Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Загальна характеристика та основні етапи античної філософії




 

Слово «античний» перекладається як стародавній, але не будь-яка стародавня філософія є античною. Частіше за все під античною філософію розуміється сукупність філософських вчень, які розвивали-ся в давньогрецькому та давньримському суспільствах, починаючи з кінця VII ст. до н.е. і закінчуючи VI ст. н.е.

 

Наскрізною рисою античної філософії цілком слушно вважа-ється космоцентризм, оскільки у давньгрецьких мислителів природа (космос) розумілася в якості чуттєво-матеріального абсолюту, підпо-рядкованій розуму доцільності, що вічно перебуває у стані постійно-го оновлення. При цьому людина розглядався не як щось зовнішнє і протилежне природі, а як невід’ємне і однорідне з нею. Така космо-центрична настанова обумовила приоритет натурфілософських мір-кувань, особливо на ранніх етапах античної філософії.

 

Важливим моментом античної філософії був також пантеїзм, який випливає з природи Космоса, що об’єктивно і чуттєво сприйма-ється. Якщо існує абсолютний Космос, то цей Космос є бог. Античні боги — це порядок цього світу, це закони природи, які всім керують і все впорядковують.

 

На зміст своєрідної античної філософії значно вплинув, по-пер-ше, унікальний полісний устрій суспільного життя стародавніх гре-ків, який (завдяки винесення рабів за межі власне соціальної струк-тури поліса) стимулював розвиток демократичного спілкування, ораторського мистецтва, основ психологічного та політичного знан-ня. На відміну від Стародавнього Сходу, де тиранія обумовлювала свободу одного — тирана, в еллінських містах-державах створилися


 

— 29 —


ФІЛОСОФІЯ. КРЕДИТНО-МОДУЛЬНИЙ КУРС

більш сприятливі умови для розвитку торгівлі, ремесла, культури, мистецтва, для вільної і критичної думки.

 

По-друге, джерелом античної філософії слід вважати міфологіч-ний світогляд, який поступово розкладався на раціональну (наукову) та ірраціональну (релігійну) складові. Філософія протиставляла мі-фології космологічну концепцію, що відмовлялася від будь-яких ант-ропоморфних елементів у своїх доказах і вимагала логічного обгрун-тування висунутих положень. Наскрізь міфологічною була антична передфілософія, що репрезентована, насамперед, Гомером («Іліада», «Одисея») і Гесіодом («Теоронія», «Труди і дні»), але поступово фі-лософія все більше і більше тяжіла до науки, відходячи від міфології.

 

По-третє, виникнення античної філософії відбувалося під впли-вом відповідних вчень Близького і Середнього Сходу, де математика, астрономія, медицина, механіка та інші науки сформувалися раніше за греків. Зокрема, важливою умовою гнучкості і «переливу» філо-софських понять був алфавіт, який греки запозичили у фінікійців.

 

Існують декілька варіантів періодизації античної філософії. Згід-но одному з них, виокремлюється чотири наступних періоди.

 

1) Докласичний (або досократичний) етап — період зародження(передфілософія) та виокремлення філософії з міфологічного світогляду (VII–V ст. до н.е.).

 

2) Класичний (або сократичний) етап — період зрілості антич-ної філософії та її переорієнтації з натурфілософських на гно-сєологічні і антропологічні проблеми (V–IV ст. до н.е.).

 

3) Елліністична філософія — розповсюдження грецької філосо-фії на Схід, приоритет етичної проблематики (ІІІ–I ст. до н.е.).

 

4) Римська філософія — вплив стоїцизму, неоплатонізму та ви-никнення християнства (І–VI ст. н.е.).

 

Кінцем античної філософії вважається 529 рік н.е., коли римсь-кий імператор Юстініан закриває останню платонівську Академію. Розглянемо детальніше зміст кожного з названих етапів.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 888 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Свобода ничего не стоит, если она не включает в себя свободу ошибаться. © Махатма Ганди
==> читать все изречения...

2369 - | 2119 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.