Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Духовна зрілість, в період якої Христова натура стає значною мірою натурою людини, людина зцілюється, оновлюється, освячується, наповнюється Божим, наповнюється дивом




Дотримуючись принципу гармонізації відносин віри і знання, що не суперечить їхньому єднанню у навчально-виховному процесі як основній функції освіти в XXI ст., ми вносимо до теорії і практики педагогічного процесу на підставі вищевикладених та інших даних ідею трирівневої системи залучення молоді шкільного віку до православної культури, саме таке залучення, яке дозволить, з одного боку, врахувати особливості віри школярів, з іншого боку, не дозволить відбутися секулярній крайності, що спускає молодь у безвір’я та безбожність:

1. Дошкільна освіта і початкова школа. Знайомство з християнством, для багатьох це перші організовані дорослими враження та доступне осмислення вражень, естетичні переживання. Підтримка природної віри дитини і спрямування її уваги на рідну православну культуру;

2. Основна школа. Залучення до історії й теорії Православ’я. Встановлюється розуміння абсолютних цінностей, утверджується сенс життя і цілі земного шляху людини в загальному плані. Зміцнення віри й усієї духовної спрямованості особистості, яка формується, пізнанням і різноманітною творчою діяльністю;

Старша школа. Систематизація знань, що стають засобом творчо ціннісного ставлення до себе як здатного відновити образ Божій й досягти подоби Божої, свого майбутнього і світу в доступній вихованцям діяльності. Різноманітні творчі контакти з однолітками і світом дорослих на підставі православних переконань, що випрацьовуються.

Знання й уміння виконують роль засобів для формування, прояву й розвитку ставлень до Бога і Його Царства. Власне, знання, уміння і ставлення творять зміст виховання, бо наповнюють діяльність дітей у процесі виховання, але ставленню належить пріоритет. Ставлення ж п р о ж и в а є т ь с я, і проживається тільки в певній діяльності, в нашому випадку християнській за духом, бо діяльність є активною формою вираження ставлень.

Це проживання, по суті, є поступ доброчинності (назва книги Ш.Д. Беха), поступ за Христом і з Христом, Який є «шлях та істина й життя» (Ін. 14:6), «Альфа й Омега» (Об. 1:8), тобто Ним починаємо жити, за Ним ідемо, аби отримати життя вічне, Ним приходимо до нескінченного й єдиного джерела Життя (за висловом святого праведного Іоанна Кронштадтського, «Бог, перше і джерельне життя, є нескінченна, всіх живильна Сила»), чим і виконуємо завдання нашого життя – поєднатися з Богом, і сенс цього єднання явний: абсолютна повнота буття.

Це добре поєднується з педагогічною психологією, в якій визначений принцип морального виховання, сформульований Л.С. Виготським: «Треба виходити завжди не зі зла, а з добра»; «не варто чинити в моральному вихованні, як у поліцейських законах, коли ми уникаємо якогось вчинку, тому що боїмося покарання, яке буде по тому. Не варто, іншими словами, перетворювати моральність на внутрішню поліцію духу». Таке виховання – на залякуванні, погрозах – не має бути принципом православної педагогіки.

Саме тому, що «всяке усвідомлення є початок руху», нам і важливо зосередити емоційно-інтелектуальні сили підлітків і молоді на Христі, адже Він і є всеціле Добро, Він є Життя і джерело Життя в абсолютному, повному розумінні, коли смерті немає. Отже, досягши такого зосередження, причому досягши активізацією інтересу, а не примусом, вихователь й починає рух (або продовжує, що все-таки вірогідніше) молоді до Царства Небесного. Христос закликає Своїх учнів: будьте досконалі як Мій Батько, будьте покірні й тихі як Я, тобто Він звертає свідомість апостолів саме на добро, Він виходить з добра, Він дає головну заповідь – любові, – він звертає особливу увагу на дружбу, цноту, милосердя тощо. Говорячи про Царство Небесне, Христос порівнює його з перлиною такого розміру й краси, заради набуття якої купець продає все, що має, чи зі скарбом, знайденим у полі, яке отримує орач, аби набути скарб законно. Саме такою є «техніка» морального виховання: виходимо з добра, на добро націлюємося – і зло стає мізерним і «непотрібним». «Техніка» духовно-морального християнського виховання іде з Христа й націлюється не на моральність як таку («правильність»), а на реалізацію сенсу життя Царства Божого Небесного християнським шляхом перетворення людини.

Священик і психолог Борис Нічипоров, аж до останніх днів життя доцент кафедри психології МДУ, справедливо стверджував: «І біда, і провина, і витоки кризи нерелігійної антропології полягають у тому, що вона розуміє й досліджує людину: то як психобіологічну, то як психосоціальну, то як історичну, то як діяльнісну істоту, тобто завжди поцейбічне, тимчасове, метушливе. І ніколи: духовно, абсолютно, як дане для вічності, як образ Божий». Ісус Христос і Його подвиг любові й є звернення людини до духовності, абсолютності, до вічності, до образу Божого, який може і повинен розкриватися всередині нас – і нас самих, і наших ближніх, – для чого і має працювати православний педагог свідомо, відповідально, професійно, хоча й знати своє скромне місце і не відкривати руками не розкриті пелюстки квітів.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 412 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Неосмысленная жизнь не стоит того, чтобы жить. © Сократ
==> читать все изречения...

2312 - | 2018 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.