Соціальне відтворення неможливе без широких переміщень величезних мас людей у суспільстві, без соціальної мобільності. Соціальна мобільність — перехід переміщення людей з одних суспільних верств, прошарків в інші соціальні спільності (соціальні переміщення), а також їх просування на позиції з більш високим престижем, прибутком і владою (соціальне сходження, або ж просування по більш низьким ієрархічним позиціям (соціальний спад, деградація). Поняття соціальна мобільність введено соціологом Питиримом Сорокіним, а потім широко застосовувалось в дослідженнях соціальної структури суспільства. Здебільшого поняття соціальна мобільність використовується для характеристики відкритості або закритості соціальних спільностей і прошарків суспільства. Звичайно, як приклад закритого суспільства приводять кастовий лад в Індії, відкритого — демократію в розвинутих індустріально державах. Відрізняють інтергенераційну (між поколіннями) і інтрагенераційну (в середині поколінь) соціальну мобільність. Рівень соціальної мобільності — один з критеріїв віднесення того або іншого суспільства до певного типу: традиційного, модернізованого, постіндустріального та ін. Соціальна мобільність — форма соціального відтворення населення: від її результатів залежить характер динаміки соціальної структури суспільства. Соціальна мобільність — здатність або готовність населення до соціальних переміщень. А соціальні переміщення в суспільстві мають масовий характер. За період трудової діяльності кожна третя людина в Україні змінює своє соціальне становище. Характер, спрямованість і інтенсивність соціальних переміщень — один з важливих показників ступеню міжкласових, міжгрупових та ін. суперечностей.
Соціальне відтворення охоплює створення уже існуючих компонентів соціальної структури суспільства і відносин між ними і виникнення нових компонентів і відносин між ними. Такий процес триває нині в Україні. В суспільстві виникають ті соціальні структурні компоненти, яких ще не існувало раніше. Йде процес відтворення якісно нової соціальної структури. Економічні реформи, прагнення формувати досконалі ринкові відносини посилює соціальну мобільність. Соціальні переміщення людей зв'язані з дією системних законів суспільного розвитку, із специфічними рисами вдосконалення конкретних соціальних організмів (регіонів), з національними традиціями міжгрупових взаємодій і зв'язків. У сучасних умовах в Україні йде унікальне середкласове переміщення, коли під впливом суб'єктивних зусиль відбувається десоціалізація робітничого класу і селянства, докорінно змінюється їх внутрішні психологія, природа класів на основі відродження приватної власності та інших форм власності та ринкових відносин. Переміщення в середині поколінь становить основні етапи трудової кар'єри працівника, а переміщення між поколіннями фіксується через зіставлення соціального положення працівника з положенням його батьків, рідних. Соціальні переміщення самі не змінюють характер соціального ладу, співвідношення соціальних спільностей (класів, соціальних верств), а лише сприяють стабілізації суспільства, зміцнюють позиції панівних сил за рахунок притоку з нижчих верств у вищі верстви обдарованих, активних індивідів.
Соціолог Питирим Сорокін виділяє два типи соціальної мобільності —горизонтальну і вертикальну. Горизонтальна мобільність — перехід індивіда або соціального об'єкта від одної соціальної позиції до другої, що лежить на такому ж рівні (перехід індивіда з однієї сім'ї в іншу, з однієї релігійної общини в іншу, а також зміна місця проживання). В усіх випадках індивід не змінює соціального ладу, соціального статусу до якого належить. Вертикальна мобільність — сукупність взаємодій, що сприяє переходу індивіду або соціального об'єкта з одної соціальної верстви, соціального статусу в інші (професійна вертикальна мобільність, економічна вертикальна мобільність та ін.). В суспільстві помітні статусні переміщення людей: особисті якості людини, зміна соціальних позицій, досягнення кар'єри та ін. В залежності від умов відрізняють висхідну і низхідну соціальну мобільність.
Соціальна мобільність | ||
Горизонтальна | Вертикальна | |
Територіальна, релігійна, сімейна, політична та ін. | індивідуальна | групова |
висхідна і низхідна | висхідна і низхідна |
Звичайно ж, проблеми соціальної мобільності значно залежать від темпів приватизації власності, від мети програм перетворення економічного, політичного і соціального життя суспільства. І хоча відсутні детальні статистичні дані про приватизацію, все ж окремі дані дають можливість в основних рисах визначити тенденції розвитку соціальної структури сучасної України. По-перше, активізується соціальне розшарування суспільства, формується багато великих соціальних спільностей, різноманітних верств відповідно до різноманітних форм власності. По-друге, посилюється соціальне переміщення різноманітних соціальних верств і соціальних спільностей, маючи певний економічний і соціальний грунт, підкріплений політичною системою і політичним режимом; виділяються соціальні орієнтири і поглиблюється розшарування і соціальне переміщення в суспільстві. Значно зростає суспільна активність населення, викликана соціально-економічними процесами та ін. По-третє, поглиблюються міжнаціональні (етнічні) суперечності в соціальних спільностях, що доповнюються загостренням соціальних і економічних суперечностей. Формується морально-психологічний клімат, що впливає на сам процес реформування і стабільність у суспільстві, соціальне переміщення населення. «Розмивання» соціальної структури України під впливом суб'єктивних зусиль панівних сил в політичній сфері, зростання корумпованості, мафіозних угрупувань, активізація тіньової економіки пагубно відбиваються на стабільності в суспільстві, посилюють і загострюють соціальні суперечності. Така реальність у соціальній сфері.
Швець