Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Основой тогда процветания стал 5 страница




Певною загадкою є велетенські трипільські “протоміста” – Майданецьке, Тальянки тощо. Але це не міста, вони не мають специфічних ознак міста, ані стін, ні адміністративних центрів, ні храмів – це просто гігантські, з населенням до 6-10 тис. чол. (цифри на кшталт 50 000, що трапляються в літературі, сильно завищені) села. У трипільців існувала дивна традиція переходу на нові місця: населення мало саме спалити всі свої домівки (навіть якщо такий гігант, як приміром Тальянки) і піти на нове місце. Міграції великих мас населення підривали екологію регіону, що в умовах кліматичної кризи (аридізації – посушення) спричинило й загибель культури; не обійшлося й без натиску зі Степу.

Трипілля – невід’ємна складова частина т.зв. Палеоєвропи, велетенської спільності споріднених землеробських нео-/енеолітичних культур VІІ-ІV тис. до н.е., що охоплювала весь Балканський півострів та Центральну Європу з дочірніми паростями аж до Ютландії на півночі та Іль-де-Франсу на заході. Походження палеоєвропейської цивілізації вірогідно передньоазійське, етнос невідомий. Трипілля – це східна периферія цієї спільності, пізня за часом появи, але далеко не примітивна: “кукутеньська розписна кераміка – найдосконаліша у Палеоєвропі” – писала матріарх американської археології (литовка за походженням) Марія Ґімбутас. І вся ця спільність фактично щезла в нікуди з усім своїм іригаційним землеробством, високою бронзовою металургією, віруваннями та ін. А була ж навіть писемність (принаймні, протописемність типу сучасної Палеоєвропі месопотамської);при цьому знакова система трипільців відрізняється від аналогічної у споріднених балкано-карпатських культурах Вінча, Караново тощо – тобто мова йде про принаймні дві зниклі передписемні системи. Є щоправда ймовірна версія, що останнім залишком Палеоєвропи був т.зв. мінойський Крит бронзового віку зі своїм лінійним силабічним письмом та видатною роллю підвалини давньогрецької античності.

Чим є важливою палеоєвропейська спільність культур (окрім того, що це наші побічні предки)? По-перше тим, що саме ці народи принесли в Європу землеробську культуру, а також металургію, набагато перевищивши у цій галузі передньоазійську прабатьківщину. По-друге, скоріш за все, саме на енеолітичних Балканах було винайдено колесо; найдавніші колеса в світі походять з вотивних чи іграшкових моделей візків саме Кукутень-Трипільської культури. Коли цей винахід потрапив до їхніх східних степових сусідів – найбільш вірогідних праіндоєвропейців, ті доповнили новинку доместикацією коня. Наявність обох елементів зумовила появу колісних візків та бойових колісниць (до ідеї їздити верхи додумалися значно пізніше). Як результат з’явилося кочове скотарство, бо людина отримала можливість пересуватися відносно швидко на великі відстані, можливість кочувати за стадами на більш придатні за сезоном пасовиська. Ну, а поява бойових колісниць спричинила те, що степовики просто змели осіло-землеробський світ Палеоєвропи і самі опанували цей континент. Паралельно і пізніше теж саме сталося з Малою Азією, Іранським нагір’ям та Північною Індією.

Цей сюжет має пряме відношення до нас, українців, бо по-перше, зробили це наші праіндоєвропейські предки. По-друге, зона їх первинного розселення охоплювала степову частину сучасної України та суміжних регіонів Росії. Хоча, можливо, у Степ протоіндоєвропейці колись посунулись з північних районів Передньої Азії (за ностратичною гіпотезою лінгвістів про споріднення індоєвропейських мов з афразійськими, картвельськими, еламо-дравідськими та ін. – прабатьківщиною такої спільності міг бути лише Близький Схід), але основні риси, що притаманні усім індоєвропейським етносам, викристалізувалися саме у наших степах. І коли б не було колісниць, не розмовляла б зараз говірками нашої мовної сім’ї половина планети, вдвічі більше, ніж китайськими мовами-діалектами. Інша, звичайно, справа, що зараз різних індоєвропейських етносів під сотню – індоарії та іранці, германці, слов’яни, кельти, греки, вірмени тощо.

Таким був вклад в давню історію євразійського континенту народів, що мешкали в енеоліті на теренах, які зараз є Україною.

 

Питання для самоконтролю:

Порівняйте характер культової архітектури Індії та Месоамерики.

Поясніть, чому державна ідеологія Китаю не сприяла винахідникам, але підтримувала вже зроблені винаходи?

Порівняйте місце ремісника-винахідника в соціальній стратифікації різних культур.

Порівняйте календарі, розроблені різними цивілізаціями.

Характеризуйте роль культурно-історичної області Кукутень-Трипілля у розвитку європейської цивілізації.






Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-11-05; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 234 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

80% успеха - это появиться в нужном месте в нужное время. © Вуди Аллен
==> читать все изречения...

2294 - | 2147 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.009 с.