тенденції цілеспрямованої організації процесу виховання і навчання підростаючого покоління, які були найбільш характерні для даних географічних територій та формувалися в рамках становлення певних політичних структур - полісів, республік та інших державних об'єднань.

Освіта в епоху Античності в полісах Стародавньої Греції і Стародавньому Римі займало особливе місце в суспільстві і розглядалося як невід'ємна обов'язок кожного вільного гідного громадянина. Заборона на його отримання був однією з форм покарання для людини. Саме за допомогою освітньої системи відбувалося закріплення і підтримання існуючих культурних, соціальних і родових традицій. Школи як основний тип навчального закладу та локальній освітнього середовища мали свою полісну специфіку і значно відрізнялися один від одного особливостями організації навчального процесу. Однак форма і специфіка організації самої освітньої роботи були практично ідентичними у всіх навчальних закладів даного історичного періоду.

В історії Стародавньої Греції найбільш значущими були дві держави-поліса - Спарта в Лаконії і Афіни в Аттиці. У кожному з цих міст склалися своєрідні виховно-освітні системи, особливості яких багато в чому визначили подальший розвиток педагогічної культури Західної цивілізації. Розглянемо схожість і відмінності в організації навчального процесу в школах даних грецьких полісів і Стародавнього Риму.

Існування педагогічної традиції в Середньовіччі, як, втім, і в інші історичні періоди, формування педагогічних ідей, здійснення освітнього процесу пов'язані зі структурно-функціональним пристроєм суспільства, типом соціального наслідування суб'єктів освітнього процесу. Педагогіка Середньовіччя має характерні особливості, оскільки, по-перше, педагогічні традиції даної епохи незамкнуті в часі, мають власне історичне минуле, усталене у своїх впливах на сучасну західноєвропейську педагогіку. По-друге, людина Середньовіччя самовизначатися не з етнічною приналежністю, а з локальної (село, місто, родина), а також за конфесійною ознакою, тобто приналежністю до служителів церкви або мирянам. Як в освітньому матеріалі, так і в організації спеціальних навчальних закладів відбувається синтез реальної дійсності з новими потребами соціуму. Ідеалом середньовічного виховання є відмова від всебічно розвиненої особистості епохи Античності, формування людини-християнина. Новий ідеал виховання визначав основну європейську педагогічну традицію раннього Середньовіччя (V-X ст.) - Християнську традицію, яка визначала і освітню систему епохи.

Епоха Просвітництва - переломний період у розвитку європейської цивілізації, своєрідне явище Нового часу, яке було пов'язане зі значними економічними, соціальними і культурними реформами, буржуазно-демократичними революціями і урядовими переворотами в країнах Західної Європи і в Росії і тривало з останньої третини XVII в. до кінця XVIII ст. Цей історичний етап був пов'язаний з рішучим концептуальним переглядом ставлення до людини і навколишнього світу, прискоренням формування нових суспільних і духовних цінностей.
XVII століття, з якого починають відлік Нового часу, в чому зберіг традиційні підвалини Середньовіччя. Однак проводилися економічні та соціально-політичні перетворення мали безпосередній вплив на розвиток виховно-освітньої системи і на її суттєве реформування, в першу чергу в сфері цілеспрямованого навчання. Саме в XVIII в. йшов процес становлення національних держав на основі утвердження ринкових відносин, капіталістичних форм господарювання і розвитку промисловості.
Ці зміни вплинули і на освітні традиції, спрямувавши їх на практичну сферу і освоєння реальних знань. Одночасно освітні та дидактичні реформи Просвітництва необхідно розглядати як потужне культурне рух, яке стверджувало культ розуму і науки на противагу релігійним догматам і абсолютизму в державному устрої суспільства.
Характерно, що саме в XVIII в. ініціатива відкриття навчальних закладів поступово переходить з ведення церкви до держави і громадськості, а також створюються перші законодавства (укази, шкільні статути), що визначають специфіку освітнього процесу в різних типах навчальних закладів, що стало основою процесу централізації шкільної справи. В першу чергу це було пов'язано з новою цільовою установкою освітньої системи, яка була орієнтована на:

• подолання традицій станового освіти і поширення ідей освіти і просвітництва на різні верстви населення;

• визнання свободи та «природної рівності» людей на основі врахування природної складової людини;

• наближення школи до нових соціально-економічних умов реального життя за рахунок виховання «нової породи» людей.

Епоха Відродження

Історія педагогіки як цілісної теорії виховання людини починається з епохи перших буржуазних революцій в Європі і пов'язана з ім'ям чеського мислителя Я. А. Каменського, який, узагальнивши і теоретично осмисливши практику європейського виховання, створив струнку педагогічну систему. У «Великій дидактиці» Каменського розглянуто основні проблеми навчання й виховання.У 18 столітті теоретична розробка питань виховання здійснювалася, головним чином, у рамках Освіти. Найбільший внесок у розвиток педагогічної думки в 18 столітті вніс Же. Ж. Руссо, що з'явився основоположником концепції природного, вільного виховання. Руссо зробив спробу намітити завдання, зміст і методи виховання й навчання дітей, виходячи з особливостей їх фізичного й духовного розвитку на різних вікових етапах, висунув вимогу активізувати методи навчання дітей.Педагогічна думка 18-19 столітті випробувала дію ряду положень німецької класичної філософії (І. Кант, І. Р. Фіхте, Р. В. Ф. Гегель). У 1-ій половині 19 століття І. Ф. Гербарт зробив спробу представити педагогіку у вигляді наукової обґрунтованої теорії, що спирається на філософію й психологію (перша обґрунтовує цілі виховання, друга дозволяє відшукати правильні шляхи досягнення цієї мети.Значний внесок у розробку педагогіки взагалі й дидактики особливо вніс німецький педагог-демократ 19 століття Ф. А. У. Дістервег, який як один із найважливіших принципів виховання висунув принцип культуровідповідності — обліку в процесі виховання всієї сукупності даних культури, історії, економіки, характерних для країни й народу. Цей принцип разом з ідеєю природовідповідності виховання (яку обґрунтовували, трактуючи її, правда, по-різному, Каменський, Руссо, Песталоццi) значно збагатив педагогіку.У кінці 19 століття виник рух так званої реформаторської педагогіки. Її прихильники виражали інтереси різних шарів буржуазії (що боролися між собою, але що одностайно виступали проти пролетаріату і його ідеології), але разом із тим вони критикували схоластичний вміст і догматичні методи навчання в школі, що пригнічувала особу учнів. Представники різного перебігу реформаторської педагогіки («нового виховання», «трудової школи», «руху за художнє виховання», «педагогіки особи» і інших) виступали за вільний розвиток індивідуальності кожної дитини, розробку нових організаційних форм і методів навчання, зміну змісту шкільної освіти, посилення виховного аспекту діяльності школи. Ідеї й концепції таких діячів реформаторської педагогіки, як Дж. Дьюї, Р. Кершенштейнер, Л. Гурлітт, Р. Шаррельман, О. Декролі, М. Монтессорі, А. Ферьер і ін. панували в буржуазній П. до середини 20 століття, але зберегли в тій чи іншій мірі свій вплив і досі.

Древня Русь

Класична українська освіта має давні традиції і принципи, які сформувалися з часів Великокняжої України-Руси та розвинулися й набули нових форм за часів Козацької держави — це відкритість до світу, європейська орієнтація, прив'язка до християнських цінностей, ідеї гуманізму, домінанта гуманітарної освіти. ема науки і освіти в Україні-Русі є плідною для досліджень у різних аспектах.

По-перше, необхідно продовжувати пошук і переклад на сучасну українську мову наукові надбання давніх українських вчених, мислителів, вчених і професорів (лекторів) Острозької та Києво-Могилянської академій,

по-друге, необхідні глибокі компаративні дослідження української міфології, світосприймання, світобачення з міфологією і світобаченням інших народів індоєвропейської гілки,

по-третє, необхідним є вивчення, аналіз і видання розвідок щодо давнього технічно-технологічного досвіду і практики давніх русів-українців в локальних галузях — будівельно-архітектурного, гірничо-металургійного, ковальського, суднобудівного тощо.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-23; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1513 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Своим успехом я обязана тому, что никогда не оправдывалась и не принимала оправданий от других. © Флоренс Найтингейл
==> читать все изречения...

2351 - | 2156 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.