1. З крові хворого виділено культуру збудника черевного тифу. Які культуральні властивості характерні для цього збудника?
A. *Утворення безбарвних або блідо-рожевих колоній на середовищах Ендо та Плоскірєва.
B. Утворення колоній червоного кольору з металевим блиском на середовищі Ендо.
C. Утворення безбарвних колоній на вісмут-сульфіт агарі.
D. Утворення гемолізу на кров’яному агарі.
E. Утворення ніжної плівки на лужній пептонній воді.
2. При бактеріологічному дослідженні випорожнень чотиримісячної дитини з симптомами гострої кишкової інфекції на середовищі Ендо виросли у великій кількості червоні колонії. Які це можуть бути мікроорганізми?
A. *Ешерихії.
B. Шигели.
C. Коринебактерії.
D. Стрептококи.
E. Сальмонели.
3. Від пацієнта виділено культуру ентеробактерій. На яке поживне середовище слід пересіяти цю культуру, щоб вивчити її сахаролітичні властивості?
A. *Середовище Ресселя.
B. Середовище Мюллера.
C. Селенітовий бульйон.
D. Казеїново-вугільний агар.
E. Середовище Кіта–Тароцці.
4. В поліклініку звернувся хворий, якому виставлено діагноз черевний тиф. Вкажіть найбільш ймовірний шлях проникнення збудника в організм хворого.
A. *Аліментарний.
B. Повітряно-крапельний.
C. Статевий.
D. Парентеральний.
E. Трансмісивний.
5. Хворому на 2-й день захворювання виставлено діагноз: черевний тиф (клінічно). Яке лабораторне дослідження може в 100% випадків підтвердити діагноз?
A. *Виділення гемокультури.
B. Бактеріоскопія калу.
C. Дослідження калу методом «висячої краплі»
D. Виділення урінокультури.
E. Серологічне дослідження.
6. Яке з перелічених захворювань виникає в результаті передачі збудника з кров’ю?
A. *Гепатит В.
B. Дизентерія.
C. Гепатит А.
D. Черевний тиф.
E. Дифтерія.
7. При бактериологічному дослідженні фекалій жінки 38 років, яка 1,5 років тому перенесла черевний тиф, виявлено Salmonella typhi у кількості 102/г. Як найбільш точно охарактеризувати стан обстеженої жінки?
A. * Бактеріоносійство
B. Дизбактеріоз
C. Реінфекція
D. Суперінфекція
E. Рецидив
8. Хворий з підозрою на черевний тиф поступив в інфекційну лікарню на 3-й день захворювання. Який метод мікробіологічної діагностики слід використати?
A. Виділення гемокультури.
B. Виділення копрокультури.
C. Виділення урінокультури.
D. Виділення збудника з ліквору.
E. Виділення білікультури.
9. У хворого з підозрою на черевний тиф реакція аглютинації Відаля позитивна з О-антигеном збудника в титрі 1:600. Який із названих методів можен підтвердити діагноз черевного тифу?
A. *Виділення копрокультури.
B. Біологічна проба.
C. Зараження курячих ембріонів.
D. Бактеріологічне дослідження пунктату черевної порожнини.
E. Перевірка токсигенності мікробної культури.
10. Хворого госпіталізовано з попереднім діагнозом «черевний тиф?». Яке поживне середовище слід використовувати для виділення гемокультури?
A. *Жовчний бульйон
B. МПБ
C. Жовточно-солевий агар
D. Кров’яний агар
E. Середовище Левенштейна–Йєнсена
11. В інфекційну лікарню на 3-й день після початку хвороби госпіталізовано пацієнта, у якого на основі клініко-епідеміологічних даних запідозрено тифо-паратифозне захворювання. Яке лабораторне дослідження слід провести для уточнення і підтвердження діагнозу?
A. *Бактеріологічне дослідження крові.
B. Загальний аналіз крові.
C. Загальний аналіз сечі.
D. Реакцію Відаля.
E. Реакцію непрямої Vi-гемаглютинації.
12. В лікарню госпіталізовано 45-річного чоловіка, який контактував з хворим на черевний тиф. При лабораторному дослідженні фекалій пацієнта виявлено збудника кишкової інфекції, який характеризувався наступними культуральними властивостями:
1. На середовищі Ендо – червоні з колонії металевим блиском;
2. На вісмутсульфіт-агарі – круглі випуклі колонії чорного кольору;
3. Спор і капсул не утворюють
4. Грам-негативні палички, перетріхи;
5. Рощеплюють цукри до кислоти і газу.
На підставі яких ознак ізольовані культури бактеріолог не відніс до збудників черевного тифу?
A. * не розщеплюють вуглеводи з утворенням газу, на середовищі Ендо колонії безбарвні.
B. не ростуть на середовищі Ендо.
C. утворюють спори.
D. не рухомі.
E. Грам-позитивні.
13. У хворого з пiдозрою на черевний тиф впродовж двох тижнiв захворювання лабораторно дiагноз не було підтверджено. Який матерiал треба направити до лабораторi для бактерiологiчного дослiдження на третьому тижнi?
A. Фекалiї
B. Мокротиння
C. Сечу
D. Слиз з зiву
E. Промивнi води шлунку
14. Від хворого з підозрою на черевний тиф виділено чисту культуру збудника, яку ідентифіковано за морфологічними, культуральними та біохімічними властивостями як сальмонелу тифу. Яке дослідження слід застосувати для остаточної ідентифікації збудника?
A. *Сероідентифікацію
B. Серодіагностику
C. Алергодіагностику
D. Антибіотикограму
E. Фаготипування
15. В бактеріологічній лабораторії при дослідженні випорожнень від хворого виявлені Грам-негативні, нерухомі лактозонегативні палички. Які із збудників кишкових інфекцій можуть мати такі властивості?
A. *Збудники дизентерії
B. Збудники черевного тифу
C. Збудники коліентириту
D. Збудники паратифу А
E. Збудники сальмонельозу
16. Пацієнт з діагнозом паратиф А закінчує курс лікування в інфекційній лікарні. Для контролю за якістю лікування перед випискою слід провести бактеріологічне дослідження калу. Яке середовище слід застосувати?
A. *Селенітове середовище.
B. Цукровий агар.
C. Середовище Сабуро.
D. Цукровий бульйон.
E. Середовище Рапопорта.
17. З випорожнень 6-річної дитини, госпіталізованої в інфекційну лікарню з проносом, кров’ю у випорожненнях і високою температурою, виділено ентеробактерію. При дослідженні біохімічних властивостей встановлено, що вона на середовищі Ендо росте у вигляді колоній рожевого кольору, глюкозу ферментує до кислоти і газу, утврює сірководень і індол. До якого роду належить цей мікроб?
A. * Echerichia.
B. Shigella.
C. Salmonella.
D. Yersinia.
E. Proteus.
18. У поліклініку звернувся пацієнт із скаргами на нудоту, блювоту, пронос. Яке середовище застосовується для первинного посіву випорожнень?
A. *Середовище Плоскірєва.
B. Кров’яний агар.
C. Середовище Ресселя.
D. Середовище Рапопорта.
E. Цукровий бульйон.
19. Пацієнт поступив в інфекційну клініку з попереднім діагнозом «черевний тиф?». Хворіє другий тиждень. Використання якого методу дослідження дозволить підтвердити діагноз?
A. *Постановка реакції Відаля.
B. Виділення гемокультури.
C. Виділення урінокультури.
D. Виділення білікультури.
E. Постановка реакції Vi-гемаглютинації.
20. При розтині трупа померлого безпритульного на слизовій оболонці товстої кишки виявлено численні виразки овальної форми, які розташовані вздовж кишки. Дно виразок покрите гнійними і фібринозними масами, краї виразок нерівні, підриті. У двох виразках є перфоративні отвори діаметром до 0,5 см. У кишковому вмісті фекальні маси, слиз, кров. Яке інфекційне захворювання треба запідозрити?
А. *Дизентерію
В. Холеру
С. Туберкульоз
D. Черевний тиф
Е. Висипний тиф
21. У хворого з гастроентеритом виділено збудника, який за морфологічними, культуральними та біохімічними властивостями віднесено до роду сальмонел. Які діагностичні препарати слід використати для його ідентифікації за антигенними властивостями?
*Монорецепторні О- і Н-сироватки.
Полівалентні сироватки
Аглютинуючі діагностичні сироватки
Сальмонельозні О- і Н-діагностикуми.
Монорецепторні сироватки О111 і О144.
22. Хворому з підозрою на черевний тиф інфекціоніст призначив бактеріологічне дослідження крові. Доцільність цього призначення пояснюється тим, що на першому тижні захворювання тифо-паратифами спостерігається:
А. *Бактеріемія
В. Септикопіємія
С. Токсинемія
D. Вірусемія
Е. Септицемія
23. Від хворого з підозрою на черевний тиф, який поступив в інфекційу лікарню на 4-й день захворювання, взято на дослідження кров. Яке дослідження дозволить підтвердити або спростувати попередній діагноз?
А. *Посів крові на жовчний бульйон
В. Постановка реакції Відаля
С. Постановка реакції Vi-гемаглютинації
D. Посів крові на середовище Ендо
Е. Постановка реакції імунофлюоресценції
24. При бактеріологічному дослідженні випорожнень чотиримісячної дитини з симптомами гострої кишкової інфекції на середовищі Ендо виросли у великій кількості червоні колонії. Які це можуть бути мікроорганізми?
A. *Ешерихії
B. Стафілококи
C. Стрептококи
D. Сальмонели
E. Шигели
25. У дитяче інфекційне відділення поступили діти з дитячого садка із блювотою, високою температурою, рідким стільцем. Захворювання почалося гостро, через 3 години після обіду, під час якого діти їли пюре з сосисками. Яке захворювання можна запідозрити в дітей?
A. *Харчову токсикоінфекцію.
B. Дизентерію.
C. Холеру.
D. Колі-ентерит.
E. Черевний тиф.
26. Пацієнт віком 29 років госпіталізований з нападами блювоти, сильним проносом, тенезнами. Кал знебарвлений, з грудочками слизу і домішками крові. При бактереоскопічному дослідженні колоній з середовища Плоскірєва виявлено нерухомі Грам-негативні палички, які через 48 частково розщеплюють лактозу. Назвіть збудника інфекційного процесу.
A. * Shigella sonnei.
B. Vibrio eltor.
C. Salmonella paratyphi.
D. Shigella dysenteriae.
E. Salmonella typhi.
27. Хворому віком 50 років з метою лікування черевного тифу призначено левоміцетин, але на наступний день стан хворого погіршився, температура піднялась до 39,6°С. Чим пояснити погіршення стану хворого?
А. *Дією ендотоксинів збудника
В. Алергічною реакцією
С. Нечутливістю збудника до левоміцетину
D. Приєднанням вторинної інфекції
Е. Реінфекцією
28. При розтині тіла 40-річного чоловіка, шо помер від поширеного перитоніту, в дистальних відділах тонкої кишки виявлено численні виразки овальної форми, які розташовані вздовж кишки. Дно виразок чисте, гладеньке, утворене м’язовою або серозною оболонкою, краї виразок рівні, заокруглені. У двох виразках є перфоративні отвори діаметром до 0,5 см. Яке захворювання треба запідозрити?
А. *Черевний тиф
В. Холеру
С. Туберкульоз
D. Дизентерію
Е. Висипний тиф
29. На прийом до інфекціоніста прийшов хворий із скаргами на гарячку, яка триває три дні, загальну слабість, безсоння, погіршення апетиту. Лікар запідозрив черевний тиф. Який метод лабораторної діагностики найдоцільніше призначити для підтвердження діагнозу?
А. *Виділення гемокультури
В. Виділення копрокультури
С. Виділення урінокультури
D. Виділення білікультури
Е. Виділення мієлокультури
30. У деяких бактерій, наприклад сальмонел черевного тифу, стійкість до фагоцитозу і вірулентність пов’язані з наявністю поверхневого антигена, який є різновидністю К-антигена. Як він називається?
A. *Vi-антиген
B. Н-антиген
C. О-антиген
D. А-антиген
E. М-антиген
31. Для характеристики ізольованого збудника при дослідженні фекалій хворого бактеріолог використав наступні методи дослідження: культивування на лужному агарі та середовищі Дьєдонне, аглютинацію з сироватками Огава та Інаба, метод Єрмольєвої. Яка назва ізольованої копрокультури?
* Vibrio cholerae.
Shigella flexneri.
Enterococcus faecalis.
Salmonella typhi.
Vibrio parahaemoliticus.
32. Пацієнт поступив у лікарню з наступними симптомами: висока температура, плямистий висип на грудях і животі. З крові виділено Грам-негативніе прямі палички, які на середоіищі Ендо утворюють блідо-рожеві колонії S-типу, при культивкванні на МПБ виділяють сірководень. У хворого:
* Черевний тиф
Холера
Бактеріальна дизентерія
Колі-ентерит
Ку-лихоманка
33. При бактеріологічному дослідженні випорожнень пацієнта, що перехворів на тифо-паратифозне захворювання, виділено культуру, яка на середовищах Гіса розщеплює глюкозу, мальтозу та лактозу до кислоти і газу, утворює сірководень і індол. Чи можна віднести ізольовану культуру бактерій до сальмонел? Чому?
* Ні, сальмонели не розщеплюють лактозу.
Так, сальмонели ферментують лактозу.
Ні, сальмонели не ферментують глюкозу.
Ні, сальмонели не розщеплюють цукри з утворенням кислоти і газу.
Ні, сальмонели взагалі не ростуть на середовищах Гіса.
34. Який матеріал необхідно брати для бактеріологічного дослідження з метою виділення збудника на ранніх етапах хвороби при діагностиці черевного тифу?
* Кров з ліктьової вени – 5 мл на жовчний бульйон
Випорожнення – на середовище Ендо
Сечу – на середовище Чапека
Сироватку крові хворого – для реакція Відаля
Мазок з слизової оболонки носоглотки
35. У портовому місті зареєстровано 30 випадків гострої кишкової інфекції, які супроводжувались частим рясним стільцем, блювотою, сильним зневодненням організму. Випорожнення нагадували рисовий відвар. Яке захворювання можна запідозрити?
* Холеру.
Черевний тиф.
Дизентерію.
Чуму.
Сальмонельоз.
36. Пацієнт поступиі в інфекційну лікарню із скаргами на високу температуру, болі в животі, рідкий стілець. Лікар звернув увагу на виражену загальну інтоксикацію, сплутану свідомість, маячіння і запідозрив черевний тиф. Яке дослідження допоможе підтвердити цей діагноз?
Посів крові для виділення гемокультури
Мікроскопія випорожнень
Зараження лабораторних мишей
Мікроскопія препарату «роздавлена крапля» з випорожнень
Внутрішньошкірна алергічна проба
37. Один із представників родини кишкових бактерій здатен утворювати капсулу як в організмі, так і на простих поживних середовищах, формуючи при цьому в’язкі слизисті колонії. Відомо також, що він є збудником риносклероми – хронічного атрофічного процесу в слизовій верхніх дихальних шляхів. Вкажіть родову назву будника.
* Клебсієла
Сальмонела
Цитробактер
Ентеробактер
Шигела
38. Мікроскопічне дослідження фекалій хворого, що скаржився на частий стілець, гострий біль в животі, температуру показало наявність Грам-негативних паличок. При посіві фекалій на середовище Ендо виросли безбарвні колонії. Виділені бактерії ферментували лише глюкозу з утворенням кислоти. Який збудник є причиною захворювання?
Shigella dysenteriae
Escherichia coli
Salmonella typhimurium
Shigella sonnei
Salmonella typhi
39. Матеріал від пацієнта з гострою кишковою інфекцією висіяно на середовище Ендо і вісмут-сульфітагар, на яких через 18 годин виросли відповідно напівпрозорі блідо-рожеві і чорні блискучі колонії. До якого роду родини кишкових бактерій можна попередньо віднести виділені мікроорганізми?
* Сальмонела
Шигела
Ієрсінія
Ешерихія
Гафнія
40. Хворого на паратиф А на 3-му тижні захворювання інфекціоніст призначив повторне бактеріологічне дослідження. Який матеріал слід взяти для виділення збудника?
*Випорожнення.
Мокротиння.
Жовч.
Блювотні маси.
Ліквор.
41. У хворого з підозрою на черевний тиф на 1-му тижні захворювання взято кров. Який метод мікробіологічної діагностики слід використати?
*бактеріологічний.
бактеріоскопічний.
серологічний.
радіоімунний.
молекулярно-генетичний.
42. Для первинного посіву випорожнень пацієнтів з підозрою на кишкові інфекції застосовується:
*Середовище Лєвіна.
Кров’яний агар.
Середовище Ресселя.
Середовище Рапопорта.
Середовище Гіса.
43. При розтині померлої дитини, яка страждала на діарею, виявлено ексикоз і поширений фібринозно-виразковий коліт. В мазку-відбитку слизової оболонки виявлені грам-негативні палички. Який найбільш ймовірний діагноз?
А. *Дизентерія
В. Стафілококова кишкова інфекція
С. Холера
D. Черевний тиф
Е. Сальмонельоз
44. Для первинного посіву випорожнень пацієнтів з підозрою на кишкові інфекції застосовується:
*Середовище Плоскірєва.
Кров’яний агар.
Середовище Ресселя.
Жовчний бульйон.
Цукровий бульйон.
45. Фекалії дитини, що хворіє на ентерит, емульгують в фізіологічному розчині і краплю емульсії наносять на елективне середовище: 10% молочно-сольовий або жовточно-сольовий агар. Які мікроорганізми передбачається виділити?
*Стафілококи.
Кишкову паличку.
Стрептококи.
Сальмонели.
Ентерококи.
46. Враховуючи скарги хворого, результати об’єктивного обстеження і епідситуацію, лікар виставив попередній клінічний діагноз «черевний тиф» і направив матеріал для дослідження в бактеріологічну лабораторію. Пацієнт хворіє 2 дні. Яким методом мікробіологічної діагностики можна підтвердити діагноз у даного пацієнта?
A.*Бактеріологічним
B.Мікроскопічним
C.Серологічним
D.Біологічним
E.Алергологічним
47. З випорожнень пацієнта з гострою кишковою інфекцією виділені негемолітичний стрептокок, Shigella sonnei і нетоксигенна E. coli. Який діагноз можна виставити за результатами дослідження?
A. *Бактеріальна дизентерія.
B. Ешерихіоз.
C. Дизбактеріоз.
D. Амебна дизентерія.
E. Черевний тиф.
48. Хатня муха потрапилиа до лікарняного кабінету. Збудників яких захворювань вона може передати механічно:
A. *Холери, дизентерії, черевного тифу
B. Поворотного тифу, лептоспіірозу
C. Висипного тифу
D. Енцефаліту, менінгіту
E. Лейшманіозу, трипаносомозу
49. Від хворого з підозрою на черевний тиф, який поступив в інфекційу лікарню на 2-му тижні захворювання, взято на дослідження кров. Яке дослідження дозволить підтвердити або спростувати попередній діагноз?
А. *Постановка реакції Відаля
В. Посів крові на жовчний бульйон
С. Постановка реакції Vi-гемаглютинації
D. Посів крові на середовище Ендо
Е. Постановка реакції імунофлюоресценції
50. У хворого з підозрою на черевний тиф (3 день хвороби) взяли на дослідження кров, яку засіяли на поживний бульйон з додаванням жовчі. З якою метою до поживного середовища було додано жовч?
*Для пригнічення росту інших мікроорганізмів
Для стабілізації рН середовища
Як фактор росту для сальмонел
Як джерело мікроелементів
Для встановлення біохімічної активності збудника
51. В інфекційну клініку доставлено пацієнта з діареєю. При бактеріоскопії фекалій виявлено Грам-негативні зігнуті палички. У хворого можна запідозрити:
A. *Холеру
B. Черевний тиф
C. Сальмонельозний гастроентерит
D. Паратиф А
E. Кишкову форму чуми
52. Інфекціоніст виявив у хворого синдром гострого ентероколіту і направив у бактеріологічну лабораторію кал, вказавши на потребу ідентифікації збудника з визначенням його виду, варіанту та чутливості до антибіотиків. Яке дослідження найбільш інформативне для вирішення поставленого завдання?
*Бактеріологічне.
Біохімічне.
Серологічне.
Імунолюмінісцентне.
Мікроскопічне.
53. З крові хворого виділено культуру збудника паратифу В. Які культуральні властивості для нього властиві?
A. *Утворення безбарвних або блідо-рожевих колоній на середовищах Ендо та Плоскірєва.
B. Утворення колоній червоного кольору з металічним блиском на середовищі Ендо.
C. Утворення безбарвних колоній на вісмут-сульфіт агарі.
D. Утворення гемолізу на кров’яному агарі.
E. Утворення ніжної плівки на лужній пептонній воді.
54. При бактеріологічному дослідженні випорожнень хворого з діареєю виділено чисту культуру паличковидних, дещо зігнутих мікроорганізмів, скупчення яких у мікропрепараті нагадували зграйки риб. При культивуванні на лужних середовищах (лужна пептонна вода) через шість годин утворювали плівку з голубуватим відтінком. Для якого збудника притаманні такі властивості?
A. * Холерного вібріона
B. Кишкової палички
C. Сальмонел
D. Спірохет
E. Мікобактерій
55. Для ранньої діагностики черевного тифу (І тиждень захворювання) використовується бактеріологічне дослідження з виділенням чистої культури збудника. Який матеріал слід взяти на дослідження у хворого в цей період захворювання?
A. * Кров на гемокультуру
B. Сироватку
C. Випорожнення
D. Дуоденальний вміст
E. Блювотні маси
56. У клініку поступив хворий, у якого підозрюють черевний тиф. Хворіє 10-й день. Яке обстеження необхідно призначити пацієнту на даному етапі?
A Реакцію Відаля
B Аналіз крові на гемокультуру
C Дослідження копрокультури
D Дослідження мієлокультури
E Дослідження урінокультури
57. В інфекційне відділення госпіталізований хворий з попереднім діагнозом «гострий гастроентерит». При посіві випорожнень на вісмут-сульфітагарі виросли чорні колонії з металічним блиском. Що це можуть бути за мікроорганізми?
A. Сальмонели
B. Шигели
C. Ешерихії
D. Ієрсінії
E. Бруцели
58. Бактеріологічне дослідження черевного тифу проводиться на І та ІІІ тижнях захворювання. Який матеріал доцільно брати для дослідження на першому тижні?
*Кров
Мокротиння
Сечу
Жовч
Фекалії
59. В лікарню доставлено чоловіка з сільської місцевості, у якого висока температура, сильні м’язові болі, жовтяниця, гіперемія обличчя. При зборі анамнезу встановлено, що пацієнт купався в місцевому ставку, на берегах якого вигулюють велику рогату худобу. Які мікроорганізми можуть бути причиною цього захворювання?
A. *Лептоспіри
B. Сальмонели
C. Холерний вібріон
D. Шигели дизентерії
E. Клебсієли
60. В процесі промислового виготовлення черевнотифозної вакцини бактерії вірулентного штаму культивували на оптимальному поживному середовищі. Далі за допомогою центрифугування клітини відділили від культуральної рідини і обробили формаліном. До якого типу належить така вакцина?
A. *Інактивована
B. Атенуйована
C. Хімічна
D. Анатоксин
E. Аутовакцина
61. З випорожнень хворого виділена зігнута у вигляді коми рухлива паличка, яка не утворює спор і капсул. На щільному лужному середовищі дає ріст у вигляді прозорих колоній, на лужній пептонній воді – через 6 годин ріст у вигляді ніжної голубуватої плівки. Який збудник можна запідозрити?
A. *Холерний вібріон
B. Сальмонели
C. Шигели
D. Ешерихії
E. Протей
62. В інфекційне відділення дочтавили хворого з попереднім діагнозом «черевний тиф». При бактеріологічному дослідженні з крові хворого виділили збудника – S. typhi. Які імунологічні препарати потрібно використати для підтвердження антигенної структури збудника?
A * Діагностичну аглютинуючу сироватку
B Діагностичну преципітуючу сироватку
C Лікувально-профілактичну сироватку
D Гетерологічний імуноглобулін
E Антиглобулінову сироватку
63. Хворого терміново доставлено в інфекційну лікарню з важкими неврологічними порушеннями через 4 години після споживання рибної консерви. Із залишків консерви виготовлено фільтрат, який введено внутрішньочеревно морській свинці. Через 3 години наступила загибель тварини. Про який діагноз слід думати?
* Ботулізм.
Бруцельоз.
Черевний тиф.
Ку-лихоманка.
Сальмонельоз.
64. До інфекційної лікарні на 3-й день захворювання потрапив пацієнт з діагнозом «черевний тиф». Яка культура збудника на цей момент хворби може бути виділена і є підставою для підтвердження діагнозу?
A. *Гемокультура.
B. Розеолокультура.
C. Урінокультура.
D. Білікультура.
E. Копрокультура.
65. Від пацієнта з підозрою на тифо-паратифозне захворювання виділено чисту культуру бактерій з наступними характеристиками: Грам-негативні рухливі палички, лактозонегативні, розщеплюють глюкозу до кислоти і газу, утворюють сірководень. Які дослідження слід виконати, щоб остаточно встановити вид цих бактерій?
A *Поставити реакцію аглютинації з діагностичними сироватками
B Визначити додаткові біохімічні властивості
C Виявити токсиногенність
D Виявити джгутики
E Додатково вивчити культуральні властивості
66. У туриста, що повернувся з Індії, почалася гостра водяниста діарея. Випорожнення мають вигляд рисового відвару. При бактеріоскопічному дослідженні виявлено Грам-негативні рухливі вібріони. Який попередній діагноз?
A * Холера
B Дизентерія
C Черевний тиф
D Чума
E Гепатит
67. При посіві випорожнень хворого, який видужує від черевного тифу, на середовищі Ендо отримали ріст колоній. Виберіть поживні середовища, необхідні для вивчення біохімічних властивостей виділеної культури.
A *середовища Гіса
B м’ясопептонний агар
C середовище Кіта–Тароцці
D Лужна пептонна вода
E Середовище Плоскірєва
68. Лікар запідозрив у пацієнта черевний тиф. Який метод лабораторної діагностики доцільно призначити для підтвердження діагнозу на першому тижні захворювання?
A. *Виділення гемокультури
B. Виділення уринокультури
C. Виділення мієлокультури
D. Виділення білікультури
E. Виділення копрокультури
69. Завод бактерійних препаратів виготовляє кілька видів вакцин. Яка з них належить до вакцин обов’язкового застосування?
A. *протикорова
B. антирабічна
C. протичумна
D. черевнотифозна
E. протигрипозна
70. На лужній пептонній воді через шість годин після посіву випорожнень від хворого відзначено ріст збудника у вигляді голубуватої плівки. У мазку присутні палички вигнутої форми. Назвіть ймовірного збудника.
A. *холерний вібріон
B. туберкульозна паличка
C. синьогнійна паличка
D. черевнотифозна паличка
E. кишкова паличка
71. Хворий з підозрою на черевний тиф госпіталізований в інфекційне відділення на 11-й день захворювання. Який основний матеріал для дослідження найкраще взяти від хворого в цей період?
A. Сироватку крові.
B. Сечу.
C. Випорожнення.
D. Жовч.
E. Вміст розеол.
72. Після посіву випорожнень хворого на середовище Плоскірєва ріст кишкової палички сильно пригнічений. Який фактор це зумовлює?
* Брильянтовий зелений.
Сульфіт натрію.
Щавелева кислота.
Сполуки вісмуту.
Основний фуксин.
73. У пацієнта з діагнозом «гостра кишкова інфекція» на дослідження взяли випорожнення. З метою виділення збудника матеріал висіяли на вісмут-сульфітний агар. Якого збудника передбачають виділити?
A. *Сальмонели
B. Ешерихії
C. Протей
D. Стафілокок
E. Клебсієли
74. До обов’язкового асортименту аптек належать інсектицидні препарати, що діють на вошей. Поширення якої хвороби, що викликається внутрішньоклітинним паразитом, попереджується боротьбою з педикульозом?
Висипного тифу.
Черевного тифу.
Поворотного тифу.
Бореліозу.
Спірохетозу.
45. В бактерiологiчну лабораторiю з вогнища харчового отруєння доставили в’ялену рибу. При її дослiдженнi на середовищі Кiта–Тароццi бактерiолог виявив мiкроорганiзми у вигляді «тенiсної ракетки». Збудником якої хвороби вони могли бути?
*Ботулiзму
Сальмонельозу
Дизентерiї
Ешерихіозу
Черевного тифу
76. При дослідженні випорожнень хворого з кишковою інфекцією на середовищі Ендо виросли колонії різного кольору: червоні і безбарвні. До якої групи середовищ за призначенням належить дане середовище?
A. *Диференціально-діагностичне
B. Універсальне
C. Спеціальне
D. Елективне
E. Збагачення