Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Лекція 1. Предмет, метод і система інформаційного права




Вступ

 

 

Інформаційне право як галузь права переживає пору свого становлення. Поява цієї галузі зв'язано з визначальною роллю інформації в сучасному суспільстві. Широке поширення комп'ютерних технологій і створення світових комунікаційних мереж створило нові можливості і стимули для розвитку економіки і зміни суспільних відносин, що і привело до виникнення інформаційного суспільства. Разом з тім інформаційна революція привела і до виникнення нових видів правовідносин - інформаційних правовідносин, що вимагають правового врегулювання, що у свою чергу зажадало створення й адекватної правової бази. У зв'язку з цим виникла й активно формується нова галузь права - інформаційне право.

Ключовими проблемами нової галузі права, що визначають прогрес у розвитку інформаційного суспільства, є проблеми дозволу конфлікту між публічними і приватними інтересами (доступ громадян до інформації й обмеження доступу), проблема права власності на інформацію і норм її цивільного обороту, проблема захисту інформації, інформаційних ресурсів і інтелектуальної власності. Особливе коло проблем представляє регулювання правовідносин у сфері комп'ютерної інформації (проблема аутентифікації електронних документів, проблеми в мережі Internet і ін).
Інформаційне право є комплексною галуззю, оскільки визначальну роль у ньому грає не метод, а предмет правового регулювання. Серед юристів ще немає однозначної думки з приводу існування нової галузі - одні з їх затверджують, що така галузь сформувалася, інші - заперечують це положення. Проте, у Росії вже існує досить велика законодавча база, що покликана регулювати відносини в інформаційній сфері - специфічній сфері людської діяльності. На основі крапки зору найбільш прогресивних учених - юристів і базується пропонований курс, принаймні, як навчальна дисципліна. Це обставина і визначає позначка і задачі викладання курсу.

Метою викладання дисципліни «Інформаційне право» є навчання студентів основам інформаційного права і змісту інформаційного законодавства України, як правової бази або правового забезпечення інформаційного суспільства, що існує в єдиному інформаційному просторі, що виходить на трансграничні інформаційні мережі, формованому на основі процесів інформатизації держави і суспільства.

У результаті вивчення дисципліни студенти повинні знати:

- зміст основних зрозуміти: «інформаційне право», «інформаційні права і волі», «інформаційне суспільство», «інформатизація», «інформаційна інфраструктура», «інформаційне законодавство», «нормативні правові акти», «інформаційно-правові норми», «інформаційні ресурси», «інформаційні продукти», «інформаційні послуги», «інформаційна безпеку», «інформаційно-правове забезпечення», «організаційно-правове забезпечення», і інші основні терміни інформаційної сфери;

- яка роль інформаційного права й інформаційного законодавства в сучасному інформаційному суспільстві;

- склад інформаційного середовища – діяльності, зв'язаної зі створенням, перетворенням і споживанням інформації в державі і суспільстві;

- склад інформаційного законодавства України – основної частини правового забезпечення сучасного інформаційного суспільства;

- зміст основних нормативних правових актів інформаційного законодавства України;

- організацію на Україні інформаційно-правового забезпечення органів державної влади, юридичних і фізичних осіб;

- організаційно-правове забезпечення автоматизованих інформаційних систем, банків даних, їхніх мереж, його значення і місце при проектуванні цих об'єктів і засобів їхнього забезпечення;

- свої інформаційні права й обов'язки.

Уміти:

- відшукувати необхідні нормативні правові акти й інформаційно-правові норми в системі діючого законодавства України, у тому числі за допомогою систем правової інформації;

- самостійно застосовувати теоретичні знання для здійснення інформаційної діяльності; вільно орієнтуватися в нормативних актах, що регламентують інформаційні правовідносини; використовувати існуючу нормативну базу для дозволу різних інформаційно-правових ситуацій.

- застосовувати отримані знання в області організаційно – правового забезпечення при розробці автоматизованих інформаційних систем, банків даних, їхніх мереж.

Вивчення цієї дисципліни базується на загальнотеоретичній і галузевій юридичній науках, кожна з яких вивчає свою систему правових норм і відносин, зв'язаних з інформацією й утримується в матеріалах попередніх дисциплін, таких як: Теорія держави і права, Конституційне право України, Цивільне і сімейне право, Карне право, Міжнародне право, Міжнародне приватне право.

При цьому необхідно враховувати, що інформаційне суспільство розвивається такими стрімкими темпами, що право істотне відстає від його потреб, і тому багато суспільних відносин діючі в інформаційній сфері залишаються неурегульованими.

 


Лекція 1. ПРЕДМЕТ, МЕТОД І СИСТЕМА ІНФОРМАЦІЙНОГО ПРАВА

План

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-27; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 641 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Настоящая ответственность бывает только личной. © Фазиль Искандер
==> читать все изречения...

2364 - | 2087 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.012 с.