Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Загальна структура міжнародної олімпійської системи




Міжнародна олімпійська система включає в себе

МОК -- МСФ -- НОК -- КА [1] -- РОК [2]

 

Крім того до олімпійської системи відносяться інші організації, установи, окремі особи і спортсмени.

У відповідності з Хартією МОК можна визнавати різні асоціації, недержавні організації, котрі пов’язані зі спортом і які діють на міжнародному рівні.

У структурі МОКу на сучасному етапі виділяються два напрямки: діяльність, що пов’язана з Олімпійськими комітетами на всіх рівнях (МОК, НОК, Асоціації НОК, Регіональні ОК - європейська, азіатська, американська, африканська); діяльність на основі спортивних федерацій (МСФ, регіональні СА, сезонних асоціації - літні, зимові види спорту).

Міжнародна олімпійська система є частиною міжнародної організаційної системи. Вона зв"язана з ООН, ЮНЕСКО, що дає змогу своєчасно реагувати на політичні умови, матеріально-технічне забезпечення олімпійського спорту.

МОК - вищий керівний орган олімпійського руху, котрий має всі права на ОІ. Утворений на конгресі в Парижі 23 червня 1894 року МОК - постійно діюча міжнародна недержавна організація, утворена не для отримання прибутків, у формі асоціації із статутом юридичної особи.

Штаб-квартира МОК з 1915 року розміщується в Лозані на Плас дю Поле - площі палацу. Причиною обирання цього місця було наступне. Спочатку, з 1894 р., при утворенні МОКу, існувало правило у відповідності з яким резиденція МОКу протягом 4-х років повинна знаходитись в столиці чергових ОІ. Право на проведення ОІ у 1916 році отримала Германія. А в нейтральній Швейцарії проживав давній приятель П. Кубертена Годфрус де Блоне - член МОК з 1898 р., ініціатор швейцарського ОК. він запропонував на час війни розмістити архів МОК в Швейцарії. Потім, коли Президент МОК, як дійсний патріот, пішов на фронт, і як солдат, за його словами, не міг очолювати МОК, протягом декількох місяців їм керував де Блоне. Так штаб-квартира оказалася в Лозані. У 1916 р. П. Де Кубертен відкриває тут олімпійський інститут і міжнародне бюро спортивної педагогіки. У 1918 р. він переселяється в Лозану, де живе і працює на вілі "Моге-Рено", котра була предоставлена владою МОКу. В квітні 1918 р. муніципалітет Лозани переселяє штаб-квартиру МОК в замок Шато де Віді. Але ніхто, крім Кубертена, із наступних президентів МОК не знаходився постійно в Лозані. У 1980 році після обрання Президентом, Хуан А. Самаранч розширив сфери діяльності в цьому місті. Був побудований новий будинок (закінчено у 1986р).

Мета і завдання МОК. У відповідності з Олімпійською хартією:

- розвивати і координувати спортивну діяльність;

- здійснювати співробітництво з громадськими і приватними організаціями для служби масовому спорту;

- забезпечити регулярне проведення ОІ;

- боротись з люьими формами дискримінації в спорті;

- сприяти підтриманню спортивної етики;

- боротись за дух чесного ведення спортивної боротьби

- протидіяти політичним і комерційним зловживанням в спорті

- не допускати виникненню загрози здоров"ю спортсменів.

 

Членство і комплектування МОК. МОК вибирає членів із числа осіб, котрі мають відповідну кваліфікацію, з країн, де існує признаний НОК. Необхідно володіти офіційною мовою - англійською, французською.

Звичайно обирається один член від країни, але від країни, де проводяться ОІ - 2 члени. Використовують "зворотній принцип". За положенням до 75 років, середній вік - 62,7 роки, старше 61 р. - 60% членів МОК. В склад входять 7 жінок - 6 осіб учасниці ОІ.

На 1 січня 1994 р. МОК визнавав 195 членів НОК і 31 МСФ. У той же час представників різних країн у МОК - тільки 79 (40%) і 7 МСФ (23%). За професією 24,2% банкіри і комерсанти; 20,5% - політики, 8,1% - дипломати (5 монархів, 25 міністрівпідкреслюють високий статус...)

З 89 членів МОК (1994) - 30 - президенти НОК, 5 - президенти континентальних асоціацій, 10 - президенти МСФ.

За станом на 1 січня 1994 р. з моменту утворення МОК його членами були 389 чоловік, у тому числі 203 із європейських країн. На теперішній час в МОК працюють представники 79 країн (деякі мають двох представників) - Азія - 14 (15,7%), Африка - 15 (18%), Америка - 17 (19%), Європа - 38 (42,7%) Океанія - 4 (4,5).

Система обрання членів МОК постійно критикується з боку НОК і МСФ. Є невеликі європейські країни, які мають по два представники і майже не мають спортсменів, в той час як країни з великою спортивною базою не мають жодного представника в комітеті. Відрадним фактом рахується прийняття до МОК на прикінці 80-х років 7-х жінок (крім принцеси Ліхтенштейну шість жінок є учасницями ОІ різних років).

Обов"язки членів МОК.

Кожен член МОК зобов"язаний:

- забезпечити представництво МОК у своїй країні;

- працювати у складі комісій МОК;

- допомагати розвитку олімпійського руху в країні;

- слідкувати а реалізацією програми МОК, включаючи "Олімпійську солідарність";

- не менше разу на рік інформувати Президента МОК про розвиток олімпійського руху в своїй країні та його потребах;

- сповіщати Президента МОК про всі події, які заважали реалізації Олімпійській хартії в країні;

- виконувати доручення МОК, при необхідності представляти МОК в іншій країні чи території.

 

У 1997 р. нараховувалось 114 членів МОК. 48 - Європа, 20 - Азія, 20 - Африка, 21 - Америка, 5 - Австралія і Океанія.

На 107 сесії МОК його членом став Президент НОК Росії Віталій Смірнов плюс 7 спортсменів, серед яких такі відомі, як Ю.Титов, В.Борзов (Президент НОК України) та інші. Після 10 років роботи в МОК її члени можуть стати почесними членами МОК (без права голосу), якщо за віком вони вже не можуть працювати.

Основними органами МОКу є сесія, виконком, президія.

Сесія проводиться 1 раз на рік (обирає членів МОК), а в олімпійський рік - двічі.

Виконком складається з Президента, чотирьох віце-президентів і 6 членів. Вони слідкують за виконанням Олімпійської хартії, відповідають за фінансову діяльність, рекомендують осіб для обрання членами МОК. Президент обирається на? 10 років таємним голосуванням. Повторно - на 9 роки. Віце-президенти - на 4 роки. На останній сесії переобраний Хуан Антонио Самаранч на 4 роки (йому вже 79 років) і він уже Президент з 1980 року.

МОК проводитьтакож Олімпійські конгреси - 1 раз за вісім років. За 100 років було проведено 12 конгресів.

1. 1894, Париж, статус спортсмен-аматор

2. 1897, Гавр, гігієна, спортивна педагогіка

3. 1905, Брюссель, відношення МОК і спортивних федерацій

4. 1906, Париж, статус верховних органів МОК

5. 1913, Лозана

6. 1914, Париж

7. 1921, Лозана

8. 1924, Прага, програма, правила ігор

9. 1930, Берлін, - " -

10. 1973, Варна

11. 1981, Баден-Баден, аматорство і професіоналізм

12. 1994, Париж, спорт і політика, економика, майбутнє ОІ

 

В програмі конгресу 1994 року обговорювались 4 основні теми:

- вклад Олімпійського руху в сучасне суспільство (олімпізм і його етика, структура о.руху, спорт і навколишнє середовище, майбутнє ОІ, програма);

- сучасний спортсмен (становлення спортсмена, його місце в суспільстві, організація спорту вищих досягнень, спортивна наука і сучасне тренування, потенційні небезпеки для спортсменів);

- спорт в соціальному контексті (спорт і політика, спорт і економіка, спорту країнах, що розвиваються);

- спорт і засоби масової інформації (вклад, вплив, розвиток, взаєморозуміння).

 

Для вивчення специфіки окремих питань і підготовки рекомендацій виконкому Президент МОК назначає соціальні комісії або робочі групи. На сьгодні в МОК діє 18 комісій (по допуску, культурі, новим джерелам фінансування, медицині, олімпійської солідарності, програмі ігор, пресі, радіо і телебачення, спорту для всіх, філателії, фінансах, юридичну, оцунки підготовки до ОІ, міжнародної ол. Академії, з ол. руху, спортсменів). Є також Рада з нагородження олімпійським Орденом, комісія з антидопінгового контролю, оцінки умов прийому та розміщення учасників ОІ.

Однією з основних комісій є комісія з ол. солідарності. Вона керує фондом "Олімпійська солідарність" котра призначена для допомоги НОКам. Їх діяльність включає: пропаганду принципів ол.руху, організацію і проведення різних курсів і семінарів по підготовці кадрів, надання технічної допомоги. Фонд надає фінансову допомогу НОК, які приймають участь у ОІ. За останні роки відрахування фонду збільшились. НОКи для участі у зимових ОІ в Калгарі (1988) отримали 3,7 млн дол., в Сеулі (1992) -9,5млн., в Атланті ще ббільше.

Значну роботу проводить комісія спортсменів (виникла у 1981 році після конгресу у Б-Б). Головне завдання комісії - співробітництво між спортсменами МОК. Ця комісія має своїх представників у всіх комісіях МОК, які мають відношення до спортсменів.

10629 спортсменів приймали участь у голосуванні на визначення кращого спортсмена. Найбільше голосів набрав С.Бубка - 2412, потім О.Попов - 1692, далі Ян Железни - 1108, Крук (веслування) - 927...

Продовження лекції "Міжнародна олімпійська система"

1. Міжнародні спортивні федерації і основи їх діяльності

2. Національні олімпійські комітети і основи їх діяльності

3. Регіональні, континентальні та інші ігри

4. Статут національного олімпійського комітету України

 

 

1. Міжнародні спортивні федерації (МСФ) та основи їх діяльності.

За олімпійською хартією кожна МСФ є самостійною і незалежною. МСФ - позадержавний орган, який керує одним або декількома видами спорту на всесвітньому рівні і включає у свій склад організації, які керують цим видом на національному рівні.

Історично МСФ почали формуватись раніше ніж МОК (гімнастика - 1881р., веслування - 1892р., ковзанярський спорт - 1892р.). Діяльність їх на міжнародному рівні вимагала:

- розробки єдиних правил;

- уніфікації місць змагань та інвентарю;

- розвитку виду спорту в інших країнах;

- підготовки суддівських кадрів;

- упорядкування структури змагань та їх змісту.

 

До 1912 року ОІ проводились без участі МСФ. У 1914 р. в Парижі МОК зустрівся з представниками МСФ і передав їм право на контроль певними видами спорту, котрі входили в програму ОІ.

На теперішній час нараховується близько 80 МСФ, з яких 31 (у 1994), а в 1997 р. - 36 є олімпійськими (6 з них зимових).

Олімпійська хартія визначила роль МСФ в олімпійському русі. МСФ в межах свого виду спорту повинні;

- забезпечити розвиток свого виду спорту;

- сприяти реалізації мети олімп. Хартії;

- нести відповідальність за керівництво змаганнямина ОІ;

- розробляти критерії допуску до ОІ;

- забезпечувати технічну допомогу в реалізації програми "олімпійська солідарність".

 

У 1967 році створена Асоціація МСФ, а в 1976 - генеральна асоціація, яка об"єднує 75 міжнародних організацій. Це утворення підкреслює незалежність МСФ, можливість самостійного розвитку і співробітництва з іншими міжнародними організаціями.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1660 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Два самых важных дня в твоей жизни: день, когда ты появился на свет, и день, когда понял, зачем. © Марк Твен
==> читать все изречения...

2216 - | 2044 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.007 с.