Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Коротка характеристика мікроорганізмів роду Listeria




МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ

Н А К А З

 

11.08.2006 м. Київ № 559

 

Про затвердження методичних вказівок „Організація контролю і методи виявлення бактерій Listeria monocytogenes у харчових продуктах та продовольчій сировині”    

 

Відповідно до статті 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»

 

НАКАЗУЮ:

 

1. Затвердити рекомендовані Комітетом з питань гігієнічного регламентування Міністерства охорони здоров’я України методичні вказівки «Організація контролю і методи виявлення бактерій Listeria monocytogenes у харчових продуктах та продовольчій сировині» (далі – методичні вказівки), що додаються.

 

2. Департаменту державного санепіднагляду Міністерства охорони здоров’я України довести методичні вказівки до установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади в установленому порядку.

 

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Директора Департаменту державного санітарно-епідеміологічного нагляду МОЗ України Пономаренка А.М.

 

Перший заступник Міністра,

Головний державний

Санітарний лікар України С.П.Бережнов

 

 

Подання:

 

Заступник Директора

Департаменту державного

санітарно-епідеміологічного нагляду Л.М. Мухарська

 

Візування:

 

Завідуючий Сектором із забезпечення

Діяльності Міністра Р.Й.Василишин

 

 

Директор Департаменту державного

санітарно-епідеміологічного нагляду А.М.Пономаренко

 

 

Заступник Начальника

Юридичного управління Л.В.Стороженко

Начальник Управління справами О.В.Білий

 

 

До справи  
ДДСЕН МОЗ  
ОблСЕС  
Центральна СЕС МОЗ  
Центральна СЕС на водному транспорті  
Центральна СЕС на залізничному транспорті  
Центральна СЕС на повітряному транспорті  

 

Григоренко 2533331

Максимчук 253 07 13

Глушкевич 4173782

 

 

  ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ МОЗ України   11.08.2006559  

 

 

МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ

 

ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ І МЕТОДИ ВИЯВЛЕННЯ БАКТЕРІЙ

LISTERIA MONOCYTOGENES У ХАРЧОВИХ ПРОДУКТАХ

ТА ПРОДОВОЛЬЧІЙ СИРОВИНІ”

 

Загальні положення

1.1. Методичні вказівки „Організація контролю і методи виявлення бактерій Listeria monocytogenes у харчових продуктах та продовольчій сировині" (далі - методичні вказівки) розроблені на підставі законів України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя насе­лення України”, “Про захист населення від інфекційних хвороб” та постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.99 № 1109 “Про затвердження Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні”.

1.2. До переліку патогенних мікроорганізмів при контролі харчових продуктів та продовольчої сировини за показниками біологічної безпеки введений новий мікробіологічний показник “Listeria monocytogenes - не допускаються у 25 г продуктів масового призначення й у 50-100 г для продуктів дитячого і спеціалізованого харчування".

1.3. Методичні вказівки встановлюють основні принципи організації контролю і методику проведення лабораторних досліджень харчових продуктів і продовольчої сировини (далі – Продукції) з метою встановлення в певному об'ємі (масі) наявності або відсутності бактерій Listeria monocytogenes.

1.4. Методичні вказівки призначені для застосування в установах державної санітарно-епідеміологічної служби України при здійсненні контролю та нагляду за якістю та безпекою харчових продуктів і продовольчої сировини, в тому числі тих, що надходять за імпортом; проведенні робіт для потреб державної санітарно-епідеміологічної експертизи; бактеріологічній діагностиці захворювань з харчовим шляхом передачі та інших видів робіт, що передбачені чинним законодавством, а також для лабораторій, акредитованих у встановленому порядку на право проведення контролю за якістю та безпекою харчових продуктів і продовольчої сировини.

1.5. Методичні вказівки застосовуються при дослідженні харчових продуктів і продовольчої сировини у ході проведення протиепідемічних заходів при виникненні спалахів харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій, а також при здійсненні державного санітарно-епідеміологічного нагляду.

Коротка характеристика мікроорганізмів роду Listeria

До збудників лістеріозу належать два із шести відомих на сьогодні видів бактерій роду Listeria - L.monocytogenes(патогенна для людини і тварин) і L.ivanovii ( патогенна для тварин, рідко - для людини).

Дев’яте видання «Визначник бактерій Берджі» відносить рід Listeriaдо 19 групи мікроорганізмів - грампозитивні неспороутворюючі палички правильної форми. Представники цього роду - короткі палички правильної форми, розміром 0,4-0,5х0,5-2 мкм із закругленими кінцями, іноді майже коки, одиничні або в коротких ланцюжках, рідше в довгих нитках. Грампозитивні, спор і капсул не утворюють, не кислотостійкі. Мікроорганізми роду Listeria, вирощені при 35-370С, рухливі за рахунок перитрихіальних джгутиків, при 20-250С ця здатність втрачається. Факультативні анаероби. Хемоорганотрофи, метаболізм бродильного типу; зброджують глюкозу з утворенням в основному L(+)-лактату. Каталазопозитивні, оксидазонегативні. Утворюють цитохроми. Можуть перетворюватися в L-форми і паразитувати внутрішньоклітинно, що обумовлює недостатню ефективність у ряді випадків антибактеріальної терапії, пояснює схильність до затяжного і хронічного перебігу, можливість латентної форми і бактеріоносійства.

Лістерії дуже стійкі в довкіллі, ростуть у широкому інтервалі температур (від 3 до 420С), рН (від < 5,5 до 9,5), добре переносять низькі температури і здатні розмножуватися при температурі (4-6)0С в ґрунті, воді, на рослинах, в органах трупів. У різних харчових продуктах (молоко, м'ясо тощо) розмножуються при температурі побутового холодильника.

У ґрунті, гної, воді, на рослинах вони залишаються життєздатними до 600 діб, на забруднених поверхнях приміщень сільськогосподарського призначення в літній період (9...220С) лістерії зберігають життєздатність до 25 діб, а в зимовий період (- 2 - 230С) до 130 діб. У льоду вони здатні зберігатися від 5,5 міс. до 2,5 років.

При температурі 700С гинуть через 20-30 хвилин, при 1000С - через 3 -5 хвилин; інактивуються розчинами формаліну (0,5%-1%), фенолу (5%), хлорного вапна (100 мг активного хлору в 1дм3).

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-19; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 451 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Люди избавились бы от половины своих неприятностей, если бы договорились о значении слов. © Рене Декарт
==> читать все изречения...

2446 - | 2243 -


© 2015-2024 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.