МІНІСТЕРСТВО ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ
Н А К А З
11.08.2006 м. Київ № 559
Про затвердження методичних вказівок „Організація контролю і методи виявлення бактерій Listeria monocytogenes у харчових продуктах та продовольчій сировині” |
Відповідно до статті 40 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення»
НАКАЗУЮ:
1. Затвердити рекомендовані Комітетом з питань гігієнічного регламентування Міністерства охорони здоров’я України методичні вказівки «Організація контролю і методи виявлення бактерій Listeria monocytogenes у харчових продуктах та продовольчій сировині» (далі – методичні вказівки), що додаються.
2. Департаменту державного санепіднагляду Міністерства охорони здоров’я України довести методичні вказівки до установ та закладів державної санітарно-епідеміологічної служби, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади в установленому порядку.
3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на Директора Департаменту державного санітарно-епідеміологічного нагляду МОЗ України Пономаренка А.М.
Перший заступник Міністра,
Головний державний
Санітарний лікар України С.П.Бережнов
Подання:
Заступник Директора
Департаменту державного
санітарно-епідеміологічного нагляду Л.М. Мухарська
Візування:
Завідуючий Сектором із забезпечення
Діяльності Міністра Р.Й.Василишин
Директор Департаменту державного
санітарно-епідеміологічного нагляду А.М.Пономаренко
Заступник Начальника
Юридичного управління Л.В.Стороженко
Начальник Управління справами О.В.Білий
До справи | |
ДДСЕН МОЗ | |
ОблСЕС | |
Центральна СЕС МОЗ | |
Центральна СЕС на водному транспорті | |
Центральна СЕС на залізничному транспорті | |
Центральна СЕС на повітряному транспорті |
Григоренко 2533331
Максимчук 253 07 13
Глушкевич 4173782
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ МОЗ України 11.08.2006 № 559 |
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ
ОРГАНІЗАЦІЯ КОНТРОЛЮ І МЕТОДИ ВИЯВЛЕННЯ БАКТЕРІЙ
LISTERIA MONOCYTOGENES У ХАРЧОВИХ ПРОДУКТАХ
ТА ПРОДОВОЛЬЧІЙ СИРОВИНІ”
Загальні положення
1.1. Методичні вказівки „Організація контролю і методи виявлення бактерій Listeria monocytogenes у харчових продуктах та продовольчій сировині" (далі - методичні вказівки) розроблені на підставі законів України “Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення України”, “Про захист населення від інфекційних хвороб” та постанови Кабінету Міністрів України від 22.06.99 № 1109 “Про затвердження Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд в Україні”.
1.2. До переліку патогенних мікроорганізмів при контролі харчових продуктів та продовольчої сировини за показниками біологічної безпеки введений новий мікробіологічний показник “Listeria monocytogenes - не допускаються у 25 г продуктів масового призначення й у 50-100 г для продуктів дитячого і спеціалізованого харчування".
1.3. Методичні вказівки встановлюють основні принципи організації контролю і методику проведення лабораторних досліджень харчових продуктів і продовольчої сировини (далі – Продукції) з метою встановлення в певному об'ємі (масі) наявності або відсутності бактерій Listeria monocytogenes.
1.4. Методичні вказівки призначені для застосування в установах державної санітарно-епідеміологічної служби України при здійсненні контролю та нагляду за якістю та безпекою харчових продуктів і продовольчої сировини, в тому числі тих, що надходять за імпортом; проведенні робіт для потреб державної санітарно-епідеміологічної експертизи; бактеріологічній діагностиці захворювань з харчовим шляхом передачі та інших видів робіт, що передбачені чинним законодавством, а також для лабораторій, акредитованих у встановленому порядку на право проведення контролю за якістю та безпекою харчових продуктів і продовольчої сировини.
1.5. Методичні вказівки застосовуються при дослідженні харчових продуктів і продовольчої сировини у ході проведення протиепідемічних заходів при виникненні спалахів харчових отруєнь та гострих кишкових інфекцій, а також при здійсненні державного санітарно-епідеміологічного нагляду.
Коротка характеристика мікроорганізмів роду Listeria
До збудників лістеріозу належать два із шести відомих на сьогодні видів бактерій роду Listeria - L.monocytogenes(патогенна для людини і тварин) і L.ivanovii ( патогенна для тварин, рідко - для людини).
Дев’яте видання «Визначник бактерій Берджі» відносить рід Listeriaдо 19 групи мікроорганізмів - грампозитивні неспороутворюючі палички правильної форми. Представники цього роду - короткі палички правильної форми, розміром 0,4-0,5х0,5-2 мкм із закругленими кінцями, іноді майже коки, одиничні або в коротких ланцюжках, рідше в довгих нитках. Грампозитивні, спор і капсул не утворюють, не кислотостійкі. Мікроорганізми роду Listeria, вирощені при 35-370С, рухливі за рахунок перитрихіальних джгутиків, при 20-250С ця здатність втрачається. Факультативні анаероби. Хемоорганотрофи, метаболізм бродильного типу; зброджують глюкозу з утворенням в основному L(+)-лактату. Каталазопозитивні, оксидазонегативні. Утворюють цитохроми. Можуть перетворюватися в L-форми і паразитувати внутрішньоклітинно, що обумовлює недостатню ефективність у ряді випадків антибактеріальної терапії, пояснює схильність до затяжного і хронічного перебігу, можливість латентної форми і бактеріоносійства.
Лістерії дуже стійкі в довкіллі, ростуть у широкому інтервалі температур (від 3 до 420С), рН (від < 5,5 до 9,5), добре переносять низькі температури і здатні розмножуватися при температурі (4-6)0С в ґрунті, воді, на рослинах, в органах трупів. У різних харчових продуктах (молоко, м'ясо тощо) розмножуються при температурі побутового холодильника.
У ґрунті, гної, воді, на рослинах вони залишаються життєздатними до 600 діб, на забруднених поверхнях приміщень сільськогосподарського призначення в літній період (9...220С) лістерії зберігають життєздатність до 25 діб, а в зимовий період (- 2 - 230С) до 130 діб. У льоду вони здатні зберігатися від 5,5 міс. до 2,5 років.
При температурі 700С гинуть через 20-30 хвилин, при 1000С - через 3 -5 хвилин; інактивуються розчинами формаліну (0,5%-1%), фенолу (5%), хлорного вапна (100 мг активного хлору в 1дм3).