Відповідно до статті 14 Закону України "Про державну статистику" та з метою забезпечення своєчасного одержання статистичної звітності про роботу судів загальної юрисдикції (крім господарських судів) Державний комітет статистики разом з Верховним судом України та Міністерством юстиції України видали наказ за № 461/67/49 від 28 травня 2002 р. „Про затвердження форм статистичних звітів щодо роботи судів загальної юрисдикції (крім господарських) та Інструкції щодо їх заповнення"
Відповідно до цього наказу була введена піврічна та річна статистична звітність про роботу судів загальної юрисдикції (крім господарських судів), а також затверджені форми статистичної звітності:
1. № 1 - "Звіт про розгляд судами першої інстанції кримінальних справ (порушених за статтями Кримінального кодексу України 1960 року",
2. № 1-А - "Звіт про розгляд судами справ про адміністративні
правопорушення та осіб, які притягнуті до адміністративної відповідальності",
3. № 1-К - "Звіт про розгляд судами справ на виконання Закону України "Про боротьбу з корупцією",
4. № 1-Е "Звіт про роботу касаційної інстанції Верховного Суду України розгляду кримінальних справ щодо осіб, засуджених до довічного позбавлення волі",
5. № 2 - "Звіт про розгляд цивільних справ судами першої інстанції",
6. № 3 "Звіт про розгляд судами першої інстанції кримінальних справ",
7. № 4-А - "Звіт щодо звернення до виконання рішень судів у частині майнових стягнень",
8. № 6 - "Звіт про кількість осіб, засуджених, виправданих, справи щодо яких закрито, неосудних, до яких застосовано примусові заходи медичного характеру та види кримінального покарання",
9. № 7 - "Дані в розрізі статей Кримінального кодексу України про кількість засуджених осіб",
10. № 8 - "Звіт про склад засуджених",
11. № 9 - "Звіт про кількість осіб, засуджених за скоєння злочинів у розрізі галузей господарства",
Всього цей перелік складає 31 позицію.
Голови місцевих судів до 5-го числа наступного місяця після звітного періоду подають Головному управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласним, Київському і Севастопольському міським управлінням юстиції статистичні звіти за формами №: 1, 1-А, 1-К, 2, З, 4-А, 12-А, 16, 17, 34. Голови військових місцевих судів гарнізонів до 5-го числа наступного місяця після звітного періоду подають головам військових судів регіонів та Військово-Морських Сил України статистичні звіти за формами №: 1, 1-А, 1-К, 2, З, 4-А, 17, 34.
Голови апеляційних судів до 8-го числа наступного місяця після звітного періоду подають Міністерству юстиції України статистичні звіти за формами №: 1, 2, З, 4-А, 12-А, 17, 20, 21, 22, 32, 34. Голови військових апеляційних судів регіонів та Військово-Морських Сил України до 15-го числа наступного місяця після звітного періоду подають Міністерству юстиції України статистичні звіти за формами № 1-А, 1-К щодо роботи місцевих судів гарнізонів; №: 1,2, З, 4-А, 34 як по регіону, так і зведені звіти щодо роботи місцевих судів гарнізонів; ведені звіти щодо роботи військових судів гарнізонів і регіону: 6, 7, 8, 9, 10, 10-А, 11, 11-А, 14, 17; звіти щодо роботи апеляційного суду регіону чи Військово-Морських Сил за формами № 20, 21, 22, 32.
Начальники Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського і Севастопольського міських управлінь юстиції до 15-го числа наступного місяця після звітного періоду подають Міністерству юстиції України зведені статистичні звіти за формами №: 1, 1-А, 1-К, 2, З, 4-А, 6, 7, 8, 9, 10, 10-А, 11, 11-А, 12, 12-А, 13, 16, 17, 34.
Верховний Суд України до 15-го числа наступного місяця після звітного періоду подає Державному комітету статистики України, Міністерству юстиції України статистичні звіти за формами №: 1, 1-Е, 2, З, 4-А, ЗО, 31, 32, 33, 34, 35.
Збирання, зведення статистичних даних про роботу місцевих та апеляційних судів (крім господарських судів) та контроль за достовірністю наданої статистичної звітності, забезпечення бланками відповідних форм звітності здійснює Міністерство юстиції України. В свою чергу, Міністерство юстиції України до 30-го числа наступного місяця після звітного періоду надсилає Державному комітетові статистики України зведені статистичні віти про роботу судів загальної юрисдикції (крім господарських судів) за встановленими формами.
Відповідно до Закону України від 07.02.2002 № 3018-3 "Про судоустрій України", Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Указом Президента України від 03.03.2003 № 182, та з метою удосконалення організації роботи з ведення судової статистики Державною судовою адміністрацією України 19 травня 2003 року виданий наказ № 179 "Про затвердження форми статистичної картки на підсудного (обвинуваченого) та Інструкції щодо її заповнення" (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 травня 2003 р. за № 409/7730)
Дана Інструкція щодо заповнення статистичної картки на підсудного (обвинуваченого) регламентує методику заповнення статкарток, що є первинним документом для складання статистичних звітів за вироками (постановами, ухвалами) суду, які набрали законної сили, порядок роботи з ними від моменту заповнення до передачі їх в архів.
Статкартка даної форми заповнюється тільки стосовно осіб, які після набрання вироком (постановою, ухвалою) законної сили будуть обліковуватися за статтею КК України в редакції 2001 року. Статкартка заповнюється тільки стосовно осіб, щодо яких до суду на розгляд надійшли кримінальні справи з обвинувальними висновками або з постановами про застосування примусових заходів медичного характеру чи стосовно яких судом порушено кримінальну справу в порядку ст. 27 Кримінально-процесуального кодексу України.
Суддя, який головує в судовому засіданні, особисто заповнює статкартку на: засудженого; виправданого; особу, справа щодо якої закрита; особу, визнану неосудною, до якої застосовано примусові заходи медичного характеру. На кожного підсудного (обвинуваченого) заповнюється окрема статкартка.
Статкартка складається з п'яти розділів: I. "Відомості про підсудного (обвинуваченого) на момент учинення злочину". II. "Відомості про злочин". III. "Відомості про вирок (ухвалу, постанову) суду". IV. "Відомості про результати розгляду апеляції". V. "Відомості про результати розгляду справи в касаційній інстанції". Статкартка містить 34 пункти, позначені одним чи кількома квадратами. Кожний пункт складається з показників, що мають цифрові визначення.
Основний принцип заповнення полягає в тому, що в квадраті кожного пункту обов'язково проставляється цифрове визначення, включаючи "0". У тих випадках, коли вказані ознаки, перелічені в пункті, відсутні, ставиться "0". Наприклад, якщо злочин скоїла особа старше 18 років, квадрати пунктів 9, 10, 11, що стосуються неповнолітніх, заповнюються нулями. Якщо злочин скоїв військовослужбовець, то суддями військових судів у пунктах 5, 6, 7 проставляється цифрове визначення, відмінне від нуля, судді ж інших судів у даних пунктах проставляють "0".
Якщо вирок (постанову, ухвалу) суду винесено за кількома статтями Кримінального кодексу України (далі - КК України), то в розділах I і II статкартки проставляються цифрові визначення, що відповідають злочину, за який передбачено більш суворе покарання, тобто особа обліковується за тією статтею КК України, у якої більша санкція.