Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Західноукраїнська народна республіка




Код енець Альона, 2ал11, 2010, Гулич Наталія 2ал9 2013р

Поразка Австро-Угорщини у першій світовій війні активізовала визвольний рух на західноукраїнських землях. У червні 1917р. один із авторитетних депутатів від Галичини Кость Левицький заявив в австрійському парламенті, що “українці домагаються…повної національно - територіальної автономії по їх зۥ єднаних національних територіях Австро-Угорщини”.

В ніч 31 жовтня на 1 листопада українські військові з´єднання взяли під контроль усі головні пункти Львова. 1 листопада Українська Національна Рада перебрала до своїх рук владу в Станіславі, Тернополі, Золочеві, Сокалі, Жовкві, Коломиї, Снятині, Печеніжині.

Було утворено західноукраїнський уряд - Тимчасовий Державний Секретаріат. Головою Секретаріату став Кость Левицький. 10 листопада уряд склав присягу. Тоді ж було прийнято назву нової держави- Західноукраїнська Нарородна Республіка. (ЗУНР). Президентом ЗУНР став Євген Петрушевич.

Внутрішня політика ЗУНР.

- була створена централізована система врядування

- створення регулярних військ ЗУНР- Української Галицької армії (УГА)

- була встановлена державна монополія на продаж зерна, хліба, цукру, спирту, сірників, шкір, худоби; - за законом від 14 квітня 1919 р.

- затверджена державність української мови. Публічні школи проголошувалися державними.

Зовнішня політика ЗУНР. Зовнішньополітична діяльність ЗУНР була спрямована на міжнародне визнання молодої держави, насамперед країнами Антанти, і припинення війни з Польщею.

1919р. аграрна реформа, в результаті якої всі маєтки великих землевласників, переважно поляків, експропріювали, а їхні землі передбачалося поділити між малозабезпеченими та безземельними селянами.

22 січня 1919р, коли у Києві на майдані біля Софіївського собору було проголошено Акт злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. ЗУНР дістала назву Західна область Української Народної Республіки (Зо УНР) і повну автономію. Проте з перших днів існування ЗУНР вела запеклу боротьбу з польськими військами, які вважали Галичину своєю землею. Українська галицька армія не змогла перемогти польські війська через відсутність зброї і боєприпасів.

У липні 1919 року польська армія повністю окупувала територію ЗУНР. УГА перейшла кордон річку Збруч і уже на території УНР влилася в армію Симона Петлюри.

 

40.Воєний комунізм на території України

При дюк Ольга, 2бл9, 2010

 

У 1920 р. більшовицька Росія окупувала більшість українських земель.У березні 1919 р. відбувся III з'їзд рад, який прийняв першу Конституцію УСРР. згідно з рішенням III з'їзду, запроваджувалася політика «воєнного комунізму»: встановлювалася державна монополія на заготівлю хліба та інших продовольчих продуктів(продрозкладка), націоналізовувались фабрики і заводи, скасовувалась приватна власність, заборонялась торгівля, країну охопив „червоний терор” – масові розстріли усіх кого більшовики вважали своїми ворогами..

З кінця 1919 р. польський уряд і лідер УНР С. Петлюра шукали порозуміння для досягнення єдності у боротьбі з більшовицькою Росією. Поляки прагнули відновити Річ Посполиту від Балтики до Чорного моря. Ця держава мала включати і українські землі. 1919 р. польські війська окупували Білорусію, Західну Волинь і райони Полісся. Наприкінці квітня 1920 р. уряд Польщі уклав з Директорією УНР угоду — «Варшавський договір». Він містив підписані 21 і 24 квітня 1920 р. політичну та воєнну конвенції. За цією угодою Польща визнавала Директорію УНР верховною владою в Україні на чолі з С Петлюрою, а Директорія погоджувалася передати Польщі західноукраїнські землі до річок Збруч і Горинь (кордон Польської держави 1772 р.), а також відновити права польських землевласників у межах самої УНР.

Збройні сили УНР переходили під польське командування, залізницями в Україні мала керувати польська адміністрація.

25 квітня розпочався польський наступ, який спочатку розвивався успішно. У травні 1920 р. полякам вдалося захопити Житомир, Вінницю, Київ. Директорія переїхала у столицю.

У жовтні 1920 р. між радянською Росією та Польщею було укладено перемир'я, за яким встановлювався кордон між Польщею і радянською Росією.

Переговори між Польщею і радянською Росією завершились підписанням 18 березня 1921 р. Ризького мирного договору. Польща визнавала існування УСРР. До Польщі відходили, окрім Східної Галичини, Холмщина, Підляшшя, Західна Волинь і Західне Полісся. Організована боротьба регулярних українських військ за незалежність України завершилася поразкою.

Згідно з домовленостями Паризької мирної конференції 1919 р. та Ризького договору 1921 р. Східна Галичина, Західна Волинь, Холмщина і Полісся увійшли до складу Польщі.

Отже, у виснажливій збройній боротьбі 1919-1920 pp. на декількох фронтах революційним українським силам не вдалося одержати перемогу.

Хоча Українська революція закінчилася в листопаді 1920 р. й в Україні владу захопили більшовики, але українська визвольна ідея залишалася живучою і надалі.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 508 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Наглость – это ругаться с преподавателем по поводу четверки, хотя перед экзаменом уверен, что не знаешь даже на два. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2675 - | 2239 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.