Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Шляхи розвитку парламенту України в період трансформації




Дослідження реальних проблем законодавчої влади України обумовили можливість аналізу українського парламентаризму як політичного інституту в умовах політичної реформи і модернізації суспільства. Необхідно констатувати, характер політичної системи, яка на сьогодні утвердилася в Україні, відповідає умовам і вимогам перехідного періоду.

За ознаками відмінностей у взаємостосунках законодавчої і виконавчої влади, можна виділити наступні види парламентаризму:

- незавершений парламентаризм – принцип парламентаризму не утвердився повною мірою;

- дуалістичний парламентаризм – стосується держав, де парламент продовжує зберігати суттєвий вплив, але в той же час має місце і підсилення виконавчої влади (уряду).

- парламентське правління та моністичний парламентаризм – характерне для держав, де парламент володіє верховенством по відношенню до інших гілок влади. Останній (моністичний) різновид існує за умов, коли держава позбавлена вирішальних прерогатив щодо парламенту і не може скористатися правом вето на парламентські проекти законів чи впливати на формування і діяльність уряду.

- раціоналізований парламентаризм – режим, за якого парламент позбавлений таких повноважень, як інвеститура.

- парламентський міністеріалізм – різновид, за якого парламент, проголошується дорадчим органом, основною функцією якого є не законотворчість, а коментар і критика урядової діяльності.

Тому торкаючись статусу нинішнього українського парламенту в системі влади, можна дійти висновку, що конституційними нормами він здійснюється у межах парламентсько-президентської республіки, згідно з якою і парламент, і президент достатньо автономні і самостійні у своїх діях. Однак, виходячи з аналізу політичної ситуації в державі, не можна не помітити, що нинішня структура Верховної Ради – однопалатний парламент, встановлена система формування представництва тощо – знижує ефективність парламентської діяльності. Отже, продовження політичної реформи в Україні, її вдосконалення та структуризація є необхідною умовою подальшого інституційного розвитку системи влади України.

В Україні, яка переживає етап трансформації і модернізації свого становлення та розвитку, відчувається гостра необхідність в уточненні функцій і повноважень всіх гілок влади. Без чіткого окреслення повноважень гілок влади подальший розвиток неможливий, оскільки виникає нездорова конкуренція, дублювання функцій, що веде до розмивання відповідальності і конфліктів.

У контексті аналізу представницької функції Верховної Ради України необхідно зазначити, що вона реалізується ще далеко не повною мірою. Саме цим можна пояснити і досить низький, порівняно з іншими інститутами влади, рівень довіри населення. Парламент як представницький інститут суттєво програє виконавчий владі за критерієм швидкості прийняття і впровадження рішень, оперативності реагування на виконавчі проблеми, здатності контролю за виконанням власних рішень. Самі по собі ці недоліки вже надають перевагу рішенням виконавчої влади. Водночас помножені на умови, в яких перебуває Україна, ці недоліки в очах людей зростає у геометричній прогресії.

Верховна Рада України як інститут законодавчої і представницької влади за п'ятнадцять років незалежності України пройшла еволюційний шліх: від фактичного домінування в системі влади до її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Проте ряд причин, і, насамперед: економічних – складність, повільність і суперечливість реформ; соціальних – масове зубожіння населення; політичних – відсутність впливових партій, здатних взяти на себе відповідальність за стан справ у країні; інституційно-правових – незавершеність судово-правової та адміністративної реформ тощо, парламент нерідко змущений виступати не стільки як орган законодавчої влади, скільки як політичний інститут, що концентрує в собі різноспрямовані, а часом й антагоністичні суспільні інтереси, що назовні виступають у вигляді протиріччя самого парламенту. Одним із напрямів оптимізації форми парламенту як складового елемента політичного реформування суспільства в цілому.

Як випливає з наведеного, в Україні на сьогодні недостатньо повно втілюється конституційний принцип народовладдя шляхом парламентського представництва, що вимагає вжиття таких заходів:

- удосконалення правового механізму координуючої взаємодії головних центрів та інститутів влади – парламенту і президента, парламенту і уряду, парламенту і органів судової влади, включно з Конституційним Судом;

- негайне прийняття Закону про Регламент Верховної Ради України, який би певною мірою зміцнив конституційні засади парламентського права та посилив виконання парламентом головної його функції – законодавчої;

- подальше вдосконалення структури парламенту, діяльності комітетів та інших парламентських і допоміжних органів, порядку їх роботи та відповідальності.

На наш погляд, особливе становище парламенту в системі державних влад. У перехідний період розвитку Української держави, формування громадянського суспільства Верховна Рада країни віддзеркалює соціальний склад суспільства, а тим самим і його головні суперечності, знімає соціальну напругу, регулює соціальні протиріччя. Отже ключовим є вдосконалення статусу Верховної Ради України при подальшому затвердженні конституційних демократичних засад.

 

Питання для самоконтролю знань:

1. Обґрунтуйте взаємозв’язок демократії та громадянського суспільства

2. Порівняйте умови функціонування політичних інститутів за різних типів політичних режимів.

3. Визначте спільні риси й відмінності у функціонування тоталітарного та авторитарного політичних режимів.

4. Охарактеризуйте сучасних політичний режим в Україні.

5. Назвіть та охарактеризуйте основні типи демократії, яка її роль у політичному процесі.

6. Які основні критерії, принципи та ознаки демократичної організації суспільства.

7. Проаналізуйте основні концепції та моделі демократії, що існують в історії політичної думки.

8. Охарактеризуйте основні етапи становлення парламентаризму в Україні.

9. Які особливості та шляхи розвитку парламенту в Україні в період трансформації.

 

ТЕМИ РЕФЕРАТІВ, доповідей І контрольних робіт:

1. Сутність політичного режиму.

2. Характерні ознаки тоталітарного режиму.

3. Характерні ознаки демократичного режиму.

4. Характерні ознаки авторитарного режиму.

5. Політичний режим сучасної України.

6. Політико-правові засади демократичного режиму.

7. Демократія: від зародження ідеї до сучасності.

8. Клептократія і охлократія: визначення понять.

9. Концепція тоталітаризму (Х. Арендт).

10. Теорії і моделі демократії.

11. Діагностика авторитарної особистості.

12. Однопалатна та двопалатна структура парламенту: доктрина та сучасна практика.

 

ЛІТЕРАТУРА

1. Лактіонова В.В. Концептуальні підходи до проблеми трансформації політичних режимів на засадах демократії // Трибуна – 2005 - №5-6 – С.30-31

2. Оніщук М. Категорія «безпосередня демократія» в конституційному праві України (теоретико-методологічні аспекти) // Право України – 2006_ №9 – С.3-9

3. Куценко О. Зигзаги демократизації політичного режима в Україні // Соціологія: теорія, методи, маркетинг – 2005 №3 – с.65-79

4. Плющ І.С. Демократія в Україні: тернистий шлях до її утвердження // Молодь України – 2004 – 10 июнь – с.3

5. Катигоренко О.І. Політичний вибір суспільства: від авторитаризму до демократії // Трибуна – 2003- №9-10 – С.26-28

6. Сухонос В.В. Динаміка сучасного державного політичного режиму в Україні: антиномія демократизму і авторитаризму – Суми, 2003 – С.190-264

7. Грищенко О.М. Шлях до демократії – через політичну культуру (проблеми формування її в процесах трансформації українського суспільства) // Трибуна – 2003 - №3-4 С.38-40

8. Холод В. Дозована параполітика авторитаризму: (Влада і суспільство) // Персонал – 2006 - №12 – С.10-14

9. Полеков В. Політичні режими та їх класифікація // Економіка. Фінанси. Право. – 2001- - №2 – С.35-39

10. Мигранян А.М. Плебисцитарная демократия М. Вебера и современный политический процесс //Вопросы философии. – 1989. - №6

11. Горбатенко В. Стратегія моделізації суспільства. Україна і світ на зламі тисячоліть. – К.: Академія, 1999. – 240с.

12. Політологія. Підручник // За загальною редакцією проф. Кремень В.Г., проф. Горлача М.І. – Харків: Друкарський центр „Єдінорог”, 2002. – 640 с.

13. Політологія: Підручн. для вищ. навч. закладів / За заг. ред. канд. філос. наук Ю.І.Кулагіна, д-ра іст. наук, проф. В.І. Полуріза. – К.: Альтерпрес, 2002. – 612 с.

14. Політологія: Хрестоматія. Навчальний посібник. – К.: Альтерпрес, 2004. – 832 с.

15. Политология: Учеб. пособие для вузов / Сост. и ред. Н. Сазонова. – Харьков: Фолио, 2001. – 831 с.

16. Політологічний енциклопедичний словник / Упорядник В.П. Горбатенко: За ред. Ю.С. Шемшученко, В.Д.Бабкіна, В.П.Горбатенка. – 2-е вид., доп. і перероб. – К.: Ґенеза, 2004. – 736 с.

17. Бебик В.М.Політологія для політика і громадянина: Монографія. – К.:МАУП, 2003. – 424 с.

18. Гаджиев К.С. Введение в политическую науку. - М: Логос, 1999.- 386 с.

19. Рудич Ф.М. Політологія. Підручник. – Київ.:”Либідь”, 2006. - 478 с.

20. Шляхтун П.П. Політологія (теорія та історія політичної науки): Підручник. – К.: Либідь, 2002. – 576 с.

21. Георгіца А.З Двопалатна структура парламенту: доктрина і сучасна конституційна практика // Чернівецький інститут. Наук.вісн.: Зб.наук.пр. – Чернівці, 1999. – Вип..70: Правознавство. – С.64-68

22. Могунова М.А. Скандинавский парламентаризм: Теория и практика. – М., 2001. – 347с.

23. Чиркин В.Е. Конституционное право зарубежных стран. – М.: Юристь, 1997. – 566с.

24. Джеферсон Томас [Народное представительство.] Письмо С.керчевалю // Американские просветители. Избранные произведения: В 2 т. – М., 1968-1969 – Т.2 – 15с.

 

ЗАНЯТТЯ №3





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 604 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Самообман может довести до саморазрушения. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2538 - | 2391 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.