1. Під час огляду карбункула пацієнта лікар відмітив: у центрі чорний струп, набряк підшкірної клітковини, при дотику – неболючість. При мікроскопії виявлено Грам-позитивні стрептобацили, які утворюють капсулу. Назвіть ймовірне захворювання.
*Сибірка
Холера
Сифіліс
Правець
Чума
2. Тварина ймовірно загинула від сибірки. Яку реакцію необхідно виконати для підтвердження цього діагнозу?
* Реакцію Асколі
Реакцію Райта
Реакцію Відаля
Реакцію Хеддлсона
Реакцію Вассермана
3. Дитинi виставили дiагноз бруцельоз. З хворими тваринами вона не контактувала. Яким чином вона могла заразитися?
A. *Через сире молоко
B. Через немитi овочi i фрукти
C. Через некип’ячену воду
D. Через брудні руки
E. В результаті укусів комарів
4. На м’якому піднебінні 22-річної жінки стоматолог помітив круглу неболючу виразку з щільним дном і підритими краями. Яке захворювання він повинен западозрити?
A.*Сифіліс
B. Герпетичний стоматит
C. Кандидозний стоматит
D. Сибірку
E. Туляремію
5. З мокротиння хворого на хронічну пневмонію бактеріолог виготовив препарат для мікроскопії і забарвив його по Цілю–Нільсену. Присутність яких мікроорганізми він підозрює?
A Мікобактерій
B Рикетсій
C Коринебактерій
D Спор бацил сибірки
E Бацил сибірки
6. У працівника м’ясокомбінату після роботи з черговою партією м’яса худоби (вівці) через декілька тижнів підвищилася температура, розвинувся артрит, що супроводжувався запаленням регіонарних лімфатичних вузлів,. При проведенні лабораторних досліджень збудника виділено не було, проте встановлено позитичну алергічну пробу Бюрне. Які мікроорганізми могли викликати дане захворювання?
A *бруцели
B мікобактерії туберкульозу
C бацили сибірки
D сальмонели
E лептоспіри
7. У хворого з важкою формою пневмонії під час бактеріоскопічного дослідження мокротиння, забарвленого за методом Грама, виявлено Грам-позитивні стрептобацили, які мають обрубані кінці. Яке захворювання слід запідозрити?
A. *Легеневу форму сибірки
B. Легеневу форму чуми
C. Грипозну пневмонію
D. Хламідійну пневмонію
E. Пневмококову пневмонію
8. У діагностиці бруцельозу важливе місце має алергічна проба. Як вона називається за автором?
A *Бюрне
B Цуверкалова
C Пірке
D Діка
E Шика
9. У клітинній будові вакцинного і клінічного штамів бацил сибірки існують відмінності. Вкажіть, яка клітинна структура відповідає за вірулентність цих бактерій.
A. *капсула
B. джгутики
C. спори
D. клітинна стінка
E. цитоплазматична мембрана
10. Робітнику цеху по переробці шкірсировини виставлено попередній діагноз «сибірска». Яку реакцію використовують для встановлення факту зараження шкірсировини?
A. Термопреципітації
B. Аглютинації
C. Зв’язування комплементу
D. Нейтралізації
E. Непрямої гемаглютинації
11. У фермера після контакту із шкірою та м’ясом загиблої корови підвищилася температура, на шкірі виникли карбункули з почорнінням у центрі і гіперемією по периферії. Після госпіталізації виставлено діагноз «сибірка». Що необхідно терміново вести хворому для лікування інфекції?
*Протисибірковий імуноглобулін
Вакцину СТІ
Вакцину БСЖ
Тулярин
Антраксин
12. У терапевтичне відділення лікарні поступив пацієнт с двагнозом «поліартрит». З анамнезу відомо, що він працює пастухом. Після проведення лабораторних досліджень діагноз змінили на «бруцельоз». Результати якої серологічної реакції дозволили змінити діагноз?
A. *Аглютинації Райта
B. Термопреципітації Асколі
C. Зв’язування комплементу Вассермана
D. Зв’язування комплементу Борде–Жангу
E. Аглютинації Відаля
13. Виявлення при постановці біологічної проби в мазках-відбитках з органів тварини стрептобактерій, оточених капсулою, дозволяє беззаперечно поставити діагноз:
A. *Сибірки.
B. Туляремії.
C. Чуми.
D. Бруцельозу.
E. Крупозної пневмонії.
14. У хворого в ділянці шиї виявлено карбункул чорного кольру з інтенсивною гіперемією прилеглих ділянок шкіри. Виявлення яких мікроорганізмів у мазку гнійних виділень дозволить запідозрити сибірку?
A. *Стептобацил.
B. Грам-позитивних коків.
C. Грам-позитивних веретеноподібних паличок.
D. Стрептобактерій.
E. Грам-негативних овоїдних паличок.
15. При бактеріоскопії матеріалу хворого на сибірку у мазках виявили стрептобактерії, оточені капсулою. Який метод забарвлення було застосовано?
*Буррі–Гінса.
Грама.
Ожешки.
Нейссера.
Ціля–Нільсена.
16. У спиномозкової рідини хворої дитини з ознаками гнійного ураження мозкових оболонок виявлено Грам-негативні диплококи бобовидної форми. Який двагноз можна на підставі цього результату дослідження?
A менінгіт
B гонорея
C бруцельоз
D чума
Eсибірка
17. Який з наведених збудників може передаватись через укуси бліх?
A. *Збудник чуми
B. Збудник лептоспірозу
C. Збудник ендемічного висипного тифу
D. Збудник бруцельозу
E. Збудник епідемічного висипного тифу
18. При огляді у доярки виявлено ураження опорно-рухового апарату, порушення зору, нервової та інших систем. Для підтвердження діагнозу призначено серологічне обстедення – реакцію Райта і постановку шкірно-алергічної проби Бюрне. Яке захворювання запідозрив лікар?
A. *Бруцельоз
B. Туляремію
C. Сибірку
D. Ревматизм
E. Лептоспіроз
19. Є підозра, що тварина загинула від сибірки. Яка серелогічна реакція може це підтвердити?
* Реакція термопреципітації.
Реакція аглютинації.
Реакція Кумбса.
Реакція зв’язування комплементу.
Реакція Вассермана.
20. У населеному пункті зареєстровано випадки сибірки. Медичні служби розпочали специфічну профілактику населення проти сибірки за епідеміологічними показами. Який препарат використовується з цією метою?
A. *Жива вакцина
B. Вбита вакцина
C. Хімічна вакцина
D. Генно-інженерна вакцина
E. Анатоксин
21. В інфекційну клініку доставлено пацієнта з діареєю. При бактеріоскопії фекалій виявлено Грам-негативні зігнуті палички. У хворого можна запідозрити:
A. *Холеру
B. Черевний тиф
C. Сальмонельозний гастроентерит
D. Кишкову форму сибірки
E. Кишкову форму чуми
22. У чоловіка віком 42 роки, який працює м’ясником, при огляді лікар виявив на шкірі руки конусоподібний інфільтрат яскраво-червоного кольору з різко вираженим набряком тканин. В центрі інфільтрата – струп чорного кольору. Ваша версія попереднього діагнозу:
A. Сибірка
B. Абсцес китиці
C. Фурункульоз
D. Чума
E. Флегмона китиці
23. У хворих на бруцельоз спостерігається позитивна шкірна проба Бюрне. Який фактор імунної системи відіграє вирішальну роль у розвитку запальної реакції в місці введення бруцеліну цим пацієнтам?
A. * Сенсибілізовані Т-лімфоцити.
B. IgA.
C. IgE.
D. IgG.
E. IgD.
24. Розвідувальна інформація свідчить, що в арсеналі армії країни Z. є бактеріологічна зброя – збудник чуми. Який препарат слід ввести солдатам сусідньої держави N., яка збирається розгорнути бойові дії на території країни Z.?
* Вакцину EV.
Вакцину СТІ.
Вакцину БЦЖ.
Вакцину TABTe.
Протичумну сироватку.
25. У працівника ферми по вирощуванню овець і кіз діагностовано бруцельоз. Як називають інфекції, при яких джерелом збудника є хворі тварини?
A. *Зоонозні.
B. Сапронозні.
C. Антропонозні.
D. Ендемічні
E. Спорадичні
26. У пацієнта П. віком 42 роки з гострим гарячковим захворюванням невиясненої етіології на 8-й день хвороби взяли кров для серологічного дослідження. При проведенні реакції аглютинації з різними діагностикумами встановлено, що реакція Відаля позитивна в розведенні сироватки 1:100, реакція Райта – позитивна в розведенні 1:400. Який діагноз можна встановити на підставі результатів серологічного дослідження?
А. *Бруцельоз
В. Черевний тиф
С. Паратиф А
D. Паратиф В
Е. Лептоспіроз
27. У мікробіологічну лабораторію доставлено досліджуваний матеріал (пунктат лімфовузла) пацієнта. Посіви на поживні середовища поміщені в термостати при 37°С і 28°С. Інтенсивніший ріст дала інкубація посівів при 28°С. Який мікроорганізм найімовірніше виділено?
* Y. pestis
S. aureus
F. tularensis
B. abortus
T. pallidum
28. При перевезенні через кордон партії шкір худоби виникла підозра у присутності в них збудника сибірки. З метою виявлення збудника сибірки в шкірах і хутрі тварин необхідно використати:
A. *Реакцію термопреципітації Асколі.
B. Біологічну пробу.
C. Тест «перлиного намиста».
D. Мікроскопічне дослідження.
E. Посів на МПА або МПБ.
29. У сільській місцевості зареєстровано випадки сибірки серед худоби. Який препарат слід застосувати з метою специфічної профілактики хвороби серед населення за епідеміологічними показами?
*Живу вакцину
Вбиту вакцину
Хімічну вакцину
Бактеріофаг
Анатоксин
30. В інфекційну лікарню поступив ветеринарний лікар з підозрою на бруцельоз. На основі якого серологічного тесту можна підтвердити діагноз?
*Реакції аглютинації Райта
Реакції аглютинації Відаля
Реакції преципітації Асколі
Реакції аглютинації Вейгля
Реакції зв’язування комплементу Васермана
31. У селянки, яка має домашнє господарство, на китиці правої руки утворилася неболюча виразка з темним дном. Навколо на запальному валику – вторинні (дочірні) міхурці. При бактеріоскопії в гнійних виділеннях виявлено ланцюжки Грам-позитивних паличок. Який діагноз можна запідозрити?
A. *Сибірку.
B. Бешиху.
C. Банальний фурункул.
D. Виразково-бубонну форму туляремії..
E. Шкірну форму чуми.
32. У приймальний покій інфекційної лікарні звернувся чоловік, який, за його словами, одержав поштою конверт з підозрілим порошком. Чоловіка госпіталізували в ізолятор, а порошок з конверта направили в лабораторію з метою дослідження на наявність спор бацил сибірки. Який метод дозволить якнайшвидше виявити можливого збудника?
A. *Імунолюмінесцентний метод
B. Реакція зв’язування комплементу
C. Реакція преципітації в гелі
D. Виділення чистої культури
E. Біопроба на мишах.
33. Із трупа гризуна виділена Грам-негативна бактерія овоїдної форми, що зафарбовується біполярно. Який це може бути мікроорганізм?
A. *Збудник чуми.
B. Збудник туберкульозу.
C. Збудник лептоспірозу.
D. Збудник бруцельозу.
E. Сальмонела.
34. Серйозну епідеміологічну небезпеку становить зараження сибіркою сільськогосподарських тварин. З метою масової профілактики цього захворювання серед худоби використовують препарат, який містить:
A. *штам СТІ
B. штами Сейбіна
C. бацилу Кальмета–Герена
D. ПАСК
E. штам Еберта–Гайського
35. У хворого з високою температурою, ознобом та кашлем з мокротиння виділили Грам-негативні палички овоїдної форми з біполярним забарвленням, оточені ніжною капсулою. Який діагноз можна запідозрити?
A. *Чума
B. Туберкульоз
C. Лептоспіроз
D. Бруцельоз
E. Токсоплазмоз
36. Доярка у розпал епідемії грипу звернулася до лікаря із скаргами на високу температуру, загальну слабкість, відсутність апетиту, біль в суглобах. Протягом 10 діб вона лікувалась з діагнозом «грип». Але інфекціоніст запідозрив в неї бруцельоз. За допомогою якої серологічної реакції можна поставити остаточний діагноз?
A. * Райта
B. Хедлсона
C. Імунофлюоресценції
D. Відаля
E. Оухтерлоні
37. Територію старого худобомогильника, який не використовувався більше 50 років, планується відвести під житлове будівництво. Однак дослідження грунту виявило наявність життєздатних спор збудника особливо небезпечного захворювання. Який із вказаних мікроорганізмів найбільш ймовірно міг зберігатися у грунті протягом такого тривалого часу?
A. * Bacillus anthracis
B. Francisella tularensis
C. Mycobacterium bovis
D. Yersinia pestis
E. Brucella abortus
38. Для остаточного підтвердження попереднього діагнозу у пацієнта бактеріологом проведено:
1. Посів досліджуваного матеріалу на печінковий і цукровий бульйони;
2. Перевірку чутливості ізолятів до дії анілінових барвників;
3. Серологічні реакції Райта і Хеддлсона;
4. Шкірно-алергічну пробу Бюрне.
Який діагноз підтверджено за допомогою перелічених мікробіологічних досліджень?
A. *Бруцельоз.
B. Туляремія.
C. Черевний тиф.
D. Сальмонельоз.
E. Ку-лихоманка.
39. Хворий звернувся до лікаря з приводу карбункула на обличчі. Під час огляду на шкірі щоки виявлено набряк підшкірної клітковини; нещільний, неболючий карбункул з чорним струпом у центрі і везикулярними висипаннями по периферії. При бактеріоскопії гнійного вмісту з карбункула знайдено нерухомі стрептобацили, оточені капсулами. Які мікроорганізми є збудниками даної хвороби?
A. * Bacillus anthracis
B. Francisella tularensis
C. Bacillus anthracoides
D. Clostridium septicum
E. Bacillus megaterium
40. При плановому обстеженні доярок поставлено шкірно-алергічну пробу Бюрне. Вказана проба використовується для виявлення гіперчутливості до:
A. *Бруцеліну
B. Туберкуліну
C. Альттуберкуліну
D. Тулярину
E. Антраксину
41. У лабораторію поступив матеріал (витяжка тваринницької сировини) з району, де відмічені випадки сибірки серед тварин. Яку серологічну реакцію необхідно застосувати для виявлення антигенів збудника в досліджуваному матеріалі?
A. *Реакцію термопреципітації
B. Реакцію зв’язування комплементу
C. Реакцію непрямої гемаглютинації
D. Радіоімунний аналіз
E. Реакцію преципітації в агарі
42. Одним з основних методів діагностики бруцельозу є серологічний метод. Яку реакцію використовують з цією метою?
A * Реакцію Райта
B Реакцію Вассермана
C Реакцію Асколі
D Реакцію Відаля
EРеакцію Борде-Жангу
43. Сибірка є особливо небезпечною інфекцією. Які фактори вірулентності притаманні збуднику цієї інфекції?
*Екзотоксин та капсула
Плазмокоагулаза та джгутики
Гемолізин та зерна волютину
Ендотоксин та пілі
Бактеріоцини та спори
44. У селищі спостерігали масову загибель гризунів. Одночасно хворіло населення цієї місцевості. Хвороба супроводжувалася швидким підвищенням температури до 40°С, вираженою інтоксикацією, збільшенням пахових і аксілярних лімфовузлів. У препаратах-пунктаті лімфовузлів хворих виявлено Грам-негативні палички овоїдної форми з біполярним забарвленням. Які мікроорганізми є збудниками цього інфекційного захворювання?
A. *Ієрсінії чуми.
B. Стафілокок.
C. Клостридії.
D. Францісели туляремії.
E. Бацили сибірки.
45. У хворого з підозрою на сибірку для прискореної діагностики слід використати прямий метод реакції імунофлюоресенції. Який інгредієнт використовують для постановки вказаної реакції?
* Сироватку, мічену флюоресцеїном
Імунну антибактеріальну сироватку
Імунну антитоксичну сироватку
Анатоксин
Сироватку, мічену пероксидазою хріну
46. В інфекційне відділення госпіталізовано пацієнта з попереднім діагнозом «гострий гастроентерит». При посіві випорожнень на вісмут-сульфітагарі виросли чорні колонії з металічним блиском. Що це можуть бути за мікроорганізми?
A. Сальмонели
B. Шигели
C. Ешерихії
D. Ієрсінії
E. Бруцели
47. Сироватка крові хворих була розведена фізіологічним розчином 1:100, 1:200, 1:400, 1:800 і до цих розведень додано бруцельозний діагностикум. Яку серологічну реакцію виконано?
A. *Аглютинації Райта
B. Аглютинації Хеддлсона
C. Преципітації
D. Аглютинації Грубера
E. Зворотньої пасивної гемаглютинації
48. Хворого терміново доставлено в інфекційну лікарню з важкими неврологічними порушеннями через 4 години після споживання рибної консерви. Із залишків консерви виготовлено фільтрат, який введено внутрішньочеревно морській свинці. Через 3 години наступила загибель тварини. Про який діагноз слід думати?
* Ботулізм.
Бруцельоз.
Черевний тиф.
Ку-лихоманка.
Сальмонельоз.
49. Під час експертизи шкір тварин була використана реакція преципітації по Асколі. При обліку результатів через декілька хвилин після контакту імунної сироватки з екстрактом шкіри було відмічено утворення білуватого кільця. Про що свідчить даний результат?
A. *Наявність антигенів збудника сибірки
B. Наявність токсину збудника анаеробної інфекції
C. Наявність антигенів збудника бруцельозу
D. Наявність токсину збудника сибірки
E. Наявність антигенів збудника анаеробної інфекції
50. В епідеміології деяких захворювань важливе значення мають переносники – блохи. У поширенні якого з наведених захворювань у природі вони відіграють вирішальну?
A. *Чуми
B. Сибірки
C. Туляремії
D. Поворотного тифу
E. Лептоспірозу
51. При мікроскопічному дослідженні вмісту виразки з темним струпом, оточеної набряком і гіперемією, виявлені товсті Грам-позитивні палички з обрубаними кінцями, розташовані в капсулах поодинці або ланцюжками. Назвіть збудника захворювання.
Bacillus anthracis
Mycobacterium tuberculosis
Clostridium perfringens
Corynebacterium diphtheriae
Yersinia pestis
52. Лікар запідозрив у хворого чабана бруцельоз. Для підтвердження діагнозу необхідно використати:
*Реакцію Райта
Виділення збудника з крові
Виділення збудника з сечі
Виділення збудника з випорожнень
Виділення збудника з спинномозкової рідини
53. У мисливця на ондатр підвищилася температура тіла до 39°С, появи з’явилися головний біль, слабість. На шкірі в ділянці шиї утворилася неглибока виразка. У мазку виділень з виразки знайдено Грам-негативні рівномірно забарвлені, дуже дрібні палички і коки, які не мали капсул. Якого збудника можна запідозрити в даній ситуації?
A. * Francisella tularensis
В. Bacillus anthracis
С. Brusella suis
D. Yersinia pestis
E. Leptospira interrogans
54. У ветеринарного лікаря після огляду вимушено забитої корови через певний час на щоці з’явився карбункул чорного кольору. При мікроскопічному дослідженні його вмісту виявлені Грам-позитивні палички великих розмірів з обрубаними кінцями, розташовані ланцюжками, що нагадують бамбукову палицю. Якому збуднику притаманна вказана морфологія?
* B. anthracis
Cl. perfringens
Y. pestis
Pr. vulgaris
Fr. tularensis
55. В одному з гірських селищ відбулася масова загибель гризунiв. Одночасно серед населення цієї мiсцевостi виявлено кілька випадків захворювання, яке супроводжувалося швидким підвищенням температури до 40ºС, вираженою інтоксикацією, збільшенням пахових лiмфовузлiв. У препаратах-мазках з трупного матеріалу виявлені Грам-негативні палички овоїдної форми з біполярним забарвленням. Якi мікроорганізми є збудниками цього інфекційного захворювання?
A. * Yersinia pestis
B. Francisella tularensis
C. Leptospira interrogans
D. Bacillus anthracis
E. Salmonella typhimurium
56. При обстеженні трупів тварин запідозрено сибірку. Який експрес-метод діагностики слід використати для підтвердження діагнозу?
* Реакцію термопреципітації
Реакцію аглютинації
Реакцію Манту
Реакцію зв’язування комплементу
Реакцію гальмування гемаглютинації
57. У хворого з ознаками інтоксикації і ниркової недостатності в сечі виявлено рухливі мікроорганізми з безліччю дрібних завитків, що зафарбувалися по Романовському в рожевий колір. З анамнезу відомо, що тиждень тому пацієнт купався у відкритій водоймі. Яке захворювання можна запідозрити?
A. *Лептоспіроз
B. Сальмонельоз
C. Пієлонефрит
D. Бруцельоз
E. Псевдотуберкульоз
58. Ветеринарний фельдшер, що працює на тваринницькій фермі, звернувся до лікаря зі скаргами на швидку втомливість, болі в суглобах, нічну пітливість, субфебрилітет. Хворіє близько місяця. Враховуючи скарги та професійний анамнез, лікар запідозрив бруцельоз. Який матеріал, взятий у цього хворого, підлягає дослідженню в звичайній мікробіологічній лабораторії?
A. *Сироватка крові
B. Випорожнення
C. Сеча
D. Спинномозкова рідина
E. Блювотні маси
59. При мікроскопії мазка з матеріалу від хворого виявлено крупні палички з обрубаними кінцями, розташовані ланцюжками. Після культивування в поживному середовища з пеніциліном збудник набув кулясту форму, нагадуючи перламутрове намисто. Для збудника якого захворювання властивий даний феномен?
A. *сибірки
B. чуми
C. холери
D. кандидозу
E. туляремії
60. Біотерористом в поштовому конверті був відправлений порошок, що ймовірно містить збудника сибірки. Посилка може бути небезпечною протягом тривалого часу тому, що збудник:
А. *Утворює спори
В. Утворює джгутики
С. Утворює протеїнову капсулу
D. Утворює полісахаридну капсулу
E. Належить до актиноміцетів
61. У пацієнта з гострим гарячковим захворюванням невиясненої етіології на 8-й день хвороби взяли кров для серологічного дослідження. Реакція Відаля з черевнотифозним і паратифозним В діагностикумами позитивна в титрі 1:50, з черевнотифозним А діагностикумом – в титрі 1:100, реакція Райта позитивна в розведенні 1:400. Який діагноз модна поставити на основі результатів серологічного дослідження?
A. *Бруцельоз.
B. Черевний тиф.
C. Паратиф А.
D. Паратиф В.
E. Лептоспіроз.
62. Хворий віком 43 р., за професією скотар, звернувся із скаргами на загальнуї слабість, підвищення температури (до 39-40°С), появу на руці червоної плями. Під час огляду: на лівому передпліччі - темний струп, оточений пустулами, набряком та гіперемією. Збільшення аксілярних лімфатичних вузлів. При біопсії одного з вузлів - серозно-геморагічний лімфаденіт з накопиченням великої кількості Грам-позитивних мікроорганізмів. Для якого захворювання характерні описані зміни?
*Шкірна форма сибірки.
Шкірно-бубонна форма чуми.
Бруцельоз.
Бубонна форма туляремії.
Туберкульоз шкіри.
63. З метою перевірки тваринницької сировини (шкіри, шерсті) на наявність збудника сибірки, виявляють розчинний термостабільний антиген у водно-сольовому екстракті із сировини. Яку реакцію застосовують для цієї мети?
A. *Кільцеприципітації
B. Преципітації в агарі
C. Аглютинації
D. Пасивної гемаглютинації
E. Нейтралізації
64. У пацієнта на слизовій оболонці рота виразка з рівними ущільненими краями. У препараті з виразки при темнопольній мікроскопії виявляється велика кількість тонких, з кількома завитками, активно рухомих бактерій. Такі ж бактерії присутні в пунктаті з шийного лімфовузла. Яке захворювання можна підозрювати?
A Сифіліс
B Сибірку
C Афтозний стоматит
D Продромальний період кору
E Дифтерію
65. Фермера, який вирощує кіз впродовж місяця турбує гарячка невідомого походження. Який із перелічених мікроорганізмів може бути найбільш ймовірною її причиною?
A. * Brucella melitensis.
B. Clostridium novyi.
C. Brucella abortus.
D. Brucella neotomae.
E. Mycobacterium tuberculosis.
66. Із трупа коня виділена Грам-позитивна бактерія розміром 8×1,5мкм, розташована ланцюжками, утворює капсулу. Який це мікроорганізм?
A. *Збудник сибірки.
B. Збудник ящуру.
C. Збудник чуми.
D. Збудник правцю.
E. Збудник бруцельозу.
67. Хвора Л. віком 21 рік, дератизатор санепідемстанції, поступила у стаціонар з симтомами сильного ознобу, температура – 39°С, головні болі, запалення пахового лімфатичного вузла, яке утруднює рух ноги. На лабораторні дослідженні направлено гнійний вміст лімфатичного вузла, кров. На щільних поживних середовищах через 8 годин з’явилися колонії у вигляді битого скла. Через 18-24 години культивування колонії нагадували батистові хустинки. На МПБ збудник ріс у вигляді плівки із звисаючими нитками. Для якого збудника характерні описані властивості?
A. * Yersinia pestis.
B. Clostridiun tetani.
C. Chlamydia psittaci.
D. Bacillus anthracis.
E. Brucella abortus.
68. Мокротиння хворого, госпіталізованого з приводу важкої пневмонії, висіяно на МПА. Виросли шорсткі колонії з нерівними краями. Мікроскопічно виявлено великі Грам-позитивні палички, які розташовувались у вигляді ланцюжка і містили спори. Якому з наведених збудників притаманні такі властивості?
A. * Bacillus anthracis
B. Streptococcus pneumoniae
C. Klebsiella pneumoniae
D. Mycobacterium tuberculosis
E. Bordetella pertussis
69. Пацієнта Н. госпіталізовано в інфекційну клініку з попереднім діагнозом «бруцельоз». Йому призначено найбільш поширений метод лабораторної діагностики для підтвердження діагнозу. Виберіть його із запропонованого списку.
* Реакция аглютинації Райта
Пластинчсата реакція аглютинації Хедлсона
Реакція пасивної гемаглютинації
Реакція імунофлюоресценції
Антиглобулінова проба Кумбса
збудника сибірки.
70. У сільського жителя на китиці правої руки з’явилася неболюча припухлість, в центрі чорного кольору. При мікроскопічному дослідженні виявлено великі (довжиною 5-7 мкм) палички, розташовані ланцюжками. Який мікроорганізм міг спричинити дане захворювання?
* Вacillus anthracis.
Clostridium perfringens.
Clostridium tetani.
Bacillus cereus.
Mycobacterium tuberculosis
71. При мікроскопічному дослідженні струпа на нижній кінцівці пастуха у препараті виявлено характерні Грам-позитивні палички, оточені капсулою, які при культивуванні на середовищах давали колонії у вигляді «гриви лева». Які препарати слід використати для профілактики членів сім’ї, що контактували з пацієнтом та хворими тваринами?
A. *Протисибірковий γ-глобулін
B. Вакцину СТІ
C. Вакцину СТІ-1
D. Протиправцеву сироватку
E. Секстаанатоксин
72. У чоловіка віком 33 роки, мисливця на ондатр, підвищилася температура тіла до 38°С, з’явилися головний біль, набряк повік, гіперемія кон’юнктиви. На шкірі в ділянці шиї утворилася неглибока виразка. Яке захворювання можна запідозрити?
A. Туляремію.
B. Сибирку.
C. Чуму.
D. Бруцельоз.
E. Лейшманіоз.
73. Пацієнта госпіталізовано на 5-й день хвороби з жовтяницею, болями м’язах, ознобом, носовими кровотечами. Для уточнення діагнозу бактеріолог виконав:
1. Темнопольну мікроскопію краплини крові хворого;
2. Реакцію навантаження тромбоцитів;
3. Внутрішньочеревне зараження морської свинки 2 мл крові хворого;
4. Виділенння гемокультури на середовищі Флетчера при температурі культивування 28-30°С.
Назвіть збудника хвороби.
A. * Leptospira interrogans.
B. Borrelia duttoni.
C. Chlamydia trachomatis.
D. Brucella melitensis.
E. Rickettsia rickettsii.
74. Хворий скаржиться на сильний головний біль, біль у грудній клітці, високу температуру. У мокротинні виявлено овоїдні палички, які зафарбовуються метиленовим синім біполярно. Який мікроорганізм, ймовірно, знайдено?
A *Ієрсинії чуми
B Мікобактерії туберкульозу
C Коринебактерії дифтерії
D Бацили сибірки
E Віруси грипу
75. На шкірообробний завод доставили шкіру тварин з району, де реєструється сибірка. Яка реакція застосовується для виявлення термостабільного антигена збудника сибірки в шкіряній та хутровій сировині?