Валютний ринок - це офіційний фінансовий центр, сфера економічних відносин, які виявляються при здійсненні операцій купівлі-продажу валют і цінних паперів у валюті, а також операцій з інвестування валютного капіталу на ґрунті попиту та пропозиції.
Призначення валютного ринку - забезпечення реальної свободи вибору і дій власників валюти.
Валютні ринки варто розглядати з таких точок зору:
функціональної: валютні ринки забезпечують своєчасне здійснення міжнародних розрахунків, страхування від валютних ризиків, диверсифікованість валютних резервів;
інституційної: валютні ринки є сукупною уповноваженістю банків, інвестиційних компаній, бірж, брокерських контор, іноземних банків, що здійснюють валютні операції;
організаційно-технічної: валютний ринок є сукупною комунікацією систем пов'язаних між собою банків різних країн, що здійснюють міжнародні розрахунки та інші валютні операції.
Класифікація валютних ринків
1. За сферою поширення:
міжнародний - охоплює валютні ринки всіх країн світу;
внутрішній - валютний ринок однієї держави. Це ринок, який функціонує всередині конкретної країни.
2. По відношенню до валютних обмежень:
вільний - ринок, на якому відсутні валютні обмеження;
невільний - ринок з валютними обмеженнями. Валютні обмеження - це система державних заходів щодо встановлення порядку проведення операцій з валютними цінностями.
3. За видами валютних курсів:
з одним режимом - це ринок з вільними валютними курсами, тобто з плаваючими курсами валют. Ціна встановлюється на біржових торгах;
з подвійним режимом - це ринок з одночасним застосуванням фіксованого і плаваючого курсів валют.
4. За ступенем організації:
біржовий — це ринок представлений валютною біржею;
позабіржовий — організується дилерами, які можуть бути або не бути членами валютної біржі і здійснюють валютні угоди по телефону або через комп'ютерні мережі.
Валютна біржа - це офіційно оформлений ринок, на якому відбувається торгівля валютою на підставі попиту і пропозиції.
Членами валютної біржі можуть бути лише банки, яким видана ліцензія на проведення валютних операцій, або фінансові установи, яким надане законодавством право на проведення валютних операцій.
Інколи класифікують валютні ринки і за іншими ознаками:
5. За видами операцій:
ринок конверсійних операцій;
ринок депозитних операцій;
ринок кредитних операцій.
6. За територіальною ознакою:
європейський ринок;
північноамериканський ринок;
далекосхідний ринок тощо.
Валютні ринки, крім вищерозглянутих ознак, за якими вони поділяються (класифікуються), можна характеризувати за складом учасників валютних відносин (суб'єктів: продавців, покупців, посередників), а також за функціями і операціями, які вони виконують.
Функції валютних ринків:
забезпечення своєчасності здійснення міжнародних розрахунків, страхування валютних ризиків;
диверсифікація валютних резервів банків, підприємств, держав, регулювання валютних ресурсів;
отримання спекулятивного прибутку учасниками у вигляді різниці курсів валют;
регулювання економіки.
Названі функції реалізуються через виконання суб'єктами валютних ринків широкого кола валютних операцій.
Валютні операції. До них належать операції, пов'язані з переміщенням валютних цінностей між суб'єктами валютного ринку з передачею права власності на них. Сюди також належать операції з використання валют як засобів платежу, здійснення міжнародних грошових валютних переказів.
Валютні операції класифікуються за різними критеріями. Більш докладно класифікація таких операцій показана на схемі 9.1, яка досить повно розкриває класифікацію операцій за видами, термінами, місцем проведення, формою, типом тощо
Схема 9.1. Валютні операції
Клієнтські операції здійснюються не за рахунок банку, а за рахунок його клієнтів.
Арбітражні операції пов'язані з відкриттям спекулятивної валютної позиції за рахунок банку з метою отримання прибутку у разі зміни валютного курсу.
СВОП - комбінація двох протилежних обмінних угод на однакову суму з різними датами валютирування. Використовується з метою нейтралізації можливих негативних тенденцій ринку.
Форвардні операції - угоди щодо обміну валют за раніше узгодженим курсом, які укладаються сьогодні, але дата валютирування (виконання контракту) відкладена на певний термін у майбутньому (як правило, до одного року).
Операції типу СПОТ або поточні обмінні операції - дата валютирування на другий робочий день після дня укладення угоди. Курс СПОТ - курс на момент укладення угоди.
Депозитні операції валютного ринку також мають підвиди і поділяються за термінами на депозити до запитання, короткострокові, депозити на фіксовані строки з датою валютирування «завтра» чи «сьогодні» та інші, а за ознакою впливу на баланси банків - на міжбанківські, клієнтські, арбітражні.
Як бачимо, операції, що виконуються суб'єктами валютних ринків, численні та різноманітні і не вичерпуються лише тими, які ми розглянули.