Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття політичної влади, її сутність і функції




Політична влада є найважливішим видом влади в суспільстві.

Політична влада — здатність і можливість здійснювати визначальний вплив на діяльність, поведінку людей та їх об'єднань за допомогою волі, авторитету, права, насильства.

Вперше в європейській традиції владу описує Гісіот, де підкреслює її інструментальний характер.

В 2-й пол. 20 ст. в політичній науці сформувалася кратологія – наука про владу. Категорія влади стає основною в усьому комплексі соціально-гуманітарних наук.

Існують такі концепції влади: -гносеологічна (належить Платону); -біологічна (належить Арістотелю); -теократична (пов’язана з Біблією- підкреслюється сокральність влади, тобто Богу богове, Кесарю –кесариве); -політологічна (Вебер); -антипологічна.

Влада- це здатність і спроможність суб’єктів політичного процесу (політичних лідерів, політичної еліти, соціальні, професійні групи, нації,держави) здійснити вплив на інших політичних лідерів, задля реалізації поставленої мети за допомогою авторитета, права, примусу.

Ознаками влади є:-транспарентність (відкритість, прозорість); -легальність;- моноцентричність (наявність єдиного центру прийняття політичних рішень в межах виконавчої, законодавчої і судової влади); -ресурсність; -ієрархічність(нерівність статусів. Інверсія –це зміна статусів);-комулятивність(прагнення суб’єктів політичного процесу до максимального накопичення владних ресурсів).

Ресурсами влади є:-економічні(рівень розвитку економіки); -фінансові; -інформаційні; -демографічні;- інтелектуальні;- силові(якість збройних сил і якість управління ними); -культурно-ідеологічні(рівень культури); -адміністративні; -соціальні(можливість збільшувати чи зменшувати соціальні статуси).

Функціями влади є: -управління чи керування(вибір оптимальної стратегії); -політична соціалізація (забезпечення входження в світ політики); -політична інтеграція; -політична комунікація; -політична стабвльність(досягнення політичної стабільності є головна мета досягнення в політичній владі).

Політичні режими.

Політичний режим (в пер. з франц. «управління»)- це особливий соціальний механізм, спосіб управління суспільством, що об’єднує, з одного боку, базові моделі виборів, моделі прийняття управлінських рішень, а з іншого боку, способи участі в політичному житті суб’єктів політичного процесу (окремих громадян, політичних лідерів і ін.).Політичний режим характерезує аспект владних відносин.

Розрізняють такі види політичних режимів:

-тоталітарний;

-автократичний;

-демократичний.

Тоталітарний (в пер.з лат. «цілісний», «всеохопний») -спосіб організації суспільства, який характеризується всебічним і всеохопним контролем влади над суспільством, підкоренням суспільної системи державі.

Термін “тоталітаризм” запровадив Б. Муссоліні для характеристики фашистського руху в Італії та для відмежування його від нацистського руху в Німеччині.

Вперше використовує цей термін Футуретті.

Передумовами виникнення та розвитку тоталітаризму в політичній практиці є індустріальна стадія розвитку суспільства, наявність засобів масової інформації, колективістський світогляд, могутній державний апарат, особливості соціальної психології тощо.

Тоталітаризм вимагає від людини активних виявів лояльності й відданості режиму.

В 1939р. в США проходить перший симфозіум з проблем тоталітаризму.

В 1951р. Аренд в праці «Джерела тоталітаризму» розглядає вплив культури і мистецтва на тоталітарну політичну свідомість і культуру.

Бжезинський розробляє концепцію тоталітаризму, яка війшла в історію як «тоталітарний синдром»: неможливість самодетермінації і готовність цілком підкорятися тому, хто обіцяє стабільне існування.

В 1972р. Арон в праці «Демократія і тоталітаризм» пояснює взаємодію демократії і тоталітаризму.

В кінці 20 ст. виникає загроза нового тоталітаризму, який пов'язаний з зміною ідеологією.

Ознаками тоталітаризмує: -однопартійна система (вождь-харизматик); -зрощування партійних і державних органів і формування органу партія-держава; -відсутність інституції грамотного суспільства; -наявність тоталітарних ідей (соціальна ідея, ідея зверхності раси, зверхність нації або етнічної групи); -ставлення до економіки і приватної власності (правий тоталітарний режим залишає приватну власність, але ставить її під державний контроль, а лівий- усуспільнює приватну власність і регламентує її діяльність); -наявність масового суспільно-політичного руху, мета якого формування політичної свідомості і культури; -абсолютний контроль за діяльність ЗМІ; -терор, як засіб зовнішньої і внутрішньої політики.

Після смерті вождя –харизматика спостерігається прцес рутинізації харизми, а тоталітаризм трансформується в посттоталітаризм.

Автократичний політичний режим передбачає існування автократа, тобто особи, котра персоніфікує інститут, від імені якого діють усі ті, хто наділяється частиною або часточкою публічної влади. У разі наслідування автократії наявна комбінація автократичного принципу з аристократичною тенденцією, а в разі виборної автократії — комбінація автократичного принципу з демократичною тенденцією.

Демократичний політичний режим базується на додержані й гарантованому захисті невід'ємних прав людини, на участі населення у формуванні й діяльності державних органів, прямої його участі у вирішенні державних справ. За сучасних умов головними ознаками демократичної держави є визнання найвищої цінності особистості, захищеність її природних і невід'ємних прав, належне забезпечення всіма економічними, політичними, ідеологічними та юридичними гарантіями, у тому числі судовим захистом проти будь-яких порушень (у тому числі й з боку державних структур)

. найважливішою рисою демократичного режиму є те, що він характеризується одночасно як режим законності. Жодні зміни державного керівництва не дозволяють відмовитися від цього режиму, відхилитися від дотримання чинного, правового за змістом, законодавства.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 488 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Есть только один способ избежать критики: ничего не делайте, ничего не говорите и будьте никем. © Аристотель
==> читать все изречения...

2251 - | 2203 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.