Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Природні та штучні джерела іонізуючого випромінювання




Існують 2 види джерел радіоактивності: природні та штучні.

Природні: гірські породи, Космос.

Гірські породи. До середини ХХ століття основним джерелом іонізованого випромінювання були природні джерела. Але й тоді рівні земної радіації в різних регіонах різнилися, досягаючи максимальних значень в районах родовищ уранових (U) руд, радіоактивних сланців, торієвих (Th) пісків, радонових (Rn) мінеральних джерел (Індія – штати Керала та Тамілнад, Бразилія – штати Ріо-де-Жанейро, Еспіріту-Санту, Нігерія, Іран та ін.). Відомі також аномальні райони й у нас на Україні – Хмельник, Миронівка, Жовті Води. В цих місцях рівні природного активного фону в десятки й сотні разів вищі, ніж у інших.

Земних природних джерел випромінювання нині налічується близько 60, які поділяються на такі групи:

1. Елементи радіоактивних сімейств. Сюди відносяться родоначальники 3-х сімейств – уран, торій, актіній (Ас) та продукти їх поділу – радій, радон. Уран та торій - найбільш поширені на Землі з цієї групи. Наприклад, кількість урану більша кількості срібла та ртуті. Природний уран являє собою суміш 3-х ізотопів: 234U92, 235U92, 238U92 (99.28 %, 0.71 %, 0.006 %). Кінцевим продуктом розпаду цих елементів є стабільний ізотоп свинцю-208.

З проміжних продуктів урану велике значення мають радій та радон. Газоподібний радон може акумулюватися в закритих приміщеннях і шкодити здоров”ю людей.

2. Інші радіоактивні елементи земного походження: калій, кальцій, рубідій, цирконій, олово та ін. Найбільш характерним представником є калій. В земній корі міститься 2.6 % калія. Калій складається з 3-х ізотопів. Радіоактивним є калій-40 (0.0119 % від загального об”єму).

Космічне випромінювання досить суттєво впливає на величину природного радіаційного фону. Його частка сягає 25-30 % в загальному рівні природного фону.

Виділяють первинне і вторинне космічне випромінювання.

Під первинним випромінюванням розуміють потоки частинок неземного походження. Це випромінювання складається з протонів та з важких ядерних часток з дуже великою енергією. Частина цієї енергії витрачається на зіткнення з ядрами атмосферного азоту, кисню, аргону, в результаті чого на висотах близько 15-20 км виникає вторинне високе енергетичне світіння. Воно складається з нейтронів, протонів, електронів. Тут з”являються космогенні радіонукліди, які з атмосферними опадами потрапляють на поверхню Землі – тритій, вуглець-14, берилій-7, натрій-22 та ін. (всього більше 10).

Оскільки інтенсивність космічного випромінювання з висотою зростає, екіпажі літаків та пасажири, які часто літають на висотах 8-11 км, з часом одержують досить значні дози радіаці.

Умовно всі джерела штучного походження поділяються на 2 типи:

1. Джерела, що забруднюють навколишнє середовище радіонуклідами.

2. Локалізовані джерела іонізуючого випромінювання.

До першого типу відносяться ядерна зброя та підприємства атомної енергетики. Особливо небезпечні з точки зору забруднення території радіонуклідами ядерні вибухи, котрі проводять в атмосфері. Випробування першої ядерної бомби було проведено 16 липня 1945 р. в США. Друга і третя ядерні бомби підірвані 6 і 9 серпня 1945 р. над японськими містами Хіросима і Нагасакі. В СРСР перше випробування ядерної зброї відбулося в 1949 році. З тих пір в окремі роки кількість проведених випробувань була більше 50, а в 1962 році було проведено 70 випробувань.

Інтенсивне зростання потреб людини в електроенергії стимулюють прискорений розвиток атомної енергетики. В 1990 році в світі працював 521 реактор.

До локалізованих джерел іонізуючого випромінювання відносяться такі, котрі не приводять до забруднення середовища. Це:

- перш за все джерела, що досить широко використовуються в медицині

а) рентгенодіагностика;

б) променева терапія характеризується використанням прискорювачів та високоактивних джерел кобальт-60 та цезій-137. Вона використовується при лікуванні онкологічних захворювань;

- електронні та електричні прилади (детектори диму та аерозолів, флюорисцентні лампи, телевізори та ін.)

В середньому доза радіації, яка отримується за рік кожним жителем планети, коливається від 50 до 200 мрад, причому на долю космічної радіації приходиться близько 25 мрад ( 250 мкЗв; 0.025 Бер), радіоактивності гірських порід – 50-150 мрад, опромінення телевизором – приблизно 10 мрад, відходів атомної помисловості та радіоактивних опадів – близько 3 мрад. (В Бразилії в деяких районах люди отримують по 1600 мрад за рік).





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1000 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Начинайте делать все, что вы можете сделать – и даже то, о чем можете хотя бы мечтать. В смелости гений, сила и магия. © Иоганн Вольфганг Гете
==> читать все изречения...

2282 - | 2063 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.