МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
Національний авіаційний університет
Політологія
Методичні рекомендації
До виконання контрольної роботи
Для студентів Інституту заочного
Та дистанційного навчання усіх спеціальностей
Київ 2008
УДК 321 (076.5)
ББК Ф02р
П504
Укладачі: Т.В. Ковальова, І.Ф. Тімкін, О.М. Тимошенко, Т.С. Тимошенко, Новікова Н.Є.
Рецензент – Є.Ф. Сластенко
Відповідальний за випуск – Т.В. Ковальова
Затверджено методично-редакційною радою Національного авіаційного університету. Протокол № 6 від 20 червня 2007 р.
П504 Політологія: Методичні рекомендації до виконання контрольної роботи для студентів усіх спеціальностей Інституту заочного та дистанційного навчання / Уклад.: Т.В. Ковальова, І.Ф. Тімкін, О.М. Тимошенко, Т.С. Тимошенко,Н.Є. Новикова. – К.: НАУ, 2008. – 40 с.
Містять тематику контрольних робіт та методичні рекомендації до їх виконання, загальний список літератури.
Для студентів Інституту заочного та дистанційного навчання усіх спеціальностей.
Вступ
Навчальна дисципліна “Політологія” введена до курсу гуманітарних дисциплін бакалаврського циклу для студентів усіх спеціальностей ІЗДН. Необхідність її введення зумовлена тим, що становлення та розвиток української держави, реформи в усіх сферах суспільного життя, інтеграція в європейське і світове співтовариство потребують глибокого осмислення суспільно-політичних проблем сучасності, формування високої політичної культури громадян України.
Методичні рекомендації до виконання
Та вимоги до оформлення контрольної роботи
Виконання студентами домашньої контрольної роботи з навчальної дисципліни “Політологія” є важливим етапом навчального процесу в ІЗДН.
Робота над її виконанням повинна розпочинатися ознайомленням з матеріалами до визначеної теми, що містяться в основних підручниках та навчальних посібниках, вказаних у списку рекомендованої літератури та підібраними самостійно. На наступному етапі потрібно скласти план майбутньої роботи (орієнтовний план пропонується), який повинен містити вступ, основну частину, висновки та список використаної літератури. Оскільки контрольна робота являє собою елементарне наукове дослідження, вона має відповідати певним вимогам. Для неї, зокрема, характерне:
- наявність титульної сторінки та плану;
- наявність вступу, де обґрунтовується актуальність теми та формулюється мета та основні завдання дослідження;
- наявність не менш як двох питань, в яких має бути викладений основний матеріал теми;
- наявність висновків, що містять оцінку розглянутої у контрольній роботі проблеми;
- наявність використаних джерел та літератури, який оформлюється в алфавітному порядку згідно з прізвищем автора відповідно до стандартних вимог оформлення списків літератури.
Приблизний обсяг контрольної роботи – 10-15 друкованих аркушів формату А4 (шрифт – 14, інтервал 1,5) або шкільний зошит до 24 сторінок.
Зразок оформлення титульної сторінки роботи наведений у додатку 1.
Теми контрольних робіт
Номери тем контрольних робіт збігаються із сумою двох останніх цифр у заліковій книжці.
ВАРІАНТ 1. ПОЛІТИКА і наука про політику
План
1. Поняття політики. Політика як соціальне явище.
2. Об’єкт, предмет і структура політології. Методи дослідження політології та її основні функції.
Основні поняття: політика,політична наука, предмет політології, функції політології, методи політології, політична соціологія, політичні відносини, політичні явища, політична філософія, етнополітологія.
Методичні рекомендації
Оскільки термін “політологія” походить від двох грецьких слів – politike і logos – і в конкретному розумінні означає вчення про політику або політичну науку, то розгляд першого питання слід розпочати зі з’ясуванням сутності політики як суспільного явища та причин її виникнення. Розкрийте етимологію та зміст терміна “політика”, акцентуючи увагу на тому, що політика є необхідним і специфічним видом людської діяльності, соціальним призначенням якої є досягнення загального блага через узгодження інтересів окремих індивідів і соціальних груп.
Зверніть увагу на багатогранність і багатоаспектність політики і у зв’язку з цим на різноманітність визначень цього поняття. Усвідомте, що політика є і наукою, і мистецтвом. Наукою вона стала з того часу, коли людство пізнало тенденції політичного розвитку, методи, технології, заходи, за допомогою яких можливо цілеспрямовано впливати на політичне життя. Водночас політика є й мистецтвом, оскільки має справу з суб’єктивною стороною політичних процесів і передбачає використання досвіду, інтуїції тощо. Проаналізуйте, порівняйте і вивчіть найбільш поширені підходи до визначення політики. З’ясуйте, які чинники здійснюють вплив на політику та дайте характеристику суб’єктів політики за характером і місцем, яке вони посідають у суспільній структурі (соціальні, інституціональні, функціональні суб’єкти). Проаналізуйте основні функції політики, зосередившись на тих, без яких сучасні суспільства не можуть нормально розвиватись. Це функція забезпечення цілісності та стабільності суспільства, функція мобілізації і забезпечення ефективності суспільної діяльності, управлінська і регулятивна функція, функція політичної соціалізації, інноваційна функція. Зупиніться на взаємодії політики з іншими сферами суспільного життя, зокрема економікою, мораллю, правом.
Розгляд другого питання розпочніть із визначення об’єкта, предмета та інструментарію політичної науки. Назвіть і охарактеризуйте об’єкт дослідження політології, розкрийте сутність найбільш поширених визначень її предмета. Покажіть, як змінювались його бачення і розуміння в процесі розвитку пізнання об’єктивної реальності світу політики, розкрийте тенденції, історію і напрями розвитку політології як науки. Розкрийте структуру політології та вкажіть найбільш важливі проблеми, що розробляються і вивчаються сучасною політичною наукою. Оскільки зміст будь-якої науки розкривається в її понятійному апараті, назвіть і охарактеризуйте основні поняття та категорії політології. Назвіть та проаналізуйте методи дослідження політичної науки. Оскільки теоретичне і політичне значення політології визначають її функції, то охарактеризуйте основні: теоретико-пізнавальну, прогностичну, прикладну, просвітницьку, функцію політичної соціалізації.
Література: 1[87-131]; 8[6-34]; 13[11-38]; 14[6-34]; 16[11-15, 34-45]; 18[9-19, 95-116]; 19[6-34]; 20[7-19]; 24 [8-32, 150-170].
ВАРІАНТ 2. ІСТОРІЯ СВІТОВОЇ ПОЛІТИЧНОЇ ДУМКИ
План
1. Політична думка Стародавнього світу і Середньовіччя.
2. Політичні теорії епохи Відродження, Нового часу та Просвітництва.
3. Сучасна зарубіжна політична думка.
Основні поняття: античний поліс, тиранія, демократія, монархія, олігархія, охлократія, політія, тимократія, природні права, громадянське суспільство, правова держава, народний суверенітет.
Методичні рекомендації
Починаючи розгляд першого питання, слід мати на увазі по-перше, той надзвичайно великий обсяг політологічного матеріалу, який включає в себе історичні, філософські, правові, політичні, географічні та інші джерела суспільствознавчої науки; по-друге, що саме формування цих першоджерел було пов’язане з тією стадією розвитку різних суспільств, коли відбувається соціальна диференціація і зароджуються та виникають державні утворення. По-третє, глибоке вивчення історії політичних ідей того чи іншого народу показує їх істотні відмінності, оскільки історія народу є лише частиною загальносвітової цивілізації, у яку він робив і робить свій внесок на кожному конкретному етапі залежно від рівня розвитку економічних, політичних і духовних складових суспільства.
З’ясуйте та проаналізуйте сутність історичних етапів започаткування і розвитку політичних ідей, зробіть порівняльну характеристику їх змісту: Стародавній світ. Міфологічно-релігійні уявлення про політику VIII-VI ст. до н.е. Конфуцій, Мо-Цзи, Будда, Заратустра. Ідея божественного походження держави, відносин, порядку.
Політична думка античності. Ранній період – ІХ-VІ ст. до н.е. Гомер, Гесіод, Піфагор, Геракліт. Період становлення старогрецької державності, раціоналізація політичних уявлень про політику, формування філософського підходу до держави. Другий період – V-IV ст. до н.е. Демокріт, софісти, Сократ, Платон, Аристотель. Розквіт старогрецької філософської та політичної думки. Уявлення про політику як мистецтво керування державою. Введення понять: юридична особа, політична справедливість, рівність. Створення теорії ідеальної держави, ідеального правителя та ідеального громадянина. Зародження елементів наукового дослідження політики. Третій період – IV-II ст. до н.е. Зенон, Клеанфа, Епікур, стоїки, Полібій. Це період елінізму, початок занепаду старогрецької державності та підкорення грецьких полісів спочатку Македонією, а потім Римом. Нове трактування поняття держави, справедливості.
Розгляньте і проаналізуйте політичні вчення Стародавнього Риму – І ст. до н.е. – І ст. н.е. Більш детально зупиніться на аналізі вчення про державу Цицерона і на індивідуалістичній етиці Сенеки. Визначте, що є спільним, а що відмінним у політичних теоріях Стародавньої Греції та Стародавнього Риму.
Зупиніться на особливостях політичної думки Середньовіччя. Охарактеризуйте християнські доктрини А.Августина та Ф.Аквінського.
У другому питанні слід розглянути політичні теорії епохи Відродження, Нового часу та Просвітництва. Слід відзначити, що на цьому етапі відбулось звільнення політичної науки від теології, відокремлення її від релігії та моралі, обґрунтування ідеї природного права та договірного походження держави. Проаналізуйте політичну концепцію Н. Макіавеллі, політико-філософські концепції природних прав людини (Г. Гроцій, Т. Гоббс, Дж. Локк), суспільного договору (Т. Гоббс, Дж. Локк, Ж.-Ж. Руссо), розподілу влади (Дж. Локк, Ш. Монтеск’є), народного суверенітету (Ж.-Ж. Руссо), громадянського суспільства і правової держави (І. Кант, Г. Гегель).
Розгляд третього питання розпочніть із характеристики однієї із найвпливовіших течій політичної думки новітньої історії – марксизму. Охарактеризуйте основні етапи розвитку політичної доктрини марксизму та її головні ідеї. Проаналізуйте причини кризи марксизму. Розкрийте політичну теорію М. Вебера як класика соціально-політичної думки ХХ ст.
Аналізуючи сучасну західну політичну думку, слід звернути увагу на те, що політологія в західних країнах відіграє значну роль і як теоретична дисципліна, і як інструмент практичного впливу на соціальні процеси.
Розкрийте основні напрямки досліджень провідних сучасних політологічних шкіл США, Франції, Великобританії, Німеччини.
Література: 13[38-66]; 14[40-66]; 16[16-26]; 17[244, 249-250, 292, 311, 320]; 18[20-62]; 19[34-71]; 20[21-77]; 24[33-89].