Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розділ 5




 

Фізіологія травлення

Травлення – це сукупність механічних, хімічних і біологічних процесів, що забезпечують розщеплення складних поживних речовин, які потрапили з кормами, на відносно прості сполуки, які можуть бути асимільовані організмом.

Механічні процеси викликають зміну структури і фізичних властивостей корму – щільності, консистенції, розмірів часточок та ін. Це наслідок пережовування, скорочення м’язів шлунково-кишкового тракту, впливу рідкої частини травних соків.

Хімічні процеси (наприклад, дія соляної кислоти у шлунку або поверхнево-активних речовин жовчі у кишечнику) сприяють набуханню часточок корму, зменшенню їх поверхневого натягу, активації ферментів, збільшенню розчинності солей.

Біологічні процеси – це процеси послідовного ферментативного гідролізу харчових полімерів спочатку до проміжних продуктів, а потім до мономерів при поступовому переміщенні кормових мас по відділах шлунково-кишкового тракту.

Травлення – початковий етап асиміляції поживних речовин, після якого відбувається проміжний обмін речовин і виділення продуктів метаболізму нирками.

У вищих тварин травна система пройшла складний шлях еволюційного розвитку, внаслідок чого зберігаються деякі загальні закономірності різних видів травлення.

Внутрішньоклітинне травлення характеризується, поглинанням щільних (фагоцитоз) або рідких (піноцитоз) часток всередину клітини і перетравленням їх клітинними ферментами. В організмі вищих тварин здійснюється лейкоцитами.

Зовнішнє травлення – забезпечує розщеплення поживних речовин поза організмом. Воно притаманне деяким членистоногим.

Порожнинне травлення являє собою гідроліз поживних речовин в порожнині шлунку і кишечнику, куди виділяються травні секрети.

Мембранне, або пристінкове, травлення зумовлено ферментами структурно-зв’язаними на поверхні мембрани мікроворсинок епітеліальних клітин. Воно займає проміжне положення між внутрішньоклітинним і порожнинним травленням.

Колективне травлення відбувається за участю цілого колективу індивідуумів (бджоли, терміти, мурашки), які передають один одному із роту в рот необхідні поживні речовини.

Ферментативна система травного тракту включає:

а) ферменти травних секретів, що виділяються травними залозами;

б) ферменти, що створюються мікроорганізмами травного тракту;

в) ферменти, що містяться в рослинних кормах.

Процес травлення забезпечується руховою, всмоктувальною, секреторною, обмінною та екскреторною функціями шлунково-кишкового тракту тварин.

Рухова функція забезпечує приймання корму, його перемішування та переміщення в порожнині травного тракту.

Секреторна функція здійснюється травними залозами, які виробляють слину, шлунковий та кишковий соки, сік підшлункової залози і жовч.

Всмоктувальна функція виконується слизовою оболонкою ротової порожнини, шлунка, тонкого і товстого кишечнику. У жуйних тварин цей процес відбувається також і в передшлунках.

Обмінна функція полягає у постійному обміні білків, жирів, вуглеводів, мінеральних та інших речовин між травними органами і кров’ю.

Екскреторна функція полягає у виведенні з організму тварин деяких продуктів обміну.

Існує багато методів вивчення травлення. На рисунку 7 наведені схеми операцій на травному тракті. Вкажіть коли і ким запропонована операція, що зображена на рисунку. Як вона називається? Що можна вивчати за допомогою цієї операції? У чому недолік даного методу?

Схема операції 1:

 

 

Схема операції 2:

 

 

Схема операції 3:

 

 

Схема операції 4:

 

 

Схема операції 5:

 





1 2 3


 
 

 



 




                     
   
 
   
 
 
 
   
 
 
 
   
 
 
   
Рис. 7. Схеми операцій на травному тракті

Схема операції 6:

 

 

Схема операції 7:

 

 

Схема операції 8:

 

 

Схема операції 9:

 

 

Схема операції 10:

 

Шлунково-кишковий тракт сільськогосподарських тварин складається з різних відділів, які мають різні функції. До них відносяться: ротова порожнина, шлунок, тонкий і товстий відділи кишечнику.





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 949 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Человек, которым вам суждено стать – это только тот человек, которым вы сами решите стать. © Ральф Уолдо Эмерсон
==> читать все изречения...

2375 - | 2224 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.011 с.