Насос типу ГрТ-50/16 призначений для транспортування різних видів гідроабразивних сумішей щільністю до 1800 кг/м3 із припустимою кількістю твердих включень руди, шлаків, піску й ін. до 50% по масі.
Технічна характеристика
Подача, м3/год | |
Напір, м. | |
ККД, % | |
Припустима вакуумметрична висота усмоктування, м | |
Частота обертання вала насоса, об/хв | |
Маса, кг |
Відповідно до ДЕРЖСТАНДАРТ 9075-75 у позначення типорозмірів насосів входять: букви ГрТ - ґрунтовий насос у важкому виконанні (із внутрішнім корпусом-равликом); цифри після букв - номінальна подача [м3/год]; у знаменнику - напір у розрахунковому режимі [м].
Застосовують і інші літерні позначення: У - збільшений прохідний перетин проточної частини; Л - легкий однокорпусний; Р - легкий з футеровкой з гуми; К - корундового.
У технічній літературі зустрічається маркування (застаріле), при якій цифри перед буквами позначають діаметр усмоктувального патрубка, зменшений в 25 разів; цифри після дефіса - коефіцієнт швидкоплинності насоса, зменшений в 10 разів (наприклад, ЗГРТ-8).
На рис. 2.1 показана індивідуальна характеристика насоса.
Рисунок 2.1 - Характеристичні криві насоса
Пристрій ґрунтового насоса. Ґрунтовий насос являє собою відцентровий насос консольного типу (рис. 2.2). Усередині розйомного по вертикалі корпуса 2 розташований ротор, що складається з вала 8, робочого колеса 3, роликових підшипників 7, які встановлені на кронштейні 10. Осьове зусилля сприймається однорядним упорним сферичним підшипником 9, установленим поперед правого роликового підшипника. Робоче колесо 3 чотирма лопастями змонтовано на кінці валу на шпонці й закріплено на ньому гайкою.
Для ущільнення в місці виходу вала з корпуса 2 установлені сальник 5 з кришкою 6, кільце гідрозатвора 4, до якого підводить промивна вода.
Корпус 2 насосу з'єднаний із кронштейном підшипників приставкою 11. Для попередження зношування корпуса насоса, відлитого із чавуну, у нього вставлений внутрішній корпус 12, виготовлений зі зносостійкого чавуну марки ИЧХ16МГ, а з боку усмоктувальної кришки 13 установлений передній диск 15 зі сталі марки Х30Н2. Для зручності зборки й розбирання корпус насоса складається із двох частин, що стягують по периферії болтами. Усмоктувальний патрубок 14 приєднаний до усмоктувальної кришки болтами; напірний патрубок 1 може бути вертикальним і горизонтальним.
Рисунок 2.2 – Грунтовий насос ГрТ-50/16
При експлуатації гідротранспортних систем спостерігається значне абразивне зношування насосів, арматур і трубопроводів. У ґрунтових насосах найбільшому зношуванню піддаються робочі колеса, корпуси насосів, ущільнення й інші деталі, що мають зіткнення з пульпою.
Термін служби деталей залежить від абразивності пульпи, її витрати, крупности часток, швидкості їхнього переміщення, частоти обертання робочих коліс і матеріалу, з якого виготовлені деталі насоса.
Експлуатація насоса. Перед пуском насосного агрегату необхідно заповнити корпус робочою рідиною, відкривши повітряний вентиль на напірному трубопроводі або насосі для відводу повітря з корпуса насоса. Після заповнення корпуса рідиною повітряний вентиль закрити. Засувка на нагнітальному трубопроводі все це час залишається закритої. Включити електродвигун і після того, як манометр покаже номінальний тиск, поступово відкривати засувку на напірному трубопроводі, виводячи насос на нормальний режим. Виключити вимірювальні прилади й надалі включати їх у міру потреби.
Під час роботи насоса необхідно стежити за роботою сальника. Вода повинна просочуватися через нього у вигляді крапель. Надмірне затягування сальника веде до швидкого зношування набивання.
Температура, підшипників не повинна перевищувати 70 °С.
При зупинці насоса необхідно повільно закрити засувку на напірному трубопроводі, виключити електродвигун, звільнити насос від пульпи, що перекачується, і промити його чистою водою.