Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


ВАРІАНТ 5. Політична влада і механізм Її




Функціонування в суспільстві

 

План

1. Сутність, структура, функції політичної влади.

2. Функціонування політичної влади. Легітимність влади.

3. Особливості політичної влади в Україні.

 

Основні поняття: влада, політична влада, державна влада, об’єкт влади, суб’єкт влади, ресурси влади, джерела влади, форми здійснення влади, легітимність влади, легальність влади, харизма.

 

Методичні рекомендації

Виклад першого питання пропонуємо розпочати з аналізу сутності влади як суспільного відношення. Поясніть, як зароджувалась суспільна влада і чим зумовлене її формування. Дайте найуніверсальніше визначення влади та окресліть основні концепції природи влади: теологічну, реляціоністську, системну, біхевіористську, психологічну.

Визначте й охарактеризуйте основні види суспільної влади: економічну, соціальну, духовно-інформаційну, сімейну. Дайте визначення і поясніть сутність політичної влади. Визначте і охарактеризуйте структуру політичної влади: суб’єкт, об’єкт, ресурси влади. Розкрийте головні властивості й особливості політичної влади: верховенство, публічність, моноцентричність, легальність, суверенітет, відповідальність, примусовість. Визначте функції політичної влади та з’ясуйте, як співвідносяться державна і політична влада.

Під час розгляду другого питання важливо зрозуміти сутність основних форм і способів функціонування влади: панування, керівництва, управління, контролю. Усвідомте основні засоби і методи здійснення політичної влади, такі як: право, авторитет, традиції, маніпулювання, насильство, переконання і примус, співробітництво і суперництво, аргументація і демагогія, популізм, вказівки, інформація про рішення і наказ, заборона тощо. Слід зрозуміти, що процес здійснення влади в зазначених формах упорядковується й регулюється за допомогою спеціального механізму влади – системи організацій та норм їх влаштування й діяльності. Стосовно суспільства механізмом влади виступають державні органи, право, політична система в цілому. Основним принципом механізму функціонування всіх видів політичної влади є розподіл влади. Розглядаючи теорію розподілу влади, відзначте об’єктивну зумовленість поділу державної політичної влади в демократичному суспільстві, неможливість здійснення її лише єдиним владним суб’єктом. Зверніть увагу, що в Україні принцип розподілу влади закріплений у статті 6 Конституції, де відзначається, що державна влада здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу, судову. Поясніть значення системи противаг і стримувань. У чому ви вбачаєте призначення законодавчої, виконавчої та судової влад? З’ясуйте, що таке централізація і децентралізація влади. Слід також усвідомити, що базовими елементами існування і функціонування політичної влади є її легітимність. З’ясуйте сутність термінів “легальність” і “легітимність” політичної влади, визначте основні показники легітимності влади. Розкрийте основні мотиви підкорення владі та охарактеризуйте історично сформовані типи легітимного панування: традиційний, харизматичний, легальний (раціонально-правовий) за М. Вебером.

Поясніть, що таке делегітимація або криза легітимності політичної влади та назвіть основні її ознаки. Вкажіть, які засоби використовує політична влада для підтримання своєї легітимності. Проаналізуйте співвідношення легітимності і ефективності політичної влади.

Розкриваючи третє питання, слід мати на увазі, що питання про владу і владні відносини в сучасному українському суспільстві є актуальним як у теоретичному, так і практичному аспекті. Покажіть структуру, тип та форми політичної влади в Україні. Охарактеризуйте зміст і характер трансформаційних процесів, їх складність і суперечливість в Україні. На основі відповідних положень Конституції України розкрийте механізм здійснення політичної влади в Україні. Особливу увагу слід зосередити на причинах недостатнього рівня ефективності та легітимності влади і на необхідності, у зв’язку з цим, реформування політичної системи, поліпшення взаємодії між гілками влади.

 

Література: 7[9-122, 176-244]; 13[208-219]; 14[98-129]; 16[49-62]; 17[87-88, 503-504 ]; 18[117-130]; 24[172-196].

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 655 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Победа - это еще не все, все - это постоянное желание побеждать. © Винс Ломбарди
==> читать все изречения...

2281 - | 2114 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.