Факультет дошкільної освіти та практичної психології
Кафедра соціальної педагогіки
РОБОЧА ПРОГРАМА
з курсу «СОЦІАЛЬНА ПЕДАГОГІКА»
для студентів 5 курсу відділення «Дошкільна освіта»
Слов`янськ, 2011р.
Структура залікового кредиту курсу
Тема | Кількість годин, відведених на: | ||
лекції | практичні заняття | самостійну роботу | |
Змістовий модуль І. Теоретичні основи соціальної педагогіки | |||
Тема 1. Соціальна педагогіка як наука про розвиток особистості в соціумі | |||
Тема 2. Основні поняття соціальної педагогіки | |||
Тема 3. Історія ґенези соціальної педагогіки | |||
Тема 4. Соціалізація як соціально-педагогічне явище | |||
Тема 5. Принципи та методи соціально-педагогічної діяльності | |||
Тема 6. Зміст і напрями соціально-педагогічної діяльності | |||
Змістовий модуль ІІ. Соціальна педагогіка як сфера практичної діяльності | |||
Тема 1. Сім'я як провідний фактор соціалізації особистості. Зміст та форми соціально-педагогічної роботи з сім`єю | |||
Тема 2. Сирітство як соціально-педагогічна проблема | |||
Тема 3. Усиновлення – сімейна форма влаштування дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування | |||
Тема 4. Альтернативні форми державної опіки: прийомна сім’я, дитячий будинок сімейного типу | |||
Тема 5. Діяльність інтернатних закладів у системі державної опіки над дітьми-сиротами, позбавленими батьківського піклування. | |||
Тема 6. Дитяча бездоглядність і безпритульність як соціально-педагогічна проблема | |||
Змістовий модуль ІІІ. Суб’єкти педагогічної діяльності | |||
Тема 1. Характеристика територіальної громади як місця життєдіяльності особистості. | |||
Тема 2. Соціально – педагогічна діяльність в загально – освітніх закладах. | |||
Тема 3. Центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді як суб’єкти реалізації соціальної політики. | |||
Тема 4. Волонтерський рух як ресурс соціально – педагогічної діяльності державних і громадських організацій. Волонтерський рух в Україні. | |||
Тема 5. Особливості соціальної підтримки дітей та молоді з особливими потребами | |||
Тема 6. Принципи і закономірності соціально-педагогічної реабілітації дітей з обмеженими функціональними можливостями. | |||
Тема 7. Соціально-педагогічний аспект проблеми обдарованості. | |||
Змістовий модуль ІV. Девіації як соціально – педагогічна проблема | |||
Тема 1. Девіантна поведінка дітей та молоді як форма соціальної дезадаптації. | |||
Тема 2. Характеристика різних форм девіації неповнолітніх. | |||
Тема 3. Злочинність неповнолітніх як соціально-педагогічна проблема. | |||
Тема 4. Дитяча проституція – форма соціальної дезадаптації неповнолітніх. | |||
Змістовий модуль V. Соціально – педагогічна робота з окремими групами клієнтів | |||
Тема 1. Форми і методи соціально-педагогічної діяльності з юними матерями. | |||
Тема 2. Соціальна підтримка осіб, які живуть із ВІЛ/СНІД. | |||
Тема 3. Попередження насильства над дітьми. | |||
Разом 10 семестр (екзамен) |
За відвідування лекційного заняття та активну участь на ньому студент отримує 1 бал
ТЕМИ ПРАКТИЧНИХ ЗАНЯТЬ
Практичне заняття № 1 (2 год.)
Тема: Предмет і завдання соціальної педагогіки. Сутність процесу соціалізації особистості. Зміст соціального виховання.
Мета: закріпити теоретичний матеріал, опанувати визначення, предмет та об`єкт соціальної педагогіки як науки; закріпити теоретичні знання з даної теми, приділити увагу доповідям студентів, присвячених сучасним науковим дослідженням процесу соціалізації.
Хід заняття
1. Соціальна педагогіка – наука про розвиток особистості.
2. Завдання соціальної педагогіки як науки.
3. Понятійно-категоріальний апарат соціальної педагогіки:
соціальне середовище;
· соціалізація особистості;
· соціальна ситуація;
· соціальна адаптація.
4.Особливості первинної та вторинної соціалізації:
· роль різних агентів соціалізації у соціальному розвитку людини;
· соціальне середовище як необхідна умова соціалізації особистості;
· роль соціальної адаптації в соціалізуючому процесі.
5.Сутність соціального виховання.
6.Види соціального виховання.
Практичне завдання: скласти власний педагогічний словник термінів з вивчаємої теми; скласти схему “Взаємозв`язки соціальної педагогіки з іншими науками”; підготувати повідомлення, в якому потрібно розкрити одну з категорій соціальної педагогіки
Оцінювання:
За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.
За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.
Практичне заняття № 2 (2 год.)
Тема: Особливості соціалізації дитини в різних типах сімей. Характеристика соціального обслуговування.
Мета: дослідити особливості розвитку сім`ї в різних умовах буття, за допомогою тренінгу вправляти знання студентів щодо головних умов повноцінного розвитку дитини; розширити знання студентів з проблеми соціальних послуг, визначити пріоритети соціальної допомоги дітям з вадами здоров`я.
Хід заняття.
1. Місце та роль сім’ї в соціалізації особистості
2. Характеристика різних типів сімей. Функції сім’ї.
3. Соціальний статус сім’ї.
4. Зміст і форми соціально-педагогічної допомоги сім’ї.
5. Форми і методи взаємодії соціального педагога з сім’єю
6. Поняття соціальних послуг.
7. Види соціальних послуг.
8. Особливості соціальної допомоги.
9. Види соціальної допомоги.
10. Посада “соціальний педагог”.
Практичне завдання: Тренінг “Усвідомлене батьківство як умова повноцінного розвитку дитини”.
Скласти опорний конспект для характеристики соціальної профілактики соціальних послуг, користуючись Законом “Про соціальні послуги" заповнити таблицю.
Види послуг | Приклади послуг | Де і ким вони можуть надаватися |
Оцінювання:
За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.
За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.
Практичне заняття № 3 (2 год.)
Тема: Особливості соціально-педагогічної роботи з дітьми та молоддю в територіальній громаді
Мета: навчитися складати карту громади.
Хід заняття
1.Складання карти громади.
2.Практична робота у групах по 5 чоловік. За запропонованою схемою одна група розробляє карту сільської громади, інша територіальної громади, остання – громади мікрорайону великого міста.
Практичне завдання: зробити аналіз соціально-педагогічної діяльності громадських організацій, які функціонують на локальному рівні.
Оцінювання:
За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.
За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.
Практичне заняття № 4 (2 год.)
Тема: Волонтерські групи як ресурс соціально-педагогічної діяльності суспільних організацій
Мета: підготувати студентів до виконання роботи волонтерами, закріпити знання в організації та продуктивній діяльності таких груп.
Хід заняття
1 Волонтер та волонтерський рух в Україні.
2 Найважливіші риси волонтерства.
3 Загальна декларація про волонтерську діяльність.
Практичне завдання: підготувати тест- опитувальник для студентів своєї групи про бажання стати членом волонтерського руху.
Оцінювання:
За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.
За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.
Практичне заняття № 5 (2 год.).
Тема: Соціально-психологічний портрет особистості з особливими потребами.
Мета: закріпити знання з вивчаємої теми, поширити знання у виявленні причин відхилень у здоров`ї дитини.
Хід заняття.
1.Характеристика видів відхилень у здоров`ї дитини.
2.Правила реабілітації дітей з обмеженою дієздатністю.
Практичне завдання: на основі матеріалів публікації “Соціальна підтримка дітей з обмеженими функціональними можливостями” заповнити таблицю:
Вид дитячої інвалідності | Соціально-психологічний портрет дитини |
Оцінювання
За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.
За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.
Практичне заняття № 6 (2 год.)
Тема: Соціально-педагогічний аспект проблеми обдарованості.
Мета: розкрити сутність питань, які вивчаються, навчитися підбирати соціально-педагогічні методики для роботи з обдарованими дітьми.
Хід заняття:
1. Поняття обдарованості: наукові трактування.
2. Діагностика обдарованості.
3. Соціально-педагогічна підтримка та захист обдарованих дітей – пріоритет державної освітньої політики.
4. Система супроводу обдарованих дітей в загальноосвітній школі.
5. Професійні компетенції соціального педагога в роботі з обдарованими дітьми.
Практичне завдання:
Написати есе на тему: “Роль різних агентів соціалізації у розвитку обдарованої особистості”.
Оцінювання:
За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.
За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.
Практичне заняття № 7 (2 год.)
Тема: Делінквентна, девіантна та адиктивна поведінка неповнолітніх
Мета: розкрити сутність вивчаємих питань, навчитися складати активні форми роботи з дітьми-правопорушниками. Розкрити види психопатологічної поведінки підлітків, виявити рівень знань з вивчаємої теми за допомогою тренінгу
Хід заняття:
1. Характеристика різних видів делінквентної, девіантної та адиктивної поведінки неповнолітніх.
2. Кримінальна поведінка неповнолітніх: причини та наслідки.
3. Форми роботи з неповнолітніми.
4. Причини та прояви підліткової проституції.
5. Види та особливості суіцидальної поведінки неповнолітніх.
6. Превенція та поственція суіцідальної поведінки неповнолітніх.
7. Характеристика інших видів психопатологічної поведінки.
Практичне завдання: підготувати міні-доповідь на тему: “Вплив юнацької субкультури та засобів масової інформації на формування девіантної поведінки неповнолітніх.” на основі вивчення літератури скласти порівняльну характеристику соціологічного, наркологічного та соціально-педагогічних підходів до характеристики наркозалежної поведінки неповнолітніх.
Оцінювання:
За відповіді на теоретичні питання студент отримує 1-2 бали.
За виконання практичного завдання студент отримує 1-2 бали.