Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття про електромагнітні хвилі




 

Як самостійний вид матерії, тобто при відсутності зарядів та струмів, електромагнітне поле може існувати в формі електромагнітних хвиль, що поширюється у просторі зі швидкістю світла м/с. Таким чином, електромагнітні хвилі - це процес поширення у просторі змінних електромагнітних полів.

Найпростішою системою, яка випромінює електромагнітні хвилі, є електричний диполь, який здійснює коливання. Прикладом такого диполя може бути система, що утворена нерухомим точковим зарядом і рухомим точковим зарядом (рис. 6.2.)

 
 

Рис. 6.2

 

Коли заряд здійснює коливальний рух вздовж вертикального напряму - змінюється відстань між зарядами та їх взаємне розташування. Тому відбувається зміна за величиною і напрямком таких величин як плече диполя , дипольного моменту і векторів електричного поля . За допомогою рис. 1.2. можна уявити як змінюється вектор у точці яка розташована на деякій відстані праворуч від диполя. Але, як відомо, при зміні електричного поля, виникає змінне магнітне поле. В свою чергу змінне магнітне поле буде створювати змінне (вихрове) електричне поле у інших точках простору.

Процес розповсюдження змінних електричного та магнітного полів і є електромагнітною хвилею.

На рис. 6.3. показаний миттєвий «портрет» хвилі, тобто показані вектори і в різних точках лінії вздовж напрямку поширення хвилі.

Рис. 6.3

 

Необхідно звернути увагу, що по-перше, в будь якій точці простору вектори і взаємно перпендикулярні один одному і напрямку поширення хвилі, тобто електромагнітні хвилі є поперечними; по-друге, вектори і змінюють свою величину і напрямок в просторі (наприклад, в одних точках вектор направлений вгору, в інших донизу; по-третє, якщо заряд ,який є джерелом хвилі, коливається за синусоїдальним законом, то амплітуди векторів і також змінюються за синусоїдальним законом.

Важливо також підкреслити, що в електромагнітній хвилі відбувається коливання полів, а не речовини. Наочно це можна уявити як періодичну зміну векторів і у різних точках простору, яких досягла електромагнітна хвиля.

 

Загальне поняття про поляризацію електромагнітних

Хвиль

Вище розглянуто важливий окремий випадок формування електромагнітної хвилі одиночним зарядом, що здійснює гармонічні коливання вздовж вертикального напрямку. В результаті такого руху виникає електромагнітна хвиля, яка зображається схемою з двох векторів і , що коливаються в фіксованих площинах (рис. 6.3.).

Якби заряд здійснював аналогічні коливання вздовж горизонтального напрямку, то схематично хвилю можна було б уявити так як показано на рис. 6.4.

Рис. 6.4

 

Площини, в яких коливаються вектори і змінились, але залишаються незмінними протягом часу.

В першому випадку (рис.6.3) всі вектори знаходяться у вертикальній площині в другому випадку (рис. 6.4) - у горизонтальній.

Якщо в електромагнітній хвилі спостерігається певна впорядкованість орієнтації векторів і, відповідно, векторів то хвиля називається поляризованою.

В розглянутих випадках хвиля виявляється лінійною або плоско-поляризованою. Це пов'язано з тим, що всі вектори лежать в строго фіксованих площинах. Площина, в якій відбувається коливання вектора називається площиною поляризації.

В загальному випадку поляризаційний стан електромагнітної хвилі виявляється більш складним. Хвиля може бути накладенням великої кількості лінійно-поляризованих хвиль. Це означає, що в будь-якій точці простору, де розповсюджується хвиля, напрямок векторів і, відповідно, буде різним і, таким чином, невпорядкованим.

Існування поляризації електромагнітних хвиль можна показати на прикладі випромінювання і приймання електромагнітних хвиль телевізійного діапазону (рис. 6.5).

 

 

Рис.6.5

 

Електромагнітні хвилі телестанції поляризовані так, що вектори коливаються в горизонтальній площині. Тому на приймальних антенах, що стоять на дахах, основні елементи антен орієнтовані горизонтально і направлені перпендикулярно напрямку поширення хвилі.

Радіомовлення ведеться при вертикальній поляризації електромагнітних хвиль. Тому антени на автомобілях орієнтовані вертикально.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 558 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2239 - | 2103 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.