Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Асортимент варених ковбас




Варені ковбаси випускають вищого, 1-го, 2-го і 3-го сортів.

Для багатьох видів сорт ковбаси відповідає сорту жилованої яловичини, хоча є і винятки.

Ковбаси вищого сорту (табл.8.4) – випускають зі шматочками сала (Любительська, Столична, Російська, Естонська та ін.), з однорідною структурою фаршу (Лікарська, Яловича, Діабетична та ін.).

Таблиця 8.4.

Харчова цінність варених ковбас вищого сорту

 

Найменування ковбас Масова частка, %
Білка не < Жиру не < Вологи не >
Любительська      
Любительська свиняча   ЗО  
Російська      
Краснодарська      
Столична   ЗО  
Теляча   ЗО  
Русанівська      
Лікарська      
Яловича      
Діабетична      
Дитяча      
Дитяча з вершками      
Теляча з вершками      
Гулівер      
Кальміуська      
Останкінська      

 

Для ковбаси Любительської – характерне вдале поєднання яловичини вищого сорту (35%), нежирної свинини (40%) і хребтового сала (25%). Тому вона має ніжну і водночас пружну консистенцію, соковитість і приємний смак.

Любительську свинячу ковбасу – готують із свинини нежирної і хребтового сала, вона має світле забарвлення фаршу.

Ковбаса Столична – містить мало яловичини вищого сорту (15%), замість решти частини (20%) в ній використано напівжирну свинину, яка, разом з нарізаним прямокутниками боковим салом зумовлює мармуровість світло-рожевого фаршу. Її коптять за температури 35-45°С упродовж 6-7 год для надання фаршу приємного запаху коптіння, а оболонці - темнуватого забарвлення.

Ковбаса Лікарська – в основі фаршу містить напівжирну свинину (70%) і яловичину вищого сорту (25%) з додаванням 3% яєць і 2% сухого молока. Фарш добре подрібнюють, завдяки чому він краще засвоюється організмом.

Для дитячого і дієтичного харчування – призначено ковбаси вищого сорту Дитяча, Дитяча вершкова, Русанівська, Гулівер. У них не тільки приємні органолептичні показники, а й збалансований склад щодо потреб дитячого організму.

Ковбаси варені 1-го сорту (табл.8.5) – виробляють різноманітного асортименту. Основою для них є яловичина 1-го сорту і для більшості видів використовують часник.

Таблиця 8.5.

Харчова цінність варених ковбас першого сорту

 

Найменування ковбас Масова частка, %
Білка не < Жиру не < Вологи не >
Окрема      
Окрема бараняча      
Московська      
Шинково-рубана      
Свиняча   ЗО  
Оболонська      
Тернопільська 10,5    
Молочна      
Звичайна      
Столова      
3 сорбітом      
Шкільна      
Славутицька      

 

Ковбаса Молочна – містить напівжирної свинини (60%) і яловичини 1-го сорту (35%), а також 3% сухого молока і 2% яєць.

Ковбасу Окрему – готують з яловичини 1-го сорту (60%) з додаванням напівжирної свинини (25%) і бокового сала (15%). Смак у неї помірно гострий, відчувається запах часнику і перцю.

Ковбасу Шинково-рубану – виробляють з яловичини 1-го сорту (40%) і з грубоподрібненої (8-12 мм) напівжирної свинини (58%).

Ковбаса Подільська – містить яловичину 1-го сорту (42%), жирну свинину або м'ясні свинячі обрізки (55%) і крохмаль та вирізняється запахом часнику.

Ковбасу Волинську – готують з яловичини 1-го сорту (33%), напівжирної свинини (25%) і щоковини (40%). Рецептурою передбачено внесення в її фарш більше прянощів, аніж в інші ковбаси 1-го сорту.

Ковбаса Столова – має вдалий рецептурний склад: 59% напівжирної свинини і 40% яловичини 1-го сорту з додаванням сухого молока (1%).

Для дитячого харчування:

Ковбаса Шкільна – в рецептурі якої, крім яловичини 1-го сорту (50%), свинини напівжирної (40%), яєць (3%), сухого молока (2%), є також 5% олії кукурудзяної або соняшникової рафінованої. Завдяки цьому вона багата поліненасиченими жирними кислотами.

З нетрадиційної сировини виробляють ковбаси 1-го сорту: Деснянську (білково-жирова емульсія - 20%), Окську (замінник м'яса на основі плазми крові - 30%), Бутербродну (молочно-білковий концентрат - 15%), Степову (соєвий білок - 4%), Домашню (паста субпродуктова - 25%), Тернопільську (рис варений - 15%).

Розроблено новий вид варених ковбасних виробів — м'ясорослинні ковбаси Здоров'я, Літня, Сюрприз, Дачна, до рецептури яких входить до 20% сировини рослинного походження (картопля, крупа манна, рис, горошок зелений, горох, буряк). Співвідношення білка і жиру в цих виробах становило 1:1,3.

Ковбаси варені 2-го сорту (табл.8.6) – готують на основі яловичини жилованої 2-го сорту, з меншою часткою свинини і сала.

Таблиця 8.6.

Харчова цінність варених ковбас другого і третього сортів

 

Найменування ковбас Масова частка, %
Білка не < Жиру не < Вологи не >
Чайна      
Приморська      
Деснянська      
Бараняча      
Поліська субпродуктова      
Київська субпродуктова      
Дніпровська субпродуктова      

 

Ковбаса Чайна – містить яловичину 2-го сорту (70%), свинину напівжирну (20%) і сало бокове. Ковбаса має трохи грубувату консистенцію і солонуватий смак. Більшим попитом користується ця ковбаса у вигляді кілець.

Ковбаса Дарницька – виготовляють з м'ясних обрізків яловичих (55%) і свинячих (40%), з додаванням 5% крохмалю.

Ковбасу Вінницьку – готують з яловичини 2-го сорту (51%) і свинячої щоковини (47%).

З використанням м'ясних обрізків виробляють також ковбасу Закусочну, Харківську, Сільську.

Ковбаса Приморська – містить яловичину 2-го сорту (60%), вим'я (35%), сало бокове і крохмаль (5%).

Варені ковбаси 3-го сорту (табл.8.7) – представлені двома видами: Субпродуктова і Поліська.

Ковбаса Субпродуктова – у рецептурі м'ясо яловичих (28%) і свинячих (35%) голів, легені і рубці (по 15%), а також крохмаль (7%).

Ковбасу Поліську – готують з м'яса яловичих голів (55%), жилок і субпродуктів II категорії (40%), з додаванням крохмалю (5%).

Ковбаси: Похідна, Апетитна, Семилуцька випускають підприємства споживчої кооперації з односортного м'яса.

Ковбаса Похідна – у рецептурі рівні частини яловичини і свинини.

Ковбаса Апетитна — 25% яловичини, 60% свинини, 10% сала, 3% яєць і 2% сухого молока.

Ковбаса Семилуцька — 45% телятини, 50% свинини, 3% яєць і 2% сухого молока. Вологість більшості видів ковбас повинна бути не вищою 65%, а Семилуцької - 60%.

Сосиски і сардельки (табл. 8.7, 8.8) – відрізняються від варених ковбас меншим діаметром, однорідним тонкоподрібненим фаршем, ніжністю і соковитістю.

Таблиця 8.7.

Харчова цінність сосисок

 

Найменування ковбас Сорт Масова частка, %
Білка не < Жиру не < Вологи не >
Вершкові вищий      
Особливі вищий      
Шкільні вищий      
Дитячі вищий      
Малюк вищий      
Любительські І      
Молочні І      
Російські І      
Яловичі І      

 

Таблиця 8.8.

Харчова цінність сардельок

 

Найменування виробів Масова частка, %
Білка не < Жиру не < Вологи не >
Шпикачки      
Свинячі      
Сардельки 1 сорту      
Яловичі      
Київські мозкові      
Оболонські      

 

Особливістю технології виробництва цих виробів є те, що приготування фаршу для них закінчується в кутері. Фарш для сосисок набивають автоматично дозованими шприцами у баранячі тонкі кишки або в целофанову оболонку завдовжки 12-13 см і перекручують, для сардельок у більш широкі яловичі і свинячі черева завдовжки 7-9 см, які перев'язують.

Випускають вироби вищого і 1-го сорту, у т.ч. сосиски вищого сорту: Вершкові, Особливі, Дитячі, Шкільні;

І сорту: Любительські, Молочні, Яловичі, Донецькі, Дарницькі;

сардельки вищого сорту: Свинячі, Дієтичні;

1-го сорту: Сардельки 1-го сорту, Яловичі, Київські (мозкові).

Сосиски Дитячі – готують зі свинини напівжирної (40%), яловичини вищого сорту (20%) і м'яса молодняка 1-го сорту (30%), з додаванням меланжу, сухої білкової суміші і олії кукурудзяної чи соняшникової рафінованої (5%).

Сосиски Любительські – містятть майже однакову кількість яловичини 1-го сорту, свинини напівжирної і жирної. Вони мають більш виражений аромат прянощів - їх кладуть на 25% більше, аніж в інші види.

Сосиски Молочні – за складом близькі до відповідної вареної ковбаси, тільки замість напівжирної для них використовують жирну свинину.

Сосиски яловичі – містять тільки яловичину 1-го сорту (80%) і жир-сирець яловичий або свинячий (20%). Крім звичайних спецій, у фарш додають часник.

Сосиски Донецькі – виробляють з яловичини 1-го сорту (50%) і напівжирної свинини (49%), з додаванням сухого молока.

Сосиски Подільські – містять свинину напівжирну (83%), казеїнат натрію (3%), крохмаль картопляний або пшеничне борошно (2%).

Соєвий білок входить до рецептури сосисок Молодіжних особливих, Райдужних, Козацьких особливих, Південних особливих.

Сардельки свинячі першого сорту – готують з напівжирної (93%) і жирної свинини (7%). Вирізняються вони жирним, соковитим фаршем із слабким запахом коріандру і перцю.

Сардельки Дієтичні – виробляють з яловичини вищого сорту від молодняка (65%), з додаванням сироватки крові, молочного білка, сухого молока й олії кукурудзяної або соняшникової. У процесі виготовлення в них вносять ферментний препарат прототеризин.

Сардельки 1-го сорту – виготовляють з яловичини 2-го сорту (58%) і напівжирної свинини (42%). На відміну від свинячих вони мають більш виражений аромат часнику.

Сардельки яловичі – готують з яловичини 1-го (40%) і 2-го сортів (50%), з додаванням жиру-сирцю. Вони відрізняються темним забарвленням фаршу, гострим запахом часнику і високою вологістю (75%).

Сардельки Дитячі – готують з яловичини 2-го сорту, з додаванням крупи манної або кукурудзяного борошна і молока сухого знежиреного, без нітриту натрію.

З односортного м'яса виробляють сардельки Чайні на основі яловичини (80%) і свинини (20%), а також Обідні - з використанням 88% свинини, 10% яловичини і 2% крохмалю.

Сардельки Субпродуктові III сорту – готують на основі м'яса яловичих (30%) і свинячих (15%) голів у поєднанні з легенями (20%), рубцями яловичими або шлунками свинячими (20%), білковим стабілізатором (10%), сироваткою або плазмою крові (2%) з додаванням крохмалю або пшеничного борошна (3%). Вирізняються вираженим часниковим ароматом, оскільки на 100 кг несоленої сировини додають 800 г часнику.

Фаршировані ковбаси – готують за відповідною схемою. Вони мають характерний рисунок на розрізі. До їхньої рецептури входить високоякісна сировина і вони бувають тільки вищого сорту.

Ковбаса Язикова – випускають з цілим або подрібненим язиком. У першому випадку четвертину або половину розрізаного повздовж язика, загорненого тонким шаром сала, розміщують у центрі батона. До складу фаршу входять, %: яловичина вищого сорту - 28, свинина нежирна - 30, сало хребтове - 22, прянощі, фісташки.

Ковбаса Листкова (Слойона) – складається із шарів фаршу язикової ковбаси, соленої свинячої шийки і варених солених язиків, між якими розміщено пластинки бокового сала.

Кров'яні ковбаси – містять велику частку крові, а також субпродукти та інші види сировини. Виробляють їх вищого, 1-го, 2-го і 3-го сортів.

Ковбасу кров'яну із сиром вищого сорту – готують із сирої крові (35%), яку змішують з 30% вареної свинячої шкурки, 20% твердого сала і 15% твердого сичужного сиру. На розрізі має шматочки сала 8 мм і сиру 12 мм.

Ковбасу кров'яну варену 1-го сорту – виробляють із 35% крові, змішаної з вареними субпродуктами, у яких багато колагену, жилок і свинячої шкурки (35%), з додаванням 30% грудинки.

Ковбасу кров'яну українську 1-го сорту – готують із рівних частин крові і м'яса свинячих голів.

Ковбасу кров'яно-гречану 2-го сорту – виробляють вареною і смаженою, в рецептурі якої по 40% сирої крові і вареної гречаної крупи, а також тверде сало, свинячий жир і колагеновмісна сировина.

Ковбаса кров'яна з перловою крупою 2-го сорту – містить, %: сиру кров - 50, перлову крупу - 30, свинячу щоковину - 10, білковий стабілізатор - 10.

Ковбаса кров'яна Селянська II сорту – вирізняється високою часткою сполучної тканини і хрящів від жилування м'яса (35%), а також містить кров харчову (35%), крупу перлову варену (25%), жир свинячий (5%) і багато цибулі (2%).

Ковбасу кров'яну 3-го сорту – готують із рівних частин варених крові і субпродуктів ІІ-ї категорії.

Ліверні ковбаси — це вироби з фаршу, отриманого в основному з попередньо зварених м'яса і субпродуктів. Фарш має мазеподібну консистенцію, жовтувато-сірий колір, не містить нітриту натрію.

Ковбасу ліверну Яєчну вищого сорту – готують з яловичини молодняка, телятини вищого сорту або нежирної свинини молодих тварин (25%), свинячої щоковини (38%), печінки (33%), з додаванням сухого молока і яєць. Має сірувато-рожевий, ніжний, трохи мазкий фарш.

Ковбасу ліверну варену 1-го сорту – виробляють з рівних частин печінки і щоковини. Має більш щільну консистенцію і характерний гіркуватий присмак.

Ковбаса ліверна Дністровська 1-го сорту – містить печінку (35%), мозок головний (20%) і черевну частину свиноматок (45%).

Ковбасу ліверну 3-го сорту – готують із субпродуктів 2-ї категорії, жилок і свинячої вареної шкурки.

Ковбаса ліверна рослинна 3-го сорту – містить м'ясо стерилізоване, серце, діафрагму, жилки (35%), легені (25%), рубці, свинячі шлунки (20%) і крупи або варені бобові (20%).

Сальтисони — це вироби в оболонці або без неї, виготовлені з подрібненої переважно вареної сировини, багатої колагеном. М'ясо голів, вух, губ, м'ясні обрізки, субпродукти варять до повного розм'якшення. Потім відокремлюють кістки і хрящі, а м'якотну частину подрібнюють. Усі рецептурні компоненти змішують з бульйоном і спеціями, наповняють міхурі, шлунки або оболонки великого діаметра і варять за температури 85-90°С до досягнення в центрі батона 70-72°С. Після варіння сальтисони охолоджують і пресують. Клейкий бульйон надає фаршу пружної консистенції.

Асортимент представлений виробами вищого, 1-го і 3-го сортів.

Сальтисон Київський вищого сорту – готують із нарізаного шматочками вареного м'яса поросят.

Сальтисон червоний кров'яний вищого сорту — темно-червоного кольору, містить кров (30%), сало хребтове (32%), язики (12%), печінку (8%) і свинячі шкурки (18%).

У рецептурі сальтисона білого 1-го сорту – 90% великих шматків м'яса свинячих голів і 10% колагеновмісних субпродуктів.

Сальтисон Рослинний II сорту – готують на основі суміші субпродуктів: губи яловичі, м'ясо путового суглоба яловичого і свинячих ніг, вуха, сполучна тканина і хрящі від жилування м'яса в будь-якому співвідношенні (30%), а також рубців варених (20%) і легенів (30%), з додаванням крупи рисової або перлової варених (20%). З прянощів використовують тільки перець.

Сальтисон сірий 3-го сорту – містить 70% свинячої шкурки і колагеновмісних субпродуктів ІІ-ї категорії, а також 30% вареного м'яса яловичих і свинячих голів.

Сальтисон Український (з рубця) 3-го сорту – готують з варених свинячих шлунків і рубців (60%) і варених колагеновмісних субпродуктів.

Запечені ковбасні вироби.

М'ясні хліби (табл.8.9) – мають смак вареної ковбаси, з особливим присмаком, зумовленим запіканням, відрізняються від варених ковбас нижчою вологістю (на 2-3%), темним кольором поверхні. Їх запікають у спеціальних ротаційних печах у формах.

Таблиця 8.9.

Харчова цінність м'ясних хлібів

 

Найменування виробів Сорт Масова частка, %
Білка не < Жиру не < Вологи не >
Любительський вищий      
Заказний вищий      
Окремий І      
Яловичий І      
Шинковий І      
Чайний II      

 

Асортимент м'ясних хлібів багатьох видів формується з використанням фаршу відповідних ковбас: Любительський, Окремий, Шинковий (ковбаса Шинково-рубана), Чайний.

М'ясний хліб Заказний вищого сорту – виготовлять з яловичини вищого сорту (30%), свинини напівжирної (32%), сала хребтового (37%) і яєць курячих (1%). Вихід продукту становить 101% маси несоленої сировини.

М'ясний хліб Яловичий І сорту. В основу рецептури покладено яловичину І сорту (73%) і жир-сирець яловичий (25%), з додаванням крохмалю картопляного або борошна пшеничного (2%). Вихід продукту сягає 110% маси несоленої сировини.

Паштети — вироби мазеподібної консистенції і за способом приготування подібні до ліверних ковбас.

Паштет з печінки вищого сорту – готують з бланшированої яловичої печінки (65%), масла вершкового (20%), смаженої цибулі (15%), без прянощів.

Паштет м'ясний вищого сорту – містить бланшировані: яловичину 1-го сорту (25%), свинину напівжирну (35%), печінку яловичу (20%), а також масло вершкове, сухе нежирне молоко, яйця і цибулю.

Паштет Печінковий – містить м'ясо птиці, свинину, печінку, сухе молоко, яйця курячі, цибулю, а також 13 г білка і 27 г/100 г жиру. У полімерній оболонці виробник гарантує термін придатності паштету за температури 0-6°С - 20 діб.

Випускають також паштет Печінковий з кропом.

М'ясний паштет Південний – готують із свинячої печінки, шкурки і свинини напівжирної. Він збагачений морквою, баклажанами, горіхами волоськими подрібненими і сухим молоком. Завдяки вдалому підбору рослинної сировини паштет має смак і аромат свіжих грибів.

Важливі показники для паштетів — ступінь подрібнення, рівномірність розподілу рецептурних компонентів і якість термічної обробки.

Напівкопчені ковбаси – мають специфічний запах копчень і прянощів, приємний, трохи гострий і солонуватий смак. Батони вирізняються незначною зморшкуватістю. На відміну від варених напівкопчені ковбаси містять менше вологи, більше жиру (25-40%) і білків (15-20%), тому їм властиві підвищена енергетична цінність і стійкість за транспортування та зберігання.

Виробництво напівкопчених ковбас має деякі особливості. Подрібнені свинину та яловичину в кутері не обробляють і у фарш воду не додають. Обсмажують ковбаси за температури трохи нижчої, аніж для варених. Зварену ковбасу охолоджують упродовж 2-3 год за температури не вище 20°С, а потім відправляють на коптіння гарячим димом за температури 35-50°С впродовж 12-24 годин.

До вищого сорту (табл.8.10) – належать ковбаси: Полтавська, Кіровоградська, Мисливські ковбаски, Львівська, Прикарпатська, Дрогобицька, Українська смажена.

Таблиця 8.10.

Харчова цінність напівкопчених ковбас вищого сорту

 

Найменування виробів Масова частка, %
Білка не < Жиру не < Вологи не >
Прикарпатська   ЗО  
Львівська      
Дрогобицька   ЗО  
Кіровоградська      
Прима   ЗО  
Армавірська      
Талліннська      
Полтавська      
Краківська      
Мисливські ковбаски      

 

Ковбасу Полтавську – готують з рівних частин яловичини 1-го сорту та напівжирної свинини (по 30%) і грудинки (40%) у вигляді великих брусочків. Прямі батони мають одну перев'язку посередині.

Мисливські ковбаски – виробляють з яловичини І сорту (30%), свинини нежирної (10%) і напівжирної (35%), нарізаної шматочками 6-8 мм, а також бокового сала (25%). Виготовлені батончики перекручують завдовжки 16-20 см.

Ковбасу Кіровоградську – готують з яловичини вищого сорту (50%), жирної свинини (35%), нарізаної шматочками по 10 мм, і хребтового сала (15%). Випускають її у вигляді прямих батонів, що мають дві перев'язки посередині.

Ковбасу Львівську – виробляють з напівжирної (55%) і жирної (25%) свинини, з додаванням яловичини вищого сорту (20%). На розрізі має дрібну мармуровість. Її прямі батони не мають поперечної перев'язки.

Ковбаса Прикарпатська – містить 75% напівжирної свинини, нарізаної шматочками, і 25% яловичини вищого сорту. Має присмак часнику і кмину, помітну мармуровість, вигляд напівкілець, зв'язаних з одного кінця.

Ковбасу Дрогобицьку – готують тільки зі свинини нежирної грубоподрібненої (по 30 мм), з додаванням кмину, часнику. У продаж надходить у вигляді прямих батонів, що мають одну перев'язку зверху.

Напівкопчені ковбаси 1-го сорту (табл. 8.11) – представлено вужчим асортиментом. Це Українська, Одеська, Черкаська, Буковинська.

Таблиця 8.11.

Харчова цінність напівкопчених ковбас 1-го сорту

 

Найменування виробів Масова частка, %
Білка не < Жиру не < Вологи не >
Буковинська      
Яловича*      
Черкаська      
Міська      
Одеська      
Українська      
Свиняча      

*У ковбасі Яловича масова частка крохмалю допускається до 2,5%

 

Ковбаса Українська – містить яловичину 2-го сорту (50%), напівжирну свинину (25%) і грудинку (25%), нарізану кубиками по 6 мм. Її прямі батони мають перев'язки на кінцях.

Ковбаса Одеська – відрізняється від Української більшою часткою яловичини 2-го сорту (65%), використанням сала хребтового (25%) і невеликої кількості свинини напівжирної. Готують в основному у формі кілець у відкрутку.

Ковбасу Черкаську – готують з яловичини 1-го сорту (60%), нежирної свинини (30%) і сала хребтового (10%). Батони її прямі, мають дві перев'язки біля верхнього і одну - біля нижнього кінця.

Ковбасу Буковинську – виробляють з яловичини 2-го сорту (50%), напівжирної (40%) і жирної (10%) свинини. Має вигляд зігнених батончиків.

Дніпровську І сорту – виготовляють з яловичини І сорту (53%), свинини жирної (12%), сала бокового (20%), соєвого концентрату (3%) і води на концентрат (12%), додають перець духмяний молотий, мускатний горіх чи кардамон (4%).

Любительську І сорту – виготовляють з яловичини І сорту (60%), сала бокового (25%), соєвого концентрату, додають перець духмяний молотий, мускатний горіх чи кардамон, кмин.

Напівкопчені ковбаси 2-го сорту (табл. 8.12): Польська, Шахтарська, Славутицька, Чернігівська міська.

Таблиця 8.12.

Харчова цінність напівкопчених ковбас 2-го сорту

 

Найменування виробів Масова частка, %
Білка не < Жиру не < Вологи не > Добавки
Польська       -
Тростянецька        
Закусочна        
Бараняча       -
Придніпровська субпродуктова       4,3

 

Ковбаса Польська – має основу з яловичини 2-го сорту (67%), з додаванням напівжирної свинини (15%), нарізаної шматками 8 мм, і бокового сала, щоковини чи грудинки (18%). Батони відкручені або у вигляді кілець.

Ковбаса Шахтарська – відрізняється від Польської тим, що містить на 12% менше яловичини 2-го сорту і відповідно більше щоковини. Випускається у вигляді відкручених кілець з двома поперечними перев'язками на першому кільці.

Ковбасу Чернігівську міську – готують із жилованих обрізків яловичих (70%) і свинячих (30%), нарізаних шматочками по 5 мм.

Ковбасу Закусочну II сорту – готують з яловичини II сорту (25%), свинини жирної (25%), м'ясних обрізків жилованих яловичих і свинячих (по 24%) і крохмалю картопляного або пшеничного борошна (2%). Випускають у вигляді відкручених батонів завдовжки 20-25 см.

З односортного м'яса підприємства споживчої кооперації виробляють такі напівкопчені ковбаси: Липецька, Східненська, Казинська, Раменська, Озерська.

Із суміші односортної яловичини і свинини готують ковбаси Липецьку, Східненську і Казинську, в яких співвідношення цих основних видів сировини відповідно становить 45 і 55; 50 і 35; 15 і 83%.

Ковбаса Східненська – до рецептури додатково входить 15% сала хребтового або бокового.

Ковбаса Казинська — до рецептури додатково входить 2% крохмалю.

Прямі батони вирізняються поперечними перев'язками, у тому числі Липецька має по одній на кінцях, Східненська - одну посередині і Казинська - дві на верхньому і одну - на нижньому кінці.

Ковбасу Раменську – готують тільки з яловичини односортної (76%), з додаванням жиру-сирцю яловичого або суміші яловичини односортної (32%) і жирної (66%). В обох випадках додають 2% крохмалю. Прямі батони мають одну поперечну перев'язку на верхньому кінці.

Ковбасу Озерську – готують з яловичини односортної (70%) і сала (30%), може бути у формі кільця або прямих батонів з однією перев'язкою на нижньому кінці.

Копчені ковбаси. Залежно від способу приготування копчені ковбаси ділять на сирокопчені і варено-копчені.

Сирокопчені ковбаси – відрізняються від інших щільною консистенцією, гострим запахом, приємним солонуватим смаком (до 5,5% солі). Батони мають виражену зморшкуватість з виступом сала або грудинки. За хімічним складом ця продукція характеризується великим вмістом білків (21-28%), підвищеним жирів (до 42-48%) і невеликим - води (25-30%). Тому сирокопчені ковбаси найбільш стійкі і можуть зберігатися до 9-12 місяців.

Найкращою сировиною для виготовлення сирокопчених ковбас вважають м'ясо бугаїв і лопаткову частину свинини, які містять мало вологи і мають підвищену в'язкість.

Формування споживних властивостей виробів забезпечується біохімічними змінами з участю ферментів м'яса і мікроорганізмів. Внесенням у фарш певних видів мікроорганізмів затримується ріст небажаної мікрофлори. Під час дозрівання ковбас молочнокислі бактерії (лактобацили) розмножуються скоріше, ніж інші види бактерій.

Бактеріальні стартові культури в основному представлено сумішшю різних мікроорганізмів, які впливають на процес дозрівання ковбас. Найчастіше для регулювання дозрівання сирокопчених ковбас використовують коферментативні лактобацили Lactobacillus plantarum і Lactobacillus breves, які утворюють з різних цукрів тільки молочну кислоту. Для прогнозування утворення і стабільності кольору та характерного смаку до фаршу додають мікрококи, зокрема Mucrococcus aurantiacus, Mucrococcus lactis, Mucrococcus variaus. Вони відновлюють нітрати до нітритів і сприяють утворенню оксиду азоту, який потім взаємодіє з міоглобіном, внаслідок чого накопичується стабільний нітрозоміоглобін.

До складу стартових бактеріальних культур входять також ароматоутворювальні бактерії, які надають виробам вираженого аромату і приємного смаку.

Виробництво сирокопчених ковбас має деякі особливості.

Соління яловичини і свинини в шматках масою близько 400 г здійснюють 5-7 діб за температури 0-2°С, що забезпечує часткове зневоднення і дозрівання м'яса.

Готовий фарш набивають в оболонки якомога щільніше. Для підвищення густини, кращого дозрівання і забарвлення осадження здійснюють більш тривалий період - 7-10 діб за температури 2-4°С. Після осаджування батони піддають холодному коптінню за температури диму 18-22°С впродовж 2-3 діб і сушать від 20 до 30 діб за температури 12-15°С. Для прискорення технологічного циклу рекомендують використовувати бактеріальні препарати.

Дозрівання сирокопчених ковбас найбільш суттєво впливає на формування споживних властивостей. Розрізняють кілька способів дозрівання.

Під час дозрівання у виробах підвищується вміст молочної кислоти. Оптимальною вважається величина рН 5,3 і нижче, яка слугує своєрідною перешкодою для розвитку гнильних мікроорганізмів, сприяє кислотній денатурації білка і відповідного желеутворення, утворення нітрозоміоглобіну і стабільного забарвлення ковбаси. Розвиток стартових культур мікроорганізмів, ароматичних дріжджів та інших речовин формує потрібний смак і м'який аромат.

Батони сирокопчених ковбас темно-коричневого кольору, переважно з білим нальотом (дрібні кристали солі і суха плісень).

В асортименті сирокопчених ковбас вищого сорту: Московська, Сервелат, Туристські ковбаски, Яловича, Дністровська, Святкова.

Ковбаса Московська – має основу з яловичини вищого сорту (75%), з додаванням хребтового сала (25%). Фарш у неї темно-червоного забарвлення, батони - прямі з двома перев'язками посередині, вирізняється гострим смаком і запахом чорного перцю.

Ковбасу Сервелат – готують із жирної (50%), шматочками по 3 мм, нежирної (25%) свинини і яловичини вищого сорту (25%). Батони прямі, мають три перев'язки на верхньому кінці, фарш на розрізі рожевий, з часто розміщеними шматочками жирної свинини, тобто з мармуровістю і приємним смаком.

Ковбасу Дніпровську – виробляють з нежирної свинини (60%) і хребтового сала (40%), нарізаного шматочками 4 мм, з додаванням, крім прянощів, коньяку або вина мадери. Випускається у вигляді кілець. Вологість її 25%, тоді як ковбас Московської і Сервелат - 30%.

Туристські ковбаски — це пресовані, відкручені поперечно батончики завдовжки 12-15 см, з легким запахом часнику.

Ковбасу Любительську 1-го сорту – готують з яловичини 1-го сорту (65%) і грудинки (35%), нарізаних шматочками по 8 мм. Випускають у вигляді прямих батонів, які мають чотири перев'язки на рівній відстані.

Ковбасу Пікантну – виготовляють з яловичини І (35%) і II сортів (30%), а також сала хребтового або бокового шматочками не більше 3 мм (35%), у рецептуру додають часник.

Ковбасу Армавірську – готують з однакової кількості яловичини ковбасної і свинини нежирної (по 35%) та сала хребтового (30%). Смакові властивості поліпшують перець чорний, кмин і коньяк.

Особливість Салямі — їхня щільна структура, дрібнозернистий рисунок на розрізі, великий вміст жирного м'яса.

Варено-копчені ковбаси – мають коротший технологічний цикл. Соління і дозрівання підготовленого м'яса триває 1-2 доби за температури 2-3°С, осаджування - також 1-2 доби, потім первинне коптіння 1-2 год (залежно від діаметра батона) за температури 70-80°С. Підкопчені батони варять 45-50 хв за температури 70-75°С до досягнення температури всередині батона 68°С і повторно коптять 24 год за температури 40-45°С або 48 год за температури 32-35°С, після чого сушать 3-7 діб до стандартної вологості і набуття щільної консистенції.

Варено-копчені ковбаси відрізняються від сирокопчених рівною оболонкою темно-коричневого кольору, світлішим фаршем і вищою граничною вологістю (43% - для місцевої реалізації і 38% - під час відвантаження).

Асортимент варено-копчених ковбас вищого сорту: Московська, Сервелат, Делікатесна, Запорізька.

Ковбасу Московську і Сервелат – готують за тією самою рецептурою, що і сирокопчені, а батони відрізняються способом перев'язки: Московська - по одній на кінцях, Сервелат - одна перев'язка посередині.

Ковбасу Делікатесну – виробляють з яловичини вищого сорту (40%), напівжирної свинини (35%) і грудинки або бокового сала (25%), нарізаних брусочками. Батони мають три перев'язки на рівній відстані.

Ковбасу Запорізьку – готують з нежирної свинини (75%) і бокового сала або грудинки (25%), нарізаних кубиками по 6 мм. Прямі батони мають три перев'язки на нижньому кінці.

Ковбаса Любительська 1-го сорту – відрізняється від сирокопченої тільки перев'язками: по дві на кінцях.

Ковбаса Святкова. Основа для її виготовлення — свинина напівжирна (60%) і яловичина І сорту (35%). Крім того, використовують бактеріальний препарат (рідкий або відновлений) (5%). Випускається тільки у штучних оболонках.

Ковбасу Міську – виготовляють з яловичини і свинини жилованих ковбасних, з додаванням свинини жирної, сала бокового, переробленої свинячої шкурки, аскорбінової кислоти, коптильної рідини і кольороутворювальної добавки.

Копчено-варені салямі – готують з використанням різних сортів жилованих яловичини і свинини, а також щоковини, серця та ін. Залежно від рецептури використовують від 20% до 45% жирної м'ясної сировини: сало хребтове, бокове, грудинку, жиловану жирну свинину та ін.

Сиров'ялені ковбаси – готують за схемою сирокопчених, але їх в'ялять до 15 діб за температури 12°С. Вироби поступово підсушуються, складники їх піддаються ферментативним перетворенням, накопичуються продукти протеолізу білків і гідролізу жирів, утворюються нові сполуки, які поліпшують органолептичні властивості ковбас. Виробляють вищого сорту ковбаси Нижньодніпровську і Суджук.

Ковбасу Нижньодніпровську – готують з яловичини вищого сорту (40%), нежирної свинини (30%), бокового сала або грудинки (30%), з додаванням великої кількості чорного і духмяного перцю, коньяку або мадери. Сало і м'ясо підрівнюють великими шматками. Прямі батони мають три перев'язки посередині. Вологість ковбаси - 30%.

Ковбасу Суджук – виробляють з баранини або яловичини 1-го сорту (90%) і жиру курдючного чи підшкіряного яловичого (10%), з додаванням перцю чорного, духмяного, кмину і часнику, у формі пресованих кілець.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-21; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1876 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Велико ли, мало ли дело, его надо делать. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2455 - | 2137 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.022 с.