1. В зоозону одного з місць України завезли антилоп з берегів озера Вікторія. У мазках крові тварин виявлено трипаносоми. Які профілактичні заходи і дії найбільш доцільно провести?
A. *Профілактичні заходи не потрібні.
B. Знищити тварин – носіїв трипаносом.
C. Провести карантинні заходи.
D. Взяти мазки крові у контактних осіб.
E. Вилікувати тварин.
2. До поліклініки звернувся студент-іноземець, який прибув з Індії. У фекаліях виявлено вегетативні форми дизентерійної амеби. Вкажіть найбільш ймовірний шлях проникнення збудника в організм хворого.
A. *Аліментарний.
B. Повітряно-крапельний.
C. Статевий.
D. Параентеральний.
E. Трансмісивний.
3. У хворого спостерігається типова для нападу малярії клінічна картина: озноб, жар, проливний піт. Яка стадія малярійного плазмодію найвірогідніше буде виявлена в крові хворого в цей час?
A. *Мерозоїт.
B. Спорозоїт.
C. Оокінета.
D. Тканинний шизонт.
E. Спороциста.
4. До лікаря звернулися пацієнти з аналогічними скаргами на слабість, болі в кишечнику, діарею. Після дослідження фекалій вияснилось, що терміновій госпіталізації підлягає: один з пацієнтів, у якого виявлено цисти з чотирма ядрами. Для якого збудника характерні такі цисти?
A. *Дизентерійна амеба.
B. Кишкова амеба.
C. Балантидій.
D. Тріхомонади.
E. Лямблії.
5. У мазку дуоденального вмісту хворого з диспептичними розладами виявлено найпростіших розміром 10-18 мкм. Клітини мають грушоподібну форму, 4 пари джгутиків, у розширеній передній частині містять два ядра, які розташовані симетрично. Що це за найпростіші?
A. *Лямблія.
B. Тріхомонада.
C. Кишкова амеба.
D. Дизентерійна амеба.
E. Балантидій.
6. До гінеколога звернулася жінка, в якої було 2 мертвонароджених дітей та 4 викидні. Запідозрено безсимптомний перебіг токсоплазмозу. Який спосіб лабораторної діагностики дозволить підтвердити діагноз?
A. *РЗК.
B. Загальний аналіз крові.
C. Мікроскопія сечі.
D. Мікроскопія ліквору.
E. Мікроскопія мокротиння.
7. При дослідженні мазка крові пацієнта, зафарбованого за методом Романовського, лікар виявив найпростіші і поставив діагноз «хвороба Круза–Чагаса». Який мікроорганізм є збудником захворювання в даного хворого?
A. * Trypanosoma cruzi.
B. Toxoplasma gondii.
C. Leishmania donovani.
D. Leishmania tropica.
E. Trypanosoma brucei.
8. При бактеріоскопічному дослідженні мазків спинномозкової рідини, зафарбованих за методом Романовского, виявлено найпростіші, які мають форму півмісяця з загостреними кінцями, блакитною цитоплазмою і рубіново-червоним ядром. Про збудника якого захворювання може йти мова?
A. *Токсоплазмозу.
B. Малярії.
C. Лейшманіозу.
D. Трипаносомозу.
E. Амебіазу.
9. До лікаря звернулась вагітна жінка зі скаргами, на основі яких запідозрено токсоплазмоз. Для підтвердження клінічного діагнозу в неї взято кров. Які серологічні реакції необхідно поставити в цьому випадку?
A. *Реакцію зв'язування комплементу.
B. Реакцію преципітації.
C. Реакцію нейтралізації.
D. Реакцію Відаля.
E. Реакцію Васермана.
10. Хворий Н., 40 років, після багатомісячного плавання в районах Західної Африки повернувся до дому. Через 15 днів відчув слабкість, головний біль, підвищилась температура, з'явилась лихоманка. Лікарем поставлено діагноз малярія. Якими методами лабораторної діагностики можна підтвердити цей діагноз?
A. *Мікроскопічний, серологічний.
B. Бактеріологічний, алергічний.
C. Бактеріоскопічний, біологічний.
D. Серологічний, біологічний.
E. Мікроскопічний, культуральний.
11. До лікаря-гінеколога звернулася жінка зі скаргами характерними для запального процесу піхви. Яким видом найпростіших він може бути викликаний?
A. * Trichomonas vaginalis
B. Toxoplasma gondii
C. Plasmodium malariae
D. Entamoeba coli
E. Lamblia intestinalis
12. До лікаря звернувся хворий, на відкритих частинах тіла якого були неболючі виразки, покриті буро-червоними кірками. Після знімання кірок виявляється вкрита грануляціями поверхня. При мікроскопії мікропрепарату, забарвленого за методом Романовського-Гімзи в полі зору виявлено мікроорганізми круглої та овальної форми. Тривалість хвороби більше року. Назвіть її збудника.
A. * Leichmania tropica.
B. Trypanosoma gambiense.
C. Leichmania donovani.
D. Lamblia intestinaslis.
E. Trichomonas hominis.
13. При мікроскопічному дослідженні нативного препарату з випорожнень хворого, які мають кров’янисто-слизистий характер, виявлено мікроорганізми круглої форми, в цитоплазмі яких містяться еритроцити, а також цисти дрібних розмірів з 4 ядрами. Про який збудник йде мова?
A. * Entamoeba histolytica.
B. Entamoeba coli.
C. Lamblia intestinalis.
D. Trichomonas intestinalis.
E. Leichmania donovani.
14. У лікарню госпіталізований гомосексуаліст зі скаргами на загальну слабість, сухий кашель, лихоманку. Рентгенологічно в легенях виявлено двосторонні прикореневі інфільтрати. Який мікроорганізм, найбільш ймовірно, є збудником пневмонії?
A. *Пневмоциста
B. Стрептококи
C. Мікоплазми
D. Стафілококи
E. Клебсієли
15. Пацієнт П. звернувся до лікаря з приводу виразки на шкірі руки, яка з’явилась 3 місяці тому, під час його перебування у одній із країн Афганістані. При посіві матеріалу, взятого із виразки, на агарі з дефібринованою кров’ю виявили ланцетовидні найпростіші з джгутиками. Які це найпростіші?
A. *Leishmania tropica
B. Leishmania donovani
C. Toxoplasma gondii
D. Lamblia intestinalis
E. Trichomonas vaginalis
16. До уролога звернувся пацієнт В. із скаргами на болі в ділянці простати, значні виділення з уретри. Лікар запідозрив тріхомоніаз. Який метод лабораторної діагностики цього захворювання найчастіше застосовують?
A * Мікроскопія мазка з виділень
B РІФ для виявлення антигену
C Проба з алергеном
D ІФА для виявлення антитіл.
E Бактеріологічний метод
17. До гастроентерологічного відділення надійшов хворий із запаленням жовчевивідних шляхів. У порціях жовчі виявлено рухомі найпростіші грушоподібної форми, двоядерні, з опорним стрижнем – аксостилем. Яке протозойне захворювання діагностується у хворого?
A. *Лямбліоз
B. Трихомоніаз
C. Кишковий балантидіаз
D. Амебну дизентерію
E. Кишковий амебіаз
18. Група українських біологів відловлювала в Середній Азії піщанок. У деяких членів експедиції виявлено виразки на шкірі. Який вид найпростіших є найбільш ймовірним збудником захворювання?
A. * Leischmania tropica major
B. Plasmodium falciparum
C. Balantidium coli
D. Trypanosoma cruzi
E. Toxoplasma gondii
19. У хворого, який тривалий час перебував у вiдрядженнi в однiй з африканських країн, неодноразово діагностували дизентерію, але проведене лікування було неефективним. Було висловлено припущення про протозойне захворювання. Яке захворювання було запідозрено?
A. *Амебiаз.
B. Лямблiоз.
C. Тріхомоніаз.
D. Трипаносомоз.
E. Токсоплазмоз.
20. У хворого з виразковим ураженням кишечника у рідких фекаліях зі слизом виявлено кров. Яку протозойну хворобу найбільш можна припустити?
A. *Амебіаз
B. Лямбліоз
C. Токсоплазмоз
D. Трихомоноз
E. Лейшманіоз
21. У жiнки народилася мертва дитина з багатьма вадами розвитку. Яке протозойне захворювання могло спричинити внутрiшньоутробну загибель плода?
A. *Токсоплазмоз
B. Малярія
C. Лейшманiоз
D. Трипаносомоз
E. Балантiдiоз
22. В період падіння температури тіла у хворого на малярію наступило зниження AT до 80/45 мм рт.ст., послаблення серцевої діяльності, тахікардія. Як називається таке ускладнення?
А. *Інфекційно-токсичний колапс
В. Бактеріальний шок
С. Геморагічний колапс
D. Ортостатичний колапс
Е. Геморагічний шок
23. У лабораторії дослідили свіжі кров'янисто-слизові фекалії хворого з дисфункцією кишечника. Під мікроскопом виявили найпростіших, які пересувалися за допомогою випинань ектоплазми і всередині містили захоплені еритроцити. Який вид найпростіших найбільш ймовірно виявили?
А. *Дизентерійну амебу
В. Балантидій кишковий
С. Лямблії
D. Тріхомонаду кишкову
Е. Токсоплазму
24. До лікаря-інфекціоніста з хворою дитиною звернулися батьки, які тривалий час працювали в азіатській країні. У дитини шкіра землистого кольору, втрата апетиту, в'ялість, збільшені печінка, селезінка, периферичні лімфатичні вузли. Яке протозойне захворювання можна припустити у дитини?
A. *Вісцеральний лейшманіоз
B. Токсоплазмоз
C. Амебіаз
D. Балантидіоз
E. Лямбліоз
25. Хворому, який звернувся до лікаря з приводу безпліддя, було призначено серологічне обстеження на токсоплазмоз. Яку реакцію слід поставити?
A. *P3K
B. РЗПГА
C. Імуноблотінгу
D. РЗНГА
Е. РІФ
26. Людина, яка проживала в ендемічному вогнищі, перехворіла 3-денною малярією. Після переїзду в іншу місцевість, через 1,5 року захворіла на малярію знову. Яка форма захворювання спостерігається в даному випадку?
A. *Рецидив
B. Реінфекція
C. Суперінфекція
D. Персистуюча інфекція
E. Вторинна інфекція
27. У хворого, що повернувся із однєї з країн Півдня виявлено клінічні сиптоми паразитарного ураження товстої кишки. При мікроскопічному дослідженні фекалій виявлено утворення круглої форми розміром близько 10 мкм з 4 ядрами, ідентифіковані як цисти збудника. Який діагноз можна поставити на основі даних лабораторного обстеження?
A. *Амебна дизентерія
B. Інфузорна дизентерія
C. Ентеробіоз
D. Ентероколіт
E. Бактеріальна дизентерія
28. У вагітної жінки взяли кров для підтвердження клінічного діагнозу «токсоплазмоз». Яка із перерахованих серологічних реакцій має діагностичне значення в даному випадку?
A. *Реакція зв’язування комплементу
B. Реакція нейтралізації
C. Реакція гемадсорбції
D. Реакція аглютинації
E. Реакція гальмування гемаглютинації
29. У жінки 32 років з безсимптомним перебігом хвороби народилася вдруге мертва дитина з вираженою мікроцефалією. Про яку хворобу в першу чергу слід подумати лікарю?
A. *Токсоплазмоз
B. Сифіліс
C. Бруцельоз
D. Гістоплазмоз
E. Лістеріоз
30. До лікаря звернулась вагітна жінка зі скаргами характерними для токсоплазмозу. Для підтвердження клінічного діагнозу в неї взято кров. Які серологічні реакції необхідно поставити в цьому випадку?
A. * Реакція зв'язування комплементу
B. Реакція преципітації
C. Реакція нейтралізації
D. Реакція Відаля
E. Реакція Васермана
31. До лікаря звернувся хворий на відкритих частках тіла якого були безболісні виразки, покриті буро-червоними кірками, після зняття яких виявилася поверхня вкрита грануляціями. При мікроскопії мікропрепарату пофарбованого за Романовським-Гімзе в полі зору виявлені мікроорганізми округлої та овальної форми. Тривалість хвороби більше року.
A. * Leichmania tropica var. minor
B. Leichmania tropica var. mayor
C. Leichmania donovani
D. Liamblia intestinaslis
E. Trichomonas hominis
32. До iнфекцiйної лiкарнi поступив хворий з гарячкою, що періодично повторюється. В препараті кровi(товста крапля),забарвленому за методом Романовського Гiмзи,виявленi спиралевиднi мiкроорганiзми з гострими кiнцями синьо-фiолетового кольору. Який збудник виявлено?
A. Поворотного тифу
B. Черевного тифу
C. Малярії
D. Висипного тифу
E. Лептоспiрозу
33. У хворого з підозрою на одне з протозойних захворювань досліджено пунктат лімфатичного вузла. В препараті, забарвленому за Романовським-Гімзою, виявлені тільця півмісяцевої форми із загостреним кінцем, блакитною цитоплазмою, ядром червоного кольору. Яких найпростіших виявлено в мазках?
A. Токсоплазми
B. Малярійні плазмодії
C. Трипаносоми
D. Вісцеротропні лейшманії
E. Дерматотропні лейшманії
34. В жіночій консультації трьом вагітним жінкам була проведена внутрішньошкірна проба з токсоплазмином. Яка форма імунної реактивності виявляється за допомогою цієї проби?
*Гіперчутливість уповільненого типу
Гіперчутливість негайного типу
Імунологічна толерантність
Антитіла до токсоплазм
Ідіотип1антиідіотипова взаємодія
35. У мазку з пінисто-гнійних виділень піхви 40-річної жінки після його фарбування за методом Романовського-Гімза лікар виявив мікроорганізм з класу джгутикових. Який мікроорганізм найбільш вірогідно виявив лікар?
* Trichomonas vaginalis
Leishmania donovani
Trypanosoma gambiense
Trihomonas hominis
Lamblia intestinalis
36. Токсоплазмоз характеризується хронічним перебігом, ураженням нервової системи, збільшенням печінки і селезінки, органів зору. Вкажіть шлях і джерело інфікування людини.
*Фекалій котів в епітеліальних клітинах кишківника яких відбувається статеве розмноження збудника.
Людина-при виділенні в оточуюче середовище цист з фекаліями.
Повітряно-крапельним шляхом.
Гематогенним - при переливанні крові
Фекалій собак, в епітеліальних клітинах кишківника яких відбувається статеве розмноження збудника.
37. Малярія, як масове захворювання людей на території України ліквідована. Зареєстровані випадки хвороби є завазними з малярійнонебезпечних країн. Вкажіть заходи профілактики малярії, які є найбільш екологічно і економічно доцільними за даних умов:
*Своєчасна діагностика, ізоляція і лікування хворих на малярію.
Осушення і меліорація земель.
Боротьба з імігінальною (окриленою) формою переносника.
Знищення передімагінальних стадій анофелеса.
Зоопрофілактика.
38. Пацієнт через 15 діб після повернення з багатомісячного плавання в районах Середземномор’я та Західної Африки відчув слабкість, головний біль, періодичні підвищення температури. Лікар запідозрив у хворого малярію. Який із перерахованих методів є найбільш адекватним в діагностиці даного захворювання?
* Мікроскопічний
Біологічний
Алергічний
Мікробіологічний
Серологічний
39. На яку з вказаних інфекцій слід обстежити вагітну жінку, в анамнезі якої є мимовільні аборти і мертвонародження?
*токсоплазмоз
сальмонельоз
туберкульоз
вірусний гепатит
рикетсіоз
40. Пацієнту встановлено діагноз амебіаз. До комплексу лікування лікар включив препарат широкого спектру дії щодо найпростіших. Який із препаратів було призначено.
*Метронідазол
Хініофон
Амінохінол
Тетрациклін
Хлорохін
41. В інфекційне відділення поступив пацієнт із скаргами на головнтй біль, слабість. Спостерігався рідкий стілець з домішками склоподібного слизу і крові. З анамнезу відомо, що чоловік перебував у польовій експедиції в Средній Азії, де приходилось користуватися водою з ариків. При дослідженні калу знайдено клітини великих розмірів, які містять до 10-15 еритроцитів. Що стало причиною захворювання?
A. * Еntamoeba histolytica
B. Shigella flexneri
C. E. coli
D. Балантидій
E. Пухлина товстого кишечника
42. На стаціонарне лікування поступив хворий з ознаками вісцерального лейшманіозу. Який матеріал від хворого треба взяти для підтвердження цієї форми захворювання?
*Пунктат кісткового мозку
Периферичну кров
Лімфу
Дуоденальний вміст
Фекалії
43. У хворого виявлено ураження очей (іридоцикліт), явища менінгоенцефаліту. При дослідженні спинно-мозкової рідини виявлено мікроорганізми, що нагадують дольки апельсина. Який діагноз можне поставити на основі даних дослідження?
A. *Токсоплазмоз
B. Менінгококова інфекція
C. Трипаносомоз
D. Туберкульоз
E. Кандидоз
44. У хворого клінічні сиптоми малярії. Який результат мікроскопічного дослідження мазка крові дозволяє діагностувати захворювання?
A. *Наявність кільцеподібних структур з ядром в еритроцитах.
B. Виявлення довгих спіралеподібних мікроорганізмів поза еритроцитами.
C. Виявлення в лейкоцитах кулястих мікроорганізмів.
D. Наявність позаклітинно розташованих мікроорганізмів, що мають вигляд дольок апельсина.
E. Виявлення крупних мікроорганізмів з джгутиком та ундулюючою мембраною, розташованих позаклітинно.
45. Призначте етіотропне лікування хворому на тріхомоніаз:
* Метронідазол.
Бісептол.
Ізоніазид.
Тетрациклін.
Флюконазол.
46. У новонародженого запідозрено вроджений токсоплазмоз. Мати хворіє на токсоплазмоз. Виявлення антитіл до токсоплазм якого класу імуноглобулінів може підтвердити діагноз?
*IgM
IgA
IgG
IgD
IgE
47. При аутопсії виснаженого хворого вміст кишечника напіврідкий з домішкою прозорого склоподібного слизу, місцями просоченого кров'ю, нагадує “малинове желе”. В печінці знайдена порожнина, заповнена гноєм. В стінці товстої кишки рубцюваті ділянки і декілька глибоких виразок, в черевній порожнині серозно-гнійний вміст, очеревина гиперемована, тьмяна. Визначте етіологію коліту.
* Амебіаз
Коліт при бактерійній дизентерії
Ехінококоз
Харчова токсикоінфекція
Опісторхоз
48. У пацієнта, що звернувся до лікаря із скаргами на дизуричні явища, діагностовано тріхомонадний уретрит. Призначте етіотропне лікування:
*Метронідазол
Фталазол
Клотрімазол
Доксициклін
Цефазолін
49. У студента, який прибув на навчання з екваторіальної Африки, діагностовано тропічну малярію. Виберіть препарат для етіотропного лікування:
*Хлорохін
Ізоніазид
Еритроміцин
Фурадонін
Пефлоксацин
50. У патанатомічне відділення ЦРЛ на розтин доставлено тіло 34-річної жінки з ознаками кахексії. З анамнезу відомо, що вона була наркоманкою з 10-річним стажем. За останні 2 роки значно схудла, лікувалася з приводу пневмонії, діареї. При огляді виявлено численні рубці на руках від довенних ін’єкцій. Макро- та мікроскопічно виявлено двобічну полісегментарну пневмонію, в легеневій тканині присутні пневмоцисти. В правій півкулі головного мозку вогнищевий інфільтрат діаметром 3 см. Яким буде основний діагноз патанатома?
A. *ВІЛ-інфекція.
B. Пневмоцистна пневмонія.
C. Хронічна дизентерія.
D. Сепсис.
E. Токсоплазмоз ЦНС.
51. Призначте етіотропне лікування хворому на малярію:
* Хлорохін.
Ізоніазид.
Пеніцилін.
Тетрациклін.
Метронідазол.
52. На розтин доставлено тіло 39-річного чоловіка з ознаками кахексії. Близько 5 років тому він переніс кілька оперативних втручань. За останні 2 роки значно схуд, спостерігалася лихоманка невідомого походження та діарея. Впродовж останнього півріччя неодноразово діагностувалася пневмонія, лікувався в медичних стаціонарах. При макро- та мікроскопичному дослідженні виявлено двосторонню полісегментарну пневмонію, в легеневій тканині присутні пневмоцисти. Яке захворювання найімовірніше мало місце у даного померлого?
A. *ВІЛ-інфекція.
B. Рак легень.
C. Хронічна дизентерія.
D. Сепсис.
E. Туберкульозний коліт.
53. Пацієнту, що звернувся до лікаря з приводу безпліддя, призначено обстеження на токсоплазмоз і хронічну гонорею. Яку реакцію слід виконати для виявлення латентного токсоплазмозу і хронічної гонореї у даного пацієнта?
A.*РЗК
B.РІФ
C.Імуноблотінг
D.РПГА
E.ІЕФ
54. При дослідженні гнійних виділень з шийки матки бактеріоскопічно виявлено Грам-негативні бобовидні диплококи, розташовані як в середині, так і поза лейкоцитами. При культивуванні на рідких поживних середовищах вони ростуть у вигляді плівочки, в біохімічному відношенні майже неактивні, продукують ендотоксин. Назвіть збудника гнійного запалення шийки матки.
A. * Neisseria gonorrhoeae.
B. Candida albicans.
C. Haemophilus vaginalis.
D. Trichomonas vaginalis.
E. Chlamydia trachomatis.
55. У жінки 29 років хронічне запалення придатків матки. При серологічному дослідженні реакція Борде–Жангу виявилася позитивною. Який мікроорганізм є найбільш ймовірним збудником захворювання?
* Neisseria gonorrhoae
Chlamydia trachomatis
Treponema palidum
Ureaplasma ureoliticum
Trichomonas vaginale
56. З випорожнень пацієнта з гострою кишковою інфекцією виділені негемолітичний стрептокок, Shigella sonnei і нетоксигенна E. coli. Який діагноз можна виставити за результатами дослідження?
A. *Бактеріальна дизентерія.
B. Ешерихіоз.
C. Дизбактеріоз.
D. Амебна дизентерія.
E. Черевний тиф.
57. Чоловік віком 35 р. захворів раптово. Несподівано з’явився профузний пронос, пізніше приєдналася багаторазова блювота. Випорожнення мають вигляд рисового відвару. Відомо, що пацієнт повернувся після 3-тижневого відрядження з Індії. Про який попередній діагноз можна думати?
*Холера.
Сальмонельоз.
Бактеріальна дизентерія
Амебіаз.
Ешерихіоз.
58. Хатня муха потрапилиа до лікарняного кабінету. Збудників яких захворювань вона може передати механічно:
A. *Холери, дизентерії, черевного тифу
B. Поворотного тифу, лептоспіірозу
C. Висипного тифу
D. Енцефаліту, менінгіту
E. Лейшманіозу, трипаносомозу
59. При мікроскопії фекалій хворого із скаргами на часті рідкі випорожнення з кров’ю («малинове желе») виявлено великі клітини з одним ядром та поглинутими еритроцитами. Для якого з перерахованих збудників властива така морфологія?
A. * Entamoeba histolytica
B. Giardia lamblia
C. Campylobacter jejuni
D. Shigella flexneri
E. Balantidium coli
60. У чоловіка віком 33 роки, мисливця на ондатр, підвищилася температура тіла до 38°С, з’явилися головний біль, набряк повік, гіперемія кон’юнктиви. На шкірі в ділянці шиї утворилася неглибока виразка. Яке захворювання можна запідозрити?
A. Туляремію.
B. Сибирку.
C. Чуму.
D. Бруцельоз.
E. Лейшманіоз.
61. У хворого з високою температурою, ознобом та кашлем з мокротиння виділили Грам-негативні палички овоїдної форми з біполярним забарвленням, оточені ніжною капсулою. Який діагноз можна запідозрити?
A. *Чума
B. Туберкульоз
C. Лептоспіроз
D. Бруцельоз
E. Токсоплазмоз