Суспільно-політичні перетворення в Україні останніх років дали імпульс формуванню місцевого самоврядування як принципово нового для української політичної системи інституту. Ідея необхідності цього інституту для розвитку правової держави, громадянського суспільства вже починає засвоюватися суспільною свідомістю, але продовжує дискутуватися питання про природу і сутність самого феномена місцевого самоврядування, а також - про конкретні форми його реалізації в державі. (1)
Місцеве самоврядування створює необхідні умови для наближення влади до населення, формує гнучку систему управління, добре пристосовану до місцевих умов і особливостей території, сприяє розвитку ініціативи громадян.
Управління Донецької облдержадміністрації складається з організаційного управління, управління кадрового забезпечення, юридичне управління, управління діловодства та контролю, управління взаємодії з правоохоронними органами, запобігання та виявлення корупції.
В структурі Донецької облдержадміністрації 5 відділів: Відділ по забезпеченню діяльності голови облдержадміністрації, Відділ фінансового забезпечення, Відділ роботи із зверненнями громадян, Відділ інформаційно-комп’ютерного забезпечення, Відділ адміністрування державного реєстру виборців.
Сектора Донецької облдержадміністрації: Cектор з питань режимно-секретної роботи, Сектор господарського забезпечення, Cектор забезпечення доступу до публічної інформації. (14)
Основною задачею інститутів самоврядування є створення механізмів, які б могли полегшити функцію регулювання, що передбачає:
- залучення підприємницької громадськості до участі у розробці та обговоренні проектів регуляторних актів, відстеження результативності діючих регуляторних актів.
- підготовка та надання пропозицій центральним органам державної влади щодо удосконалення чинного законодавства і нормативно-правової бази з питань підприємництва, в тому числі щодо необхідності наближення до європейських критеріїв віднесення підприємств до категорії малих.
- створення механізму прозорої та ефективної взаємодії між місцевими органами влади, контролюючими органами та суб’єктами господарювання в межах діючого законодавства.
- ормування єдиних вимог до видачі документів дозвільного характеру шляхом створення і реалізації відповідного механізму роботи єдиних дозвільних центрів.
- створення єдиної системи інформування підприємців щодо вимог контролюючих органів і порядку надання документів дозвільного характеру.
- забезпечення подальшого спрощення та скорочення процедур реєстрації, перереєстрації, одержання документів дозвільного характеру. (13)
Розроблена Стратегія соціально-економічного розвитку Донецької області до 2015 року. Реалізацію Стратегії передбачається здійснювати в два етапи.
На першому етапі (2007-2011 роки) передбачається:
- створення організаційних, економічних, правових умов підтримки та впровадження інноваційних проектів і технологій;
- застосування договірних засад у відносинах між Кабінетом Міністрів України та Донецькою обласною радою по вирішенню найбільш актуальних соціально-економічних проблем регіону;
- ініціювання та впровадження на території області пілотного проекту з впровадження адміністративно-територіальної реформи;
- адаптація економіки регіону до умов СОТ, здійснення заходів щодо захисту внутрішнього ринку.
На другому етапі (2012-2015 роки) передбачається:
- досягнення передбачених Стратегією критеріїв людського розвитку;
- подолання диспропорцій у розвитку окремих територій області;
- впровадження самодостатньої моделі соціально-економічного розвитку територіальних громад;
- проведення моніторингу результатів реформ на предмет їх ефективності та доцільності коригування з метою визначення пріоритетів регіонального розвитку на наступну довгострокову перспективу.(13)