Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Урок № 27




Тема: Уживання неповних речень в діалозі, а також у складних реченнях для уникнення повторів.

Мета: закріпити знання про неповні речення, вживання в них тире, вміння вирізняти неповні речення, правильно їх інтонувати, доречно вживати неповні речення в діалогах; виховувати повагу до загальнолюдських моральних цінностей, уважне й поважливе ставлення до людей, чемність; розвивати комунікативні навички, увагу, пам’ять, збагачувати словниковий запас етикетними формулами.

Тип уроку: урок закріплення вивченого.

Обладнання: підручник.

Хід уроку

 

І. Перевірка домашнього завдання.

 

* Робота біля дошки. Виконання індивідуальних завдань двома учнями.

 

  Картка 1 Переписати, розставляючи розділові знаки. Обгрунтувати вживання і невживання тире. Прочитати речення, правильно їх інтонуючи.   А зорям – трильойони літ. (Л.Віценя.) Над Хрещатиком – тиші оливкова віть. (Б.Олійник.) Од каштанів тіні. (В.Сосюра.) Вгорі – ліси сріблясто-сині, внизу - розлив молочних нив. (М.Бажан.) Тумани линуть вгору, вгору, а хмари – вниз. (П.Тичина.) Море суворе – до самого горизонту. Небо суворе – до самого сірого моря. (Ю.Каплан.) В долині персики цвітуть, а в горах знову сніг. (М.Рильський.) В листопадовім полум’ї - мости. (Р.Лубківський.)  

 

  Картка 2 Переписати речення в такій послідовності: 1) неповні речення; 2) речення з опущеним дієсловом-зв’язкою в іменному складеному присудку. Обгрунтувати вживання тире.   У землі хліб – за сімома трудами, сімома потами. Слюсар – холодний коваль. У кожному ділі – свої майстри. Від насіння – плід, від плоду – насіння. З великого димаря – мало диму. Риба в ріці – ще не в руці. Коневі роса – краща вівса. Зелене жати – нічого не мати. По гіркім труді – солодкий обід. Трударю – пампушечки, а ледарю – соснові шишки. Народна творчість.  

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

ІІІ. Відтворення теоретичного матеріалу.

 

* Робота з підручником. Самостійне опрацювання таблиці “Неповні речення” (с. 43).

 

* Бесіда.

· Які речення називаються неповними?

· У чому різниця між неповними реченнями й реченнями односкладними?

· Які члени речення можуть пропускатися в неповному реченні?

· Яким чином ці члени речення можна встановити?

· Навести приклади неповних речень.

 

ІV. Виконання вправ на закріплення вивченого.

 

* Диктант із коментуванням. В кожному складному реченні підкреслити граматичні основи. Обгрунтувати вживання тире.

 

Наша генеалогія – вся в чорноземлі. (І.Драч.) Стежки селянам, морякам – моря, а гордим птахам неба сині шати. (С.Стриженюк.) А тиша – як в соборі з давно-давно загубленим ключем. (Л.Костенко.)

 

Словник. Генеалогія – родовід, історія роду.

 

* Прочитати речення, довести, що вони є складними. Пояснити вживання тире.

 

Красна осінь снопами, а зима – пирогами. Птах створений для літання, а людина – для праці. Птахи славляться піснями, а люди – ділами. Борися з труднощами працею й розумом, а з небезпекою – досвідом. Рот має рукам дякувати, вони – голові. Розумний звинувачує в нещасті себе, дурний – інших. Місяць потрібний уночі, а розум – постійно. Птах - у повітрі, риба – у воді, людина – в труді. Не буде з швачки багачки, а з ткача – багача.

Народна творчість.

* Робота з підручником. Виконання вправи 113.

* Прочитати уривок за особами. Прочитати повторно, неповні речення замінюючи повними. Виграв чи втратив діалог від такої заміни?

 

- Тату, не кажіть “потилиця”, а кажіть “затилок”

- Добре тебе, синку, в школі навчили! А як по-вечному буде гній?

- Гноятус!

- А вила?

- Вилатус!

- От як гарно вивчився! Відтепер не чухатимеш затилок, а братимеш вилатус, ними гноятус та вйо на возатус! Вчись та розуму не провчи!

Народна творчість.

 

* Скласти й розіграти з використанням неповних речень та етикетних формул, поданих у вправі 8, діалоги, можливі за таких умов:

o після дворічної розлуки зустрілися двоє колишніх однокласників, один з яких перевівся до художньої школи, інший – виїхав з батьками на постійне проживання до Канади (Австралії, Великої Британії);

 

o зустрілися відомий кіноактор (естрадний співак) та двоє його шанувальників-школярів, які мріють одержати автограф свого улюбленця й дізнатися про його дитячі й юнацькі захоплення;

 

o зістрілися відомий футболіст (хокеїст, боксер) та двоє його шанувальниць-школярок, які хочуть дізнатися його ставлення до жіночого футболу, жіночого боксу тощо.

 

V. Підбиття підсумків уроку.

VІ. Домашнє завдання. Повторити п. 8., вправа 117.

 





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 712 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Лаской почти всегда добьешься больше, чем грубой силой. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2540 - | 2422 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.01 с.