Лекции.Орг


Поиск:




Категории:

Астрономия
Биология
География
Другие языки
Интернет
Информатика
История
Культура
Литература
Логика
Математика
Медицина
Механика
Охрана труда
Педагогика
Политика
Право
Психология
Религия
Риторика
Социология
Спорт
Строительство
Технология
Транспорт
Физика
Философия
Финансы
Химия
Экология
Экономика
Электроника

 

 

 

 


Розкрийте процес створення створення ООН




В

1)Розкрийте причини та початок 1 світової

Основною її причиною було небачене загострення суперечностей між

провідними країнами світу, внаслідок нерівномірності їх економічного

розвитку, змінилося співвідношення сил у світовій економічній системі.

Другою причиною війни був той факт, що на початку 20 ст. розвиток

науково-технічного прогресу привів до появи нових, більш могутніх засобів

винищення людей. Почалася гонка oзброєнь, на якій наживалися військові

монополії. Першого серпня Німеччина оголосила війну Росії і відповідно до свого

стратегічного плану концентрувала війська на західних кордонах. Росія

почала загальну мобілізацію. 3 серпня Німеччина оголосила війну Франції, а

перед Бельгією висунула вимогу пропустити свої війська через її територію.

З вимогою поважати нейтралітет Бельгії виступила Англія. Порушення

нейтралітету Бельгії стало приводом для оголошення Англією 4 серпня війни

Німеччині. Так почалася перша світова війна.

2)П’ята республіка. Вирішення «алжирської проблеми». Голлізм

Оцінюючи створення П’ятої республіки, демократичні сили Франції вважали, що це «режим особистої влади» генерала де Голля. Прихильники генерала створили нову політичну партію «Союз на захист нової республіки» (ЮНР). ЮНР провела в парламент 188 своїх представників, домігшись перемоги над іншими партіями. Головною проблемою П’ятої республіки залишалася проблема Алжиру. Де Голль бачив своє завдання у відновленні величі Франції. Вона уявлялася йому могутньою державою, яка провадить незалежну політику. Колоніалізм був перешкодою на шляху до вирішення цього завдання. 1960 року де Голль надав незалежність 14 африканським колоніям. Ультра створили «Організацію таємної армії» (ОАС) і розпочали відкритий терор проти прихильників незалежності Алжиру; декілька замахів було організовано і на де Голля. Але президент спирався на підтримку більшості французів.Режим П’ятої республіки вирізнявся посиленням втручання держави в сферу економіки і соціальних відносин.

 

В

1. Паризька мирна конференція

Паризької мирної конференція, яка була скликана державами Антанти та США для врегулювання різних протиріч по розділу німецьких колоній, та яка працювала з перервами з 18 січня 1919 по 21 січня 1920 року. Головну роль на конференції відігравали президент США Вудро Вільсон, прем’єр-міністри Франції – Клемансо, Великобританії – Ллойд-Джорж, Італії – Орландо. В Парижі зібрались представники від 32 країн.Внаслідок роботи конференції були підготовано: Версальський мирний договір 1919 з Німеччиною (підписаний 28.6), Сен-Жерменський мирний договір 1919 з Австрією (10.9), Нейїський мирний договір 1919 з Болгарією (27.11), Севрський мирний договір 1920 з Туреччиною (10.8), Тріанонський мирний договір 1920 з Угорщиною (4.6). Підготовані П.м.к. договори разом з угодами, прийнятими на Вашингтонській конференції 1921-22, складали основу версальсько-вашингтонської системи.Важливе місце в роботі конференції займали питання визнання держав, які перебували в процесі утворення.

2 Тетчеризм — політика консервативного правління Великої Британії на чолі з Маргарет Тетчер (1979—1990), що супроводжувалась приватизацією національних підприємств, монетаризмом у фінансово-економічній сфері, зменшенням фінансування освіти й охорони здоров'я.Тетчер було призначено прем'єр-міністром 4 травня 1979, з мандатом зупинити економічний занепад Об'єднаного Королівства та зменшити роль держави в економіці

В

1 Встановлення нацистської диктатури в Німеччині. А.Гітлер

Причинами його виникнення були реваншистські настрої після поразки у війні та підписання принизливих умов Версальсько-го миру, соціальна незахищеність більшої частини населення в результаті зростаючої післявоєнної розрухи, реакція на більшовицьку політику експорту світової революції. Становлення фашистської диктатури. Отримавши доступ до виконавчої влади, нацисти почали послідовну ліквідацію режиму політичної демократії Німеччини.Передусім Гітлер домігся що ліквідував основні права громадян та надав необмежені повноваження каральним органам. В такому становищі нацисти провели нові вибори в рейхстаг, сподіваючись отримати переважну більшість в ньому.

2 Порівняйте головні конференції 2 Світової.

Тегеранська конференція

1943 - керівництво 3 союзних держав: СРСР(Сталін), США(Рузвельт),

В.Б.(Чечіль).ВЫдбулося 28 листопада в Тегерані(Уран). Прийняті декларації пор спільні дії у війні протии Німеччини та про співробітництво 3 держав, рішення про відкриття не пізніше 1,09,44

Другого фронту в Європі про післявоєнні кордони Польщі. Делегація СРСР ідучи назустрЫч побажанням союзників обіцяла оголосити війну Японії після розгрому німецької армії.

Ялтинська конференція

1945 - глав. Уряду 3 держав у 2 Світовій СРСР, США, В.Б. 4-11лютого в Ялті. Були визначеній узгоджені війскові плани союзних держав і намічені головні принципи їх післявоєнної політики з метою створення міцного миру, системи міжнародної безпеки. Учасники заявили про свою мету знищити німецький мілітаризм і нацизм, були прийняті рішення про створенння в німеччині зон окупації 3 держав, а також франції, у разі її згоди, і про стягнення з Німеччини репарацій, створена ООН.

В

1.Охарактерезуйте явище таке як тоталітаризм, ознаки тоталітарних режимів на прикладі країни

Толітаризм – напрям політичного режиму який з допомогою тотального контролю над усіма сферами суспільного життя, прагне реалізувати якусь агресивну утопію.

ознаки

-однопартійна диктатура,

-Культ вождя,

-партійно-державна еліта,

- контроль над всіми сферами життя,

- репресії, переслідування

 

2охарактерезуйте політику США.

– «солдатський біль» про права виплати військовослужбовцям(Трумен)

-започатковані течії маккартизму і тетчеризму,

- американський мир(Трумен)

- укріплення національної безпеки,

- утворення блоку зх. Країн,

- протидія розвитку комунізму,

- закріпленння пануючої позиції США в світі,

- «справедливай курс»

- новий закон про трудові відносини

 

5-В
1 Проаналізуйте причини Другої світової війни.
•Версальсько-Вашингтонська система, яка встановила несправедливі кордони
•підготовка СРСР до світової революції;
•неефективність Ліги націй;
•фашистські та мілітаристські держави на чолі з Німеччиною, Італією і Японією були невдоволені Версальською системою і прагнули до нового перерозподілу світу,
•суперечності між великими державами через глибоку економічну кризу;
•політика потурання агресорам, яку проводили Великобританія і Франція; керівництво СРСР,Великої Британії та США несе відповідальність за її розв'язання.
2)Обєднання Німеччини

В 1948 р. три зони Великобританії і США об'єдналися в Бізонію, до яких потім приєдналася Франція (Тризонія), і була проголошена ФРН. У 1949 р. на території радянських зон проголошена НДР.
Між ФРН і НДР кордон був з особливим режимом. У 1989 р. він змінився на полегшений режим, після чого почався інтенсивний відтік німців з НДР до Австрії та ФРН.
умови об*єднання були викладені в державних договорах між німецькими дердаавми(травень і серпень1990) остаточно закріплені в договорі про остаточне урегулювання «німецького питання»

 

6-В
1) наслідки Другої світової
1. Це була перемога над нелюдською ідеологією фашизму. найвагоміший внесок зробили СРСР, США, Англія, Франція та Китай. Важливу роль відіграли інші Об'єднані Нації — члени антигітлерівської коаліції..Вирішальний внесок у перемогу зробивСРСР. В цій війні брали участь народи 61 держави, понад 80% людства. Бойові дії проходили на території 40 країн Європи, Азії та Африки.
Радянський Союз втратив 27 млн. чоловік Україні вбили 4 млн. мирних жителів, понад 2,2 млн. примусово вигнали на роботу в Німеччину.
Перемога врятувала народи світу від фашистського поневолення. Перемога привела до розпаду колоніальної системи. На її уламках пізніше виникло понад 100 нових держав.

Перемога в другій світовій війні сприяла підвищенню міжнародного авторитету Радянського Союзу, посиленню його впливу на світову політику.
Промисловість і сільське господарство України були вщент зруйновані, різке скорочення чисельності трудових ресурсів, особливо кваліфікованих кадрів2) Проаналізуйте "Новий курс" Франкліна Рузвельта та його значеня
2Новий курс — заходи із запровадження централізованого планування і стимулювання економіки США, які здійснювались адміністрацією президента США Рузвельта задля подолання Великої депресії в період між 1933 і 1940 рр.
Наслідки
•Почав працювати соціальний захист
•Зменшення кількості банків
•Працевлаштування більшості безробітних
•закон про справедливі умови праці

-програма допомоги бідним.

В

1юВизначте спільне й відмінне 1 та 2 світових

Спільне

-економічна криза,

-боротьба між державами за сфери впливу,

-агресія з боку фашистських держав.

Відмінне

Недосконалість Версальсько- Вашингтонської системи, Ізіоміціонізм США(2 світова), протистояння між двома воєнними політичними блоками Європейських країн, нестримна гонка озброєнь (1 світова)

Розкрийте процес створення створення ООН

Ідея створення системи колективної безпеки, ефективнішої, ніж Ліга Націй, виникла ще під час війни. “Об'єднані нації” - назва, запропонована Ф. Д. Рузвельтом. Вперше вона прозвучала під час Другої світової війни в “Декларації Об'єднаних Націй” від 1 січня 1942 р., коли представники 26 держав зобов'язались від імені своїх урядів продовжувати колективну боротьбу проти держав “осі”Головна робота по створенню нової організації була виконана в Думбартон-Оксі, в США. Внесок України в ООН ну душу населення становить 86 центнерів на рік. будучи централізованою державою, СРСР отримав би в ООН 16 голосів. Тому членами ООН крім СРСР стали Україна та Білорусія, які номінально мали свої власні міністерства закордонних справ.

 

В

1 Проаналізуйте процес створення Ліги Націй

-міжнародна організація, що мала на меті розвиток співпраці між народами і гарантією миру безпеки. Місце пербування 0 Женева. У 1934р. СРСР прийняв пропозицію 30 держав членів Ліги Нації про вступ до організації. У грудні 1939р. Піся початку радянсько-фіндлянської війни 1393-1940 Рада Ліги виключила СРСР з Ліги Націй.Формально ліквідована в 1946.

2 Визначити причини Лютневої та Жовтневої революції

Лютнева

-різке зростання соціально-економічної та політичної кризи,

-Селянство бажало отримати землю, відібравши її у поміщиків,

-Робітники прагнув 8-годинного робочого дня та покращення умов праці

-Пригноблені народи імперії, тепер уже не дуже бідні, бажали національного самовизначення.

-олдати більше не хотіли віддавати свої життя за інтереси царя

-непопулярність цариці Олександри, яка управляла державою поки цар Микола II залишався на фронті

- Страйки, мітинги

Жовтнева

-Збройне повалення Тимчасового уряду,

-прихід до влади партії більшовиків,

-початок ліквідацї капіталізму, та переходу до соціалізму,

-не вирішеність робітничого, аграрного та національного питань,

- поглиблення економічної кризи.

 

 

В-9
1Мю́нхенська уго́да 1938 ро́ку (ще відома як Мюнхенська змова) — угода, підписана в Мюнхені 30 вересня 1938 року прем'єр-міністром Великобританії Н.Чемберленом, прем'єр-міністром Франції Е.Даладьє, рейхсканцлером Німеччини А. Гітлером та прем'єр-міністром Італії Б. Муссоліні.
Основний зміст угоди:
- Судетська область відділяється від Чехословаччини й передається Німеччині з 1 по 10 жовтня;
- Чехословаччина повинна задовольнити територіальні претензії Польщі та Угорщини.
-лікідація держаної самостійності Чехословаччини.
2) Другої світової війни
Причини

-не досконалістьВерсальсько-Вашингтонська системи

-підготовка СРСР до світової революції;
-неефективність Ліги націй;
-фашистські держави були невдоволені Версальською системою і прагнули до нового перерозподілу світу

- суперечності між великими державами через глибоку економічну кризу;
-політика потурання агресорам,
Періодизація
1939-1941 -напад німеччини на Польшу

1941-1942 -початок Великої вітчизняної, перемога під Москвою

1942-1943 корінний перелом

1944 - визволення країн.

В

1 Німецьке та Італійське економічне диво

Італія з країни аграрної перетворилася на індустріально-аграрну передову державу

Чинники, что сприяли

- аграрна реформа

- звільнення промисловості від непродуктивних затрат завдяки ліквідації корпоративної системи та автаркії;

- оновлення основного капіталу та кредити згідно з "планом Маршалла"

- раціональне використання патентів та ліцензій

- дешевизна робочої сили

- низький рівень військових витрат,

- державне втручання у приватний сектор мало суто економічний характер, було спрямоване на підтримку всіх секторів народного господарства.

- швидке впровадження системи державно-монополістичного капіталізму,

Реальні доходи людей за першу половину 50-х років збільшилися вдвічі.

 

2 причини та періодизація холодної війни

Причини

-перетворення СРСР і США на наддержави й винекнення винекнення між ними гострих розбіжностей з питань повоєнного устрою світу.

-встановлення радянської моделі тоталітарного суспільства.

-боротьба за сфери впливу, я к наслідок- створення 2 військово-політичних блоків, розкол світу на 2 табори.

 

№11

1) політика умиротворення

Гітлер прагнув світового панування

У 1933р. Німеччина війшла до Ліги Націй.

-встановлення військової авіації

-Усі ці кроки булии прямим порушенням умов Версальського договору,але ні Анг. ні Фран. не вчинили опору. Така позиція одержала назву "політика умиротворення"

1938р. Німеччина за допомогою австралійських нацистів окопували Австралию,потим возєднання.

Но зїзді чотирьох держав відтворення Чехословадчиниі до Німеччині.

За допомогою цього Фрн. и В.Брит. хотіла удоволити бажання Гітлера і "умиротворити" його.

-не далекоглядна пролітика,яка привела до посилення економічних,війтськових і людських ресурсів агресори.

Політика "умиротворення" й потурання агресору зазнала краху.

 

2) реформи у Китаї ПІсля смерті Мао Узедуна в керівництві гору взяли "прагматики". Перехід "прагматиків" кардинально змінив життя китайців.

Реформи у с/г:землю комун. було поділено порівно між селянами і передали ім в оренду,після держ. замовленя можно було залишки продати на ринку.

Промисловість:

-створення приватних підпрриемств

-заохочуеться приватна трудова діяльність

-створена вільно екон. зона для нових інвистицій.

пририст 8 10

 

№ 12

1)Ліга Ніцій

Цілі створення:

-співробітництво з усіма державами світу

-гарант миру і безпеки

-відмова від війни

Три головни органи: Асамблея Рада Секритариат

Спочатку статус Л.Н. підписали 44 держ.

а згодом и СРСР.

Л.Н. стала першою міжнародною организацію,яка була призвана формувати на нових міжнародних правовий простір в міжвоенний період.

Головною причиною провалу --небажання головуючизх в ній державах рахуватися з взетими на себе зобовьязаними.

2Ізріїль Наприкінці 19 ст. Всесвітня організація висунула ідею «повернення» євреїв у

Палестину, де в 1 ст. До н. е. Існували давні єврейські держави. 29листопада 1947р.

Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію №181, згідно з якою припинявся

англійський мандат на Палестину і там створювалися дві держави – ЄВРОПЕЙСЬКА

та АРАБСЬКА – з виділенням м. Єрусалима у самостійну адміністративну одиницю.

14 травня 1948р. Була проголошена європейська держава Ізраїль. Араби – палестинці

своєї держави не створювали, демонструючи невизнання резолюції №181. На томість

15 травня 1948р. 7арабських держав – Єгипет, Йорданія, Ліван, Сирія, Саудівська

Аравія, Йєрмен та Ірак розпочали війну проти Ізраїлю. Перша Арабо – ізраїльська війна

завкінчилась перемир*ям у 1949р.У 1956р. Ізраїль взяв активну ачасть у троїстій,

англо-франко-ізраїльській агресії проти Єгипту(дуга араба-ізраїльська війна).У 1956р.

Він розв*язав третю війну, захопивши потягом 6 днів величезну територію.У листопаді 1956р.

Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію №242, що вимагала від Ізраїлю виведення

війск з території окупованих в 1967р. Але четверта війна, що тривала 20 днів, мало

змінила ситуацію в регіоні У1964р. У жовтні 1991р. В мадриді відбулася мирна

конференція де досягнуто: про перехід під автономний контроль палестинців сектора

Газа та Єрихону, а також про поширення палесинської автономної влади на великі міста

Західного берега р, Йордан.У липні 2000р. В США проходив черговий

раунд палестинсько-ізраїльських перговорів щодо створення незалежної палестинської

держави.Проблема до цього часу не врегульована

 

№13

1 У світовому розвитку з 1914 р. до 1939 р. виділяють п'ять етапів.

1914-1918 рр. Перша світова війна.Грандіозна за війна принесла в Європу економічний

розлад та величезні матеріальні та людські втрати. 1919-1923 рр. характеризують як

період повоєнної нестабільності. Наслідком Першої світової війни став новий переділ

світу між країнами-переможницями, закріплений юридично на Паризькій та Вашингтонській

мирних конференціях.1924-1928 рр. — період економічної стабілізації в Європі. Настал

о пожвавлення економічного життя, тимчасове припинення інфляції, стабілізувалася валюта

і ціни, зменшилось безробіття.1929-1933 рр. Світова економічна криза, що вразила майже всі

індустріально розвинені країни. Промислове виробництво не просто скоротилось,

а впало до рівня початку сторіччя.1933-1939 рр. Утворення держав тоталітарного типу

і назрівання Другої світової війни. Процес формування фашистських, тоталітарних тенденцій

у політичному житті ряду країн, а також утворення двох блоків держав.

2Після смерті І.В. Сталіна на чолі КПРС стала президія ЦК, уякого увійшли найближчі соратники вождя. Таким чином, здавалося три чоловіки прийшли до керівництвакраїною: Маленков, Берія і Молотов. Першою роботою нових керівників було заспокоїти країну. Компаніяпроти «ворогів народу» була разом припинена. Були проведені амністії повсім незначним злочинів і скорочені терміни за вироками до більштривалого ув'язнення. 4 квітня МВС було зроблено сенсаційну заяву проте, що «вороги народу» невинні. Це справило величезне враження.

Берія прагнув одержати популярність. Однак через три місяці він був самзвинувачений у змові з метою встановлення своєї особистої влади. Жорстокий іцинічний, він був оточений загальною ненавистю. Головним його прагненням було:поставити МВС над партією і урядом.

№14

1 Величезні суспільні кризи економічні страйки, це призвело до - зневіри як в монархії так і в демократії спричинила те, що тисячі невдоволених результатами війни італійців та німців звернули свої погляди до новонароджених політичних сил- Фашизмута та Нацизму.

ІталіяУ 1926 були розпущені всі політичні партії,сформувався культ особи вождя «дуче».В італії відбулося злиття державного апарату з фашистською партією. Діяло 5 фашистських молодіжних організацій. Фашиський режим в Італії ліквідував демократичні порядки,права і свободи громадян.Італійський фашизм прагнув до зовнішньої експансії.

Німеччина Сформувався культ особистості;Веймарська Конституція була ліквідована.Установлювався всеосяжний контроль держави за життям суспільства і кожної людини.Насаджувалася єдина ідеологія,вводилася однопартійна система,заборонялася робота політичних партій.Терор і насильство стали головними методами внутр. політики.Створений німецький трудовий фронт;євреї були позбавлені цивільних прав;расизм.Зовнішня політика була спрямована на ліквідацію договорів Версальсько-вашингтонської системи.почався перехід до прямої агресії в Європі.Німеччина готувалася до нової війни за встановленням світового пануванн

2. План Маршала, його роль у відбудові повоєнної Європи.

Після Другої світової війни економіка європейських ержав була зруйнована.Однією з основних проблем повоєнної Європи бала відбудова економіки іпідвищення життєвого рівня населення. 5 червня 1947 СШАзапропонували державам Європи допомогу кредитами, доставкою товарів. Про цеоголосив держсекретар Джордж Маршалл, тому заходи сталиназивати “План Маршалла”. Цілі “Плана Маршалла”: укріпленнядемократіі в європейських державах, надання їм атріальної та фінансовоїдопомоги, відбудова економіки Європи, позбавлення економіки США від зайвогокапіталу.

США надала європейським державам допомогу в розмірі 17 млрд.$. Держави, якіпотребували допомоги повинні були надати дані про положення в економіці,втратах у війні, стан валютних резервів; вивести представників комуністичнихпартій з влади і відмовитись від націоналізаціі промисловості; заохочуватипідприємництво та ознаьомити США з планами використання допомоги.

В липні-вересні 1947 в Парижі проходила конференція, за підсумками якої 16держав підписали протокол про згоду прийняти американську допомогу. Але СРСР ікраїни Східної Європи відмовились від участі в “Плані Маршалла”,розцінивши його як спробу американського імпереалізму встановити свій дмктат наконтененті. Тільки Чехословаччина виявила бажання одержати допомогу США, алепотім під натиском СРСР відмовилась.

Результати “Плана Маршалла”:

Швидка відбудова економіки, стабілізація внатрішньої політики європейськихдержав, прагнення до співробітництва, відмова СРСР і держав з комуністичнимрежимом від допомоги призвело до розпаду Європи.

Висновок: “План Маршалла” зіграв важливу роль в відбудовіпіслявоєнної Європи, усунув небезпеку соціальних потрясинь, але запобіг розпадусвіту на два військово-політичних табори на чолі СРСР і США.

№15

1 До 1923 через невиплату Німеччиною державам-переможцям репарацій

між країнами загострюються суперечності. Німеччина не могла платити

встановлені їй великі репарації. Цим скористалися Франція і Бельгія,

опанувавши Рурський басейн і Рейнську область.Ц Рурі була зосереджена

важка промисловість,окупація загострила економічну ситуацію в Німеччині.

Окупаційна франко-бельгійська влада вводила репресії. У відповідь місцеве

населення Рурського басейну почало пасивний опір. Канцлер Німеччини

Г.Штрезман зумів переконати народ припинити пасивний опір.США і Вел.Британія

не підтримали Францію.Тому Франція і Бельгія змушені були вивести свої війська.

У1924 у Лондоні почала роботу конференція,присвячена питанню виплати репарацій.

Конференція схвалила доповідь експерементної комісії,відому як план Дуеса.

Другим репараційним планом для Німеччини був план Юнга,прийнятий експерементною

комісією,створеною Лігою Націй у цьому ж році план Юнга затвердила міжнародна

конференція в Газі.Второго у меня нет,сейчас буду в нете исат

2.Причини Японії

Відносна дешевизна робочої сили, відсутність воєнних витрат, інвестування коштів у розвиток промисловості, контроль над зовнішноью торгівлею, орієнтація виробництва на експорт, висока кваліфікація і дисциплінарність робітників, політична стабілізація.

Сьогодні Японія – багата та процвітаюча держава. Центр сучасної науки і передових технологій. Японія на початку 21ст. зберегла світове лідерство в експорті капіталів, промисловому експорті, в виробництві автомобілей, кольорових телевізорів, відеомагнітофонів, аудіомагнітофонів. Держава приймає активну участь в економічному і політичному житті країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону.

Висновок: аналізуючи японське “економічне диво” можназробити висновок, що з будь якої еономічної кризи можливий вихід і він пов’язаний з цілеспрямованою діяльністю держави в тісному зв’язку з народом.

 

№16

1 в 1920р в СРСР була «Нова Економічна Політика»(НЕП) На ці роки було тяже становище це «воєнний комунізм». Засади НЕПу:

Зміні пророзкладки продподатком, оренда землф, найм робочої сили, дозвіл на застосування найманої праці, поширення кооперації, горошова реформа, скасування загальної трудової повинності, відновлення банківської ініціативи, активне кредитування виробництва сфери послуг. Темпи відновлення промисловості НЕПу (1922,23 – 38%, 1923,24-27,5%, 1924,25-56%)

2Процес деколонізації після Другої світової війни

Це процес надання незалежності, повного суверенітету домініонам, підмандатним територіям, залежним територіям, колоніям. Процес цей відбувався за допомогою як мирних, так і збройних засобів.Передумовами деколонізації були: розгром Німеччини, Італії та Японії у Другій світовій війні; послаблення контролю метрополій над своїми колоніями.зростання впливу і потенціалу колоній; розгортання масового національно-визвольного руху, який у більшості країн набув збройного характеру; вплив "холодної війни".

На першому етапі (1943-1956 pp.) процес деколонізації охопив головно Азію й Північну Африку.На першому етапі колрнізатори намагались зберегти під своєю владою значну частину володінь. Незалежність здобули лише ті держави, які утримати в колоніальному стані стало неможливо. Проте після 1956 р. Англія і 1958 р. Франція пішли шляхом відмови від своїх колоніальних володінь.

На другому етапі (кінець 50-х-60-ті роки) процес деколонізації охопив в основному Африку.

До середини 60-х років більшість країн Тропічної Африки звільнилася від колоні-зального гніту.Під час третього етапу (70-ті роки) впала остання найстаріша колоніальна імперія - португальська. Першою після тривалою збройної боротьби здобула незалежність Гвінея-Бісау (1973).Таким чином, на порозі XXI ст. колоніальні імперії відійшли у минуле. Однак, здобувши політичну незалежність, молоді держави не стали економічно незалежними. Головною їхньою проблемою стала відсталість, з якою більшість молодих держав не можуть впоратись.

 

№17

1.Створення антигітлерівської коаліції в роки Другої світової війни.

Напад фашистської Німеччини на СРСР довів усьому світові небезпеку агресивних планів Гітлера.Уінстон Черчілль(Вел.Британія) погодився надати допомогу СРСР,його підтримав Ф.Рузвельт(США).Починає складатися антигітлерівська коаліція.Коаліція-політичний чи військовий союз держав,що домовилися про спільні дії. Етапи створення коаліції:1.Липень 1941-Московська мирна конференція і підписання англо-радянської угоди;підписання договорів з урядами Польщі і Чехословаччини,що були в еміграції;формування на території СРСР військових частин.2.Серпень 1941-проведення «Атлантичної хартії»,суть якої:1)англо-американська допомога СРСР,2)відмова Англії і США від територіальних домагань.3)економічне співробітництво.3.Вересень-грудень 1941-укладення тристороннього договору(СРСР0Вел.Британія-США),поширення на СРСР сили договору про ленд-ліз.Вступ у війну США.4. 1 січня 1942-підписання 26 країнами світу Декларації Об’єднаних Націй у Вашингтоні.5.1942-підписання англо-радянського договору про спільне ведення війни.Підписання радянсько-американського договору про спільне ведення війни.6.1943-затягування питання про відкриття другого фронту в Європі.Проведення Тегеранської мирної конференції.

Відмітна риса антигітлерівської коаліції-об єднання країн з різним суспільним ладом проти фашизму.Проблеми коаліції:питання про відкриття другого фронту в Європі й ідеологічні суперечності між країнами.

2.Індустріалізація. Наприкінці 20-х рр., коли в СРСР загострилася боротьба за владу в комуністичній верхівці, ускладнилося міжнародне становище СРСР через військову слабкість країни, її неспроможність розрахуватися за борги, технологічну відсталість.Тому була проведена індустріалізація-процес створення машинного виробництва в промисловості.

Мета:Подолання економічної відсталості;забезпечення економічної незалежності;Створення економічної бази для зміцнення обороноздатності країни;створення економічної бази побудови комунізму.

Термін проведення 1927-1928-кінець1930-х

Хід індустріалізації:

1925-XIV з їзд ВКП-курс на індустріалізацію.

1927-V з їзд ВКП –курс на прискорену індустріалізацію.

1929-відмова від непу і перехід до форсованої індустріалізації.

1929-«рік великого перелому».

До початку Другої світової війни відбулося дві п'ятирічки (1928-1932 рр. - перша, 1933-1937 рр. - друга) виконання третьої (1938-1942 рр.) перервала війна.

Під час 1-ї п ятирічки було збудовано Дніпрогес,Харківський тракторний завод,але було підвищення цін на всі види промислової продукції.Під час 2-ї було введено в дію гіганти чорної металургії,у 1935-Стаханівський рух,але план 2-ї п ятироічки був невиконаний.Наслідки індустріалізації:Позитивні-Досягнення економічної незалежності;Укріплення обороноздатності країни;створення технічної бази с/г;Негатівні-створення замененої економіки,яка сама себе забезпечує;відставання легкої,харчової,соціально-культурної сфери;Фальсифікація результатів п ятирічки;підпорядкування республіки центру.

Колективізація -створення колективних селянських господарств,яке на практиці привело до відчуження селян від власності на землю і від результатів своєї праці 1930.

1917-1920-створення перших колективних форм господарювання на добровільній основі.1929-курс на колективізацію.Насильницьке створення колгоспів.Розкуркулення.

Наслідки:держава отримала кошти для проведення індустріалізації;завершення одержавлення економіки;модернізація сільського господарства;формування історично нової системи господарювання,заснованої на примусовій праці;голодомор 1932-1933 Голодомор-цілеспрямована політика влади на створення штучного голоду з метою зламу опору колективізац

№18

1. В період з 1939 по 1941 р. Німеччина здобуває перемогу за перемогою в Європі, захоплює одну за одною Польщу, Норвегію, Голландію, Бельгію, Францію, Грецію, Югославію. Це була європейська фаза війни, поки в неї не вступили СРСР (22 червня 1941 р.), Японія та Сполучені Штати (7 грудня 1941 р.).І. Поразка Польщі:Перемога Німеччини й радянське втручання; Розділ Польщі; Розміщення радянських баз у Прибалтійських країнах; Зміцнення франко-британських зв'язків.II. «Дивна війна»(1940):Мирна спроба Гітлера;Ініціатива малих нейтральних держав; Російсько-фінська «зимова війна»;Норвезька війна. III. Поразка Франції. Перемир'я:воєнна поразка; звернення по допомогу до Англії; останні переговори з Італією;вступ Італії у війну; Франко-англійські переговори про перемир'я; День 16 червня; Проект франко-британського союзу; Прохання про перемир'я; Переговори про перемир'я; Перемир'я з Італією. IV. Англія залишається одна проти Осі: Анексія Радянським Союзом Прибалтійських країн;Анексія Радянським Союзом Бессарабії; Надбання Болгарії та Угорщини; Тристоронній пакт; Переговори з Іспанією;Дії Англії проти французького флоту; Франко-англійські відносини перед «Дакарською справою»; Переговори Гора з де ла Бомом; Угоди Галіфакса — Шевальє; Паризькі протоколи (травень 1940 р.); V. Ситуація в Греції та Югославії:Напад Італії на Грецію; Намагання Гітлера ізолювати СРСР; Напад на Югославію; Розділ Югославії.VI. Напад Німеччини на Росію:постанова Гітлера;Напад Німеччини (22 червня 1941 р.),VII. Зміцнення англо-американських зв'язків.

2. Новим вахливим явищем в сучасному житті країн заз. Європи стала інтеграція. Інтеграція-процес економічного і політичного зближення,об єднання.Економічні передумови інтеграції:розгортання науково-технічного прогресу;поглиблення суспільного поділу праці;розвиток міжнародної спеціалізації і кооперерації.У1951 Франція,ФРН,Італія,Бельгія,Нідерланди,Люксембург утворили Європейське об єднання вугілля і сталі(ЄОВС).У 1957 ці країни підписали Римський договір.Так виникло Європейське економічне співробітництво(ЄЕС),або спільний ринок.У1967 ЄОВС,ЄЕС і Євроатом злилися в одну організаціб-Європейський союз(ЄС).Із 1 січня 2007 до ЄС увійшли Болгарія та Румунія.!! Грудня 1991 підписаний Маастріхтський договір.У Європі відбувається військово-політична інтеграція в рамках НАТО.Наприкінці 90-х її членами стали:Чехія,Польща,Угорщина.У 2004 членами НАТО стали:Латвія,Литва,Естонія,Словенія,Болгарія,Словакія,Румунія.Вища законодавча влада в ЄС належить Європарламенту,виконавча-Раді Мінісрів Європарламенту.У 1949 с

№19

1. Основним питанням конференції у Версалі була підготовка мирного договору з Німеччиною. Його було підписано 28 червня 1919 p., у п'яті роковини сараєвського вбивства, у Великому Версальському палаці (Версальський мир).

За Версальським мирним договором з Німеччиною:

• Німеччина визнавалася винною у розв'язанні світової війни;

• Вона втрачала свої колонії, деякі її території передавалися сусіднім державам;

• накладалися військові обмеження та репарації за збитки, завдані країнам Антанти;

• Ельзас та Лотарингія поверталися Франції, управління Саарською областю передавалося на 15 років Лізі Націй;

• Данциг (Гданськ) було оголошено «вільним містом»;

• Польщі поверталася частина територій, загарбаних Німеччиною (Познань, деякі райони Прусії й Померанії);

• Данії передавався Північний Шлезвіг;

• до Бельгії відійшли округи Ейпен, КДальнеді, Морене.

Порівняно з 1914 p. німецька територія зменшилася на 12,5%. Загальна військова повинність у Німеччині скасовувалася. її сухопутна армія не повинна була перевищувати 100 тис. чол. й призначалася для підтримки порядку всередині країни. Німеччині заборонялося мати підводний флот, великі надводні кораблі, військову авіацію та важку артилерію. Франція мала одержати 52% цієї суми, Великобританія - 22%, Італія -10%, Бельгія - 8%. З метою гарантії виконання Версальського договору країни Антанти окупували Рейнську зону терміном на 15 років.

Версальська система мирних договорів закріплювала територіальні зміни, які відбулися в результаті першої світової війни й розпаду Німецької, Османської та Австро-Угорської імперій. Франція здобула перевагу на Європейському континенті. Англія закріпила провідні позиції на Близькому Сході й панування на морі. Контроль над Лігою Націй фактично перейшов до Англії та Франції. США поступово втрачали свій вплив в Лізі Націй.

 

№20

1Радянсько-німецький пакт про ненапад від 23 серпня 1939 р.

Версальсько-Вашингтонська система договорів, підписаних після Першої світової війни, передбачала збереження і зміцнення загального миру та безпеки, непорушності кордонів, загального роззброєння. Було створено міжнародну організацію — Лігу Націй, що повинна була контролювати дотримання міжнародних норм.

23 серпня 1939 р. у Москві було підписано радянсько-німецький пакт про ненапад, відомий як «пакт Молотова - Ріббентропа». Він був розрахований на 10 років. Важливим додатком до пакту був таємний протокол про поділ Європи на «сфери життєвих інтересів» між двома державами.

Якщо укладення подібного пакту з потенційним агресором можна було тлумачити як законну спробу відвернення війни, то вже зовсім інакше слід було розцінювати таємні протоколи до пакту, де йшлося про задоволення територіальних апетитів обох держав. Секретний протокол передбачав поділ Польщі на сфери впливу та територіальні приєднання до Німеччини та СРСР, введення Радянським Союзом своїх військ у західноукраїнські землі після початку німецької окупації Польщі.

2) Явище міжнародного тероризму відоме людству ще з часів середньовіччя, але саме на зламі тисячоліть, коли завершується формування глобальної світової цивілізації, міжнародний тероризм набув нової якості у світовій політиці.

Серед причин існування міжнародного тероризму на сучасному етапі:

— невирішеність національних проблем та проблем кордонів (значна частина народів позбавлена права на національне самовизначення);

— відсутність дієвого механізму боротьби з тероризмом;

— домінування США у світі, як єдиної наддержави;

— протиріччя між християнською, ісламською та далекосхідною цивілізаціями;

— прагнення окремих людей, організацій до дезорганізації встановленого світового порядку; їх бажання посіяти зерна страху і невпевненості.

Особливості міжнародного тероризму:

— спрямованість проти провідних країн світу;

— використання районів міжнародної нестабільності для розбудови мереж своїх організацій і здійснення терористичної діяльності;

— підтримка сепаратистських рухів, спроба встановити контроль над національно-визвольними рухами;

— використання найсучаснішої техніки і технологій;

— координація дій та взаємопідтримка терористичних організацій;

— фінансування терористичної діяльності за рахунок легального бізнесу та контролю над нелегальним бізнесом;

— здійснення широкомасштабних терористичних акцій, які б спричинили значний світовий розголос;

— прагнення терористів створити "державу в державі";

— значний вплив ісламського фактора.

 

В

1. Паризька мирна конференція

Паризької мирної конференція, яка була скликана державами Антанти та США для врегулювання різних протиріч по розділу німецьких колоній, та яка працювала з перервами з 18 січня 1919 по 21 січня 1920 року. Головну роль на конференції відігравали президент США Вудро Вільсон, прем’єр-міністри Франції – Клемансо, Великобританії – Ллойд-Джорж, Італії – Орландо. В Парижі зібрались представники від 32 країн.Внаслідок роботи конференції були підготовано: Версальський мирний договір 1919 з Німеччиною (підписаний 28.6), Сен-Жерменський мирний договір 1919 з Австрією (10.9), Нейїський мирний договір 1919 з Болгарією (27.11), Севрський мирний договір 1920 з Туреччиною (10.8), Тріанонський мирний договір 1920 з Угорщиною (4.6). Підготовані П.м.к. договори разом з угодами, прийнятими на Вашингтонській конференції 1921-22, складали основу версальсько-вашингтонської системи.Важливе місце в роботі конференції займали питання визнання держав, які перебували в процесі утворення.

2.охарактерезуйте політику США.

– «солдатський біль» про права виплати військовослужбовцям(Трумен)

-започатковані течії маккартизму і тетчеризму,

- американський мир(Трумен)

- укріплення національної безпеки,

- утворення блоку зх. Країн,

- протидія розвитку комунізму,

- закріпленння пануючої позиції США в світі,

- «справедливай курс»

- новий закон про трудові відносини

 

В

1 Встановлення нацистської диктатури в Німеччині. А.Гітлер

Причинами його виникнення були реваншистські настрої після поразки у війні та підписання принизливих умов Версальсько-го миру, соціальна незахищеність більшої частини населення в результаті зростаючої післявоєнної розрухи, реакція на більшовицьку політику експорту світової революції. Становлення фашистської диктатури. Отримавши доступ до виконавчої влади, нацисти почали послідовну ліквідацію режиму політичної демократії Німеччини.Передусім Гітлер домігся що ліквідував основні права громадян та надав необмежені повноваження каральним органам. В такому становищі нацисти провели нові вибори в рейхстаг, сподіваючись отримати переважну більшість в ньому.

2)Обєднання Німеччини

В 1948 р. три зони Великобританії і США об'єдналися в Бізонію, до яких потім приєдналася Франція (Тризонія), і була проголошена ФРН. У 1949 р. на території радянських зон проголошена НДР.
Між ФРН і НДР кордон був з особливим режимом. У 1989 р. він змінився на полегшений режим, після чого почався інтенсивний відтік німців з НДР до Австрії та ФРН.
умови об*єднання були викладені в державних договорах між німецькими дердаавми(травень і серпень1990) остаточно закріплені в договорі про остаточне урегулювання «німецького питання»

 

В

1.Охарактерезуйте явище таке як тоталітаризм, ознаки тоталітарних режимів на прикладі країни

Толітаризм – напрям політичного режиму який з допомогою тотального контролю над усіма сферами суспільного життя, прагне реалізувати якусь агресивну утопію.

ознаки

-однопартійна диктатура,

-Культ вождя,

-партійно-державна еліта,

- контроль над всіми сферами життя,

- репресії, переслідування

2.Новий курс — заходи із запровадження централізованого планування і стимулювання економіки США, які здійснювались адміністрацією президента США Рузвельта задля подолання Великої депресії в період між 1933 і 1940 рр.
Наслідки
•Почав працювати соціальний захист
•Зменшення кількості банків
•Працевлаштування більшості безробітних
•закон про справедливі умови праці

-програма допомоги бідним.

 

В

1 Проаналізуйте процес створення Ліги Націй

-міжнародна організація, що мала на меті розвиток співпраці між народами і гарантією миру безпеки. Місце пербування 0 Женева. У 1934р. СРСР прийняв пропозицію 30 держав членів Ліги Нації про вступ до організації. У грудні 1939р. Піся початку радянсько-фіндлянської війни 1393-1940 Рада Ліги виключила СРСР з Ліги Націй.Формально ліквідована в 1946.

2Ізріїль Наприкінці 19 ст. Всесвітня організація висунула ідею «повернення» євреїв у

Палестину, де в 1 ст. До н. е. Існували давні єврейські держави. 29листопада 1947р.

Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію №181, згідно з якою припинявся

англійський мандат на Палестину і там створювалися дві держави – ЄВРОПЕЙСЬКА

та АРАБСЬКА – з виділенням м. Єрусалима у самостійну адміністративну одиницю.

14 травня 1948р. Була проголошена європейська держава Ізраїль. Араби – палестинці

своєї держави не створювали, демонструючи невизнання резолюції №181. На томість

15 травня 1948р. 7арабських держав – Єгипет, Йорданія, Ліван, Сирія, Саудівська

Аравія, Йєрмен та Ірак розпочали війну проти Ізраїлю. Перша Арабо – ізраїльська війна

завкінчилась перемир*ям у 1949р.У 1956р. Ізраїль взяв активну ачасть у троїстій,

англо-франко-ізраїльській агресії проти Єгипту(дуга араба-ізраїльська війна).У 1956р.

Він розв*язав третю війну, захопивши потягом 6 днів величезну територію.У листопаді 1956р.

Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію №242, що вимагала від Ізраїлю виведення

війск з території окупованих в 1967р. Але четверта війна, що тривала 20 днів, мало

змінила ситуацію в регіоні У1964р. У жовтні 1991р. В мадриді відбулася мирна

конференція де досягнуто: про перехід під автономний контроль палестинців сектора

Газа та Єрихону, а також про поширення палесинської автономної влади на великі міста

Західного берега р, Йордан.У липні 2000р. В США проходив черговий

раунд палестинсько-ізраїльських перговорів щодо створення незалежної палестинської

держави.Проблема до цього часу не врегульована.

 

В

1 Німецьке та Італійське економічне диво(отдельный листочек есть)

Італія з країни аграрної перетворилася на індустріально-аграрну передову державу

Чинники, что сприяли

- аграрна реформа

- звільнення промисловості від непродуктивних затрат завдяки ліквідації корпоративної системи та автаркії;

- оновлення основного капіталу та кредити згідно з "планом Маршалла"

- раціональне використання патентів та ліцензій

- дешевизна робочої сили

- низький рівень військових витрат,

- державне втручання у приватний сектор мало суто економічний характер, було спрямоване на підтримку всіх секторів народного господарства.

- швидке впровадження системи державно-монополістичного капіталізму,

Реальні доходи людей за першу половину

2.Другої світової війни
Причини

-не досконалістьВерсальсько-Вашингтонська системи

-підготовка СРСР до світової революції;
-неефективність Ліги націй;
-фашистські держави були невдоволені Версальською системою і прагнули до нового перерозподілу світу

- суперечності між великими державами через глибоку економічну кризу;
-політика потурання агресорам,
Періодизація
1939-1941 -напад німеччини на Польшу

1941-1942 -початок Великої вітчизняної, перемога під Москвою

1942-1943 корінний перелом

1944 - визволення країн

 

В

1 У світовому розвитку з 1914 р. до 1939 р. виділяють п'ять етапів.

1914-1918 рр. Перша світова війна.Грандіозна за війна принесла в Європу економічний

розлад та величезні матеріальні та людські втрати. 1919-1923 рр. характеризують як

період повоєнної нестабільності. Наслідком Першої світової війни став новий переділ

світу між країнами-переможницями, закріплений юридично на Паризькій та Вашингтонській

мирних конференціях.1924-1928 рр. — період економічної стабілізації в Європі. Настал

о пожвавлення економічного життя, тимчасове припинення інфляції, стабілізувалася валюта

і ціни, зменшилось безробіття.1929-1933 рр. Світова економічна криза, що вразила майже всі

індустріально розвинені країни. Промислове виробництво не просто скоротилось,

а впало до рівня початку сторіччя.1933-1939 рр. Утворення держав тоталітарного типу

і назрівання Другої світової війни. Процес формування фашистських, тоталітарних тенденцій

у політичному житті ряду країн, а також утворення двох блоків держав.

План Маршала

Після Другої світової війни економіка європейських держав була зруйнована.

Однією з основних проблем повоєнної Європи бала відбудова економіки іпідвищення

життєвого рівня населення. 5 червня 1947 США запропонували державам Європи

допомогу кредитами, доставкою товарів. Цілі “Плана Маршалла”: укріплення демократіі в

європейських державах, надання їм атріальної та фінансовоїдопомоги, відбудова економіки

Європи, позбавлення економіки США від зайвогокапіталу. США надала європейським

державам допомогу в розмірі 17 млрд.$. Держави, які потребували допомоги повинні

були надати дані про положення в економіці,втратах у війні, стан валютних резервів;

вивести представників комуністичнихпартій з влади і відмовитись від націоналізаціі

промисловості; заохочуватипідприємництво та ознаьомити США з планами використання

допомоги. В липні-вересні 1947 в Парижі проходила конференція, за підсумками якої

16держав підписали протокол про згоду прийняти американську допомогу. Але СРСР

ікраїни Східної Європи відмовились від участі в “Плані Маршалла”,розцінивши його

як спробу американського імпереалізму встановити свій дмктат наконтененті. Тільки

Чехословаччина виявила бажання одержати допомогу США, алепотім під натиском СРСР

відмовилась. Результати “Плана Маршалла”: Швидка відбудова економіки, стабілізація

внатрішньої політики європейськихдержав, прагнення до співробітництва, відмова СРСР

і держав з комуністичнимрежимом від допомоги призвело до розпаду Європи.

В

1 Величезні суспільні кризи економічні страйки, це призвело до - зневіри як в монархії так і в демократії спричинила те, що тисячі невдоволених результатами війни італійців та німців звернули свої погляди до новонароджених політичних сил- Фашизмута та Нацизму.

ІталіяУ 1926 були розпущені всі політичні партії,сформувався культ особи вождя «дуче».В італії відбулося злиття державного апарату з фашистською партією. Діяло 5 фашистських молодіжних організацій. Фашиський режим в Італії ліквідував демократичні порядки,права і свободи громадян.Італійський фашизм прагнув до зовнішньої експансії.

Німеччина Сформувався культ особистості;Веймарська Конституція була ліквідована.Установлювався всеосяжний контроль держави за життям суспільства і кожної людини.Насаджувалася єдина ідеологія,вводилася однопартійна система,заборонялася робота політичних партій.Терор і насильство стали головними методами внутр. політики.Створений німецький трудовий фронт;євреї були позбавлені цивільних прав;расизм.Зовнішня політика була спрямована на ліквідацію договорів Версальсько-вашингтонської системи.почався перехід до прямої агресії в Європі.Німеччина готувалася до нової війни за встановленням світового пануванн

2 Визначити причини Лютневої та Жовтневої революції

Лютнева

-різке зростання соціально-економічної та політичної кризи,

-Селянство бажало отримати землю, відібравши її у поміщиків,

-Робітники прагнув 8-годинного робочого дня та покращення умов праці

-Пригноблені народи імперії, тепер уже не дуже бідні, бажали національного самовизначення.

-олдати більше не хотіли віддавати свої життя за інтереси царя

-непопулярність цариці Олександри, яка управляла державою поки цар Микола II залишався на фронті

- Страйки, мітинги

Жовтнева

-Збройне повалення Тимчасового уряду,

-прихід до влади партії більшовиків,

-початок ліквідацї капіталізму, та переходу до соціалізму,

-не вирішеність робітничого, аграрного та національного питань,

- поглиблення економічної кризи.

В

1 До 1923 через невиплату Німеччиною державам-переможцям репарацій

між країнами загострюються суперечності. Німеччина не могла платити

встановлені їй великі репарації. Цим скористалися Франція і Бельгія,

опанувавши Рурський басейн і Рейнську область.Ц Рурі була зосереджена

важка промисловість,окупація загострила економічну ситуацію в Німеччині.

Окупаційна франко-бельгійська влада вводила репресії. У відповідь місцеве

населення Рурського басейну почало пасивний опір. Канцлер Німеччини

Г.Штрезман зумів переконати народ припинити пасивний опір.США і Вел.Британія

не підтримали Францію.Тому Франція і Бельгія змушені були вивести свої війська.

У1924 у Лондоні почала роботу конференція,присвячена питанню виплати репарацій.

Конференція схвалила доповідь експерементної комісії,відому як план Дуеса.

Другим репараційним планом для Німеччини був план Юнга,прийнятий експерементною

комісією,створеною Лігою Націй у цьому ж році план Юнга затвердила міжнародна

конференція в Газі.Второго у меня нет,сейчас буду в нете исат

2Процес деколонізації після Другої світової війни

Це процес надання незалежності, повного суверенітету домініонам, підмандатним територіям, залежним територіям, колоніям. Процес цей відбувався за допомогою як мирних, так і збройних засобів.Передумовами деколонізації були: розгром Німеччини, Італії та Японії у Другій світовій війні; послаблення контролю метрополій над своїми колоніями.зростання впливу і потенціалу колоній; розгортання масового національно-визвольного руху, який у більшості країн набув збройного характеру; вплив "холодної війни".

На першому етапі (1943-1956 pp.) процес деколонізації охопив головно Азію й Північну Африку.На першому етапі колрнізатори намагались зберегти під своєю владою значну частину володінь. Незалежність здобули лише ті держави, які утримати в колоніальному стані стало неможливо. Проте після 1956 р. Англія і 1958 р. Франція пішли шляхом відмови від своїх колоніальних володінь.

На другому етапі (кінець 50-х-60-ті роки) процес деколонізації охопив в основному Африку.

До середини 60-х років більшість країн Тропічної Африки звільнилася від колоні-зального гніту.Під час третього етапу (70-ті роки) впала остання найстаріша колоніальна імперія - португальська. Першою після тривалою збройної боротьби здобула незалежність Гвінея-Бісау (1973).Таким чином, на порозі XXI ст. колоніальні імперії відійшли у минуле. Однак, здобувши політичну незалежність, молоді держави не стали економічно незалежними. Головною їхньою проблемою стала відсталість, з якою більшість молодих держав не можуть впоратись.

 

В

1Радянсько-німецький пакт про ненапад від 23 серпня 1939 р.

Версальсько-Вашингтонська система договорів, підписаних після Першої світової війни, передбачала збереження і зміцнення загального миру та безпеки, непорушності кордонів, загального роззброєння. Було створено міжнародну організацію — Лігу Націй, що повинна була контролювати дотримання міжнародних норм.

23 серпня 1939 р. у Москві було підписано радянсько-німецький пакт про ненапад, відомий як «пакт Молотова - Ріббентропа». Він був розрахований на 10 років. Важливим додатком до пакту був таємний протокол про поділ Європи на «сфери життєвих інтересів» між двома державами.

Якщо укладення подібного пакту з потенційним агресором можна було тлумачити як законну спробу відвернення війни, то вже зовсім інакше слід було розцінювати таємні протоколи до пакту, де йшлося про задоволення територіальних апетитів обох держав. Секретний протокол передбачав поділ Польщі на сфери впливу та територіальні приєднання до Німеччини та СРСР, введення Радянським Союзом своїх військ у західноукраїнські землі після початку німецької окупації Польщі.

2.Індустріалізація. Наприкінці 20-х рр., коли в СРСР загострилася боротьба за владу в комуністичній верхівці, ускладнилося міжнародне становище СРСР через військову слабкість країни, її неспроможність розрахуватися за борги, технологічну відсталість.Тому була проведена індустріалізація-процес створення машинного виробництва в промисловості.

Мета:Подолання економічної відсталості;забезпечення економічної незалежності;Створення економічної бази для зміцнення обороноздатності країни;створення економічної бази побудови комунізму.

Термін проведення 1927-1928-кінець1930-х

Хід індустріалізації:

1925-XIV з їзд ВКП-курс на індустріалізацію.

1927-V з їзд ВКП –курс на прискорену індустріалізацію.

1929-відмова від непу і перехід до форсованої індустріалізації.

1929-«рік великого перелому».

До початку Другої світової війни відбулося дві п'ятирічки (1928-1932 рр. - перша, 1933-1937 рр. - друга) виконання третьої (1938-1942 рр.) перервала війна.

Під час 1-ї п ятирічки було збудовано Дніпрогес,Харківський тракторний завод,але було підвищення цін на всі види промислової продукції.Під час 2-ї було введено в дію гіганти чорної металургії,у 1935-Стаханівський рух,але план 2-ї п ятироічки був невиконаний.Наслідки індустріалізації:Позитивні-Досягнення економічної незалежності;Укріплення обороноздатності країни;створення технічної бази с/г;Негатівні-створення замененої економіки,яка сама себе забезпечує;відставання легкої,харчової,соціально-культурної сфери;Фальсифікація результатів п ятирічки;підпорядкування республіки центру.

Колективізація -створення колективних селянських господарств,яке на практиці привело до відчуження селян від власності на землю і від результатів своєї праці 1930.

1917-1920-створення перших колективних форм господарювання на добровільній основі.1929-курс на колективізацію.Насильницьке створення колгоспів.Розкуркулення.

Наслідки:держава отримала кошти для проведення індустріалізації;завершення одержавлення економіки;модернізація сільського господарства;формування історично нової системи господарювання,заснованої на примусовій праці;голодомор 1932-1933 Голодомор-цілеспрямована політика влади на створення штучного голоду з метою зламу опору колективізац

 

В

1 в 1920р в СРСР була «Нова Економічна Політика»(НЕП) На ці роки було тяже становище це «воєнний комунізм». Засади НЕПу:

Зміні пророзкладки продподатком, оренда землф, найм робочої сили, дозвіл на застосування найманої праці, поширення кооперації, горошова реформа, скасування загальної трудової повинності, відновлення банківської ініціативи, активне кредитування виробництва сфери послуг. Темпи відновлення промисловості НЕПу (1922,23 – 38%, 1923,24-27,5%, 1924,25-56%)





Поделиться с друзьями:


Дата добавления: 2015-10-01; Мы поможем в написании ваших работ!; просмотров: 1052 | Нарушение авторских прав


Поиск на сайте:

Лучшие изречения:

Бутерброд по-студенчески - кусок черного хлеба, а на него кусок белого. © Неизвестно
==> читать все изречения...

2464 - | 2389 -


© 2015-2025 lektsii.org - Контакты - Последнее добавление

Ген: 0.013 с.