В останні десять років зростання злочинності призвело до широкої підтримки популістської доктрини "закону та порядку", що базується на поверненні до жорсткіших методів покарання навіть за дрібні злочини. Нині у США в результаті цього підходу ув'язнено понад 2 млн людей*. Не існує жодної демократичної кра-
іни, де б судочинна та виконавча практика вважалася б задовільною, і немає якогось універсального, тобто ефективного за будь-яких обставин, способу повністю запобігти злочинності. Недаремно видатний австралійський кримінолог Брейсвейт у 1996 р. з жалем констатував, що "всі сучасні кримінологи — це песимісти і циніки, оскільки наша наука впродовж ста років не змогла знайти реальну протидію злочинності або спосіб перевиховання злочинця". Але водночас в Європі зріс інтерес до ідей соціального збереження особи правопорушника шляхом "замирення" (reparative justice) та "відновлення" (restorative justice), які почали висувати як базові принципи для можливої розбудови принципово нової, більш толерантної пенітенціарної політики, суть якої полягала б у тому, що покарання має на меті відновлення стану речей до здійснення злочину (компенсація) і спосіб замирення жертви і злочинця, за яким злочинець має спокутувати свою провину не перед абстрактною державою, а перед конкретною жертвою скоєного ним злочину**.
Загалом в останні роки на розвиток соціальної роботи з правопорушниками найбільше впливають поборники так званої моделі заслуг, які вважають, що реабілітаційна мета має прослідковуватися у виконавчій практиці пропорційно до тяжкості злочину. Наприклад, Б. Хадсон запропонував формулу "кількості покарання залежно від заслуг, але реабілітаційно відповідним змістом" [12], що по суті дуже близька до принципів, викладених у кримінологічному "бестселері" А. вон Хірсча "Засудження та санкції проти правопорушників" [10], а саме, що вибір між двома однаково заслуженими мірами покарання має базуватися передусім на основі попередження можливих злочинів. Модель Хірсча вимагає від судді накладати покарання, що найбільше підходить для конкретного злочинця (наприклад, пробацію в тому разі, коли мета покарання реабілітаційна, а не ізоля-
Міністерство юстиції США повідомило, що наприкінці 1999 р. кількість ув'язнених сягнула 2026596 осіб, причому 46 % в'язнів були чорношкірими афроамериканцями. У 1999 р. на 100 тис. населення у США було 650 ув'язнених (в Україні— 426). Якщо згадати, що в 1987 р. у федеральних та державних в'язницях США було 581 тис. ув'язнених, то за 12 років тюремна популяція США зросла в 3,5 раза. В Україні таке зростання значно менше — в 1,3 раза (з 135290 в колоніях у 1987 р. до 181300 осіб у 1999 p.).
Останнім часом така практика ("відкуп") нелегально процвітає в Україні, але, оскільки вона не є легалізованою, то лише поглиблює ступінь корумпованості у правоохоронних органах.
ційна) і яке обов'язково має бути пов'язане із суттєвим обмеженням свободи правопорушника залежно від тяжкості скоєного злочину. Ідея реабілітації правопорушника за цією моделлю відіграє вторинну роль. Основне — захист чесних громадян від злочинних посягань на якомога тривалий час.
П. Рейнор критично ставиться до такого суворого підходу і наполягає на тому, що "ні в якому разі не можна штучно збільшувати розмір пропорційного покарання тільки для того, щоб створити потенційно ефективну програму реабілітації, бо в такому разі це створить протиріччя... з моральними принципами справедливості при розгляді інших подібних випадків" [18]. Справа в тому, що судочинство, тобто досягнення справедливості за законом, і реабілітація мають дуже різні цілі. Процес судочинства за сутністю прямий, тобто каральний та звернений на серйозність порушення в минулому, а процес реабілітації опосередкований переважно майбутнім попередженням рецидиву. П. Рейнор вважає, що захист цінностей громадянського суспільства потребує більш залежної від соціального контексту теорії, яка враховує соціальне середовище, економічні обставини та особу правопорушника. Саме діяльність соціальних працівників безпосередньо сконцентрована на особистості (самості) клієнта і формуванні позитивного соціального контексту, в якому він здатний самореалізуватися.
2.Технологія стримування(залякування)
Концепція стримування, як реабілітації та знешкодження, спрямована у майбутнє правопорушника. Як аксіома стверджується, що покарання доцільне лише тоді, коли в результаті ми отримаємо людину, здатну утримуватися від протиправних дій. Цей підхід є суто утилітарним: виправдання покарання та його міра перебувають в економічній площині елементарного підрахунку втрат та зиску*. З точки зору наслідків залякування перебуває у паралельній до покарання
* Загалом утилітарний підхід до покарання на Заході досить детально розроблено починаючи з праць Єремії Бентхама, присвячених каральній політиці держави. Наприклад, його стаття "The Principles of Penal Law" (Принципи карального законодавства) впродовж 150 років надихає політиків та кримінологів і вважається класичною.
площині і може застосовуватися незалежно від докладених зусиль, спрямованих на зниження рівня злочинності або її попередження.
Стримування поділяють на спеціальне (стосовно окремих осіб) та загальне (на рівні держави). Спеціальне стримування застосовують у процесі засудження правопорушника до такої міри покарання, щоб її було достатньо для утримання людини від скоєння повторних злочинів. Загальне стримування призначене для спонукання інших громадян, особливо тих, хто хотів би розв'язати свої проблеми незаконним шляхом, утриматися від злочинних посягань через страх від невідворотності покарання. Ці підходи є обов'язковою частиною соціальної та політичної програми державного управління. Зниження рівня та попередження злочинності найпростіше розглядати як загальну мету правоохоронної системи, що, у свою чергу, включає в себе засудження та застосування інших способів покарання (наприклад, утримання в слідчому ізоляторі). Але для успішної роботи також потрібно, щоб функціонували структури громадянського суспільства. Наприклад, ефективно діють система накладання профілактичних штрафів, спеціальні проекти для підтримки законослухняної поведінки підлітків, боротьба з проявами сексизму та різних видів дискримінації. Особливу увагу приділяють саме захисту законних (конституційних) прав та інтересів громадян, бо бездіяльність влади завжди закінчується самосудом і веде через етап анархії до створення тоталітарних режимів. У цьому контексті надзвичайно важлива роль належить засобам масової інформації, що мають постійно інформувати населення про права та обов'язки і об'єктивно висвітлювати діяльність правоохоронних структур. Завжди існує небезпека розростання судочинних та силових структур у над-структури, виведення їх з під контролю громадськості. У такому разі держава поступово перетворюється на олігархічну, або поліцейську.
Судочинна система з пріоритетом спеціального стримування має гарантувати суддям детальну інформацію про характер, обставини та попередні злочини окремого звинуваченого. Тільки за наявності різнобічної та повної інформації про життя та характер злочинця суд може винести вирок конкретній особі. В європейських країнах соціальні працівники беруть участь у підготовці так званих соціальних рапортів для суду, в яких об'єктивно висвітлюються соціальні обставини та особливості характеру підозрюваного (звинуваченого) і дається чітка характеристика можливості виправлення поведінки правопорушника
шляхом застосування методів соціальної роботи за місцем проживання. Свого часу Є. Бентхам розглядав покарання як зло, оскільки воно обов'язково пов'язане зі спричиненням болю, що виправдовуються тільки тоді, коли корисний результат переважає страждання однієї особи і дає наглядний урок іншим. Є. Бентхам вважав, що переважна більшість громадян керуються розумом, тому гарно сконструйована, справедлива судочинна система постійно перебуватиме перед їхніми очима як взірець невідворотності покарання. Виходячи з цього засудження особи без урахування думки соціального працівника щодо соціальних обставин, причин та характеру правопорушника є несправедливим.
Зазначимо, що покарання з метою загального стримування злочинності впливає на масову свідомість впродовж тривалого часу. Довго-тривалість ефекту досягається шляхом укорінення страху перед покаранням за певну поведінку, але водночас надзвичайно важко впроваджувати послідовну правову та етичну просвіту з яскраво вираженим компонентом страху перед покаранням впродовж життя кількох поколінь. Кампанії боротьби зі злочинністю протягом терміну правління якогось уряду*, як правило, асоціюються з гарячковими намаганнями влади якось стримати зростання злочинності в якійсь сфері шляхом збільшення покарання, коли з'являються так звані показові процеси. У цьому разі злочинця перетворюють на символ злочину і засуджують таким чином (диспропорція), щоб надовго залякати можливих послідовників. Саме така практика і викликає найбільшу критику теорії загального стримування. Справа в тому, що для досягнення "великої мети" доводиться жертвувати "маленькою людиною". Наприклад, покарати фактично невинну людину або накласти завелике покарання за дрібний злочин. Утилітарна установка тут досить примітивна:
1) "покарання когось сьогодні попереджує майбутні злочини", але
тоді несправедливість до однієї людини виправдовується досягнен
ням стримуючого ефекту, що має вберегти потенційні жертви від
подібних злочинів;
2) "покарання саме цього злочинця з надзвичайною суворістю
завадить скоєнню наступних злочинів".
Як правило, наступний склад уряду відхрещується від такої політики попередників. Таким чином, сама пенітенціарна політика поступово персоніфікується, виглядає тимчасовим, авральним явищем і втрачає вплив.
Як бачимо, в обох випадках уникнення гіршого зла в майбутньому (для потенційних жертв або зменшення якогось типу злочинності) покликане для виправдання зла сьогодні. Ліберальні противники утилітаризму наводять аргумент, запозичений у Канта: "людина має бути метою, а не лише знаряддям". І тут необхідно зважити на трактування складових цієї відомої фрази. По перше, розглядати громадянина як одиницю невиразної сукупності для калькуляції в соціальному контексті означає демонстрацію презирства до моральної цінності та автономії окремої особи. По-друге, громадян не можна використовувати як лише знаряддя для досягнення мети і покарання одного не може бути виправдане тільки за рахунок отримання майбутнього загального блага. Таким чином, теорію покарання необхідно обов'язково поєднувати не тільки із загальним соціальним виправданням покарання, а й з принципом його справедливого дозування.