Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Поняття соціології як науки




Тема: Соціологія як наука. Предмет і функції соціології.

Система соціологічного знання

План

1. Поняття соціології як науки.

2. Об’єкт і предмет соціології.

3. Структура соціологічного знання.

4. Функції соціології як науки.

5. Місце соціології в системі суспільствознавства, її зв’язок з іншими науками.

 

Поняття соціології як науки

У сучасних умовах знання про суспільство, сутність, закономірності та випадковості його розвитку, функціонування та удосконалення набувають особливого значення. Це зумовлено передусім тим, що людство вступило в ХХІ століття в умовах величезних за масштабами та ґрунтовністю перетворень, які вимагають глибоких і всебічних знань суті й змісту відносин людини та природи, взаємодії людини і суспільства, взаємозв’язку та взаємовідповідальності людини та держави, закономірностей і випадковостей розвитку суспільства, функціонування соціальних інститутів (сім’ї, держави, армії, церкви, освіти та ін.), причин соціальних конфліктів і шляхів їх подолання та багато інших проблем суспільного життя.

Термін „соціологія” є похідним від двох слів: латинського societas – суспільство та грецького logos– вчення. Уперше цей термін запровадив у науковий обіг французький учений Огюст Конт наприкінці 30-их років ХІХ ст. Отже, соціологія – це наука про суспільство.

Суспільство — сукупність усіх засобів взаємодії та форм об'єднання людей, що склалися історично, мають спільну тери­торію, загальні культурні цінності та соціальні норми, характе­ризуються соціокультурною ідентичністю її членів.

Суспільство можна вивчати з різних позицій – політичної, економічної культурологічної, історичної тощо. У зв’язку з цим виникає необхідність визначення специфіки соціології у порівнянні з іншими науками.

Соціологи намагаються з’ясувати, чому люди поводяться певним чином, чому вони утворюють групи, чому виникають війни, чому люди одружуються, беруть участь у політичних виборах, тобто все те, що відбувається з людьми, коли вони взаємодіють один з одним.

Соціологія – це наукове вивчення суспільства і соціальних відносин, яке спирається на дані або факти з реального світу.

Соціологію розуміють як науку про окремі соціальні інститути (держава, право, мораль та ін.), соціальні процеси і соціальні спільноти, з яких складається суспільство.

Соціальна спільнота – це реально існуюча сукупність індивідів, яка характеризується відносною цілісністю.

Соціальні спільноти виникають у процесі історичного розвитку людства на всіх рівнях його буття і різняться величезною різноманітністю форм та змістових зв’язків всередині них. На ранніх етапах розвитку людства люди об’єднувалися у родини, роди і племена на основі кровноспорідненого зв’язку, шукаючи в цих первісних спільнотах захисту від диких тварин, стихійних сил природи чи зовнішніх ворогів. Тобто на перших етапах розвитку людство тяжіло до творення спільнот, керуючись зовнішніми причинами, прагненням забезпечити своє існування і виживання у ворожому і загрозливому для нього світі. З часом у дію вступають інші спонукальні причини, і об’єднання відбувається на основі спільних виробничих інтересів і потреб, релігійних вірувань, політичних поглядів, хобі тощо. Інакше кажучи, з розвитком суспільства зовнішні об’єктивні чинники, які зумовлювали створення первісних спільнот, дедалі більше поступаються місцем внутрішнім суб’єктивним чинникам людського співжиття.

Найважливішим поняттям у соціології є поняття „соціальне”. „Соціальне” – від латинського „socialis” – спільний, товариський, суспільний. В широкому розумінні соціальне означає все те, що належить до суспільства взагалі, на відміну від природного. У вузькому розумінні соціальне означає сторону суспільних відносин, з яких складається суспільство і стосується відносин людей один до одного і до суспільства. Під соціальним розуміють сукупність особливих суспільних відносин, які виникають у процесі спільної діяльності, взаємодії людей. Ці відносини проявляються в їх ставленні один до одного, до свого становища в суспільстві, до явищ і процесів суспільного життя. Соціальне явище або процес виникає тоді, коли поведінка однієї людини підпадає під вплив іншої людини або групи людей.

Специфіка соціології полягає в тому, що кожний прояв людської поведінки, діяльності вона вивчає в його соціальному контексті, у взаємозв’язку з усією соціальною системою. Соціальна система складається із соціальних спільнот.

У спрощеному вигляді соціальну систему можна уявити у вигляді піраміди, складові якої взаємодіють між собою:

 

Суспільство

 

Соціальні спільноти

 

Людина

 

З такої точки зору соціологію можна визначити як науку про становлення, розвиток та функціонування соціальних спільнот, між якими складаються певні соціальні відносини і взаємодія, а також про соціальну людину – творця цих спільнот і головного суб’єкта історичного розвитку.

Поширеним є й таке визначення соціології: Соціологіянаука про становлення, розвиток та функціонування суспільства, соціальних спільнот, соціальних відносин і соціальних процесів, про механізми і принципи їх взаємодії.

Соціологія, як відносно самостійна галузь знань, – одне з найважливіших досягнень людського розуму, забезпечує наукове пізнання суспільних відносин, суспільної діяльності, актуальних проблем повсякденного життя людини і суспільства, функціонування соціальних спільнот та соціальних інститутів, форм і методів організації та здійснення соціального управління, оновлення його засобів та механізмів. Без наукових соціологічних знань, без сучасних соціологічних досліджень практично неможливо здійснювати ефективне соціальне управління.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 511 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2438 - | 2358 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.