Задача 1.
У день незалежності України, 16 річний С., біля 23 години повертався додому з дня народження один, побачивши, що біля дома висить прапор, без поважної причини зняв його и порвавши викинув у сміття.
Кваліфікуйте дії С.
Варіант: С. повертався додому з друзями.
Задача 2.
Д. та А. біля школи № 47, зібрали усіх робітників школи і закликали зайняти приміщення місцевої адміністрації, для зупинення її роботі, з метою виплати їм заробітної плати за останні три місяці. Але захопити приміщення не вдалось, тому що було відвернено нарядом міліції.
Вирішить питання про відповідальність Д., А. та інших осіб, які приймали в цьому участь.
Задача 3.
Працівник міліції З., вертаючись із роботи додому, помітив, що біля автобусної зупинки двоє хуліганів – О. і К. - б'ють громадянина, який зробив їм зауваження (вони розштовхували жінок і дітей, намагаючись сісти в автобус без черги). З., підійшовши до них, представився, показав, що він працівник міліції й вимагав припинити протиправні дії. У відповідь на зауваження, О. і К. накинулися на З. і побили його, заподіявши йому легке тілесне ушкодження.
Кваліфікуйте дії З. й К.
Задача 4.
Н., М. і Р. організували виробництво по підробці різних документів, штампів і печаток. Н. підшукував замовників, як правило, серед осіб, які нелегально збиралися покинути територію України. М. підробляв паспорти, свідчення й інші офіційні документи. Р. підробляв штампи, печатки, шляхом виготовлення різних кліше. Дохід, одержуваний від цієї діяльності, Н., М. і Р. ділили на трьох.
Кваліфікуйте дії Н., М. і Р., визначте роль кожного в вчиненні злочину.
Додаток «Тестові завдання»:
Що Є предметом злочину, передбаченого ст. 338 КК України («Наруга над державними символами»)?
а) офіційно схвалена мелодія Державного Гімну іноземної держави;
б) Державний Герб іноземної держави;
в) Державний Гімн іноземної держави;
г) опис Державного Прапора іноземної держави.
2. До працівників правоохоронних органів відносяться:
а) працівники органів прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, митних органів, органів охорони державного кордону, державної податкової служби, органів і установ виконання покарань, органів державної контрольно-ревізійної служби, рибоохорони, державної лісової охорони, інших органів, що здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції;
б) працівники органів, що здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції;
в) працівники суду, органів прокуратури, внутрішніх справ, служби безпеки, митних органів, органів охорони державного кордону, державної податкової служби.
3. Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу вчиняється (ст. 345 КК):
а) з метою перешкодити виконанню ним службових обов’язків або добитися прийняття незаконних рішень;
б) з будь-яких мотивів;
в) у зв’язку з виконанням цим працівником службових обов’язків.
Що не може вважатися предметом злочинів проти авторитету органів державної влади, органів місцевого самоврядування, об’єднань громадян, а також злочинів проти журналістів?
а) Державний Гімн України;
б) будинок, який належить дітям журналіста;
в) автомобіль дружини працівника правоохоронного органу;
г) унікальний документ Національного архівного фонду.
У якому випадку посягання на життя працівника правоохоронного органу (ст. 348 КК України) потребує додаткової кваліфікації за ст. 115 КК України («Умисне вбивство»)?
а) у випадку настання смерті працівника правоохоронного органу;
б) у випадку вчинення замаху на вбивство працівника правоохоронного органу;
в) у випадку ненастання смерті працівника правоохоронного органу у зв’язку з добровільною відмовою від доведення злочину до кінця;
г) у випадку вчинення умисного вбивства працівника правоохоронного органу за інших обтяжуючих обставин, передбачених у ст. 115 КК України.
Як має кваліфікуватися умисне знищення майна, що на праві спільної сумісної власності належало двом особам (про що не знав винний), однією із яких був журналіст, якщо це майно було знищено у зв’язку із професійною діяльністю журналіста, а заподіяна внаслідок такого знищення шкода становить 90 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян?
а) тільки як умисне знищення майна журналіста;
б) як сукупність злочинів: злочину проти власності і умисного знищення майна журналіста;
в) тільки як злочин проти власності (умисне знищення чужого майна);
г) таке діяння не є злочином, оскільки розмір шкоди є меншим, ніж встановлено у КК України для відповідного злочину.
Як слід кваліфікувати дії особи, необережне поводження якої з вогнем призвело до знищення майна працівника правоохоронного органу в результаті чого одній людині були заподіяні легкі тілесні ушкодження?
а) таке необережне діяння відповідно до чинного КК України взагалі не є злочином;
б) таке необережне діяння визнається необережним знищенням майна (і є злочином проти власності);
в) таке необережне діяння є необережним знищенням майна працівника правоохоронного органу;
г) таке діяння – сукупність злочинів: злочину проти власності і необережного знищення майна працівника правоохоронного органу.
Казус:
Громадянин А. 04.11.2010 р. біля 1-ї години в більярд-барі «Вісімка» в м. Хуст по вул. Довбуша, № 7 разом з громадянином Б. та громадянином В., перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння, грубо порушували громадський порядок, виражалися нецензурно та поводили себе зухвало щодо працівників бару, у зв'язку з чим адміністрацією бару було викликано оперативних працівників Тячівського MB ДСО по м. Хуст УДСО при УМВС України в Закарпатській області.
На виклик в більярд-бар прибули молодший інспектор MB ДСО сержант міліції Д. та прапорщик міліції К., які біля бар-стойки, виконуючи свої обов'язки по охороні майна та громадського порядку, попросили громадянина А., який в цей час саме в зухвалій формі розмовляв з барменом, припинити хуліганські дії. Однак останній на законні вимоги працівників міліції не реагував та став нецензурно виражатися, грубіянити, погрожувати прапорщикові міліції К. розправою. В цей момент громадянин Б. підійшов до сержанта міліції Д. ззаду, перешкоджаючи останньому виконувати свої обов'язки щодо охорони громадського порядку, схопив його за шию і став виштовхувати на двір. На це підбігли інші відвідувачі бару, в присутності яких зазначені особи з погрозами та образами в бік працівників міліції витіснили останніх на подвір'я перед баром, де з метою їх залякування та перешкоджання їм виконувати свої службові обов'язки щодо забезпечення громадського порядку, усвідомлюючи їх службову приналежність, вчинили активний опір та стали наносити їм тілесні ушкодження, хапати за одяг і витісняти до стіни бару.
На законну вимогу сержанта міліції Д. припинити незаконні дії, громадяни А., Б. та В. не відреагували, у зв'язку з чим сержант міліції Д. був змушений витягнути табельну зброю і зробити постріл в повітря. В цей момент до бару під'їхала оперативна група чергової частини, яка затримала правопорушників та доставила в чергову частину міліції.
Згідно з актами судово-медичного обстеження у сержанта міліції Д. виявлено синець лівої гомілки, що виник внаслідок дії тупих твердих предметів з ударним механізмом дії, а у прапорщика міліції К. виявлено подряпини шиї зліва, що виникли внаслідок дії тупих тупогранних предметів з механізмом тертя-ковзання. Вказані тілесні ушкодження класифікуються як легкі, що не спричинили короткочасного розладу здоров'я чи незначної стійкої втрати працездатності і вкладаються в час пригоди, що мала місце 04.11.2010 р.
Завдання:Під час учбового судового засідання на занятті мають виступити сторони обвинувачення та захисту, потерпілий, обвинувачений, суддя – надати та обґрунтувати кваліфікацію діяння.
Тема № 18