Тема 1. Київська Русь, її піднесення. Втрата політичної єдності Київської Русі і державності
Утворення Київської Русі. Роль полянського князівства у її становленні. Перші київські князі Кий, Аскольд та Дір. Перетворення Києва у політичний центр князівства. Консолідація східнослов’янських племінних союзів та виникнення державного об’єднання Київської Русі.
Соціально-економічний і політичний розвиток Русі-України. Соціальні групи населення.
Війни київських князів з кочівниками та Візантією. Князь Олег. Правління Ігоря. Княгиня Ольга і прихід до влади Святослава, оцінка його діяльності. Великий київський князь Володимир Святославович, об’єднання ним всіх східнослов’янських земель. Реформи Володимира в духовній та адміністративній сферах. Значення християнства для духовного розвитку суспільства та державотворення часів Київської Русі. Ярослав Мудрий, його внутрішня та зовнішня політика. “Руська правда” - перший пам’ятник давньоруського права.
Культура Київської Русі. Архітектура і живопис. Усна народна творчість і музика. Писемність, літописання і література. Бібліотеки, школа, освіта. Значення часів Київської Русі.
Історичне значення Київської Русі, її місце в історії українського народу. Русь-Україна.
Феодальна роздробленість Київської Русі, її причини. Конфронтація між Києвом і Північними князівствами. Спільне та окреме у розвитку різних гілок східного слов’янства.
Боротьба проти іноземних поневолювачів. Відсіч наступу німецьких рицарів-хрестоносців, угорських і польських феодалів. Монголо-татарська навала. Падіння Києва. Золотоординське іго.
Галицько-Волинське князівство – спадкоємець Київської Русі, економічний розвиток та політична історія. Князь Ярослав Осмомисл, Роман Мстиславович, Данило Романович та їх наступники. Історичне значення Галицько-Волинської держави як форми української державності.
Тема 2. Українські землі у складі іноземних держав (ХІV-XVI ст.). Україна у XVI – першій половині XVII ст.
Політичне розмежування українських земель після падіння Галицько-Волинського князівства. Входження основного масиву земель України (Східної Волині, Центрального і Східного Поділля, Київщини і Лівобережжя) до складу Великого князівства Литовського. Велике князівство як форма політичної держави литовців та українців. Включення Буковини до складу Молдавського князівства, завойованого Туреччиною. Закарпаття під владою Угорщини. Захоплення Чернігово-Сіверських земель Московським царством. Крим і північне Причорномор’я. Напади турецьких і татарських орд на Україну та їх руйнівні наслідки.
Зовнішня політика Великого князівства Литовського. Початок зближення Литви і Польщі. Кревська унія. Люблінська унія 1569 р. і зміна політичного становища українських земель. Зростання польського феодального землеволодіння. Брестська церковна унія та посилення національно-релігійного гніту. Боротьба українського народу проти експансії католицизму. Виникнення, устрій, життя козацтва. Дмитро Байда-Вишневецький.
Запорізька Січ. Селянсько-козацькі повстання на Україні кінця ХVI - першої третини ХVII ст. К. Косинський, С. Наливайко, М. Жмайло, Т. Федорович (Трясило), І. Сулима, П. Павлюк, Я. Острянин.
Боротьба козацтва проти турецько-татарської агресії. Гетьман П. Сагайдачний.
Антифеодальний рух на західноукраїнських землях. Опришківство.
Культура України в ХVI - початок ХVII ст. Освітній рух. Роль братств. Утворення Києво-Могилянської колегії. П. Могила. Перші шкільні підручники. Початок книгодрукування в Україні. Наука, література, літописання. Полемічні твори. Зародження театру. Вертеп. Музика, архітектура та малярство. Україна і європейська культура.
Тема 3. Національно-визвольна війна українського народу під проводом Б. Хмельницького, її політичні результати.
Причини і характер війни. Б. Хмельницький і початок повстання. Перемога під Жовтими Водами та Корсунем. Битва під Пилявцями. Облога Львова і Замостя.
Зборівська угода та її наслідки, формування української держави. Внутрішнє життя та зовнішні зносини України в середині ХVІІ ст. Воєнні дії 1650-1653 рр. Видатні політичні та військові діячі часів Визвольної війни. Українсько-російські зносини середини ХVІІ ст. Переяславська рада та договір з Московською державою 1654 р. Березневі статті. Їх наслідки для України. Національно-культурне піднесення в Україні в роки Визвольної війни.
Відновлення війни з Польщею. Міжнародні зносини України в 1654-1657 рр. Віденська угода 1656 р. та її наслідки для України. Смерть Б. Хмельницького.
Тема 4. Українська козацька державність наприкінці ХVІІ – ХVІІІ століття
Політичне становище в Україні після смерті Б. Хмельницького. І. Виговський. Гадяцький договір. Боротьба з Московськими військами. Битва під Конотопом. Поразка політики І. Виговського. Юрій Хмельницький. Переяславська угода 1659 р.
Велика Руїна. Боротьба за владу в Україні в 1660-70 рр. Соціально-економічний розвиток України в складі Росії. Правобережжя і західноукраїнські землі під гнітом Польщі і Туреччини. Національно-визвольна та антифеодальна боротьба народних мас.
Україна на початку ХVІІІ ст. Гетьман І. Мазепа. Полтавська битва. Конституція П. Орлика. Зруйнування Запорізької Січі у 1709 р. Петро і Україна, наступ царизму на права українського народу.
Україна після виступу Мазепи. Гетьманування Скоропадського. Курс на ліквідацію автономії України. Перша Малоросійська колегія та її діяльність. Наказний гетьман П. Полуботок. Відновлення гетьманства в 1727 р. Гетьман Д. Апостол “Правління гетьманського уряду”.
Гетьманування К. Розумовського. Остаточне скасування гетьманства в Україні. Відновлення Малоросійської колегії. Діяльність генерал-губернатора П.О. Румянцева на Україні. Генеральний опис. Ліквідація полкового устрою на Слобожанщині та Гетьманщині.
Суспільно-політичний рух другої половини ХVIII ст. Запорозьке козацтво в середині і другій половині ХVIII ст. Причини та наслідки ліквідації Запорізької Січі. П. Калнишевський. Подальша доля козацтва. Утворення Чорноморського козацтва.
Соціально-економічне становище Правобережної України та західноукраїнських земель. Загострення соціальних та національних суперечностей. Три поділи Польщі (1772, 1793, 1795). Приєднання Правобережної України до Росії, Галичини і Буковини - до Австрії.
Тема 5. Українські землі у складі Російської та Австрійської імперій.
Криза феодально-кріпосницької системи та формування капіталістичного укладу у промисловості та сільському господарстві. Розвиток торгівлі, міста.
Зростання національно-визвольної та антикріпосницької боротьби. Устим Кармелюк. Селянські виступи на Правобережжі. Декабристи й їх діяльність в Україні. Польське повстання 1830-1831 рр., його вплив на українські землі.
Розвиток суспільно-політичного руху. Т.Г. Шевченко, М. Костомаров, П. Куліш. Кирило-Мефодіївське товариство, його програмний документ “Закон божий” або “Книга буття українського народу”. Кримська війна й Україна. “Київська козаччина”.
Царські реформи 60-70 років ХІХ ст. та їх значення для соціально-економічного життя України. Розвиток капіталізму в промисловості і сільському господарстві. Зміни в класовій структурі населення.
Посилення соціального і національного гніту царизму українського народу. Валуєвський циркуляр і Ємський указ.
Український національний рух. Хлопомани-українофіли. В. Антонович. Громади. Зародження українського соціалізму. Концепція етичного, громадського соціалізму М. Драгоманова. Українська ідея в поглядах Драгоманова. Народництво й Україна.
Революційні виступи робітників 60-90 рр. Перші робітничі організації. Селянські виступи. Ідея возз’єднання України в політичному, громадському і культурному русі.
Характерні особливості народної, матеріальної і духовної культури українського народу в ХІХ ст. Типи поселень. Сім’я і сімейно-побутова обрядність. Народні знання. Народне прикладне мистецтво. Усна народна творчість. Пісні і танці. Казки і перекази. Наука.