Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Людина – це істота, яка перевершує саму себе та світ» (М.Шелер)




Людину називають "вершиною ряду хребетних ссавців". Те ж саме слово "людина" позначає у повсякденній мові всіх культурних народів щось досконале інше, так що навряд чи знайдеться інше слово людської мови, що володіє аналогічною двозначністю. А саме, слово "людина" має означати сукупність речей, гранично протилежну поняттю "тварини взагалі».

У рослини є лише загальний порив до зростання і розмноження, що входить у "чуттєвий порив». Лише у людини, як ми побачимо, над функціями вираження та оповіщення надбудовується ще й функція представлення та іменування знаків. Разом з усвідомленням відчуття у рослини відсутній всяке життєве " неспання ", яке виростає саме з сторожовий функції відчуття.

Людина поєднує в собі всі сутнісні щаблі наявного буття взагалі, а особливо - життя, і принаймні в тому, що стосується сутнісних сфер, вся природа приходить у ньому до самого концентрованого єдності свого буття. Навіть найпростіше відчуття завжди є функцією захопленої уваги, а не просто наслідком подразнення.

У тварини - високо-або нізкоорганізованних - будь-яка дія, будь-яка реакція, яку воно виробляє, в тому числі і розумна ", виходять з фізіологічної визначеності його нервової системи, якої в області психіки підпорядковані імпульси потягів і чуттєве сприйняття. Що не цікаво для цих потягів, то й не дано, а що дане вам дано лише як центр опору його бажанням і відрази. Але істота, що має дух, здатне на поведінку, прямо протилежний до за формою. Перший акт цієї нової драми, людської драми: поведінка спочатку мотивується чистим так-буттям піднесеного до предмета комплексу споглядань, причому принципово незалежно від фізіологічної визначеності людського організму, незалежно від імпульсів його потягів і спалахує саме в них і завжди модально, тобто оптично або акустично і т. д., визначеної чуттєвої зовнішньої сторони навколишнього світу. Другим актом драми є вільне, що виходить із центру особи гальмування або розгальмовування спочатку затриманого імпульсу потягу. А третім актом є зміна предметності якоїсь речі, пережите як самоцінне і остаточне. Таким чином, ця "відкритість світу" має наступну форму: людина - світ...

Отже, у тварини, на відміну від рослини, є, мабуть, свідомість, але в неї, як зауважив уже Лейбніц, немає самосвідомості. Вона не володіє собою, сама собі не господар, а тому і не усвідомлює себе. Зосередження, самосвідомість і здатність і можливість опредметнення споконвічного опору потягу утворюють, таким чином, єдину нерозривну структуру, яка як така властива лише людині!

Тільки людина - оскільки вона особистість - може піднятися над собою як живою істотою і, виходячи з одного центру як би по той бік просторово-часового світу, зробити предметом свого пізнання все, в тому числі і себе самого.

Таким чином, людина є та жива істота, яка може (пригнічуючи і витісняючи імпульси власних потягів, відмовляючи їм у харчуванні образами сприйняття і уявленнями) ставитися принципово аскетично до свого життя, вселяє в неї жах. У порівнянні з твариною, яка завжди говорить "Так" дійсному буттю, навіть якщо лякається його і біжить, людина - це "той, хто може сказати" ні "," аскет життя ", вічний протестант проти всякої тільки дійсності. Одночасно, в порівнянні з твариною, існування якої є втіленефілістерство, людина - це вічний "Фауст",. І лише тому, що вона така, людина може надбудувати над світом свого сприйняття ідеальне царство думок, а, з іншого боку, саме завдяки цьому у все більшій мірі доставляти що живе в ньому духу дрімає у витіснених потягах енергію, тобто може сублімувати енергію своїх потягів у духовну діяльність.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 972 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Если вы думаете, что на что-то способны, вы правы; если думаете, что у вас ничего не получится - вы тоже правы. © Генри Форд
==> читать все изречения...

2317 - | 2225 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.